Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Czarnogórski gończy górski: podpalany łowca z Bałkanów
Emil Hoff
Emil Hoff 10.03.2021 01:00

Czarnogórski gończy górski: podpalany łowca z Bałkanów

Piesek przed
Piesek przed

Czarnogórski gończy górski – historia rasy

Czarnogórski gończy górski to stara rasa, wyhodowana w XVIII w. z psów wywodzących się być może jeszcze z czasów fenickiej i greckiej kolonizacji Bałkanów w VI w. p.n.e.

Przez wieki przodkowie czarnogórskich gończych górskich wykorzystywani byli do polowań na zwierzynę wszelkiego rodzaju i wielkości. Odporne i odważne psy znakomicie sprawdzały się w pracy na trudnym, górzystym terenie. Wyróżniały się znakomitym węchem (tropiły zarówno dolnym wiatrem, jak i za posoką) i nieustępliwością w pogoni za ofiarą, którą sygnalizowały donośnym i czystym głosem.

Pierwszy standard rasy dla tych psów ogłosili lokalnie czarnogórscy hodowcy już w 1924 r., ale uznanie międzynarodowe czarnogórskiego gończego górskiego – wtedy jeszcze pod nazwą jugosłowiański gończy górski – nastąpiło dopiero w 1969 r. na zjeździe kynologicznym w Warszawie. W 1997 r. Międzynarodowa Federacja Kynologiczna (FCI) oficjalnie zmieniła nazwę rasy na czarnogórski gończy górski.

Współcześnie czarnogórski gończy górski nadal chętnie wykorzystywany jest w swojej ojczyźnie do polowania na lisy i zające, rzadziej na jelenie i dziki. To jednak rzadka rasa, nawet w samej Czarnogórze. Psów tych praktycznie nie spotyka się poza Bałkanami.

Jak wygląda czarnogórski gończy górski?

Czarnogórski gończy górski to średnich rozmiarów pies myśliwski. Osiąga 56 cm wysokości w kłębie i masę ok. 25 kg.

Czarnogórski gończy górski: budowa ciała

Czarnogórski gończy górski ma silne, smukłe ciało, zdolne do wydłużonego wysiłku.

Pies ma kształtną, nieco spłaszczoną głowę z podłużną kufą i łagodnym stopem. Oczy są nieduże, migdałowatego kształtu, w odcieniach ciemnego brązu, osadzone lekko skośnie. Uszy są średniej wielkości, w kształcie trójkątów o zaokrąglonych wierzchołkach.

Czarnogórski gończy górski ma kształtną, nieco wygiętą szyję, mocny grzbiet, głęboką pierś, muskularne, niezbyt długie nogi z okrągłymi łapami i długi ogon, noszony nisko, ale prostujący się do poziomu w czasie pracy, z lekko zawiniętym ku górze końcem.

Czarnogórski gończy górski: typ sierści

Sierść czarnogórskiego gończego górskiego jest krótka (nieco dłuższa na plecach, udach i spodzie ogona), przylegająca, gęsta i twarda w dotyku. Dwie warstwy – podszerstek i włos okrywowy – zapewniają psu ochronę przed zimnem i wilgocią, umożliwiając polowanie w niemal każdych warunkach pogodowych i w trudnym górskim terenie.

Tagi: Polska