Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Co powoduje łupież u psa? Jak powinniśmy go leczyć?
Tomasz Miecznikowski
Tomasz Miecznikowski 31.12.2020 01:00

Co powoduje łupież u psa? Jak powinniśmy go leczyć?

Piesek przed
Piesek przed

Łupież u psa – objawy 

Dla niektórych może to być zaskoczeniem, ale psy tak jak człowiek cierpią na łupież. Pod sierścią psa znajduje się przecież skóra, co prawda nie tak widoczna jak u ludzi, jednak tak samo narażona na przeróżne dolegliwości. Jedną z nich jest nadmierne bądź nieprawidłowe złuszczanie naskórka. 

W jego wyniku na sierści psa możemy zaobserwować białe lub kremowe płatki naskórka. Mogą pojawić się w wyniku zwykłego drapania się psa po ciele i wówczas pojawiają się na sierści pojedynczo. Jeśli jednak pies zaczyna drapać się częściej, a w jego sierści pojawia się coraz więcej białych płatków usuwanego naskórka, może to oznaczać poważniejszy problem. Dlatego w przypadku utrzymywania się łupieżu dłużej niż trzy tygodnie powinniśmy udać się z psem do weterynarza, by ten sprawdził, czy za złuszczającym się naskórkiem stoi konkretna i być może groźna przyczyna.

Łupież u psa – przyczyny

Razem z łupieżem u psa mogą pojawić się dodatkowe objawy, jak towarzyszący mu świąd, inne zmiany skórne, czy ogólne zmiany fizycznego stanu psa. Aby rozstrzygnąć jakie są przyczyny tych objawów lekarz weterynarii może zastosować różne rodzaje badań diagnostycznych, wśród których trzeba wymienić między innymi testy śródskórne, cytologia, podstawowe badania krwi oraz badanie zeskrobin skórnych na obecność pasożytów. Rozpiętość tych badań może być naprawdę szeroka, ponieważ łupież jest zazwyczaj problemem o charakterze wtórnym i może być objawem różnych chorób.

Łupież u psa – nieprawidłowa dieta

Bardzo często podstawową przyczyną łupieżu u psa jest nieprawidłowa dieta. Jeżeli karmimy psa karmą niskiej jakości, możemy w ten sposób przyczynić się do niedoboru aminokwasów i nienasyconych kwasów tłuszczowych w diecie naszego czworonoga. Jeżeli podajemy psu tylko domowe posiłki z mięsa i kaszy, oznacza to także brak witamin i innych ważnych składników w jego pokarmie. Uboga dieta z reguły źle wpływa na sierść psa i jego skórę, doprowadzając nie tylko do łupieżu, ale i innych zmian skórnych w rodzaju wyprysków lub owrzodzeń. Powinniśmy zatem zwrócić uwagę na skład diety i jeśli jest uboga w odżywcze składniki, będziemy musieli ją odpowiednio zmodyfikować.

Łupież u psa – nieprawidłowa pielęgnacja

W zależności od rasy psa, musimy więcej lub mniej czasu i uwagi poświęcić pielęgnacji jego sierści. Czasami właściciele są wręcz nadgorliwi, fundując pupilom zbyt częste kąpiele i używając do tego nieodpowiednich szamponów, co również może być przyczyną łupieżu. Zawsze po kąpieli należy dokładnie spłukać sierść, ponieważ pozostałości kosmetyku mogą również mieć negatywny wpływ na stan skóry czworonoga.

Tagi: Polska
Powiązane
wieloryb
Quiz o głębinowych "potworach". Ile wiesz o stworzeniach mórz i oceanów?