Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Czarnogórski gończy górski – tajemniczy pies z Bałkanów
Bartosz Simiński
Bartosz Simiński 01.12.2020 01:00

Czarnogórski gończy górski – tajemniczy pies z Bałkanów

Czarnogórski gończy górski – tajemniczy pies z Bałkan
https://pixabay.com

Historia i pochodzenie rasy

Czarnogórski gończy górski to bardzo rzadka rasa psów hodowana w górzystych obszarach Bałkanów. Rasa powstała mniej więcej w osiemnastym wieku w wyniku krzyżówek lokalnych odmian, chociaż przodkowie tych psów prawdopodobnie mogli wywodzić się zza Morza Śródziemnego i zostać przywiezieni do kontynentalnej Europy przez Fenicjan. Rasa niegdyś była znana także jako jugosłowiański gończy górski, zmiana ta została jednak zmieniona przez FCI w 1997 roku. Pierwszy standard rasy pochodzi z 1924 roku. Według American Rare Breed Association rasa ta jest zagrożona wyginięciem, co nie dziwi, bo jest mało popularna poza regionem swojego pochodzenia, a i na samych Bałkanach czarnogórski gończy górski nie jest zbyt popularny. Rasa ta wykorzystywana była głównie do polowań na dziką zwierzynę – sarny, jelenie, zające, lisy. Psy te pilnowały także ludzkich gospodarstw przed naturalnie występującymi drapieżnikami. Wprawne oko kynologa z pewnością wypatrzy pewne podobieństwo pomiędzy czarnogórskim gończym górskim a austriackim black and tan houndem. Być może rasa ta była z nim kiedyś krzyżowana.

Czarnogórski gończy górski – wygląd i pielęgnacja

To średniej wielkości psy, które niezależnie od płci osiągają wysokość w kłębie w granicach 46-56 centymetrów. Waga zdrowego dorosłego psa oscyluje w granicach 20-25 kilogramów. Czarnogórski gończy górski ma mocną i zbitą budowę i proporcjonalne ciało. Głowa okrągła z długim, masywnym pyskiem zakończonym dużym, czarnym nosem. Uszy średniej wielkości w kształcie trójkątnym, wysoko osadzone, sprężyste, swobodnie opadające wzdłuż głowy. Grzbiet prosty, ewentualnie delikatnie wklęsły. Ogon średniej długości, w spoczynku opadający, odgięty na końcu do góry. Sierść krótka, średniej grubości dwuwarstwowa – duża ilość podszerstka. Umaszczenie wielokolorowe, najczęściej czarne z jaśniejszymi odcieniami wpadającymi w brązy i czerwienie, najczęściej w okolicach klatki piersiowej, brzucha, pyska i łap. Czarnogórski gończy górski nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych – w przypadku sierści wystarczy od czasu do czasu przeczesać ją szczotką aby usunąć martwe włosy i naskórek. Uwagę zwróćmy na stan uszu, trzeba je regularnie kontrolować i w razie potrzeby czyścić.

Zdrowie i potencjalne choroby

Przeciętna długość życia to mniej więcej 12 lat. Czarnogórski gończy górski nie choruje na charakterystyczne dla jego rasę choroby. Trzeba mieć jednak na uwadze, ze tak naprawdę mało wiemy o tych psach, są bowiem bardzo nieliczne i przed długi czas nie były aktywnymi uczestnikami wystaw psów rasowych. Zaleca się dbanie o zrównoważoną dietę.

Czarnogórski gończy górski – aktywny i przyjazny pies

Jeżeli pies czuje się bezpiecznie i poświęca mu się oczekiwaną przez niego ilość uwagi to staje się wiernym i kochającym przyjacielem rodziny. Czarnogórski gończy górski to pies tylko do domu z dużym ogrodem i wyłącznie dla aktywnych właścicieli. W czasie spacerów po lecie czy łąkach trzeba być jednak niezwykle uważnym i cały czas kontrolować miejsce pobytu psa i to, co robi. Rasa ta pomimo, że potulna w domowym otoczeniu, w otoczeniu przyrody zaczyna polegać przede wszystkim na swoim instynkcie myśliwskim. Zwierzęta te są zdecydowanie niezależnymi indywidualistami, co nie znaczy, że nie cenią pieszczot właściciela. Nie wykazuje agresji wobec innych zwierząt i jest bardzo cierpliwy wobec dzieci. Gdy raz zdobędziesz jego zaufanie, będzie wiernym towarzyszem.

Tagi: Polska