Swiatzwierzat.pl
Cão Fila de São Miguel - pies pasterski z archipelagu Azorów

pixabay.com

Cão Fila de São Miguel - pies pasterski z archipelagu Azorów

9 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Tomasz Miecznikowski

Cão Fila de São Miguel znany jest również jako pies pasterski z Azorów. Jego miejscem pochodzenia jest największa wyspa w Archipelagu Azorów, San Miguel.

Historia Cão Fila de São Miguel 

Cão Fila de São Miguel pochodzi od wymarłej rasy psów z wyspy San Miguel nazywanych Terceira. Były to psy w typie molosów i mastifów; najprawdopodobniej były potomkami portugalskich ras o podobnym wyglądzie, takich jak Rafeiro do Alentejo i Cão de Castro Laboreiro. Po przywiezieniu na wyspę były przeznaczone do pilnowania stad zwierząt, w szczególności bydła, jak i do ochrony innych mienia w gospodarstwach rolniczych. 

Pierwsze Cão Fila de São Miguel pojawiły się na San Miguel prawdopodobnie w XIX wieku i służyły jako psy do wypasania bydła. Były to odważne i atletycznie zbudowane czworonogi, które bardzo skrzętnie wykonywały swoje obowiązki. Wyspiarze cenili je za swoistą etykę pracy, która polegała na kompleksowej ochronie mienia w całym gospodarstwie. 

Ze względu na izolowane warunki rasa ta była mało znana i traktowana przede wszystkim jako typowy pies użytkowy. Jednak przez lata wiele psów zostało wywiezionych poza Azory, szczególnie do państw takich jak Brazylia i Portugalia, które miały żeglugowe powiązania z San Miguel. Dopiero w 1984 roku powstał pierwszy wzorzec Cão Fila de São Miguel, a w 1995 roku oficjalnie uznano rasę w FCI, gdzie znana jest również pod angielska nazwą Saint Miguel Cattle Dog. W obecnych czasach psy te eksportowane są głównie do USA, a lokalne kluby tworzą własne wzorce tej rasy, które mogą różnić się od zapisanego w FCI. Dlatego też w USA i w Anglii Cão Fila de São Miguel jest bardziej jest znany jako Azory Cattle Dog. 

Najważniejsze cechy wyglądu Cão Fila de São Miguel 

Według klasyfikacji FCI Cão Fila de São Miguel należy do grupy 2 - pinczery, sznaucery, molosy i szwajcarskie psy pasterskie do bydła i sekcji 2 - molosy w typie mastifa. To pies średniej wielkości o krzepkiej, mocnej budowie i prostokątnej sylwetce. Ceniony jest głównie ze względu na swe umiejętności w zaganianiu bydła, które chwyta za pęciny wystarczająco nisko, aby nie uszkodzić skóry. Jego wysokość w kłębie wynosi 48-58 cm dla suk i 50-60 cm dla psów, a waga odpowiednio 20-30 kg i 25-35 kg. 

Głowa psa ma równoległe linie profilu i sprawia wrażenie mocnej. Czaszka jest szeroka i sześcienna, stop wyraźnie zaznaczony. Kufa jest nieco krótsza od mózgoczaszki i ma lekko zaokrąglone boki. Nos jest duży i czarny. Oczy są owalne, średniej wielkości i głęboko osadzone. Mają ciemnobrązową barwę. Uszy są osadzone powyżej linii oczu, są okrągłe i zwisają swobodnie, nie dotykając policzków. Kiedyś były często kopiowane, cięte w półokrągły kształt.

Grzbiet jest prosty, lędźwie szerokie i dobrze umięśnione, zad średnio długi i nieco wyższy od kłębu, klatka piersiowa szeroka i głęboka. Kończyny są mocne, proste i odpowiednio szeroko rozstawione, łapy owalne z mocnymi palcami i pazurami. Ogon jest średniej długości, wysoko osadzony i gruby. Kiedyś był kopiowany do długości drugiego lub trzeciego kręgu.

Szata i umaszczenie Cão Fila de São Miguel

Umaszczenie psa z San Miguel zawsze powinno być pręgowane, niezależnie od podstawowej barwy. Maść może być płowa, jasnopłowa z czarnymi końcówkami, szara w odcieniach od jasnej do ciemnej szarości. Białe znaczenia są dopuszczalne na klatce piersiowej i na łapach. 

Szata jest krótka, gładka, gęsta i twarda w dotyku. Nieco dłuższa jest na ogonie i tylnej stronie kończyn.

Charakter i aktywności Cão Fila de São Miguel

Cão Fila de São Miguel to inteligentny pies, który jest łagodny wobec właściciela i zdecydowany wobec obcych. Z reguły jest posłuszny, choć jak każdy pies pasterski wykazuje pewną dozę samodzielności i niezależności. Aby jego rozwój psychofizyczny przebiegał bez zakłóceń, potrzebuje na co dzień zajęcia. Jeżeli nie jest wykorzystywany jako pies pracujący, warto angażować go w rozrywki kynologiczne, takie jak próby zręczności, obedience, flyball, sportowe tropienie. Psy, które wykazują podstawowe instynkty pasterskie, można wyszkolić do konkurowania w próbach pasterskich.

Szkolenie Cão Fila de São Miguel

Cão Fila de São Miguel to pies karny i oddany w stosunku do właściciela, jednak także nieufny wobec obcych osób i wykazujący chęć dominacji wobec innych, szczególnie mniejszych psów. W związku z tym konieczna jest jego socjalizacja i szkolenie od jak najwcześniejszego wieku. Przewodnik powinien być stanowczy, cierpliwy, konsekwentny i posługiwać się metodami pozytywnego wzmocnienia, budując relacje z psem. Właściwie wyszkolony Cão Fila de São Miguel może służyć nie tylko jako pies stróżujący, ale także jako pies obronny w oddziałach policyjnych; jest wykorzystywany w dogoterapii.

Wspólne życie z Cão Fila de São Miguel

W stosunku do właściciela Cão Fila de São Miguel jest przyjazny i oddany, choć nie jest znany z wylewnego okazywania uczuć. Lubi zabawę, także z dziećmi, w którą można angażować go od młodego wieku. Wymaga aktywnego i dosyć silnego właściciela, który poradzi sobie podczas spaceru z solidną masą psa. Dlatego też starsza osoba może mieć problem z wychowaniem psa tej rasy.

To pies, który będzie lepiej funkcjonował w domu z ogrodem, w którym będzie mógł spełniać typowo użytkowe funkcje. Jako pies stróżujący sprawdza się doskonale, jednak jego nieufność wobec obcych trzeba czasem temperować. Pozostawiony w domu sam zachowuje się z reguły spokojnie, choć nie będzie dobrze znosił dłuższych nieobecności właściciela.

Na zewnątrz w interakcjach z innymi psami bywa dominujący, dlatego jest wskazana socjalizacja od jak najmłodszego wieku psa. Podczas spaceru trzyma się blisko właściciela. Mieszkanie pod jednym dachem z innym psem i kotem może być problematyczne, dlatego również w tym przypadku zalecana jest jak najwcześniejsza socjalizacja.

Podróżowanie z Cão Fila de São Miguel może być problematyczne, zarówno ze względu na rozmiary psa, jak i jego wrodzoną nieufność do obcych. 

Pielęgnacja i zdrowie Cão Fila de São Miguel

Pielęgnacja krótkiej sierści psa z San Miguel nie jest skomplikowana. Wystarczy ją szczotkować raz na dwa tygodnie, aby pozbyć się martwego włosa i utrzymać ją w dobry stanie. Linienie jest w przypadku tej rasy umiarkowane. Należy też regularnie sprawdzać stan uszu i uzębienia psa.

Ten pasterski pies cieszy się dobrym zdrowiem i odpornością. Nie jest znana lista schorzeń, na które byłby potencjalnie narażony.

W kwestii żywienia nie jest wybredny,. Można mu podawać zarówno mokrą, jak i suchą karmę wysokiej jakości oraz posiłki przygotowane w domu na bazie mięsa, warzyw i ryżu. Miesięczny koszt utrzymania to około 150 - 200 zł.

Obecnie można psa tej rasy kupić w Polsce, jednak cena jest niemała - może wynieść nawet od 6000 do 10000 złotych za najlepsze osobniki.

W optymalnych warunkach średnia długość życia Cão Fila de São Miguel wynosi od 11 do 13 lat.

undefinedundefinedundefined

Tagi:

Polska

Tomasz MiecznikowskiAutor

Tomasz Miecznikowski

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Psy

Przywiązał psa do bramy schroniska w śnieżycę. "Możecie być pewni, że nie wróci do tej kreatury"

Czytaj więcej >

Psy

Szybki test na spostrzegawczość. Ile psów widzisz na zdjęciu? Nie tak łatwo odpowiedzieć poprawnie

Czytaj więcej >

Psy

Młoda suczka zakopana żywcem pod Krakowem? Odnaleziono ją podczas robót koparką

Czytaj więcej >

Psy

Nowe przepisy dotyczące zwierząt wkrótce wejdą w życie. Będą spore zmiany

Czytaj więcej >

Psy

Ranny pies czeka pośrodku drogi na śmierć. A kierowcy? Wstrząsające nagranie

Czytaj więcej >
Szczeniak atakuje pitbulla, fot. YouTube/ViralHog

Psy

Szczeniak bez wytchnienia atakuje pitbulla. Na jego miejscu każdy straciłby cierpliwość

Czytaj więcej >