Czy kot może mieć ADHD? Odpowiedź może zaskakiwać
Czy kot może mieć ADHD? To pytanie spędza sen z powiek wielu właścicielom mruczków. Twój zwierzak nie potrafi usiedzieć w miejscu nawet na minutę? Ciągle go gdzieś nosi i nie daje ci zmrużyć oka w nocy? Mamy dla ciebie zaskakujące wiadomości.
Koty znajomych kochają się wylegiwać i ruszają się z miejsca tylko po to, żeby coś przekąsić. Tymczasem twój zwierzak zachowuje się zupełnie nieprzewidywanie , a kiedy wspólnie się bawicie, z was dwojga ty szybciej opadasz z sił. Zastanawiasz się, czy kot może mieć ADHD? W końcu mruczki zapadają na niektóre choroby, które są utrapieniem dla ludzi… Sprawdź, jak możesz pomóc swojemu zwierzakowi, jeśli wykazuje podobne objawy. Dowiedz się, czy to możliwe, żeby chodziło właśnie o ADHD.
Czy kot może mieć ADHD?
Nie istnieją żadne naukowe dowody na to, że koty mogą cierpieć na ADHD. Najczęściej właściciele, którzy zwracają się do weterynarzy i behawiorystów w podobnych przypadkach, słyszą diagnozę: zaburzenia obsesyjno-kompulsywne. Na czym one polegają?
Z zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi mamy do czynienia wówczas, kiedy nasz mruczek nieustannie wraca do wykonywania pewnych czynności. Najczęściej chodzi o częste wylizywanie sierści, drapanie się albo gryzienie ogona. Zwierzak nie jest w stanie przestać, a kiedy próbujemy go zatrzymać, zaczyna się denerwować i stresować.
Niestety, właściciele raczej bagatelizują objawy zaburzeń, zrzucając je np. na nadmierne zamiłowanie pupila do higieny osobistej albo rodzaj zabawy. Niestety, przymus powtarzania pewnych czynności w kółko prowadzi do ogromnej frustracji, a nawet samookaleczeń.
Co to jest ADHD?
ADHD nazywamy zespół zaburzeń , który objawia się poważnymi problemami z koncentracją i nadmierną aktywnością ruchową. Dotknięte nią osoby nie są w stanie wysiedzieć zbyt długo w miejscu i nie potrafią się skupić na zbyt długi czas.
Najczęściej wspominamy o problemie z ADHD w kontekście uczniów, którzy z powodu zaburzeń mają problemy z nauką i przeszkadzają innym dzieciom. Jednak im bardziej rośnie świadomość właścicieli zwierząt , odnośnie do potrzeb i pielęgnacji podopiecznych, tym częściej pojawia się pytanie, czy kot może mieć ADHD. W końcu takie zachowania są niezwykle uciążliwe nie tylko dla otoczenia , ale przede wszystkim osób nimi dotkniętych.
Jak pomóc kotu?
Jeśli nasz kot przejawia objawy podobne do ADHD, a weterynarz i behawiorysta wykluczyli zespół obsesyjno-kompulsywny, poszukajmy przyczyny w trybie życia naszego mruczka. Jakie mogą być przyczyny jego nadpobudliwości?
Jeśli kot spędza całe dnie w domu i rzadko wyprowadzasz go na spacery, prawdopodobnie usiłuje znaleźć ujście dla niewykorzystanych pokładów energii. Częstsze wizyty na zewnątrz powinny zniwelować problem. Kocur może czuć się sfrustrowany faktem, że w czterech ścianach nie ma okazji zapolować na ptaka lub gryzonia, jak podpowiada mu instynkt. Z kolei kocięta , podobnie jak szczenięta , zwyczajnie są o wiele bardziej żywe i energiczne, niż dorosłe mruczki i nie należy dopatrywać się w tym powodów do niepokoju.
Zobacz zdjęcia kotów. To naprawdę urocze stworzenia!
Czy kot może mieć ADHD? To naturalne, że kocięta są bardzo energiczne i ciekawskie, a co z dorosłymi mruczkami?
Nie próbuj zmuszać kota z zaburzeniami, żeby przestał powtarzać daną czynność. Inaczej tylko narazisz go na stres. Lepiej udaj się do specjalisty.
Właściciele często nie zauważają, że ich mruczki cierpią na zaburzenia obsesyjno-kompulsywne.
Nadpobudliwość jest uciążliwa nie tylko dla domowników, ale przede wszystkim samego kota.
ZOBACZ TEŻ:
- Dlaczego koty boją się ogórków? Kontrowersyjne filmiki podzieliły właścicieli kotów
- Jak być dobrym opiekunem dla kota? 5 praktycznych porad, by zgotować kotu raj na ziemi
- Jakich ludzi nie lubią koty? Odpowiedź może mocno zaskakiwać