Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Coton de Tulear: czworonożny antydepresant
Emil Hoff
Emil Hoff 24.03.2022 01:00

Coton de Tulear: czworonożny antydepresant

Coton de Tulear: czworonożny antydepresant
Pixabay.com

Coton de Tulear – historia rasy

Coton de Tulear to rasa niedużych biszonów – piesków do towarzystwa. Wywodzi się z okolic miasta Tulear na Madagaskarze. Nazwa rasy oznacza „bawełna z Tulear”, ponieważ gęsta, biała sierść piesków przypomina nieco bawełnianą przędzę.

Legenda mówi, że pieski coton de Tulear mają za przodków francuskie biszony z Teneryfy, które trafiły na Madagaskar po tym, jak wiozący je okręt rozbił się gdzieś u brzegów wyspy w XVII lub XVIII w. Po skrzyżowaniu z miejscowymi psami powstała rasa uroczych zwierzaków o długich białych włosach. Coton de Tulear szybko stał się ulubioną maskotką malgaskiej arystokracji.

Świat Zachodu odkrył pieski coton de Tulear późno, bo dopiero w latach 70. XX w. Początkowo pieski importowano głównie do Francji i USA. W 1970 r. rasę coton de Tulear uznał oficjalnie francuski Kennel Club, a w 1972 r. to samo zrobiła Międzynarodowa Federacja Kynologiczna (FCI).

W 1974 r. rząd Madagaskaru wypuścił serię znaczków pocztowych z wizerunkiem psa coton de Tulear, potwierdzając oficjalnie status rasy jako narodowego czworonoga Malgasów.

Do Polski pierwsze pieski rasy coton de Tulear trafiły w połowie lat 90. XX w.

Jak wygląda coton de Tulear?

Coton de Tulear to nieduży piesek. Dorasta do 32 cm wysokości w kłębie i osiąga masę ok. 6 kg.

Jak wygląda coton de Tulear? Budowa ciała

Głowa psa jest zaokrąglona, z niedużym, ale nie spłaszczonym pyszczkiem. Oczy są okrągłe i ciemne, szeroko rozstawione, trufla nosa czarna lub ciemnobrązowa. Uszy są dość duże, opadające, porośnięte gęstym futrem.

Szyja psa jest mocna i sucha, ciało podłużne o dobrze rozwiniętej piersi i mocnych lędźwiach, nogi sprężyste, choć dość krótkie, z wilczym pazurem u łap. Ogon dość długi, puszysty, zazwyczaj noszony nisko z lekko zawiniętym ku górze koniuszkiem i zwijający się nad grzbietem w chwilach ekscytacji.

Jak wygląda coton de Tulear? Typ sierści

Najbardziej charakterystyczną cechą rasy coton de Tulear jest sierść – długa, gęsta, miękka, prosta lub nieco pofalowana, trochę przypominająca bawełnę – stąd nazwa rasy. Na głowie psa sierść tworzy grzywkę, nad oczami brwi, a na kufie wąsy i bródkę. Coton de Tulear nie ma podszerstka – jego sierść składa się wyłącznie z włosa okrywowego.

Tagi: Polska