Swiatzwierzat.pl
Czemu kot macha ogonem? Możliwe znaczenia

Pixabay.com

Czemu kot macha ogonem? Możliwe znaczenia

15 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Emil Hoff

Koci ogon to narzędzie komunikacji. Może wyrażać rożne stany emocjonalne. Ponieważ kocie kody komunikacyjne są inne od psich, machanie ogonami może prowadzić do konfliktów międzygatunkowych. Dowiedz się, po co kot macha ogonem i jak odczytać inform

Kot macha ogonem: różne funkcje i znaczenia kociego ogona

Koci ogon to wyspecjalizowane narzędzie, a nie ozdoba czy dodatek służący temu, żeby zwierzę nie kończyło się zbyt gwałtownie. Koty używają ogonów przy polowaniu i do komunikowania się z innymi przedstawicielami swego gatunku. Gdy kot macha ogonem, ma jednak na myśl coś innego niż pies – stąd często dochodzi do konfliktów między psami i kotami.

Co to może oznaczać, gdy kot macha ogonem i jakie praktyczne funkcje pełni koci ogon?

Kot macha ogonem dla utrzymania równowagi

Kot używa ogona przede wszystkim do utrzymywania równowagi. Niczym akrobata balansujący na linie za pomocą tyczki, kot używa ogona, by bezpiecznie i z gracją przemknąć po wąskim parkanie lub wzdłuż krawędzi dachu, by wspiąć się na sam szczyt drapaka lub z gracją wskoczyć z podłogi na blat stołu.

Jeśli kot spadnie, użyje ogona, by obrócić ciało w locie i wylądować na łapach, a nie na grzbiecie, co groziłoby poważnym urazem.

Ogon to więc koci odpowiednik akrobatycznej tyczki, służący do manewrowania ciałem w czasie chodzenia, biegania i skoków.

Kot macha ogonem dla wyrażenia niepewności

Koty poruszają ogonem także po to, by komunikować swoje stany emocjonalne. Najczęściej kot macha ogonem na bok, co przypomina powolne merdanie. Taki ruch oznacza, że kot jest niezdecydowany i niepewny.

W przeciwieństwie do psiego merdania, które najczęściej sygnalizuje zadowolenie i chęć do zabawy, kocie machanie ogonem to więc wyraz rozterki. Kot może machać ogonem, gdy jest rozdarty między chęcią i obawą, np. przed podjęciem decyzji o wszczęciu bójki z innym kotem, który naruszył jego terytorium. Kot może też machać ogonem np. wtedy, gdy zastanawia się, czy wyjść na dwór w zimną noc, czy raczej zostać w ciepłym domu.

Kot macha ogonem przed atakiem

Od rozterki tylko krok do mobilizacji sił i ataku. Kot za pomocą machania ogonem może sygnalizować agresję, zarówno w formie ostrzeżenia, jak i groźby.

Bicie ogonem o ziemię jest oznaką kociej irytacji i niezadowolenia. Im gwałtowniejsze ruchy i silniejsze uderzenia, tym bardziej wściekły jest kot. Kot macha też ogonem, szykując się do ataku. Okazuje wtedy agresję całym ciałem – syczy i parska, grzbiet ma wygięty, sierść i wibrysy nastroszone, zęby i pazury obnażone, a ogon wykonuje szybkie i miarowe machnięcia z boku na bok.

Kocie machanie ogonem nie musi więc, ale może, oznaczać agresję.

Kot macha ogonem z emocji

Czasem machanie ogonem jest u kota odpowiednikiem podrygującej nogi lub bicia się pięściami po udach u człowieka. Wyraża silne emocje i ekscytację. Dzieje się tak wtedy, gdy kot macha ogonem np. w czasie polowania lub zabawy w polowanie. Zwierzę przyczaja się w kącie, z oczami wlepionymi w podrygującą przynętę na wędce, szykuje się do skoku i miarowo macha ogonem. To dobry sygnał – wiemy wtedy, że kot wciągnął się w zabawę zarówno ciałem, jak i umysłem.

Kot macha ogonem z przeładownia bodźcami

Koty to wrażliwe zwierzęta. Ich humory zmieniają się szybko, czasem w sposób, który może być zaskakujący i niezrozumiały dla ludzi. Czasem kot narzeka, gdy czuje się osamotniony. Czasem jednak zaczyna machać ostrzegawczo ogonem wtedy, gdy rozmruczany siedzi na kolanach właściciela i oddaje się przyjemnym pieszczotom.

Czy kot sam nie wie, czego chce? Raczej ulega subtelnym zmianom nastroju. Machanie ogonem na kolanach właściciela, w czasie głaskania albo czesania, jest wyrazem niepokoju wynikającego z przeładowania pewnym bodźcem. Jeśli kot poddaje się pieszczotom zbyt długo lub jest głaskany zbyt intensywnie, jest mu z jednej strony dobrze, ale z drugiej zaczyna odczuwać dyskomfort co rodzin wewnętrzny konflikt. Jak już wiemy, kot komunikuje swoje rozterki za pomocą machania ogonem.

Kiedy pieszczony kot zaczyna machać ogonem, warto zostawić go w spokoju, dopóki sam znowu nie zacznie domagać się pieszczot. Koty nie są zbyt subtelne w komunikowaniu ludziom, że coś im się nie podoba. Od machania ogonem do dziabnięcia ręki, która głaszcze zbyt długo, jest niedaleko.

A co, gdy kot macha ogonem, ale tylko końcówką?

Czasem można zaobserwować, jak kot porusza jedynie końcówką swego ogona. Jest to oznaka silnych emocji – zainteresowania lub zaniepokojenia. Kot porusza końcówką ogona, gdy jakieś zjawisko pochłonęło jego uwagę. Może się tak zdarzyć np. wtedy, gdy niespotykany wcześniej ptak przysiadł na parapecie i kot przeżywa silne emocje: połączenie ciekawości z niepewnością, instynktu łowieckiego z obawą, chęci dosięgnięcia ptaka i niemożności pochwycenia go przez szybę.

Kot macha ogonem, bo tak mu się podoba

Poza ogólnokocimi kodami komunikacyjnymi, koty używają swoich ogonów także wedle własnych indywidualnych przyzwyczajeń. Mogą nimi komunikować różnego rodzaju emocje i potrzeby, dzięki czemu polepszają szybkość reakcji u swoich ludzi. Wiele zależy więc od zwyczajów konkretnego kota i jego relacji z opiekunem.

Warto przyglądać się swojemu kotu, jego zachowaniom, pozom i ruchom ogona – dzięki temu uczymy się lepiej rozumieć wysyłane przez niego sygnały, a więc polepsza się nasze rozumienie pupila i jego potrzeb.

Kot macha ogonem inaczej niż pies

Ponieważ kot macha ogonem w innych sytuacjach niż pies, między przedstawicielami tych dwóch gatunków może czasem dochodzić do konfliktów. Ogony są przyczyną nieporozumienia.

Gdy kot macha ogonem na widok psa, informuje go, że czuje się niepewnie i może rozważa obronę lub atak. Gdy pies widzi kota machającego ogonem, odczytuje to po psiemu jako zaproszenie do zabawy i sam zaczyna merdać. Wtedy kot odczytuje po kociemu poruszający się psi ogon jako sygnał, że pies też zastanawia się, czy nie zaatakować. Błędy w komunikacji prowadzą prosto do awantury. Być może właśnie z tej i podobnych różnic między kodami komunikacyjnymi wynika odwieczny konflikt psów z kotami.

Tagi:

Polska

Emil HoffAutor

Miłośnik historii ludzi i zwierząt, autor książek, artykułów i poradników (w prasie i Sieci). Redaktor portalu swiatzwierzat.pl. Team koty.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Koty

Czy kot lubi, gdy mówisz do niego jak do dziecka? Badanie wiele wyjaśnia

Czytaj więcej >

Koty

Dlaczego kot chodzi za mną do toalety? Powód ważniejszy niż sądzisz

Czytaj więcej >

Koty

Jak rozpoznać i jak leczyć koci trądzik? Poznaj szczegóły

Czytaj więcej >

Koty

Jaki żwirek można spuszczać w toalecie? Łatwo o błąd

Czytaj więcej >

Koty

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Czy koty wyczuwają depresję?

Czytaj więcej >

Koty

Kot do mnie mruga - czy to powód do niepokoju? Będziesz zaskoczony

Czytaj więcej >