Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Clumber spaniel: sympatyczny arystokrata
Emil Hoff
Emil Hoff 24.03.2022 01:00

Clumber spaniel: sympatyczny arystokrata

Clumber spaniel: sympatyczny arystokrata
pixabay.com

Clumber spaniel – historia rasy

Clumber spaniel to największy spośród spanieli. Mimo sporej masy i zwartej budowy, jest zręczny, cichy i bardzo wytrzymały, choć nie tak szybki jak inne spaniele. To pies myśliwski, wyhodowany do polowania na duże ptaki, jak kuropatwy i bażanty, w wodzie i szuwarach.

Nazwa rasy wzięła się od posiadłości Clumber Park w angielskim hrabstwie Nottingham, gdzie w pierwszej połowie XIX w. hrabia Newcastle po raz pierwszy wyhodował te psy na użytek swoich polowań.

Nie ma pewności co do tego, skąd dokładnie wzięli się bezpośredni przodkowie psów hrabiego Newcastle. Być może hrabia dostał psy w podarku od zaprzyjaźnionego francuskiego markiza, który chciał ratować swoją sforę przed wybiciem przez gniewny lud w czasie Rewolucji Francuskiej. Możliwe też, że clumber spaniele wywodzą się od rodzimych psów angielskich – istnieją portrety hrabiego Newcastle w towarzystwie psów podobnych do clumber spanieli, namalowane jeszcze przed Rewolucją Francuskią. Przypuszcza się, że wśród przodków clumber spaniela znajduje się m.in. bernardyn, basset i pirenejski pies górski.

Clumber spaniel zadebiutował na wystawie psów w Anglii w 1859 r. Przypadł do gustu arystokratom do tego stopnia, że królowa Wiktoria rozpoczęła finansowanie hodowli psów tej rasy.

Po I wojnie światowej populacja clumber spanieli zmniejszyła się, ale jednocześnie zaczęły powstawać hodowle tych psów, zakładane przez członków gminu – rasa przestała być dostępna niemal wyłącznie dla arystokratów.

Współcześnie clumber spaniel figuruje na prowadzonej przez brytyjski Kennel Club liście zagrożonych ras rodzimych. To oznacza, że każdego roku przychodzi na świat mniej niż 300 clumber spanieli. Nic dziwnego, że trudno spotkać clumber spaniela poza Wielką Brytanią. W Polsce rasa ta jest niemal nieznana.

Jak wygląda clumber spaniel?

Clumber spaniel to masywny pies, najcięższy ze wszystkich spanieli. Osiąga 51 cm wysokości w kłębie i masę przeciętnie ok. 36 kg, a często większą.

Clumber spaniel: budowa ciała

Clumber spaniel jest masywny i muskularny, ale nie ociężały.

Pies ma kształtną, dość masywną głowę, niezbyt długą kufę z wyraźnie zaznaczonym stopem i sporymi faflami przy wargach. Oczy są spore, głęboko osadzone, w kształcie migdałów, w odcieniach brązu, o mądrym wyrazie. Uszy są typowe dla spanieli – duże, długie, zwisające nisko, zawieszone nieco z tyłu głowy i porośnięte bardzo gęstym włosiem.

Clumber spaniel ma smukłą szyję, mocny i sprężysty grzbiet, głęboką pierś, silne lędźwie, mocne kończyny. Ogon jest średniej długości i obficie porośnięty sierścią, która na jego spodzie tworzy chorągiew. Obecnie kopiowanie ogonów psom jest nielegalne w większości krajów europejskich, ale czasem dopuszcza się wyjątki w przypadku psów faktycznie pracujących przy łowach.

Clumber spaniel: typ sierści

Sierść clumber spaniela jest długa, gęsta i jedwabista, gładka, choć czasem lekko pofalowana, zwłaszcza na uszach. Na uszach, piersi i brzuchu psa tworzy obfite frędzle, na łapach pióra, a na spodzie ogona chorągiew.

Tagi: Polska