Swiatzwierzat.pl
Świat zwierząt

Co należy zrobić, gdy pies goni i gryzie własny ogon?

27 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Tomasz Miecznikowski

Udostępnij:

Ganianie psa za własnym ogonem to jeden z najśmieszniejszych widoków, które czasem pupile fundują swoim właścicielom. Niestety, za tą pozornie zabawną czynnością mogą kryć się całkiem poważne, psie problemy zdrowotne. Co zatem należy zrobić,

Ganianie za ogonem, a codzienne życie psa

Czasami bywa tak, że pies trafia w ludzkie ręce przypadkowo, w odruchu serca jest zabierany ze schroniska albo kupiony od pokątnego handlarza. Po pierwszych dniach ekscytacji pupilem człowiek wraca do normalnego trybu i coraz mniej czasu poświęca psu. Czworonóg najczęściej zostaje na wiele godzin sam w mieszkaniu i po prostu zaczyna się nudzić. Często gryzie wtedy przedmioty domowego użytku, jednak po powrocie właściciela z reguły wszystko wraca do normy. Spacer, jedzenie i zabawa dostarczają psu odpowiednich bodźców i wrażeń. 

Czasem jednak obserwujemy u psa dosyć dziwne zachowania, które widziane po raz pierwszy wywołują jedynie pobłażliwe uśmiechy. Powtarzane drugi, trzeci, czwarty i więcej razy, już takie śmieszne się nie wydają. Zaczynamy podejrzewać, że z psem dzieje się coś niedobrego, zwłaszcza że ten gryząc swój ogon potrafi zrobić sobie krzywdę. 

O ile gryzienie ogona rzeczywiście może wydawać się śmieszne, szczególnie kiedy pies goni za nim w kółko, tak pojawiająca się podczas tych ekscesów krew zaczyna wyglądać poważnie. To już kwalifikuje się do wizyty u weterynarza i nie powinniśmy z tym zwlekać, ani samemu przeciwdziałać, na przykład zakładając psu kaganiec, ponieważ możemy jedynie spotęgować destrukcyjne działania. Czym dokładnie mogą być one spowodowane?

Ganianie za ogonem u psa – delikatna psychika czworonogów

Ganianie za ogonem i jego podgryzanie może zacząć się już u szczeniąt i wtedy zazwyczaj jest ignorowane i słusznie uważane za formę zabawy. Z reguły tak właśnie jest, młode psy w przeróżny sposób uwalniają energię. Jednak może być to również reakcja na zbyt wczesne zabranie szczeniaka od matki. W taki sposób zachowują się przede wszystkim zwierzęta trzymane w klatkach – w schroniskach, w hodowlach lub w cyrku. Tu już możemy się domyślać, że za takim zachowaniem stoi frustracja psa z powodu jego sytuacji.

Psy to stworzenia, które tak samo jak człowiek mogą mieć psychiczne problemy i wiele z nich łatwo poddaje się stresowi. Stres może powodować wiele czynników: brak poczucia bezpieczeństwa, nuda podczas zostawania samemu w domu, za mało ruchu i zabawy na zewnątrz, nieregularny rozkład dnia, nieodpowiednia dieta i warunki bytowe. Dlatego ważne jest, aby po wprowadzeniu do rodziny pierwszego lub nowego psa zadbać u niego nie tylko o zdrowie fizyczne, ale także o rozwój psychiczny. W przeciwnym razie może zacząć on przejawiać zachowania obsesyjno-kompulsywne, powszechnie zwane również nerwicą natręctw. 

Ganianie za ogonem u psa – czym jest nerwica natręctw?

Nerwica natręctw to choroba, która dotyka zarówno ludzi i zwierzęta. Jej objawem jest między innymi stereotypia, która polega na powtarzaniu bezcelowych ruchów i postaw ciała. Psy przejawiają nerwicę natręctw na różne sposoby, jednym z nich jest właśnie ganianie za ogonem oraz gryzienie go aż do krwi. Inne zaburzenia, które przekładają się na zachowania obsesyjno-kompulsywne (ZOK) to między innymi powtarzana czynność biegania w tę i z powrotem na zewnątrz, ganianie za kołami jadących samochodów, wylizywanie ciała, obgryzanie łap, ciągłe podskakiwanie lub kiwanie się, nieuzasadnione szczekanie i skomlenie, atakowanie nieistniejących obiektów lub pogoń za refleksami światła. Widzimy zatem, że spektrum zachowań jest naprawdę szerokie i jeśli którekolwiek z nich zaobserwujemy u naszego psa oznacza to, że brakuje mu na co dzień psychicznego komfortu. Co zatem powinniśmy zrobić w takim wypadku?

Ganianie za ogonem u psa – wyniki diagnozy

Jeśli zaobserwujemy u psa którekolwiek z wyżej opisanych zachowań, nie powinniśmy próbować przeciwdziałać im na własną rękę. Odpowiedzialni właściciele psów z reguły do takich problemów nie dopuszczają, a jeśli te się pojawiają, zdają sobie sprawę, że mają one związek ze stresem i starają się zapewnić psu na co dzień większą ilość psychofizycznych bodźców. Czasami jednak nerwica natręctw może mieć inne podłoże, na przykład związane z dietą psa i dlatego nie należy próbować problemu rozwiązywać samemu, tylko umówić się na wizytę u weterynarza. W tym momencie najważniejsze będzie wykrycie źródła nerwicy natręctw i decyzja w jaki sposób pies powinien być leczony. Najczęściej w takich wypadkach stosuje się terapię behawioralną która może, ale nie musi być wspierana farmakologicznie.

Ganianie za ogonem u psa – stosowanie terapii behawioralnej

Terapia behawioralna powinna być poprzedzona bardzo dokładnym wywiadem na temat ogólnego stanu zdrowia psa, zarówno fizycznego jak i psychicznego. Jest ona zazwyczaj opracowywana indywidualnie, w zależności od stopnia zachowań kompulsywnych u psa. Ma ona pomóc w odwrażliwieniu czworonoga na bodźce i sytuacje stresogenne i przekierowanie jego uwagi na inne czynności. 

Nie jest to proces, który trwa krótko, szczególnie jeśli mamy do czynienia z długim rozwijaniem się nerwicy natręctw u psa. Musimy wówczas przygotować się na wiele godzin odpowiednich ćwiczeń i zachowań, także po stronie właściciela. Nawet jeśli nadal nie możemy psu zapewnić naszej obecności przez cały czas, ważne będzie zaplanowanie regularnego rytmu dnia, tak żeby jak najrzadziej pojawiały się w nim zmiany narażające pupila na stres. Przy tym nie możemy przesadzić ze zbyt dużą liczbą nowych bodźców, ponieważ może mieć to odwrotny skutek. We właściwym zrównoważeniu odpowiednich ćwiczeń i bodźców powinien nam pomóc specjalista od terapii behawioralnej – nie powinniśmy w tej dziedzinie polegać jedynie na naszych przeczuciach, które mówią nam co jest dobre dla naszego psa.

Ganianie za ogonem u psa – stabilne i urozmaicone życie psa

Powtarzalność nie jest dobra w nerwicy natręctw, ale jest dobra w ustaleniu rytmu dnia psa. Pewne rytuały, jak karmienie psa i wychodzenie na spacer powinny przebiegać w tych samych porach dnia, dzięki czemu nasz pupil stanie się spokojniejszy. Samą dietę można urozmaicać, choćby poprzez podawanie karmy w interaktywnej misce, bądź ukrywaniu przysmaków w miejscach, do których pies powinien dotrzeć za pomocą węchu – można w ten sposób urozmaicać psu życie zarówno w domu, jak i na zewnątrz.

Psom zazwyczaj nie wystarcza aktywność, która dla właściciela oznacza dziesięciominutowy spacer wokół bloku. Podczas spaceru pies musi mieć możliwość wybiegania się, wąchania interesujących go miejsc, kontaktów z innymi czworonogami. Psy wymagają różnych psychofizycznych bodźców, które zapewniają im zrównoważony rozwój i dlatego spacery powinny być nie tylko regularne, ale i urozmaicone. Wybieganie się czasem nie wystarcza i wtedy z pomocą mogą nam przyjść różne formy zabaw kynologicznych, takich jak obedience, agility, canicross, flyball i innych. Każda taka rozrywka będzie stopniowo stabilizować psychikę psa, dając mu realną i co najważniejsze skuteczną alternatywę dla kompulsywnych, bezcelowych zachowań. Z czasem powinien on przestać uganiać się za swoim ogonem.

Pamiętajmy – rozwój psychiczny psa jest równie istotny jak ten fizyczny. Decydując się na posiadanie psa musimy również wziąć odpowiedzialność za zapewnienie mu odpowiedniej ilości psychofizycznych bodźców, zarówno w domu jak i podczas spacerów. Wciąż pokutujące u niedoświadczonych właścicieli psów przeświadczenie, że pies potrafi się zająć samym sobą jest z gruntu nieprawdziwe i może prowadzić do groźnych następstw. Ganianie za ogonem i podgryzanie go może wyglądać zabawnie, ale jak się okazuje często świadczy o tym, że nasz pies po prostu cierpi. Starajmy się zatem nie doprowadzać do takich sytuacji.

Podobne artykuły

piwo dla psów

Psy

Pełne witamin piwo dla psów? Włosi twierdzą, że czworonogi je uwielbiają

Czytaj więcej >
pies w upał

Psy

Jak zdrowo i efektywnie schłodzić psa w czasie upałów? Ekspertka udziela genialnych porad

Czytaj więcej >
tragedia

Psy

Tragiczne zdarzenie na Wiśle, utonął ukochany psiak. Czy można było temu zapobiec?

Czytaj więcej >
pies na boisku

Psy

Nie tylko kibice szaleją. Pies przerywa ważny mecz, co na to piłkarze?

Czytaj więcej >
Policja

Psy

Szaleńczy pościg za piratem drogowym. Porzucił psa w aucie i rzucił się do pieszej ucieczki

Czytaj więcej >
Dexter

Psy

Wyprawił psu niezapomniany pogrzeb. Ale to list pożegnalny wywołał największe emocje

Czytaj więcej >