Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Co robić, gdy pies boi się burzy?
Dominika Stańczyk
Dominika Stańczyk 28.12.2020 01:00

Co robić, gdy pies boi się burzy?

pies boi sie burzy
unsplash/Mark Zamora

Zwierzęta wyczuwają nadchodzącą burzę szybciej niż ludzie. Wiąże się to ze zmianą składu powietrza oraz wilgotnością. Nazywamy to często ciszą, która dla nas jest pierwszym sygnałem o zbliżającym się żywiole. Jeśli nasz pies zaczyna dyszeć, chować się i ma opór przed wyjściem na spacer – to znak, że boi się burzy.

Dlaczego pies boi się burzy?

Współcześnie wiele zwierząt kojarzy burzę z wystrzałem fajerwerków, co jest dla nich ogromnym stresem. Nie rozumieją zagrożenia, co się z tym wiąże oraz dokąd mają uciec. Nasila się w nich lęk.

Dodatkowo dochodzi zmiana ciśnienia, warunki atmosferyczne, co wpływa na ich ogólne samopoczucie. Psy obarczone innymi, ciężkimi chorobami odczuwają też większy dyskomfort, co jeszcze nasila lęk.

Niektóre psy po prostu ciężej oddychają, dyszą, ślinią się, inne poszukują zacisznego miejsca – np. chowają się w łazience, szafie, gdzie jest po prostu ciszej i nie widać błysków z okna. Ale są też i psy, które wpadają w panikę – rzucają się na oślep, piszczą i mogą być agresywne.

Ważna jest obserwacja, szczególnie u psów, które dopiero co znalazły się pod naszą opieką. Jeśli jest to szczeniak, możemy go powoli przyzwyczajać do tych dźwięków, pokazywać mu swoją obecność i zaznaczać że jest bezpieczny.

Zupełnie inaczej należy podejść do psów adoptowanych ze schroniska – jeśli lęki przechodzą w agresję, konieczna będzie pomoc psiego behawiorysty, który pokaże nam jak oswajać psa krok po kroku.

Pies boi się burzy – co powinniśmy robić?

Wielu właścicieli zwierząt widząc strach przed burzą u swojego psa reagują w naturalny sposób próbując go pocieszyć, przytulić, dodać otuchy. Niestety jest to złe zachowanie, które wzmacnia u psa przekonanie, że dzieje się coś złego, a więc zawsze będzie poszukiwał atencji u właściciela.

Najlepiej zachowywać się normalnie, by również nasz czworonóg dostrzegł, że w tej zmianie pogody nie ma nic nadzwyczajnego. Ale psa można też powoli oswajać, zaczynając od najprostszych czynności:

- jeśli mamy taką możliwość zostańmy w domu;

- zamknijmy i zasłońmy okna;

- zagłuszmy grzmoty np. muzyką lub filmem;

- zostaw otwarte drzwi do garderoby/łazienki, aby pies mógł się tam położyć;

- daj mu twardy smakołyk, który zajmie go na dłuższą chwilę.

W skrajnych przypadkach, jeśli pies panikuje i robi się agresywny można podać także środki farmakologiczne, ale zanim to nastąpi dobrze skonsultować to zarówno z lekarzem weterynarii, jak i behawiorystą.

Choć burza jest naturalnym zjawiskiem atmosferycznym, u wszystkich zwierząt wzbudza lęk przed nieznanym zagrożeniem. Jeśli możemy pomóc naszemu psu przejść przez to dość łagodnie – zróbmy to i jeszcze bardziej zacieśnijmy nasze więzi.

Tagi: Polska