Swiatzwierzat.pl
Świat zwierząt

Co powoduje łupież u psa? Jak powinniśmy go leczyć?

31 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Tomasz Miecznikowski

Udostępnij:

Łupież u psa może z początku wydawać się błahym problemem. Nie powinniśmy go jednak lekceważyć, tylko zadać sobie pytanie, co go spowodowało. W niektórych przypadkach łupież u psa jest bowiem objawem poważniejszej choroby. W jaki sposób powi

Łupież u psa – objawy 

Dla niektórych może to być zaskoczeniem, ale psy tak jak człowiek cierpią na łupież. Pod sierścią psa znajduje się przecież skóra, co prawda nie tak widoczna jak u ludzi, jednak tak samo narażona na przeróżne dolegliwości. Jedną z nich jest nadmierne bądź nieprawidłowe złuszczanie naskórka. 

W jego wyniku na sierści psa możemy zaobserwować białe lub kremowe płatki naskórka. Mogą pojawić się w wyniku zwykłego drapania się psa po ciele i wówczas pojawiają się na sierści pojedynczo. Jeśli jednak pies zaczyna drapać się częściej, a w jego sierści pojawia się coraz więcej białych płatków usuwanego naskórka, może to oznaczać poważniejszy problem. Dlatego w przypadku utrzymywania się łupieżu dłużej niż trzy tygodnie powinniśmy udać się z psem do weterynarza, by ten sprawdził, czy za złuszczającym się naskórkiem stoi konkretna i być może groźna przyczyna.

Łupież u psa – przyczyny

Razem z łupieżem u psa mogą pojawić się dodatkowe objawy, jak towarzyszący mu świąd, inne zmiany skórne, czy ogólne zmiany fizycznego stanu psa. Aby rozstrzygnąć jakie są przyczyny tych objawów lekarz weterynarii może zastosować różne rodzaje badań diagnostycznych, wśród których trzeba wymienić między innymi testy śródskórne, cytologia, podstawowe badania krwi oraz badanie zeskrobin skórnych na obecność pasożytów. Rozpiętość tych badań może być naprawdę szeroka, ponieważ łupież jest zazwyczaj problemem o charakterze wtórnym i może być objawem różnych chorób.

Łupież u psa – nieprawidłowa dieta

Bardzo często podstawową przyczyną łupieżu u psa jest nieprawidłowa dieta. Jeżeli karmimy psa karmą niskiej jakości, możemy w ten sposób przyczynić się do niedoboru aminokwasów i nienasyconych kwasów tłuszczowych w diecie naszego czworonoga. Jeżeli podajemy psu tylko domowe posiłki z mięsa i kaszy, oznacza to także brak witamin i innych ważnych składników w jego pokarmie. Uboga dieta z reguły źle wpływa na sierść psa i jego skórę, doprowadzając nie tylko do łupieżu, ale i innych zmian skórnych w rodzaju wyprysków lub owrzodzeń. Powinniśmy zatem zwrócić uwagę na skład diety i jeśli jest uboga w odżywcze składniki, będziemy musieli ją odpowiednio zmodyfikować.

Łupież u psa – nieprawidłowa pielęgnacja

W zależności od rasy psa, musimy więcej lub mniej czasu i uwagi poświęcić pielęgnacji jego sierści. Czasami właściciele są wręcz nadgorliwi, fundując pupilom zbyt częste kąpiele i używając do tego nieodpowiednich szamponów, co również może być przyczyną łupieżu. Zawsze po kąpieli należy dokładnie spłukać sierść, ponieważ pozostałości kosmetyku mogą również mieć negatywny wpływ na stan skóry czworonoga.

Łupież u psa – stres

Stres u psa jest przyczyną chorób o podłożu psychicznym. Objawia się na różne sposoby, zestresowany, nerwowy pies może się zbyt często drapać i w ten sposób trzeć ustawicznie naskórek. Jeżeli zaobserwowaliśmy takie zachowanie u naszego psa, poważnie się zastanówmy, czy nie stoi za nim taka właśnie, psychiczna przyczyna. Może pies za długo zostaje sam, bądź za rzadko wychodzi na zewnątrz i stąd biorą się jego kompulsywne reakcje, skutkujące między innymi łupieżem.

Łupież u psa – pasożyty

Łupież u psa może być także spowodowany przez zewnętrzne pasożyty. Ich obecność można wykryć po zbadaniu zeskrobin skórnych lub po zwykłym wyczesaniu psa. Do najczęstszych schorzeń spowodowanych przez pasożyty należą świerzb, łupież wędrujący czyli cheyletielloza i nużyca. Zazwyczaj każde z nich objawia się nie tylko przez łupież, ale i przez inne zmiany skórne. 

Świerzb wywołuje pasożyt o nazwie świerzbowiec. Zmiany skórne w tym przypadku to oprócz łupieżu także świąd, rumienie i stany zapalne

Łupież wędrujący wywołuje cheyletiella. Po zdrapaniu łuski wydają się przemieszczać, szczególnie na ciemnej sierści u psa. Oprócz łupieżu powoduje też świąd, strupy i może być przyczyną łysienia.

Nużycę wywołują nużeńce, które bytują na skórze psa. Oprócz łupieżu nużyca powoduje też rumienie i utratę sierści.

Łupież u psa – zaburzenia hormonalne

Łupież może być również efektem zaburzonej gospodarki hormonalnej. Do najczęstszych schorzeń tego rodzaju należą niedoczynność tarczycy, cukrzyca, nadczynność kory nadnerczy.

Łupież u psa – alergie, infekcje oraz inne choroby skóry

Łupież u psa może być również wynikiem alergii. Alergeny mogą znajdować się w pokarmie psa lub w jego najbliższym otoczeniu. Aby potwierdzić lub wykluczyć ten problem, konieczne będzie przeprowadzenie testów alergicznych.

Łupież może wiązać się z infekcją bakteryjną lub grzybiczą. Mogą one prowadzić do różnych skórnych powikłań i powodować nie tylko łupież, ale też miejscową utratę skóry, rumienie, owrzodzenia i wypryski. Łupież jest również jednym z objawów atopowego zapalenia skóry, z którym pies będzie musiał borykać się do końca życia. Spotyka ono psy szczególnie wrażliwe na alergeny, więc w tym przypadku będzie trzeba wyeliminować wszystkie potencjalne zagrożenia z otoczenia psa i bardzo dbać o jego higienę.

Są również rasy, u których łupież ma charakter pierwotny i najczęściej jest efektem dziedziczności. Do pierwotnych chorób skórnych określanych dermatozami złuszczającymi należą między innymi dysplazja mieszków włosowych i łojotokowe zapalenie gruczołów. Jednym z ich podstawowych objawów jest właśnie łupież u psa.

Łupież u psa – leczenie

W zależności czy łupież jest objawem poważniejszej choroby, czy wystarczy jedynie zmienić psu dietę, musimy niechybnie zająć się problemem. Łupież u psa najbardziej uciążliwy jest w miesiącach zimowych i w miejscach, w których panuje niska wilgotność. Trudniej się go leczy w domu, w którym jest suche powietrze, może zatem okazać się konieczne zakupienie nawilżacza powietrza.

Jeśli przyczyną łupieżu u psa była nieprawidłowa pielęgnacja, trzeba będzie zafundować pupilowi kąpiel z użyciem szamponu przeciwłupieżowego dla psów. W kwestii nieprawidłowej diety dalsze działania powinien podpowiedzieć nam weterynarz, który przygotuje przepisy z pokarmem bogatym w aminokwasy i tłuszcze nienasycone. Jeśli po dwóch miesiącach stosowania nowej diety problem nie minie, oznacza to, że jest bardziej złożony i może mieć podłoże chorobowe.

W przypadku wykrycia pasożyta odpowiedzialnego za łupież i inne zmiany skórne, lekarz powinien wystawić receptę na konkretny specyfik, a my dodatkowo powinniśmy zająć się w domu dokładną dezynfekcją otoczenia i legowiska psa – takie działania pomogą uniknąć zarażenia się pasożytem w przyszłości.

W przypadku każdej, poważniejszej przyczyny łupieżu u psa powinniśmy ograniczyć działania na własną rękę i zdać się na opinię lekarza weterynarii. W zależności czy są to problemy endokrynologiczne, czy może infekcja bakteryjno-grzybicza, specjalista zaleci odpowiednie postępowanie i wybierze lek, przy pomocy którego powinniśmy pozbyć się problemu.

 Pamiętajmy przede wszystkim, że niczego nie powinniśmy odkładać na ostatnią chwilę i jeśli zaobserwujemy jakiekolwiek zmiany skórne, nie tylko prozaiczny łupież, powinniśmy jak najszybciej zaprowadzić psa do lekarza weterynarii. Tylko w ten sposób będziemy mogli uniknąć groźnych powikłań, jeśli łupież okaże się być objawem poważniejszej choroby.

Podobne artykuły

FB/DIOZ

Psy

Z ulicy trafił do domu alkoholiczki. Później sąsiad zrobił z niego żywą tarczę

Czytaj więcej >
Facebook/Clinica Veterinaria Anubis

Psy

Nietypowe narodziny szczeniąt. Potrzebna była liczna pomoc

Czytaj więcej >
Pies

Psy

Tragicznie zaniedbany pies odebrany interwencyjnie. Karygodne, co go spotkało

Czytaj więcej >
yt

Psy

Pies "dołączył" do sztafety. Nagranie bije rekordy popularności

Czytaj więcej >
twitter/KW_PSP_GDANSK

Psy

Tragiczny wypadek na Pomorzu. Strażacy uratowali psa, jego właściciel nie żyje

Czytaj więcej >
zrzutka/ufw8hk

Psy

Husky zjadł mięso nafaszerowaną gwoździami. Cudem przeżył, ale leczenie jest niezwykle kosztowne

Czytaj więcej >