Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Curly coated retriver – wulkan energii
Bartosz Simiński
Bartosz Simiński 24.03.2022 18:41

Curly coated retriver – wulkan energii

Curly coated retriver – wulkan energii
https://pixabay.com

Historia i pochodzenie rasy

Curly coated retriver tsą najprawdopodobniej najstarszymi przedstawicielami grupy retriverów. Pochodzą ze skrzyżowania barbetów, spanieli irlandzkich dowodnych i pudli. W jego pochodzeniu zazwyczaj uwzględnia się również nowofundlanda. Rasa ta wywodzi się z Anglii, po raz pierwszy na wystawie psów pojawiła się w 1860 roku i powstały w tym czasie wzorzec do dnia dzisiejszego nie uległ zbyt dużym zmianom, co jest rzeczą dosyć wyjątkową jeśli weźmiemy pod uwagę liczne korekty przeprowadzane we wzorcach większości ras. Pierwszy klub zrzeszający miłośników curly coated retrivera założono w 1896 roku. Hodowle były i nadal są jednak bardzo nieliczne pomimo atrakcyjnego wyglądu rasy. Obecnie dużo osobników żyje między innymi w Australii i Nowej Zelandii, gdzie zostały sprowadzone w ubiegłym wieku i zyskały grono wiernych fascynatów.

Psy tej rasy pierwotnie pełniły głównie funkcje użytkowe. Wykorzystywano je na polowaniach, szczególnie na różne gatunki ptaków wodnych. Curly coated retriver dobrze sprawdzał się także jako pies stróżujący i pilnujący stad, chociaż niekoniecznie można go nazwać pełnoprawnym psem pasterskim. W krajach skandynawskich znalazły dosyć nietypowe zastosowanie jako psy zaprzęgowe. Ciepła sierść i duża wytrzymałość sprawiły, że dobrze radzą sobie z ciągnięciem sań. Ich łagodne usposobienie sprawia, że czasem wychowuje się je w taki sposób, aby mogły pracować z osobami niepełnosprawnymi, między innymi jako przewodnicy osób niewidomych i niedowidzących oraz jako psy wykorzystywane w zooterapii.

Curly coated retriver – wygląd i pielęgnacja

Jest to rasa dużych psów, które osiągają wysokość w kłębie do 69 centymetrów u samców i 63 centymetrów u samic. Waga zdrowego dorosłego psa niezależnie od płci nie powinna przekraczać 46 kilogramów. Curly coated retriver to największa rasa wśród retriverów. Sylwetka zwarta, dosyć masywna w formie prostokątnej. Ciało silnie umięśnione. Prosty grzbiet zakończony jest prostym, dosyć długim, opadającym ogonem. Głowa proporcjonalna względem reszty ciała, mózgoczaszka i kufa podobnej długości. Uszy średniej wielkości, trójkątne, wysoko osadzone, opadające swobodnie. Oczy w migdałowatym kształcie, dobrze osadzone. Sierść jest chyba najbardziej charakterystyczną cechą wyglądu u courly coated retrivera, od niej zresztą pochodzi nazwa rasy. Włos jest krótki, silnie skręcony w małe, gęste loki. Brak podszerstka. W dolnych partiach łap i na pysku sierść prosta, znacznie krótsza niż na reszcie ciała, silniej przylega do skóry. Umaszczenie jednolite, czarne lub ciemnobrązowe. Plami i jasne łatki nie są cechą pożądaną.

Pielęgnacja sierści może być dosyć czasochłonna. Psa trzeba regularnie szczotkować, bo pierścienie, w które formuje się włos, są bardzo podatne na szybkie kołtunienie się. Struktura sierści sprawia też, ze podczas spacerów łatwo zaplątują się w nią ciała obce, które należy konsekwentnie wyplątywać. Częste kąpiele nie są wskazane dlatego o czystość sierści lepiej dbać przemywając ją d czasu do czasu wilgotną, ciepłą ścierką.

Zdrowie i potencjalne choroby

Curly coated retriver żyje przeciętnie 9-14 lat. Pojawiającymi się regularnie w obrębie rasy problemami zdrowotnymi są między innymi: nowotwory, problemy z sercem, epilepsja, choroby oczu, dysplazja stawów.

Curly coated retriver to pies trudny w wychowaniu i tresurze

Myśliwska przeszłość rasy daje o sobie bardzo silnie znać u współcześnie żyjących curly coated retirverów. Wymagają bardzo długotrwałego, uciążliwego dla właściciela tresowania. Z pozoru wydają się niezwykle przyjacielskie i serdeczne, lubią kontakt z człowiekiem i wspólne zabawy, ale to tylko pozory. To rasa urodzonych indywidualistów, którzy bardzo cenią sobie swoją niezależność. Chętnie stawiają na swoim i nieustannie próbują przesuwać granice postawione przez opiekuna. Gdy właściciel okaże chwilę słabości, chętnie ją wykorzystają jeżeli wiąże się dla nich z wymiernymi korzyściami. Dodatkowo bywają uparte i trudno oduczyć je raz nabytych złych nawyków. Na pewno w poskromieniu tych psów pomoże intensywny ruch, to istne wulkany energii.

undefined

Tagi: Polska