Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Cirneco dell'Etna: starożytna rasa z Sycylii
Emil Hoff
Emil Hoff 24.03.2022 01:00

Cirneco dell'Etna: starożytna rasa z Sycylii

Cirneco dell'Etna: starożytna rasa z Sycylii
pixabay.com

Cirneco dell'Etna – historia rasy

Cirneco dell'Etna, podobnie do innych ras psów chowanych pierwotnie na wybrzeżach Morza Śródziemnego, najprawdopodobniej ma za bezpośredniego przodka tzw. psy tesem – wymarłe dziś charty, towarzyszące starożytnym Egipcjanom. Psy tesem, podobnie jak współczesne psy cirneco dell'Etna, miały stojące uszy. W piaskach Egiptu odkopano szczątki tych zwierząt sprzed niemal 7 tys. lat.

Współczesne psy cirneco dell'Etna to naturalna rasa szpica wykształcona na Sycylii. Ich przodkowie przybyli na wyspę ok. 500 r. p.n.e., zapewne wraz z kupcami fenickimi lub kreteńskimi. Słowo „cirneco” oznacza „z Cyrenaiki”, czyli z krainy historycznej w północnej Afryce – stamtąd zapewne psy te zostały przywiezione na Sycylię. Cirneco dell'Etna jest blisko spokrewniony z innymi rasami śródziemnomorskimi, głównie z psem faraona z Malty oraz podenco z Ibizy i Kanarów.

Psy cirneco dell'Etna wykorzystywano na Sycylii do pogoni za zającami. Polowanie w trudnym, górzystym terenie u podnóży Etny wymagało sprytu i wytrzymałości. Odważne, zwinne i czujne cirneco dell'Etna, dobrze znoszące upały i długo wytrzymujące bez wody, sprawdzały się w tej roli doskonale. Cirneco dell'Etna polują, posługując się zarówno węchem, jak i wzrokiem.

Planowe hodowle cirneco dell'Etna zaczęły działać późno, bo dopiero ok. 1934 r., kiedy to Sycylijczycy uderzyli na alarm, że rasa stoi na skraju wyginięcia. Do lat 30. XX w. psy cirneco dell'Etna były praktycznie nieznane poza Sycylią. W 1939 r. rasę uznało i przyjęło dla niej standard Włoskie Towarzystwo Kynologiczne. W 1956 r. rasa została uznana przez Międzynarodową Federację Kynologiczną (FCI).

Obecnie cirneco dell'Etna to rasa unikatowa. Każdego roku rodzi się zaledwie ok. 150 psów tej rasy. Trudno spotkać jej przedstawicieli poza terenem Włoch. W USA, Finlandii i Rosji żyje po kilkadziesiąt egzemplarzy.

Do Polski cirneco dell'Etna trafiły w 2005 r., choć krajowe psy tej rasy policzyć można na palcach jednej ręki i w kraju nie działa jeszcze żadna hodowla.

Jak wygląda cirneco dell'Etna?

Cirneco dell'Etna to nieduży pierwotny chart, przypominający wyglądem psa faraona, od którego jest jednak mniejszy i ma bardziej kwadratową sylwetkę. Osiąga 50 cm wysokości w kłębie i masę ok. 12 kg.

Jak wygląda cirneco dell'Etna? Budowa ciała

Cirneco dell'Etna ma smukłe ciało o zgrabnej sylwetce, sprawiające wrażenie siły mimo umiarkowanie rozwiniętej muskulatury.

Głowa psa ma kształt klinowaty, kufa jest podłużna, sucha, z ledwo widocznym stopem. Oczy są okrągłe, mają czujny, inteligentny wyraz i najczęściej są koloru bursztynowego. Pies ma charakterystyczne duże, trójkątne, wysoko osadzone i szpiczaste uszy, z małżowinami skierowanymi do przodu.

Szyja cirneco dell'Etna jest długa i łagodnie wygięta. Kończyny są długie, smukłe, silne, przednie proste, a tylne lekko kątowane. Na łapach występuje wilczy pazur, który zwyczajowo usuwano. Ogon jest długi, cienki i prosty, z reguły trzymany nisko, ale wznoszony lekko nad grzbiet w chwilach skupienia czy ekscytacji.

Jak wygląda cirneco dell'Etna? Typ sierści

Sierść cirneco dell'Etna jest krótka i ściśle przylegająca do ciała, w dotyku jedwabista lub szorstka w niektórych miejscach, jednak nie na tyle, by odstawać od skóry. Cirneco dell'Etna prawie nie ma podszerstka, co sprawia, że jest łatwy w pielęgnacji i prawie nie linieje, ale zimą wymaga dodatkowej ochrony przed chłodem.

Tagi: Polska
Powiązane
wieloryb
Quiz o głębinowych "potworach". Ile wiesz o stworzeniach mórz i oceanów?