Swiatzwierzat.pl
Świat zwierząt

Czarnogórski gończy górski: podpalany łowca z Bałkanów

10 Marca 2021

Autor tekstu:

Emil Hoff

Udostępnij:

Czarnogórski gończy górski uczy się szybko i chętnie. Lubi polowanie i zabawę, a wybiegany zachowuje się cicho i spokojnie. To dobry towarzysz rodzin, choć prawie niespotykany poza Czarnogórą. Czy czarnogórski gończy górski to odpowiedni pies dla Ciebie?

Czarnogórski gończy górski – historia rasy

Czarnogórski gończy górski to stara rasa, wyhodowana w XVIII w. z psów wywodzących się być może jeszcze z czasów fenickiej i greckiej kolonizacji Bałkanów w VI w. p.n.e.

Przez wieki przodkowie czarnogórskich gończych górskich wykorzystywani byli do polowań na zwierzynę wszelkiego rodzaju i wielkości. Odporne i odważne psy znakomicie sprawdzały się w pracy na trudnym, górzystym terenie. Wyróżniały się znakomitym węchem (tropiły zarówno dolnym wiatrem, jak i za posoką) i nieustępliwością w pogoni za ofiarą, którą sygnalizowały donośnym i czystym głosem.

Pierwszy standard rasy dla tych psów ogłosili lokalnie czarnogórscy hodowcy już w 1924 r., ale uznanie międzynarodowe czarnogórskiego gończego górskiego – wtedy jeszcze pod nazwą jugosłowiański gończy górski – nastąpiło dopiero w 1969 r. na zjeździe kynologicznym w Warszawie. W 1997 r. Międzynarodowa Federacja Kynologiczna (FCI) oficjalnie zmieniła nazwę rasy na czarnogórski gończy górski.

Współcześnie czarnogórski gończy górski nadal chętnie wykorzystywany jest w swojej ojczyźnie do polowania na lisy i zające, rzadziej na jelenie i dziki. To jednak rzadka rasa, nawet w samej Czarnogórze. Psów tych praktycznie nie spotyka się poza Bałkanami.

Jak wygląda czarnogórski gończy górski?

Czarnogórski gończy górski to średnich rozmiarów pies myśliwski. Osiąga 56 cm wysokości w kłębie i masę ok. 25 kg.

Czarnogórski gończy górski: budowa ciała

Czarnogórski gończy górski ma silne, smukłe ciało, zdolne do wydłużonego wysiłku.

Pies ma kształtną, nieco spłaszczoną głowę z podłużną kufą i łagodnym stopem. Oczy są nieduże, migdałowatego kształtu, w odcieniach ciemnego brązu, osadzone lekko skośnie. Uszy są średniej wielkości, w kształcie trójkątów o zaokrąglonych wierzchołkach.

Czarnogórski gończy górski ma kształtną, nieco wygiętą szyję, mocny grzbiet, głęboką pierś, muskularne, niezbyt długie nogi z okrągłymi łapami i długi ogon, noszony nisko, ale prostujący się do poziomu w czasie pracy, z lekko zawiniętym ku górze końcem.

Czarnogórski gończy górski: typ sierści

Sierść czarnogórskiego gończego górskiego jest krótka (nieco dłuższa na plecach, udach i spodzie ogona), przylegająca, gęsta i twarda w dotyku. Dwie warstwy – podszerstek i włos okrywowy – zapewniają psu ochronę przed zimnem i wilgocią, umożliwiając polowanie w niemal każdych warunkach pogodowych i w trudnym górskim terenie.

Czarnogórski gończy górski: umaszczenie

Umaszczenie czarnogórskiego gończego górskiego najczęściej jest czarne podpalane. Pies ma czarną sierść na głowie, grzbiecie, zadzie i wierzchu ogona oraz rudą na kufie, brzuchu, łapach i spodzie ogona. Dopuszczalna jest nieduża plama bieli na piersi. Przejścia między kolorami powinny być wyraźne.

Jaki charakter ma czarnogórski gończy górski?

Pan i rodzina

Czarnogórskie gończe górskie to psy myśliwskie, najczęściej pracujące w sforach. Uwielbiają tropienie, a gonitwa za lisem to ich żywioł. Mają przyjazne usposobienie i lubią ludzi, dość szybko też przekonują się do obcych. Dlatego, choć nie są to klasyczne psy kanapowe, gończe górskie dobrze sprawdzają się jako psy domowe.

Czarnogórskie gończe górskie potrzebują mnóstwa ruchu na swobodzie. Nie nadają się do życia w mieście – najlepszy dla nich jest wiejski dom myśliwego z dużym podwórkiem.

Czarnogórskie gończe górskie przywiązują się do swego pana i lubią towarzystwo całej swej ludzkiej rodziny. Nie garną się za bardzo do pieszczot, ale lubią bawić się z ludźmi.

Dzieci

Czarnogórskie gończe górskie wykazują dużo cierpliwości do dzieci, zwłaszcza takich, z którymi dorastały, i które zostały nauczone, jak obchodzić się z psem. Dziecko powinno rozumieć, że pies to nie zabawka, tylko towarzysz zabaw, i choć lubi figle nie gorzej od innych dzieciaków, to trzeba dobrze się z nim obchodzić. Psa nie należy ciągnąć za uszy ani ogon, popychać, dosiadać ani brać na siłę na ręce.

Zabawy gończych górskich z dziećmi powinny być zawsze nadzorowane przez dorosłych, bo energiczny i całkiem spory pies może niechcący np. przewrócić szkraba lub smagnąć go boleśnie ogonem.

Inne zwierzęta

Odpowiednio zsocjalizowany gończy górski dobrze dogaduje się z innymi psami, ale ma też silny instynkt łowny, więc może rzucić się w pogoń np. za kotem, o czym trzeba szczególnie pamiętać, jeśli pies wyprowadzany jest na spacery po mieście. Czarnogórskie gończe górskie mogą dogadać się i z kotami, pod warunkiem jednak, że mają odpowiednio dużo czasu na zapoznanie się z nimi.

Obcy

Wobec obcych gończy górski zachowuje się początkowo nieufnie. Stosunkowo łatwo jednak zdobyć jego zaufanie. Pies nie bywa agresywny, chyba że uzna, że jego pan lub któryś z członków rodziny są zagrożeni. Dobrze za to nada się na żywy alarm – lubi oszczekiwać obcych.

Czarnogórski gończy górski na treningu

Czarnogórskie gończe górskie szybko się uczą i lubią podobać się swemu panu, nie mają więc trudności z wykonywaniem jego poleceń. Bywają krnąbrne i uparte, ale w większości przypadków uczą się chętnie. Trening czarnogórskiego gończego górskiego wymaga czasu i odpowiedniego podejścia tak, by pies zaczął rozumieć korzyści, jakie niesie wykonywanie poleceń.

Trening czarnogórskiego gończego górskiego wymaga staranności i cierpliwości – to od wychowania i socjalizacji szczeniaka zależy, na ile dorosły pies będzie posłuszny komendom i zdolny do zgodnego współżycia z innymi zwierzakami.

Czarnogórski gończy górski: socjalizacja

Trening czarnogórskiego gończego górskiego powinien zacząć się wcześnie, gdy szczeniak nie ma jeszcze utrwalonych złych nawyków. Początkowe wychowanie powinno objąć nauczenie psa reakcji na własne imię i podstawowe komendy, zwłaszcza na przywołanie.

Należy nauczyć psa zasad dobrego współżycia z ludźmi i innymi zwierzętami, zaznajamiając go z różnymi sytuacjami i zachowaniami oraz przyzwyczajając do różnych dźwięków i zapachów.

Dobrze też przyzwyczaić psa od małego do zabiegów pielęgnacyjnych, takich jak czesanie, kąpanie, czyszczenie uszu i zębów, obcinanie pazurów, a także do chodzenia na smyczy i w kagańcu, zwłaszcza jeśli gończy górski ma być wyprowadzany w mieście.

Im więcej sytuacji i zjawisk pozna szczeniak w okresie socjalizacji, tym lepiej będzie sobie z nimi radził jako dorosły pies. Umiejętność odpowiedniego reagowania na sytuacje, bodźce i komendy zapewnia psu dobre samopoczucie i niski poziom stresu w codziennym życiu.

Czarnogórski gończy górski: metody treningowe

Trenując czarnogórskiego gończego górskiego, należy okazywać łagodne zdecydowanie, a także uzbroić się w cierpliwość. Pies powinien być nagradzany za każdym razem, gdy poprawnie wykona polecenie. Jeśli nie posłucha, możesz go skarcić, nie należy jednak podnosić głosu. Krzyk bowiem stresuje zwierzę i zraża do kontynuacji nauki.

Dobrze jest trenować psa w krótkich, urozmaiconych sesjach tak, by zwierzak nie znudził się wykonywaniem komend. Pokój przeznaczony na trening psa powinien być możliwie wolny od wszelkich czynników rozpraszających.

Jeśli nie masz czasu na początkowe wychowanie czarnogórskiego gończego górskiego, możesz powierzyć go profesjonalnemu trenerowi lub oddać do psiego przedszkola, gdzie nauczy się niezbędnych umiejętności pod okiem fachowych opiekunów i będzie mógł socjalizować się z innymi psami.

Nie wolno zaniedbać solidnej socjalizacji i treningu psa. Bez nich zwierzęta stają się nieposłuszne i nieprzewidywalne. Trening to nie łamanie charakteru psa. Bez jasnych reguł i wzorców postępowania psy odczuwają stres i są nieszczęśliwe.

Czarnogórski gończy górski: praca i sport

Po zakończeniu podstawowego treningu, można przystąpić do szkolenia psa do prac myśliwskich lub zawodów sportowych.

Trening nowych umiejętności stanowi dla czarnogórskiego gończego górskiego świetną zabawę oraz okazję do zażycia ruchu w towarzystwie opiekuna.

Czarnogórskie gończe górskie dobrze radzą sobie w konkurencjach, takich jak agility i tropienie, a także wymagających wytrzymałości sportach typu canicross.

Czarnogórski gończy górski na spacerze

Czarnogórski gończy górski czuje się najlepiej na wsi, gdzie ma do dyspozycji ogródek przydomowy lub podwórko, a na spacery może wychodzić na łąki, do lasu czy nad potok. Psy te z zasady czują się lepiej na łonie natury niż w mieście.

Należy poświęcać gończemu górskiemu odpowiednio dużo uwagi i dbać o to, by był wybiegany. Czarnogórski gończy górski kocha długie spacery, szczególnie dalsze wyprawy na łąkę, do lasu czy nad jezioro – wszędzie tam, gdzie może swobodnie biegać, badać otoczenie i podążać za ciekawymi zapachami. Uwielbia zabawy węchowe, np. tropienie smakołyków, zabawek czy osób, a także aportowanie. Pies chętnie będzie towarzyszył swemu panu w czasie joggingu lub na wycieczce rowerowej.

Czarnogórskie gończe górskie lubią eksplorować otoczenie, dlatego odbiegają daleko od swego pana w czasie spaceru, a kiedy jeszcze złapią trop, tracą głowę i rzucają się w pogoń, nie zwracając uwagi na komendy właściciela. W mieście należy je więc wyprowadzać na elastycznej smyczy, przytwierdzonej do szerokiej obroży lub dopasowanych szelek. Dobrze też założyć psu fizjologiczny kaganiec, który nie utrudnia ziajania. Wyprowadzając czarnogórskiego gończego górskiego, należy zachować czujność i gotowość do przywołania psa lub odciągnięcia go, jeśli rzuci się w pogoń za innym zwierzakiem czy ptakiem.

Czarnogórski gończy górski nieźle znosi upały, choć w wyjątkowo gorące dni dobrze jest raczej pozwolić mu odpoczywać w cieniu, a na spacer zabierać rano i wieczorem, kiedy jest chłodniej. Dwuwarstwowa sierść czarnogórskiego gończego górskiego zapewnia mu do pewnego stopnia ochronę przed zimnem, choć w wyjątkowe mrozy dobrze jest założyć psu ocieplające ubranko lub myśliwską kapę. Pies może spędzać dużo czasu na zewnątrz, nie powinien jednak sypiać w budzie, bo może się wychłodzić.

Czarnogórski gończy górski sam w domu

Czarnogórski gończy górski dobrze znosi czasowy brak towarzystwa ludzi, o ile wcześniej wybiegał się i wybawił. Znudzony i niewybiegany pies może zacząć niszczyć otoczenie i głośno wyć, a do tego podejmować próby ucieczki. Podwórko lub ogród, po którym hasa gończy górski, musi być odpowiednio ogrodzone wysokim parkanem lub porządnie zamocowaną siatką.

By zapobiec wykształceniu się u psa lęku separacyjnego, należy przyzwyczajać go do spędzania kilku godzin w samotności już na etapie socjalizacji. Jeśli pies szczególnie źle znosi rozstania ze swoim panem, można złagodzić jego stres, pozostawiając mu do dyspozycji przed wyjściem ulubione zabawki, częstując ulubionym jedzeniem albo zostawiając włączony telewizor, by wydobywające się z odbiornika ludzkie głosy działały na pupila uspokajająco.

Jeśli gończy górski przeżywa bardzo silny lęk separacyjny, należy zaprowadzić go do psiego behawiorysty, który pomoże zidentyfikować i zwalczyć przyczyny lęku u zwierzęcia.

Co je czarnogórski gończy górski?

Kupna karma

Czarnogórski gończy górski powinien dostawać wysokiej jakości karmę dla psów, bogatą w pełnowartościowe białka zwierzęce (mięso mięśniowe i podrobowe), z dodatkiem naturalnych olejów, warzyw i owoców.

Nie należy podawać psu karmy zawierającej konserwanty, barwniki, spulchniacze, słodziki, aromatyzery, wszelkie zboża i niezidentyfikowane „resztki zwierzęce”. Te resztki to najczęściej nie soczyste mięsiwo, które nie zmieściło się do innych puszek, tylko odpady: zmielone kopyta, wargi, wymiona i inne tego typu „specjały”, które bardzo obciążają układ trawienny psa.

Czarnogórski gończy górski ma spory apetyt, ale nie przejawia tendencji do tycia. Należy starannie dobrać dietę i porcjowanie w zależności od jego płci, masy, wieku, stanu zdrowia i trybu życia. Pomoże Ci w tym weterynarz lub psi dietetyk. Dobrą praktyką jest podawanie zwierzęciu jednego posiłku w ciągu dnia, najlepiej wieczorem, by rano był gotów do pracy bez przepełnionego żołądka.

Dieta BARF

Czarnogórski gończy górski chętnie będzie się odżywiał surowizną. Podawaj mu świeże mięso (unikaj wieprzowiny, gdyż może zwierać pasożyty), ryby i oleje rybne, a czasami również surowe jajko, otręby, gotowany makaron albo ryż. Niektóre psy lubią owoce, np. jagody – wystarczą dwie jako dodatek do posiłku. Wiele psów lubi chrupać różnego rodzaju kości i kurze łapki, które dodatkowo ścierają kamień nazębny.

Stosując dietę BARF, trzeba jednak mieć na uwadze konieczność suplementowania niektórych witamin i minerałów. Posłużą do tego specjalne preparaty, dostępne w sklepach zoologicznych.

Zdrowy czarnogórski gończy górski

Czarnogórskie gończe górskie cieszą się dobrym zdrowiem. Zdarzają się, choć rzadko, przypadki dysplazji stawów biodrowych i łokciowych oraz choroby oczu, czyli typowe dla psów tropiących mechaniczne urazy, odnoszone w czasie buszowania z nosem w krzakach, trawach, korzeniach i wszelkich zakamarkach. Zanieczyszczenie oczu może prowadzić do zapalenia spojówek.

Jak u wszystkich psów z opadającymi uszami, u czarnogórskich gończych górskich występuje zwiększone ryzyko infekcji przewodów słuchowych, której można zapobiec poprzez odpowiednią higienę.

Każdy pies powinien przynajmniej raz w roku odwiedzać weterynarza na przegląd stanu zdrowia. Takie badanie powinno objąć pobranie psu krwi, osłuchanie serca i płuc, sprawdzenie stanu zębów, oczu, uszu i pazurów, konsultacje dotyczące diety. Dzięki takim kontrolnym wizytom można w porę wykryć różnego rodzaju choroby i dolegliwości, a wczesna diagnoza zdecydowanie ułatwia leczenie.

Zadbany gończy górski żyje przeciętnie od 11 do 13 lat.

Czysty czarnogórski gończy górski

Czesanie

Krótka sierść czarnogórskiego gończego górskiego nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji. Trzeba ją jednak regularnie czesać, zwłaszcza w okresie linienia, z użyciem miękkiej szczotki lub rękawicy z gumowymi wypustkami, które zbierają martwy włos. Czesanie z użyciem rękawicy jest bardzo przyjemne dla psa, który odbiera je trochę jak głaskanie i masaż.

Kąpanie

Czarnogórski gończy górski rzadko wymaga kąpieli, z reguły wystarczy otrzepać go po spacerze lub przetrzeć wilgotnym ręcznikiem.

Kiedy kąpiesz czarnogórskiego gończego górskiego, pamiętaj, by użyć specjalnego szamponu dla psów krótkowłosych, który nie podrażnia skóry, nie wywołuje alergii i nie rozmiękcza sierści. Na dno wanny lub podłogę prysznica połóż ręcznik albo gumową matę, żeby pies nie ślizgał się w czasie kąpieli.

Po zakończeniu mycia dokładnie wysusz zwierzaka, bo mokra skóra i sierść to ulubione środowisko rozwoju dla grzybów i bakterii. Zwróć szczególną uwagę na dokładne wysuszenie wnętrz jego oklapłych uszu.

Czysty czarnogórski gończy górski: uszy, oczy i nos

Szczególnej uwagi wymagają uszy czarnogórskiego gończego górskiego. Ich kanały słuchowe nie są należycie wentylowane, a to może grozić infekcjami o podłożu grzybiczym i bakteryjnym. Należy regularnie czyścić uszy czarnogórskiego gończego górskiego za pomocą wacika nasączonego specjalnym środkiem samoczyszczącym dla zwierząt.

W podobny sposób możesz w miarę potrzeby czyścić psu truflę nosa i kąciki oczu, jeśli zobaczysz w nich zabrudzenia lub zaschnięte łzy. Do czyszczenia kącików oczu psa najlepiej użyć szmatki nasączonej solami fizjologicznymi lub po prostu ciepłą wodą.

Zęby

Czarnogórskie gończe górskie miewają problemy z kamieniem nazębnym, dlatego należy regularnie czyścić im zęby za pomocą szczoteczki i pasty enzymatycznej lub podawać smakołyki dentystyczne. To różnego rodzaju kości, krokiety i gryzaki, które usuwają kamień nazębny, zapobiegają chorobom dziąseł i usuwają przykry zapach oddechu psa.

Pazury

Podobnie jak innym psom, czarnogórskim gończym górskim należy w miarę potrzeby przycinać pazury, bo zbyt długie utrudniają chodzenie i powodują ból. Na szczęście u psów bardzo aktywnych, takich jak gończy górski, pazury najczęściej w wystarczającym stopniu ścierają się same w czasie chodzenia i biegania. Mimo to nie należy ich zaniedbywać – konieczne są regularne inspekcje.

Możesz obciąć psu pazury samodzielnie lub zaprowadzić go na obcięcie do weterynarza albo groomera. Pamiętaj, że należy obcinać tylko same koniuszki pazurów, bo pozostała ich część jest unerwiona i ukrwiona.

Dla kogo czarnogórski gończy górski jest idealnym psem?

Czarnogórski gończy górski to pies dla myśliwych lub bardzo aktywnych rodzin, które zdołają zaspokoić jego duże potrzeby ruchowe. Jego przyjazna natura i stosunkowo łatwe poddawanie się szkoleniu sprawiają, że jest to pies nadający się dla początkujących przewodników, ale pod warunkiem, że są oni gotowi poświęcić czas i energię na odpowiednie ułożenie pupila i zapewnianie mu mnóstwa ruchu.

Czarnogórski gończy górski z dobrej hodowli

Czarnogórski gończy górski, jak wszystkie rasowe psy, powinien pochodzić od doświadczonych, odpowiedzialnych hodowców. Profesjonalna hodowla gwarantuje, że psy były umiejętnie krzyżowane, przez co szczenięta nie są obciążone zwiększonym ryzykiem wystąpienia chorób genetycznych.

Dobry hodowca dba o warunki bytowania swych psów, troszczy się o szczenięta w najwcześniejszym okresie ich życia i pilnuje, by psy przeszły wszystkie niezbędne badania, szczepienia i zabiegi odrobaczania.

Odpowiedzialny hodowca nie tylko będzie umiał odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania dotyczące rasy i opieki nad czarnogórskim gończym górskim, ale sam zada Ci ich kilka, by upewnić się, że będziesz umiał zaspokoić potrzeby psa.

Czarnogórski gończy górski: dokumentacja

Rasowy czarnogórski gończy górski musi posiadać dwa dokumenty:

  1. książeczkę zdrowia, odnotowującą szczepienia i zabiegi odrobaczenia, może także wszczepienie czipu (każda czynność medyczna musi być potwierdzona podpisem weterynarza i naklejką),

  2. rodowód, który poświadcza, że szczeniak spełnia standard rasy, czyli może być w przyszłości wystawiany do zawodów i konkursów.

Ile kosztuje czarnogórski gończy górski?

Rasowy czarnogórski gończy górski może kosztować kilkaset dolarów lub euro.

Nie sposób podać dokładnej ceny w złotówkach, bo psy te rzadko bywają dostępne w Polsce. Kto chce polować z czarnogórskim gończym górskim, najczęściej musi zamówić szczeniaka za granicą, odczekać swoje na miot i opłacić transport.

Miesięczny koszt utrzymania czarnogórskiego gończego górskiego wynosi ok. 150 zł.

Podobne artykuły

policja.gov.pl

Psy

Policyjny pościg za poszukiwanym przestępcą. Auto zawisło nad skarpą, w bagażniku uwięziony był pies

Czytaj więcej >
YT

Psy

Właściciel porzucił 16-letniego psa, gdy ten zachorował na raka

Czytaj więcej >
unsplash/Markus Winkler

Psy

Weterynarze biją na alarm. Rośnie liczba zachorowań na parwowirozę wśród psów

Czytaj więcej >
YT/Pitiful Animals

Psy

Właściciel porzucił gospodarstwo, zostawiając w nim psy na łańcuchu

Czytaj więcej >
facebook/TOZ Oborniki

Psy

Suczka była przekazywana z rąk do rąk i traktowana jak przedmiot. Straszne, co wyrządził jej człowiek

Czytaj więcej >
OTOZ Animals Inspektorat Gliwice

Psy

Przekazali smutne wieści. Mała Mia nie żyje

Czytaj więcej >