Czego pies nie może jeść? Nie karm tym swojego psa
Czego pies nie może jeść? Psy są niesamowitymi łasuchami i najchętniej zjadłyby wszystko, co pojawi się w zasięgu ich wzroku. Jest jednak wiele przysmaków, którymi nie należy karmić psa, mogą mu bowiem poważnie zaszkodzić. Jeżeli jesteś właścicielem uroczego czworonoga, warto zapoznać się z listą zakazanych produktów, które zdecydowanie nie powinny znaleźć się w diecie twojego pupila.
Psy nie mogą jeść byle czego i o nie trudno o rozstrój żołądka czy problemy z trawieniem. Niektóre produkty mogą stanowić dla psa naprawdę śmiertelne zagrożenie! Psy mają zupełnie inaczej zbudowany układ pokarmowy, dlatego wiele produktów, które nam nie robią żadnej szkody, mogą poważnie nadszarpnąć zdrowie psa. W tym artykule znajdziesz wiele informacji dotyczących zakazanych produktów.
Czego pies nie może jeść? Tego nie dawaj swojemu pupilowi
Psy, mimo że uwielbiają „ludzkie” jedzenie, powinny jednak być karmione bardzo ostrożnie. Właściciele o miękkich sercach najchętniej oddaliby proszącemu psu wszystko, co leży na stole. Jednak nie wszystko, co mogą jeść ludzie, jest dla psów zdrowe . Jednym z bardziej znanych przykładów takich produktów jest czekolada. Większość osób wie, że pieski, mimo że by bardzo chciały, absolutnie nie mogą jeść tej słodkiej przekąski. Czekolada jest bowiem dla psów trująca , ze względu na zawartość teobrominy, kofeiny i teofiliny. Te substancje mogą nie tylko wywołać biegunkę i wymioty, ale także doprowadzić do stałych uszkodzeń serca i systemu nerwowego. Dlatego pod żadnym pozorem nie wolno częstować psa czekoladą , a słodycze chować w niedostępnym dla niego miejscu.
Wspomniana wcześniej kofeina jest wyjątkowo szkodliwa dla naszych pupili. Wiadomo, że nikt nie zamierza serwować psu kawy albo herbaty, jednak niektóre czworonogi same chętnie częstują się tym, co pozostawimy w niepilnowanym kubku. Należy więc trzymać go poza zasięgiem psa, który bardzo źle na kofeinę reaguje. Nawet w najmniejszej ilości może ona doprowadzić do problemów z ciśnieniem, wymiotów, biegunki i ospałości.
Winogrona i rodzynki to kolejny przykład tego, czego pies nie może jeść, mimo że wielu właścicieli utrzymuje, że zwierzęta je uwielbiają. Oczywiście psy bardzo chętnie jadłyby winogrona, jednak jest to absolutnie niewskazane! Te owoce zawierają toksyny, które prowadzą do niewydolności nerek i uszkodzeń wątroby. Mniejsze, ważące parę kilogramów psy mogą umrzeć po zaserwowaniu im winogron lub rodzynek . Mimo tego, że pieski uwielbiają okrągły kształt owoców, należy je od nich trzymać jak najdalej.
W szczególności uważaj na te produkty!
Pewne produkty codziennego użytku powinny być przez nas szczególnie pilnowane. Często używana w kuchni cebula może poważnie zaszkodzić psu. Choć najbardziej niebezpieczna jest surowa, zaszkodzić może tak naprawdę w każdej formie. Smażona, gotowana czy nawet sproszkowana cebula może doprowadzić do poważnych uszkodzeń czerwonych krwinek i prowadzić do niedokrwistości, czyli anemii. Pod żadnym pozorem nie wolno więc jej dawać psu ani pozwolić mu na porwanie jej z kuchni podczas gotowania. Cebula wraz ze szczypiorkiem zajmują czołowe miejsca na liście tego, czego pies nie może jeść. Należy także uważać na czosnek – o ile w małych ilościach jest nieszkodliwy i często znajduje się w składach produktów dla zwierząt, tak w większej ilości może okazać się trujący. Warto więc na wszelki wypadek po prostu czosnku unikać.
Oprócz bardziej oczywistych produktów jest też kilka budzących mniej naszych podejrzeń przysmaków, które psu mogą poważnie zaszkodzić. Jednym z nich jest popularne w ostatnich latach awokado , które wiele osób upodobało sobie jako zdrową przekąskę. Ludziom oczywiście awokado nie szkodzi, zawiera jednak w sobie toksynę o nazwie persin, która jest silnie trująca nie tylko dla psów, ale i dla wielu innych zwierząt. Substancja ta może spowodować u psa wymioty, biegunkę, doprowadzić do zapalenia gruczołu mlekowego lub uszkodzić mięsień sercowy. Oprócz tego spożycie przez psa awokado może skutkować zaburzeniami krążenia i oddychania. Kategorycznie zabrania się więc podawania pupilowi tego owocu nawet w najmniejszej ilości.
Czego pies nie może jeść? Ostrożnie w kuchni!
Podczas pracy w kuchni bądźmy ostrożni i obserwujmy czy pies nie zjada rzeczy, które mogły upaść nam na podłogę. Pewne niebudzące naszych podejrzeń składniki mogą okazać się zagrożeniem dla zdrowia naszego pupila. Należą do nich na przykład orzechy makadamia , które zawierają w sobie trujące dla psów substancje. Po zjedzeniu ich nasz pupil może mieć problemy z poruszaniem się, uszkodzić mogą się także układy mięśniowy, nerwowy i pokarmowy.
Kolejna rzecz, która wygląda niepozornie, a może być niebezpieczna to pestki jabłek . Same jabłka są dla psów nieszkodliwe, a nawet zdrowe, jednak zbyt duża ilość zjedzonych pestek może prowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji. Rozgryzione pestki jabłek uwalniają niebezpieczną substancję, która może doprowadzić do zatrucia. Szczególnie zagrożone są małe pieski, nie powinniśmy przesadzać z karmieniem ich jabłkami. Jeśli jednak pies zje jabłko w całości raz na jakiś czas, raczej nie powinniśmy mieć powodu do obaw.
Zazwyczaj bogate w tłuszcze produkty mleczne nie są odpowiednie dla naszych pupili. Większość psów po okresie szczenięctwa traci enzym zwany laktamazą, odpowiadający za trawienie laktozy. Prawie każdy dorosły pies cierpi więc na nietolerancję laktozy, co może skutkować bólem brzucha i biegunką. Mleko samo w sobie nie jest szkodliwe i można je od czasu do czasu podawać psu, jednak nie płyną z tego tak naprawdę żadne korzyści. Nie warto więc raczej ryzykować zdrowia naszego psa, no chyba, że ten zachował zdolność do tolerancji laktozy, co też się czasem zdarza.
Ogólne wskazówki
Podsumowując: za każdym razem, kiedy chcemy dać coś zjeść psu, nawet w niewielkiej ilości, powinniśmy upewnić się, że nie zaszkodzi to naszemu podopiecznemu. Trzeba też pamiętać o tym, że są pewne rzeczy, których nikt nie powinien spożywać, takich jak spleśniałe jedzenie. Oprócz tego oczywiste powinno być, że psom nie podaje się alkoholu , suplementów diety przeznaczonych dla ludzi czy lekarstw nieprzepisanych przez weterynarza. Należy mieć na uwadze, że każdy pies inaczej reaguje na różne potrawy i najlepiej jego dietę konsultować ze specjalistą. Nie wolno też dokarmiać psa resztkami ze stołu – zwierzę powinno mieć ustabilizowaną dietę i być karmione regularnie!
ZOBACZ ZDJĘCIA:
Psy mają niesamowity dar przekonywania, jednak nie należy im ulegać, gdy chodzi o jedzenie.
Jedzenie niektórych produktów może poważnie zaszkodzić naszemu czworonogowi.
Psy nie powinny spożywać wielu przysmaków przeznaczonych dla ludzi.
Jeśli chcemy poczęstować zwierzaka przysmakiem, najbezpieczniej będzie wybrać taki, który jest przeznaczony dla psów.
Kiedy pies dorasta, przestaje tolerować laktozę, nie ma więc potrzeby, by podawać mu mleko.
ZOBACZ TEŻ:
- Dlaczego warto mieć psa? 10 niepodważalnych powodów
- Dlaczego psy liżą? Dowiedz się, co twój pies chce ci powiedzieć
- Dlaczego pies tarza się w odchodach? 3 główne powody
żródła: psy.pl, zdrowie.tvn.pl, zwierzosfera.pl