Czarny terier rosyjski – radziecki pies idealny
Czarny terier rosyjski – historia i pochodzenie rasy
To rasa dosyć młoda, której wiek szacuje się obecnie na około sześćdziesiąt lat. Jej powstanie było celowym zabiegiem hodowlanym przeprowadzonym pod drugiej wojnie światowym w niegdysiejszym Związku Radzieckim. Cel był dosyć jasny – stworzenie rasy psów użytkowych, które będą wszechstronnie utalentowane. Przyczyną była niewielka ilość lokalnych ras, które spełniałyby kryterium pracowitości, łatwego dostosowywania się do różnorodnych, często trudnych warunków klimatycznych. Można więc nawet rzec, że rasa ta miała w pewien sposób odpowiadać utopijnym wizjom głoszonym w stalinowskim ZSRR. Nic więc dziwnego, że w pewnym momencie przedstawicieli czarnego teriera rosyjskiego zaczęto potocznie nazywać po prostu psami Stalina. Sam proces hodowlany przebiegał na całkiem sporą skalę, angażował wielu różnych specjalistów kynologicznych. Bazą wyjściową był sznaucer olbrzymi, który został skrzyżowany z Airedale terierem i rottweilerem. Aby rozszerzyć profil genetyczny nowej, idealnej rasy, wykorzystano łącznie siedemnaście różnych ras, w tym jeszcze sprowadzone zza granicy nowofundlandy i pochodzące z gór owczarki kaukaskie.
Prace nad stworzeniem nowej rasy były przeprowadzane w hodowli Krasna Zwiezda i dobiegły końca w 1981 roku, gdy pracownicy hodowli wraz z ministerstwem rolnictwa dokonały ustanowienia wzorca. FCI uznała nową rasę w 1984 roku i od tego czasu mogły pełnoprawnie pojawiać się na wydarzeniach kynologicznych. Po rozpadzie Związku Radzieckiego czary terier rosyjski został nieco zapomniany, ale w 2011 roku FCI przyjęło nowy, poprawiony wzorzec rasy, a w kolejnych latach na terenie Rosji rozpoczęto pierwsze próby wykorzystania tych psów w służbach cywilnych.
Wygląd i pielęgnacja
Czarny terier rosyjski to duży pies osiągający wysokość w kłębie do 76 centymetrów u samców i do 72 centymetrów u samic. U zdrowego dorosłego zwierzęcia prawidłowa waga powinna oscylować w granicach 50-60 kilogramów dla samca i 45-50 kilogramów dla samicy. Budowa masywna ale nie ociężała. Wyraźna muskulatura obudowuje mocny kościec. Grzbiet prosty, naprężony, zakończony przy zadzie wysoko osadzonym, grubym ogonem średniej długości. Długa głowa z płaskim czołem i małymi, okrągłymi oczami, najczęściej w ciemnym kolorze lub całkiem czarnymi. Uszy średniej wielkości, proste, wysoko osadzone, swobodnie opadają wzdłuż głowy. Na czubku głowy czupryna z dłuższych włosów, na pysku dłuższa bródka i wąsy. Sierść średnio długa lub długa, prosta, miejscami lekko falista. Włos gruby i gęsto zbity. Umaszczenie jednolicie czarne lub grafitowe, miejscami mogą się pojawiać niewielki ilości szarych włosów.
Pielęgnacja w zależności od efektu, który chcemy osiągnąć może być prosta lub czasochłonna. W mniej wymagającym wariancie wystarczy regularne czesanie co dwa-trzy dni. Zgodnie ze wzorcem wystawowym włos czarnego teriera rosyjskiego należy odpowiednio skracać i trymować – wymaga to regularnych wizyt u psiego fryzjera i odpowiedniej pielęgnacji. Dłuższa, niestrzyżona sierść nie jest jednak dla psa problemem i w niczym nie utrudnia mu codziennego funkcjonowania.
Czarny terier rosyjski – zdrowie i potencjalne choroby
Psy te dożywają przeciętnie 13-14 lat. Radziecki eksperyment ze stworzeniem idealnej rasy jednak nie okazał się całkowitym sukcesem. Od niedawna wiadomo o potencjalnych schorzeniach genetycznych, które mogą ujawnić się u młodych psów – paraliż krtani, który jest dla nich zazwyczaj śmiertelny. Obecnie bada się rasę też pod kątem innych obciążeń genetycznych i sporo przesłanek wskazuje na to, że jest ich dużo więcej. Do częstych problemów należy zaliczyć też tendencję do powstawania dysplazji stawu biodrowego i łokciowego.
Olbrzym o mentalności dziecka
Czarne teriery rosyjskie dojrzewają jak na psy bardzo późno. Wymagają stałej uwagi właściciela i są bardzo towarzyskie. Generalnie lubią ludzi i nie wykazują wobec obcych niechęci, łatwo łapią kontakt z nowymi osobami i nie popadają w konflikty z innymi zwierzętami. To zwierzęta bardzo aktywne ruchliwe, ale pozostawione same sobie szybko tracą pewność siebie i czują się zagubione. Odpowiednio przeprowadzona tresura powinna kłaść nacisk na posłuszeństwo i utrwalanie pozytywnych odruchów u psa. Czarny terier rosyjski gdy zaufa swojemu opiekunowi będzie w niego zapatrzony jak w obrazek.