Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Cão Fila de São Miguel - pies pasterski z archipelagu Azorów
Tomasz Miecznikowski
Tomasz Miecznikowski 12.03.2021 01:00

Cão Fila de São Miguel - pies pasterski z archipelagu Azorów

Cão Fila de São Miguel - pies pasterski z archipelagu Azorów
pixabay.com

Historia Cão Fila de São Miguel 

Cão Fila de São Miguel pochodzi od wymarłej rasy psów z wyspy San Miguel nazywanych Terceira. Były to psy w typie molosów i mastifów; najprawdopodobniej były potomkami portugalskich ras o podobnym wyglądzie, takich jak Rafeiro do Alentejo i Cão de Castro Laboreiro. Po przywiezieniu na wyspę były przeznaczone do pilnowania stad zwierząt, w szczególności bydła, jak i do ochrony innych mienia w gospodarstwach rolniczych. 

Pierwsze Cão Fila de São Miguel pojawiły się na San Miguel prawdopodobnie w XIX wieku i służyły jako psy do wypasania bydła. Były to odważne i atletycznie zbudowane czworonogi, które bardzo skrzętnie wykonywały swoje obowiązki. Wyspiarze cenili je za swoistą etykę pracy, która polegała na kompleksowej ochronie mienia w całym gospodarstwie. 

Ze względu na izolowane warunki rasa ta była mało znana i traktowana przede wszystkim jako typowy pies użytkowy. Jednak przez lata wiele psów zostało wywiezionych poza Azory, szczególnie do państw takich jak Brazylia i Portugalia, które miały żeglugowe powiązania z San Miguel. Dopiero w 1984 roku powstał pierwszy wzorzec Cão Fila de São Miguel, a w 1995 roku oficjalnie uznano rasę w FCI, gdzie znana jest również pod angielska nazwą Saint Miguel Cattle Dog. W obecnych czasach psy te eksportowane są głównie do USA, a lokalne kluby tworzą własne wzorce tej rasy, które mogą różnić się od zapisanego w FCI. Dlatego też w USA i w Anglii Cão Fila de São Miguel jest bardziej jest znany jako Azory Cattle Dog. 

Najważniejsze cechy wyglądu Cão Fila de São Miguel 

Według klasyfikacji FCI Cão Fila de São Miguel należy do grupy 2 - pinczery, sznaucery, molosy i szwajcarskie psy pasterskie do bydła i sekcji 2 - molosy w typie mastifa. To pies średniej wielkości o krzepkiej, mocnej budowie i prostokątnej sylwetce. Ceniony jest głównie ze względu na swe umiejętności w zaganianiu bydła, które chwyta za pęciny wystarczająco nisko, aby nie uszkodzić skóry. Jego wysokość w kłębie wynosi 48-58 cm dla suk i 50-60 cm dla psów, a waga odpowiednio 20-30 kg i 25-35 kg. 

Głowa psa ma równoległe linie profilu i sprawia wrażenie mocnej. Czaszka jest szeroka i sześcienna, stop wyraźnie zaznaczony. Kufa jest nieco krótsza od mózgoczaszki i ma lekko zaokrąglone boki. Nos jest duży i czarny. Oczy są owalne, średniej wielkości i głęboko osadzone. Mają ciemnobrązową barwę. Uszy są osadzone powyżej linii oczu, są okrągłe i zwisają swobodnie, nie dotykając policzków. Kiedyś były często kopiowane, cięte w półokrągły kształt.

Grzbiet jest prosty, lędźwie szerokie i dobrze umięśnione, zad średnio długi i nieco wyższy od kłębu, klatka piersiowa szeroka i głęboka. Kończyny są mocne, proste i odpowiednio szeroko rozstawione, łapy owalne z mocnymi palcami i pazurami. Ogon jest średniej długości, wysoko osadzony i gruby. Kiedyś był kopiowany do długości drugiego lub trzeciego kręgu.

Szata i umaszczenie Cão Fila de São Miguel

Umaszczenie psa z San Miguel zawsze powinno być pręgowane, niezależnie od podstawowej barwy. Maść może być płowa, jasnopłowa z czarnymi końcówkami, szara w odcieniach od jasnej do ciemnej szarości. Białe znaczenia są dopuszczalne na klatce piersiowej i na łapach. 

Szata jest krótka, gładka, gęsta i twarda w dotyku. Nieco dłuższa jest na ogonie i tylnej stronie kończyn.

Charakter i aktywności Cão Fila de São Miguel

Cão Fila de São Miguel to inteligentny pies, który jest łagodny wobec właściciela i zdecydowany wobec obcych. Z reguły jest posłuszny, choć jak każdy pies pasterski wykazuje pewną dozę samodzielności i niezależności. Aby jego rozwój psychofizyczny przebiegał bez zakłóceń, potrzebuje na co dzień zajęcia. Jeżeli nie jest wykorzystywany jako pies pracujący, warto angażować go w rozrywki kynologiczne, takie jak próby zręczności, obedience, flyball, sportowe tropienie. Psy, które wykazują podstawowe instynkty pasterskie, można wyszkolić do konkurowania w próbach pasterskich.

Tagi: Polska