Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Koty > Czesanie kota – czy kot może je polubić?
Tomasz Miecznikowski
Tomasz Miecznikowski 24.03.2022 18:39

Czesanie kota – czy kot może je polubić?

Świat zwierząt
Świat zwierząt

Po co w ogóle czesać kota?

Bywa, że na podwórkach miast lub wsi widzimy zwykłe koty, popularnie zwane dachowcami, które unikają bliskości człowieka, traktując go jako potencjalne zagrożenie. Można w przypadku tych kotów całkiem zasadnie zastanawiać się, jak radzą sobie bez czesania, które w przypadku kotów domowych jest przecież konieczne. Cóż, widzimy tu jedną stronę medalu nie wiedząc wszystkiego o stanie sierści i zdrowia pozostających na wolności kotach, u których w żołądku już dawno mogły zagnieździć się kulki z włosów pozostających im na języczkach podczas mycia. Czasami wydają nam się zabiedzone, czasami za bardzo skołtunione i to wszystko jest winą braku pielęgnacji, którą bez problemu możemy zapewnić kotu wychowanemu w domu. A jednym z najważniejszych punktów pielęgnacji u kotów domowych jest właśnie dbanie o stan ich sierści. 

Dobór właściwego sprzętu do pielęgnacji

Właściwy sprzęt podczas czesania kota to pierwszy krok na drodze do tego, aby nasz pupil polubił tę czynność. Naprawdę warto zgłębić ten temat, ponieważ tak jak w przypadku dbania o naszą fryzurę można do tego używać różnego typu narzędzi w zależności od rodzajów włosów, tak samo w przypadku różnych rodzajów sierści sprawdza się konkretnie przeznaczone do jej pielęgnacji oprzyrządowanie. Nie wystarczy bowiem zajść do sklepu zoologicznego i kupić zwykłą szczotkę do czesania kota. Tylko co to znaczy zwykła szczotka? W zależności od sierści może być ona na przykład metalowa i wówczas przyda się wiedza, czy właśnie metalowa szczotka pasuje do sierści kota, który mieszka razem z nami.

Czym czesać kota o krótkiej sierści?

Najmniej problemów z pielęgnacją sierści sprawiają koty o krótkiej okrywie włosowej i bez podszerstka. W ich przypadku wystarczy regularne, cotygodniowe czesanie, aby pozbyć się martwego włosa i żeby sierść dobrze się prezentowała. Czy możemy zatem czesać kota o krótkiej, gładkiej sierści metalowym grzebieniem? Otóż nie. W jego przypadku często wystarczy szczotka gumowa, która jest delikatna w użyciu, a przy tym potrafi zebrać martwy włos okrywowy. Nadaje się dla kotów o bardzo krótkiej sierści, można nią także zakończyć proces czesania u kotów z nieco gęstszą sierścią.

Czym czesać kota o długiej sierści?

Skoro wyżej użyliśmy określenia proces czesania, powinno nam ono uświadomić, że w niektórych przypadkach nie jest to tylko jednorazowa, powtarzalna czynność. Taka pielęgnacja wystarcza jedynie u kotów z najkrótszą, gładką sierścią. Więcej zabiegów potrzeba przy silniejszym owłosieniu, zwłaszcza, jeśli kot jest wyposażony w gęsty podszerstek.

Najbardziej uniwersalnym narzędziem do czesania kota jest tzw. szczotka pudlówka, czyli zgrzebło. Składa się ona z elastycznych i miękkich drucików osadzonych w poduszce, których długość możemy dobierać w zależności od długości sierści. Pudlówką możemy wyczesać całego kota włącznie z ogonem. Można za jej pomocą pielęgnować podszerstek i włos okrywowy. Nie jest jednak idealnym rozwiązaniem u kotów z półdługą i długą sierścią. Tutaj z kolei dobrze sprawdzi się metalowy grzebień z szeroko rozstawionymi zębami, dzięki któremu można pozbyć się z sierści kołtunów. A jeśli kołtun nie chce się poddać, pozostaje nam użycie filcaka. Jak widać choćby z tego przykładu, pielęgnacja sierści rzeczywiście w niektórych przypadkach przypomina proces, a nie jednorazową czynność. 

Tagi: Polska
Powiązane
wieloryb
Quiz o głębinowych "potworach". Ile wiesz o stworzeniach mórz i oceanów?