Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Clumber spaniel – największy wśród spanieli
Bartosz Simiński
Bartosz Simiński 24.03.2022 18:41

Clumber spaniel – największy wśród spanieli

Clumber spaniel – największy wśród spanieli
https://pixabay.com

Clumber spaniel – historia i pochodzenie rasy

Pochodzenie rasy nie jest do końca jasne, jeżeli mamy na myśli same jej początki, które datuje się na wiek dziewiętnasty. Według jednej z teorii oryginalnie wywodzi się z Francji, gdzie miała powstać mniej więcej w czasach Rewolucji Francuskiej. Jej przodkami miału być wymarłe już obecnie spaniele alpejskie skrzyżowane z pirenejskim psem górskim i bassetem. Inna teoria mówi o tym, że clumber spaniel wywodzi się bezpośrednio od Bleinheim spaniela, który później zapoczątkował też rasę King Charles spaniel. Jeszcze inna i całkiem prawdopodobna wersja wydarzeń mówi o psach hodowanych w posiadłości Clumber Park (stąd właśnie nazwa rasy) i bardzo cenionych przez francuskie rody arystokratyczne, przede wszystkim ze względu na ich atrakcyjny, szlachetny wygląd i posągową posturę. W połowie dziewiętnastego wieku rasa zaczęła jednak tracić na popularności i liczba osobników radykalnie spadła. Ponowny rozkwit popularności clumber spaniela przypada mnie więcej na lata sześćdziesiąte dwudziestego wieku. Wtedy psy te zyskały pewne zainteresowanie u hodowców w Stanach Zjednoczonych. Pomimo tego clumber spaniel jest dzisiaj rasą raczej mało popularną, znana i hodowaną w niewielu krajach, przeważnie w Europie.

Wygląd i pielęgnacja

Clumber spaniele to średniej wielkości psy, których wysokość w kłębie dochodzi do 51 centymetrów. Prawidłowa waga zdrowego dorosłego pas powinna oscylować w granicach około 36 kilogramów dla samców i około 30 kilogramów dla samic. Psy te to największe i najcięższe psy wśród wszystkich ras skategoryzowanych jako spaniele. Budowa ciała silna i proporcjonalna. Mocny kościec. Stosunkowo wysoka waga względem wzrostu. Sylwetka z tego powodu sprawia wrażenie nieco ociężałej, szczególnie, że tułów opiera się na dosyć krótkich łapach. Kufa kwadratowa i masywna. Głowa duża i szeroka. Głęboko osadzone, jasne, często bursztynowe oczy średniej wielkości o krągłym kształcie. Uszy duże i długie, wysoko osadzone rozszerzające się ku dołowi, prostokątne z zaokrągleniem przy głowie, swobodnie opadające. Ogon dosyć długi, nisko osadzony, opadający. Sierść długa jedwabista i gęsta. Włos gładki, prosty, okrywający dobrze skórę. Wyraźnie dłuższa sierść na ogonie, kończynach i klatce piersiowej. Umaszczenie niemal jednolicie biała z delikatnym jasnym brązem, bursztynem lub pomarańczowymi elementami. Linienie średnio obfite.

Wymagana jest regularna pielęgnacja, najlepiej czesać psa po każdym dłuższym spacerze. w sierść łatwo zaplątują się ciała obce i różnego rodzaju zanieczyszczenia. Rozczesywanie gęstego włosa może być bardzo czasochłonne, a zaniedbanie tej czynności prowadzi do szybkiego kołtunienia się. Częste kąpiele nie są szczególnie wskazane, chyba że pies jest brudny. Należy kontrolować stan uszu - ze względu na ich budowę łatwo o infekcje jeżeli zostaną zanieczyszczone.

Clumber spaniel – zdrowie i potencjalne choroby

Psy te żyją przeciętnie 10-12 lat. Clumber spaniel podatny jest na wiele chorób. Szczególnie groźne są te, które wynikają z nieprawidłowego rozwoju kośćca w okresie dojrzewania. Psy te bardzo szybko rosną i przybierają na wadze, dlatego w pierwszych miesiącach życia należy dużo uwagi zwrócić na stosowanie odpowiedniej diety. Musi być ona bogata we wszystkie składniki odżywcze i wystarczająco dużą ilość białka. Kolejnym problemem są same narodziny, często konieczne jest przeprowadzenie cesarskiego cięcia, bo zdrowie szczeniąt i matki może być zagrożone. Często występują też choroby oczu, między innymi odwijanie się powieki. Występuje też dysplazja stawu biodrowego i problemy z dyskami w kręgosłupie oraz inne, pomniejsze schorzenia.

Przyjazny dzieciom myśliwy

Clumber spaniel, podobnie jak wszystkie inne spaniele, będzie potrzebował dużej dawki ruchu. Musi być to jednak aktywność poddana dużej kontroli właściciela ze względu na potencjalny rozwój schorzeń układu ruchu. Średnio intensywny, miarowy wysiłek będzie najodpowiedniejszy. Pies ten może mieszkać w mieszkaniach ale tylko w blokach z windą – schody są zabójcze dla jego kręgosłupa.

Na co dzień jest to rasa bardzo pozytywnie nastawiona do życia i otoczenia. Lubi ludzi ale jest upartym indywidualistą. Świetnie za to dogaduje się z dziećmi, jest względem nich cierpliwy, wyrozumiały i dobrze się nimi opiekuje.

Tagi: Polska