Swiatzwierzat.pl
Cukrzyca u kota: objawy i leczenie

Pixabay.com

Cukrzyca u kota: objawy i leczenie

11 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Emil Hoff

Udostępnij:

Cukrzyca u kota to groźna choroba. Jej leczenie wymaga niemal zawsze zmiany diety. Jak rozpoznać i wyleczyć cukrzycę u kota? Jak dobrać dietę i ćwiczenia dla kociego diabetyka?

Cukrzyca u kota: mechanizm powstawania choroby

Cukrzyca u kota rozwija się – podobnie jak u człowieka – gdy organizm przyjmuje zbyt wiele węglowodanów. Ponieważ organizm nie jest w stanie przetworzyć wszystkich tych cukrów na potrzebny komórkom glikogen, zaczyna zwalczać całą swoją glukozę i w efekcie sam sobie robi krzywdę.

Kot w naturze żywi się głównie mięsem swych ofiar. To z mięsa kot pobiera niemal wszystkie potrzebne substancje odżywcze i wodę. Kot powinien dostawać posiłki dostarczające mu mniej więcej 55% białka, 35% tłuszczu i 8% węglowodanów.

Podobnie jak ludzie, kot nie powinien przyjmować zbyt wielu węglowodanów ze źródeł innych niż białko. To dlatego, że w procesie zwanym glukoneogenezą kot sam wytwarza dla siebie glukozę z białka zwierzęcego. Glukoza we krwi jest następnie zamieniana w glikogen przez insulinę – hormon wytwarzany przez trzustkę. Glikogen wchłania się łatwo do komórek i odżywia je – to niezbędny do ich funkcjonowania cukier.

Kiedy jednak trzustka kota zaczyna szwankować lub pokarm zawiera zbyt wiele węglowodanów, insulina nie nadążą z zamianą glukozy w glikogen. We krwi zaczynają się odkładać toksyczne produkty przemiany glukozy – tzw. ciała ketonowe. Nadmiar glukozy jest więc pospiesznie wydalany z moczem lub odkłada się jako tłuszcz, zaś ogłupiały organizm zaczyna rozkładać własne białka i tłuszcze zamiast zalewającej go glukozy, którą uznał za w całości zbędną i niepotrzebną.

Chory na cukrzycę człowiek lub kot muszą otrzymywać insulinę z zewnątrz w odpowiednich dawkach, tak by wesprzeć przemianę glukozy w glikogen.

Na tym właśnie polega poważna choroba metaboliczna (bo pochodząca z niekorzystnych zmian w metabolizmie) – cukrzyca. U kotów najczęściej występuje cukrzyca wywołana insulinoodpornością, odpowiadająca cukrzycy typu 2 u ludzi.

Cukrzyca u kota: które koty są w grupie ryzyka?

Cukrzyca dotyka najczęściej zwierzęta starsze, w wieku ok. dziesięciu lat. Wynika to z osłabienia u nich normalnego funkcjonowania wielu narządów odpowiedzialnych m. in. za wchłanianie glukozy, w tym trzustki, wątroby i nerek.

Stosunkowo częściej zapadają na cukrzycę wykastrowane kocury, co z kolei może wynikać z zaburzenia ich gospodarki hormonalnej i zmniejszenia się ich aktywności fizycznej – koty kastrowane już nie wędrują w poszukiwaniu partnerek, tylko trzymają się domu.

Także ciężarne kotki mogą wykształcić u siebie cukrzycę tzw. ciążową, ponieważ ich organizmy wytwarzają wówczas więcej progesteronu, który zmniejsza wrażliwość organizmu na insulinę.

Wielkie znaczenie dla występowania u kotów cukrzycy ma dieta. Na cukrzycę mogą zapaść koty w każdym wieku, zwłaszcza źle żywione i otyłe, tzn. takie, które przekroczyły swoją normalną i wskazaną masę ciała o 30%.

Badania wskazują także na czynnik genetyczny, zwiększający ryzyko wystąpienia u kota cukrzycy. Część genów odpowiedzialnych za skłonność do otyłości podejrzewa się także o zwiększenie ryzyka wystąpienia cukrzycy.

Cukrzyca u kota: najczęstsza przyczyna

Cukrzyca dotyka najczęściej kotów otyłych i to złą dietę uważa się z główną przyczynę występowania choroby.

Koty często karmione są niewłaściwie – tylko karmą suchą, do tego w zbyt dużej ilości – a podawana im karma ma niewłaściwy skład. Kocie karmy, zwłaszcza suche, notorycznie zawierają zbyt wiele węglowodanów, których kot nie jest w stanie w całości przetworzyć na glikogen, co w dłuższej perspektywie prowadzi do cukrzycy. Należy ze szczególną starannością dobierać karmę dla kotów kastrowanych, bo niestety ten rodzaj pokarmu często zawiera nadmiar węglowodanów, mimo że koty kastrowane mniej się ruszają.

Gdy do tego dojdzie mała aktywność fizyczna kota kanapowego, który nie lubi lub nie ma z kim się bawić, cukrzyca jest niemal pewna.

Cukrzyca u kota: objawy

Pierwszym objawem cukrzycy u kota jest najczęściej wzmożone pragnienie i oddawanie większych ilości moczu.

Ciało kota zaczyna słabnąć i chudnąć, choć on sam nierzadko je normalnie albo i więcej niż zwykle. Zwierzę może cierpieć na częste biegunki i wymioty.

Z czasem kot staje się ospały. Jego organizm stopniowo się odwadnia, nerki i wątroba nabrzmiewają. Sierść staje się matowa, kot traci fizyczną sprawność, jego ruchy nie są lekkie jak zazwyczaj, nie może skakać ani nawet stać zbyt długo.

Cukrzyca u kota: leczenie

W czasie wizyty u weterynarza kotu z podejrzeniem cukrzycy powinna zostać zbadana zawartość fruktozaminy i glukozy we krwi oraz mocz. Badanie poziomu fruktozaminy daje pewniejsze wyniki niż poziomu glukozy, bo u kota poziom glukozy podnosi się naturalnie, gdy zwierzę jest zestresowane, a stres to bardzo częsta reakcja kotów na wizytę u weterynarza. Poziom fruktozaminy nie jest jednak zależny od chwilowego stresu, choć może być stale podwyższony, jeśli zwierzę jest zestresowane chronicznie.

Po analizie krzywej cukrowej kota podejmuje się leczenie. Zawsze obejmuje ono zmianę diety i zwiększenie aktywności fizycznej kota.

Dodatkowo podaje się kotom doustnie lekarstwa stymulujące wytwarzanie insuliny, a nierzadko także trzeba im robić zastrzyki z tego hormonu. Cukrzyca u kota wymaga także regularnych kontrolnych wizyt u weterynarza, w czasie których bada się zwierzęciu krew i – jeśli zachodzi potrzeba – podaje dodatkowe leki lub zmienia wskazania dietetyczne.

Cukrzyca u kota: nowa dieta

U kotów, u których cukrzycę wykryto wcześnie, zmiana diety ma kluczowe znaczenie. Na wczesnym etapie choroby podawanie leków i zastrzyków może jeszcze nie być konieczne. Odpowiednio skomponowana i konsekwentnie stosowana dieta może sama w sobie sprawić, że rozwój choroby zatrzyma się, a nawet cofnie i kot odzyska pełnię zdrowia.

Dieta kota cukrzyka musi mieć dwie cechy:

  1. bardzo mało węglowodanów

  2. bardzo dużo białka zwierzęcego – to z niego kot wytworzy sobie potrzebną ilość glukozy.

Dieta kota-cukrzyka powinna składać się więc z pełnowartościowej, mokrej, wysokomięsnej karmy premium o odpowiednim stosunku mięsa do warzyw, owoców i suplementów witaminowych (95% do 5%) oraz o należycie zbalansowanej wartości odżywczej w porcji pokarmu (dużo białka – ponad 55%, mało węglowodanów – dobrze poniżej 8%). Istnieją specjalne karmy tzw. weterynaryjne, przeznaczone dla kotów chorych na cukrzycę. W doborze odpowiedniej karmy pomoże Ci weterynarz lub koci dietetyk.

Pamiętaj, by kot nie miał stałego, swobodnego dostępu do karmy. Powinien dostawać kilka niewielkich porcji jedzenia w ciągu dnia, o stałych porach.

Cukrzyca u kota: przechodzenie na nową dietę

Koty bywają wybredne i z reguły trudniej zmienić im pokarm niż np. psom. Dlatego nową dietę kociego diabetyka należy wprowadzać stopniowo, powoli, obserwując reakcje zwierzaka. Zbyt szybkie przejście z dawnej karmy na nową może wywołać u kota np. biegunkę.

Zmieniaj karmę etapami, stopniowo, początkowo dodając nowy pokarm do starego i każdego tygodnia nieco zwiększając jego udział w posiłkach, aż w końcu nowa karma całkiem wyprze starą. Najpierw zmieszaj nową karmę ze starą w stosunku 1:4, po tygodniu 1:2, w trzecim tygodniu 3:1, aż w końcu po miesiącu kot dostanie tylko nową karmę.

Cukrzyca u kota: ćwiczenia

Dieta kota-cukrzyka, nawet zoptymalizowana, może nie wystarczyć do pełnego wyzdrowienia. Jeśli kot ma nadwagę, trzeba ją zbić. Odpowiednia dieta to już połowa drogi do szczupłej kociej sylwetki. Drugą połową jest odpowiednia dzienna dawka ćwiczeń i zabaw. Kiedy Twój pupil wróci do sił dzięki odpowiednio dobranej diecie dla kota-cukrzyka, możesz zacząć regularnie się z nim bawić – nadwaga u kotów to często efekt zaniedbania przez opiekunów właśnie codziennej zabawy z kotem.

Koty z natury uwielbiają bawić się w symulowanie polowania – czaić się, a potem rzucać na różnego rodzaju wędki czy sznurki. Kochają też się wdrapywać i wskakiwać na wysokie miejsca, wspinać po wielopiętrowych drapakach, buszować w tunelach i kartonowych pudełkach. Wiele kotów lubi też aportować, przynajmniej w połowie – skaczą na rzucone prze pokój piłki czy maskotki, by je „upolować”.

Podobne artykuły

reddit/u/kenlayne

Koty

Kot napędził właścicielom niezłego stracha. Jego zdjęcie stało się hitem w sieci

Czytaj więcej >
Kot w Wielkanoc

Koty

Czy mogę dać kotu jajko? Dowiedz się, o czym należy pamiętać w Wielkanoc

Czytaj więcej >
facebook/Best Friends Felines

Koty

Wystające żebra, sama skóra i kości. Uratowane przed śmiercią kociątko zmieniło się do nie poznania

Czytaj więcej >
pixabay/Kabo

Koty

Dlaczego kot kopie przy misce? Wyjaśniamy zachowania mruczka

Czytaj więcej >
Marlin

Koty

Świat oszalał na punkcie kota-pływaka. Nie straszna mu żadna fala (WIDEO)

Czytaj więcej >
Szczęśliwy kot

Koty

Jak poznać, że kot jest szczęśliwy? 8 znaków, że twój pupil ma u ciebie jak w raju

Czytaj więcej >