Swiatzwierzat.pl
Świat zwierząt

Czeski fousek: wąsaty Słowianin

10 Marca 2021

Autor tekstu:

Emil Hoff

Udostępnij:

Czeski fousek ma przyjazne usposobienie, wspaniałe wąsy oraz zamiłowanie do pracy i talent myśliwski. Łatwo się szkoli, jak również chętnie bawi z dziećmi. Czy czeski fousek to odpowiedni pies dla Ciebie? Dowiedz się, jaki jest i czego potrzebuje!

Czeski fousek – historia rasy

Czeski fousek, czyli wyżeł czeski szorstkowłosy, wywodzi się od psów myśliwskich, używanych przez czeską szlachtę już w średniowieczu. Źródła historyczne podają, że canis bohemicus (łac. pies czeski) bywał podarkiem czeskich królów dla możnowładców już w XIV w., a pierwsze ryciny, przedstawiające te zwierzęta, pochodzą z XVI w.

Przez wieki czeskie wyżły hodowano przede wszystkim ze względu na ich cechy użytkowe, a nie wygląd. Nie dbano specjalnie o czystość rasy ani ujednolicenie nazewnictwa. W samym tylko XIX w. dwukrotnie zmieniano nazwę rasy z czeski pies na czeski wyżeł, a później na czeski fousek. Wreszcie w 1882 r. hodowca Josef Vilém Černý ogłosił pierwszy standard rasy dla narodowego czeskiego psa myśliwskiego.

W 1896 r. w Pisie powstał pierwszy klub hodowców czeskich wyżłów szorstkowłosych i wtedy też ustalono, że oficjalna nazwa rasy będzie brzmiała: czeski fousek, od słowa oznaczającego brodę, a więc charakterystyczny element eksterieru tych psów. W 1905 r. czeski fousek zadebiutował na wystawie psów w Wiedniu, gdzie uwiódł sędziów swym mądrym spojrzeniem i słowiańskim wąsem.

Hodowla stanęła na krawędzi zagłady w czasie I wojny światowej, jednak dzielny hodowca nazwiskiem Hostička zdołał po wojnie odbudować populację czeskich fousków, i to obywając się bez psów importowanych z zagranicy. Inne czeskie hodowle jednak posłużyły się m.in. niemieckimi pointerami szorstkowłosymi do odbudowy pogłowia swoich psów i dziś wiele czeskich fousków ma w rodowodach także niemieckich przodków.

W 1924 r. powstał w Czechosłowacji klub hodowców czeskiego fouska. Hodowcy przyjęli standard rasy, który został uznany przez Międzynarodową Federację Kynologiczną (FCI) w 1963 r.

Obecnie czeski fousek to popularna rasa psów myśliwskich, nie tylko w Czechach, ale także w Polsce, dokąd zwierzaki te trafiły po raz pierwszy w 1964 r. Choć czeskie fouski trudno spotkać na ulicach miast jako psy do towarzystwa, to jednak są one chętnie wykorzystywane przez myśliwych. Czeskie fouski dobrze radzą sobie w wielu różnych rodzajach pracy, potrafią polować zarówno na otwartym polu, jak i w lesie, a nawet w wodzie, samodzielnie i w sforze. Sprawdzają się w aportowaniu, ale najchętniej płoszą zwierzynę.

Jak wygląda czeski fousek?

Czeski fousek to średnich rozmiarów pies myśliwski. Osiąga 63 cm wysokości w kłębie i masę ok. 34 kg.

Budowa ciała

Czeski fousek ma zwinne ciało o rozwiniętej muskulaturze.

Charakteryzuje się kształtną głową z pyskiem nieco dłuższym od mózgoczaszki (to cecha wyróżniająca rasę), kufą z widocznym stopem i brązową truflą nosową. Oczy są dość duże, okrągłe, w odcieniach jasnego brązu, często żółte. Uszy są średnich rozmiarów, w kształcie trójkątów o zaokrąglonych wierzchołkach, dość grube, mięsiste, porośnięte gęstym włosiem.

Czeski fousek ma mocną szyję, prosty, dość krótki grzbiet, głęboką pierś, muskularne kończyny i gęsto owłosiony ogon, który zwyczajowo kopiowano, choć teraz jest to nielegalne w większości krajów europejskich.

Typ sierści

Sierść czeskiego fouska jest trójwarstwowa. Włos okrywowy jest szorstki, ale dość miękki w dotyku, średniej długości. Na kufie psa tworzy charakterystyczną brodę i wąsiska, czasem także brwi. Podszerstek czeskiego fouska jest gęsty i puchaty, niemal w całości wypada na lato. Między podszerstkiem i włosem okrywowym pies ma jeszcze płaszcz, złożony z twardych, szczeciniastych włosów. Te trzy warstwy sierści zapewniają czeskiemu fouskowi świetną ochronę przed zimnem, deszczem i palącym słońcem.

Sierść czeskiego fouska jest nieco dłuższa na tyłach łap, tworząc niewielkie pióra.

Umaszczenie

Czeski fousek najczęściej jest koloru ciemny deresz, któremu mogą towarzyszyć brązowe łaty na grzbiecie, zadzie i ogonie. Występują także czeskie fouski w kolorze brązowym – jednolitym lub ze znaczeniami na piersi i łapach.

Jaki charakter ma czeski fousek?

Pan i rodzina

Czeskie fouski to bardzo towarzyskie psy, które uwielbiają towarzystwo ludzi i zabawę z nimi. Przywiązują się do swego pana i całej ludzkiej rodziny. Garną się do pieszczot i chętnie bawią się z dziećmi. Dlatego, choć nie są to klasyczne kanapowe pieszczochy, czeskie fouski nieźle sprawdzają się jako psy domowe.

Czeskie fouski to psy myśliwskie. Uwielbiają tropienie, a gonitwa za zającem czy ptakiem to ich żywioł i pasja. Czeskie fouski potrzebują mnóstwa ruchu na swobodzie. Nie nadają się do życia w mieście – najlepszy dla nich jest wiejski dom myśliwego z dużym podwórkiem.

Dzieci

Czeskie fouski wykazują dużo entuzjazmu do wszelkich zabaw i cierpliwość do dzieci, zwłaszcza takich, z którymi dorastały, i które zostały nauczone, jak należy obchodzić się z psem.

Dziecko powinno rozumieć, że pies to nie zabawka, tylko towarzysz zabaw, i choć lubi figle, to należy dobrze się z nim obchodzić. Psa nie wolno ciągnąć za uszy czy ogon, popychać, dosiadać ani brać na siłę na ręce.

Zabawy czeskich fousków z dziećmi powinny obywać się wyłącznie pod nadzorem dorosłych, energiczny pies przecież może niechcący np. przewrócić szkraba.

Inne zwierzęta

Odpowiednio zsocjalizowany czeski fousek dobrze dogaduje się z innymi psami, choć dwa niewykastrowane samce tej samej rasy szybko popadną w konflikt.

Czeski fousek ma silny instynkt łowny, więc może rzucić się w pogoń np. za kotem, o czym trzeba szczególnie pamiętać, jeśli pies wyprowadzany jest na spacery po mieście. Czeskie fouski mogą dogadać się i z kotami, pod warunkiem jednak, że mają odpowiednio dużo czasu na zapoznanie się z nimi. Ich tolerancja ogranicza się jednak najczęściej do zapoznanego kota domowego i nie obejmuje obcych zwierząt, które podejrzanie przypominają im lisy lub wiewiórki.

Obcy

Wobec obcych czeski fousek zachowuje się nieufnie. Przed zbliżaniem się nieznajomego ostrzega szczekaniem, a ma donośny, wysoki głos. Nie bywa jednak agresywny i zaatakuje tylko w ostateczności. Nadaje się więc na psa alarmującego, ale nie na stróża.

Czeski fousek na treningu

Czeskie fouski szybko się uczą i lubią przypodobać się swemu panu. Są pojętne i bardzo rzadko bywają uparte. By trening przebiegał sprawnie, na samym początku procesu układania psa należy wpoić mu, że posłuszeństwo popłaca, prezentując system nagród. Kiedy zwierzę pojmie tę podstawową zasadę, łatwo podda się wychowaniu.

Trening czeskiego fouska, jak każdego psa myśliwskiego, wymaga staranności i cierpliwości – właśnie od wychowania i prawidłowej socjalizacji szczeniaka zależy, na ile dorosły pies będzie posłuszny komendom i zdolny do zgodnego współżycia z innymi zwierzakami. Warto się postarać – odpowiednio wytrenowany czeski fousek to nieoceniony pomocnik myśliwego, niezmordowany tropiciel o dużej inteligencji i samodzielności, a do tego radosny towarzysz całej rodziny, uczestnik zabaw i wycieczek.

Socjalizacja

Trening czeskiego fouska powinien zacząć się wcześnie, gdy szczeniak nie ma jeszcze utrwalonych złych nawyków. Początkowe wychowanie powinno objąć nauczenie psa reagowania na własne imię i podstawowe komendy, zwłaszcza na przywołanie.

Należy nauczyć psa zasad współżycia z ludźmi i innymi zwierzętami, zaznajamiając go z różnymi sytuacjami i zachowaniami oraz przyzwyczajając do różnych dźwięków i zapachów.

Dobrze też przyzwyczaić psa od małego do zabiegów pielęgnacyjnych, takich jak czesanie i strzyżenie, kąpanie, czyszczenie uszu i zębów, obcinanie pazurów, a także do chodzenia na smyczy i w kagańcu, zwłaszcza jeśli fousek ma być wyprowadzany w mieście.

Im więcej sytuacji i zjawisk pozna szczeniak w okresie socjalizacji, tym lepiej będzie sobie z nimi radził jako dorosły pies. Umiejętność odpowiedniego reagowania na sytuacje, bodźce i komendy zapewnia psu dobre samopoczucie i niski poziom stresu w codziennym życiu.

Metody treningowe

Trenując czeskiego fouska, należy okazywać łagodne zdecydowanie i uzbroić się w cierpliwość. Pies powinien być nagradzany za każde poprawne wykonanie polecenia. Jeśli pies nie posłucha, można go skarcić, ale nie należy podnoś głosu, gdyż krzyk stresuje czworonoga i zraża go do dalszego treningu.

Dobrze jest trenować psa w krótkich, urozmaiconych sesjach, by zwierzak nie znudził się wykonywaniem komend. Pokój przeznaczony na trening psa powinien być możliwie wolny od wszelkich czynników rozpraszających.

Jeśli nie masz czasu na samodzielne początkowe wychowanie czeskiego fouska, możesz powierzyć go profesjonalnemu trenerowi lub oddać do psiego przedszkola, gdzie nauczy się niezbędnych umiejętności pod okiem fachowych opiekunów i będzie mógł socjalizować się z innymi psami.

Nie wolno zaniedbać solidnej socjalizacji i treningu psa. Bez nich zwierzęta stają się nieposłuszne i nieprzewidywalne. Trening to nie łamanie charakteru psa. Bez jasnych reguł i wzorców postępowania psy stresują się i czują się nieszczęśliwe.

Czeski fousek: praca i sport

Po zakończeniu podstawowego treningu można przystąpić do szkolenia psa do prac myśliwskich lub zawodów sportowych.

Nawet jeśli nie planujesz wystawiać go do żadnego konkursu, trening nowych umiejętności to dla czeskiego fouska świetna zabawa i okazja do zażycia ruchu w towarzystwie opiekuna. Wyżeł, który nie poluje, musi mieć zapewnioną odpowiednią (czyli bardzo dużą) dawkę ćwiczeń i rozrywek.

Czeskie fouski dobrze radzą sobie w konkurencjach sportowych, takich jak agility i tropienie. W rozładowaniu energii pomogą im konkurencje typu canicross, a węch wyćwiczyć mogą np. uprawiając mantrailing.

Czeski fousek na spacerze

Czeski fousek czuje się najlepiej na wsi, gdzie ma do dyspozycji ogródek przydomowy lub podwórko, a na spacery może wychodzić na łąki, do lasu czy nad potok. Psy te z zasady czują się lepiej na łonie natury niż w mieście. Uwielbiają wodę, więc wyprawa nad oczko wodne, w którym mogą się potaplać, to dla nich największa uciecha.

Należy poświęcać czeskiemu fouskowi odpowiednio dużo uwagi i dbać o to, by był wybiegany. Ten pies kocha długie spacery, szczególnie dalsze wyprawy na łąkę, do lasu czy nad jezioro – wszędzie tam, gdzie może swobodnie biegać, badać otoczenie i podążać za ciekawymi zapachami. Uwielbia zabawy węchowe, np. tropienie smakołyków, zabawek czy osób, a także aportowanie. Chętnie będzie towarzyszył swemu panu w czasie joggingu lub na wycieczce rowerowej.

Czeskie fouski lubią eksplorować otoczenie, choć rzadko oddalają się od swego przewodnika. Mogą jednak stracić głowę, gdy złapią trop zwierzyny, i rzucić się w pogoń. Dlatego należy jak najszybciej nauczyć szczeniaka reagowania na komendę powrotu i zostawania w miejscu. W mieście czeskie fouski należy wyprowadzać na elastycznej smyczy, przytwierdzonej do szerokiej obroży lub dopasowanych szelek. Dobrze też założyć psu fizjologiczny kaganiec, który nie utrudnia ziajania. Wyprowadzając czeskiego fouska, należy zachować czujność i gotowość do przywołania psa lub odciągnięcia go, w razie gdyby rzucił się w pogoń za małym zwierzakiem z sąsiedztwa.

Czeski fousek nieźle znosi upały, choć w wyjątkowo gorące dni dobrze jest raczej pozwolić mu odpoczywać w cieniu, a na spacer zabierać rano i wieczorem, kiedy jest chłodniej. Trójwarstwowa sierść czeskiego fouska zapewnia mu ochronę przed zimnem, choć w wyjątkowe mrozy dobrze jest założyć psu ocieplające ubranko lub myśliwską kapę.

Czeski fousek sam w domu

Czeski fousek dobrze znosi czasowy brak towarzystwa ludzi, o ile wcześniej wybiegał się i wybawił. Znudzony i niewybiegany, pies może zacząć niszczyć otoczenie i głośno wyć, a jeśli chodzi o destrukcję, czeskie fouski przejawiają wyjątkową fantazję i zapał. Pies może też podjąć próbę ucieczki, dlatego teren, po którym hasa fousek, powinien być ogrodzony wysokim parkanem lub porządną, dobrze zamocowaną siatką.

By zapobiec wykształceniu się u psa lęku separacyjnego, należy przyzwyczajać go do spędzania kilku godzin w samotności już na etapie socjalizacji. Jeśli szczególnie źle znosi rozstania ze swoim panem, można złagodzić jego stres, pozostawiając mu do dyspozycji przed wyjściem ulubione zabawki, częstując smakołykiem albo zostawiając włączony telewizor, by ludzie głosy dawały mu poczucie bezpieczeństwa w towarzystwie ludzi.

Jeśli czeski fousek przeżywa bardzo silny lęk separacyjny, należy zaprowadzić go do psiego behawiorysty, który pomoże zidentyfikować i zwalczyć przyczyny lęku u zwierzęcia.

Co je czeski fousek?

Kupna karma

Czeski fousek powinien dostawać wysokiej jakości karmę dla aktywnych psów, bogatą w pełnowartościowe białka zwierzęce (mięso mięśniowe i podrobowe) z dodatkiem naturalnych olejów, warzyw i owoców.

Nie należy podawać psu karmy zawierającej konserwanty, barwniki, spulchniacze, słodziki, aromatyzery, wszelkiego rodzaju zboża i niezidentyfikowane „resztki zwierzęce”. Te resztko to najczęściej nie soczyste mięsiwo, które nie zmieściło się do innych puszek, tylko odpady, np. zmielone kopyta, wargi, wymiona, które bardzo obciążają układ trawienny psa.

Czeski fousek ma spory apetyt, a do tego może przejawiać skłonność do tycia. Dlatego należy bardzo starannie dobrać psu dietę i porcjowanie w zależności od jego płci, masy, wieku, stanu zdrowia i trybu życia. Pomoże Ci w tym weterynarz lub psi dietetyk. Dobrą praktyką jest podawanie polującemu psu jednego posiłku w ciągu dnia, najlepiej wieczorem, tak by rano był gotów do pracy bez przepełnionego żołądka.

Dieta BARF

Czeski fousek chętnie będzie się odżywiał surowizną. Podawaj mu świeże, surowe mięso (unikaj wieprzowiny, bo może zwierać pasożyty), ryby i oleje rybne, od czasu do czasu także surowe jajko, otręby, gotowany makaron lub ryż. Niektóre psy lubią owoce, np. jagody – wystarczą dwie jako dodatek do posiłku. Wiele psów lubi chrupać różnego rodzaju kości i kurze łapki, dodatkowo ścierające kamień nazębny.

Stosując dietę BARF, trzeba pamiętać o suplementowaniu niektórych witamin i minerałów. Posłużą do tego specjalne preparaty dostępne w sklepach zoologicznych.

Zdrowy czeski fousek

Czeskie fouski cieszą się dobrym zdrowiem. Zdarzają się, choć rzadko, przypadki dysplazji stawów biodrowych i łokciowych oraz choroby oczu – typowe dla psów tropiących mechaniczne urazy, odnoszone w czasie buszowania z nosem w krzakach, trawach, korzeniach i wszelkich zakamarkach.

Jak u wszystkich psów z opadającymi uszami, u czeskich fousków występuje zwiększone ryzyko infekcji przewodów słuchowych, której można zapobiec poprzez odpowiednią higienę.

Każdy pies powinien przynajmniej raz w roku odwiedzać weterynarza na przegląd stanu zdrowia. Takie badanie powinno objąć pobranie krwi, osłuchanie serca i płuc, sprawdzenie stanu zębów, uszu i pazurów, konsultacje dotyczące diety. Dzięki takim kontrolnym wizytom można w porę wykryć różnego rodzaju choroby i dolegliwości, a wczesna diagnoza bardzo ułatwia leczenie.

Zadbany czeski fousek żyje przeciętnie od 11 do 13 lat.

Czysty czeski fousek

Czesanie

Sierść czeskiego fouska nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji. Trzeba ją jednak regularnie czesać z użyciem szczotki lub grzebienia z regulowanym rozstawem zębów. Pamiętaj, by wyczesać psu sierść na uszach i za uszami, w pachwinach i pod pachami – w tych miejscach szczególnie często tworzą się kołtuny.

Mniej więcej dwa razy do roku dobrze jest zabrać psa do groomera na przycięcie włosów. Jeśli pies ma startować w konkursie piękności, należy przygotować go ściśle według regulaminu imprezy, a często skomplikowane zabiegi higieniczne lepiej powierzyć profesjonalnym psim fryzjerom.

Kąpanie

Czeski fousek rzadko wymaga kąpieli, z reguły wystarczy otrzepać go po spacerze lub przetrzeć wilgotnym ręcznikiem. Po powrocie z wyprawy do lasu albo z polowania należy przejrzeć skórę psa (przynajmniej w okolicach uszu, ogona, pach i pachwin), by upewnić się, że nie ma w niej kleszczy.

Kiedy kąpiesz czeskiego fouska, pamiętaj, by użyć specjalnego szamponu dla psów szorstkowłosych, który nie podrażnia skóry, nie wywołuje alergii i nie rozmiękcza sierści. Na dno wanny lub podłogę prysznica połóż ręcznik albo gumową matę, żeby pies nie ślizgał się w czasie kąpieli.

Po zakończeniu mycia dokładnie wysusz psa, bo mokra skóra i sierść to ulubione środowisko rozwoju dla grzybów i bakterii. Zwróć szczególną uwagę na dokładne wysuszenie wnętrz jego oklapłych uszu.

Uszy, oczy i nos

Szczególnej uwagi wymagają uszy czeskiego fouska. Ich kanały słuchowe nie są należycie wentylowane, a to może powodować infekcje grzybicznei bakteryjne. Należy regularnie czyścić uszy czeskiego fouska za pomocą wacika nasączonego specjalnym środkiem samoczyszczącym dla zwierząt.

W podobny sposób możesz w miarę potrzeby czyścić psu truflę nosa i kąciki oczu, jeśli zobaczysz w nich zabrudzenia lub zaschnięte łzy. Do czyszczenia kącików oczu psa najlepiej użyć szmatki nasączonej solami fizjologicznymi lub po prostu ciepłą wodą.

Jeśli zauważysz, że włosy wchodzą psu do oczu, utrudniając mu widzenie lub drażniąc gałkę oczną, ostrożnie przytnij je, aby zwierzak mógł swobodnie patrzeć na świat. Na pierwsze przycięcie możesz zaprowadzić psa do profesjonalnego groomera, który pokaże Ci, w jaki sposób szybko i łatwo doprowadzić psią sierść do pożądanego stanu.

Zęby

Czeskie fouski powinny mieć regularnie czyszczone zęby za pomocą szczoteczki i pasty enzymatycznej. Warto też podawać im od czasu do czasu smakołyki dentystyczne –  różnego rodzaju kości, krokiety i gryzaki, które usuwają kamień nazębny, zapobiegają chorobom dziąseł i usuwają przykry zapach oddechu psa.

Pazury

Podobnie jak innym psom, czeskim fouskom należy w miarę potrzeby przycinać pazury, bo zbyt długie utrudniają chodzenie i powodują ból. Na szczęście u psów bardzo aktywnych, takich jak fousek, pazury najczęściej w wystarczającym stopniu ścierają się same w czasie chodzenia i biegania. Mimo to nie należy ich zaniedbywać – konieczne są regularne inspekcje.

Możesz obciąć psu pazury samodzielnie lub zaprowadzić go na obcięcie do weterynarza albo groomera. Pamiętaj, że należy obcinać tylko same koniuszki pazurów, bo pozostała ich część jest unerwiona i ukrwiona.

Dla kogo czeski fousek to idealny pies?

Czeski fousek to pies dla myśliwych lub bardzo aktywnych rodzin, które zdołają zaspokoić jego duże potrzeby ruchowe.

Jego przyjazna natura i stosunkowo łatwe poddawanie się szkoleniu sprawiają, że jest to pies nadający się dla początkujących przewodników, ale tylko pod warunkiem, że są oni gotowi poświęcić czas i energię na odpowiednie ułożenie pupila i zapewnianie mu mnóstwa ruchu.

Czeski fousek z dobrej hodowli

Czeski fousek, jak wszystkie rasowe psy, powinien pochodzić od doświadczonych, odpowiedzialnych hodowców. Profesjonalna hodowla gwarantuje, że psy były umiejętnie krzyżowane, przez co szczenięta nie są obciążone zwiększonym ryzykiem wystąpienia chorób genetycznych. Najlepiej, by hodowla była zarejestrowana w którejś z krajowych lub międzynarodowych organizacji kynologicznych.

Dobry hodowca dba o warunki bytowania swych psów, troszczy się o szczenięta w najwcześniejszym okresie ich życia i pilnuje, by psy przeszły wszystkie niezbędne badania, szczepienia i zabiegi odrobaczania.

Odpowiedzialny hodowca nie tylko będzie umiał odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania dotyczące rasy i opieki nad czeskim fouskiem, ale sam zada Ci kilka pytań, by upewnić się, że będziesz umiał zaspokoić potrzeby psa.

Czeski fousek: dokumentacja

Rasowy czeski fousek musi posiadać dwa dokumenty:

  1. książeczkę zdrowia, odnotowującą szczepienia i zabiegi odrobaczenia, może także wszczepienie czipu (każda czynność medyczna musi być potwierdzona podpisem weterynarza i naklejką),

  2. metrykę lub rodowód, poświadczający, że szczeniak spełnia standard rasy, a więc może być w przyszłości wystawiany do zawodów i konkursów.

Ile kosztuje czeski fousek?

Rasowy czeski fousek z hodowli zarejestrowanej w FCI może kosztować nieco poniżej 1000 euro lub ok. 3000 zł. Potomstwo rodziców czempionów oraz psy przeznaczone do dalszego rozrodu będą droższe, zaś te do użytku własnego bywają tańsze.

Nie sposób podać dokładnej ceny w złotówkach, bo psy te tylko sporadycznie pojawiają się w ofertach polskich hodowli. Kto chce polować z czeskim fouskiem, najczęściej musi zamówić szczeniaka za granicą, odczekać na miot i opłacić transport.

Miesięczny koszt utrzymania czeskiego fouska wynosi ok. 150 zł.

Podobne artykuły

facebook/Samuel Flores

Psy

Pies strzegł swojego umierającego przyjaciela. Pozostał u jego boku do ostatniej chwili

Czytaj więcej >
robaki u psa

Psy

Zabezpiecz swojego psa (i siebie) przed robakami!

Czytaj więcej >
Pies porzucony w worku

Psy

Wrzucił psa do worka i obciążył gruzem. Seryjny oprawca zwierząt pilnie poszukiwany

Czytaj więcej >
Potrącony pies

Psy

Kierowca śmiertelnie potrącił psa i uciekł z miejsca zdarzenia. Czy odpowie za swoje czyny?

Czytaj więcej >
diesel śmierć

Psy

Diesel zachorował na raka. Właściciel towarzyszył mu do ostatniej chwili

Czytaj więcej >
piesek

Psy

Zabawy psa z dzieckiem. Maluch nie może przestać się śmiać

Czytaj więcej >