Swiatzwierzat.pl
Ciąża u psa. Co trzeba o niej wiedzieć?

Pixabay.com

Ciąża u psa. Co trzeba o niej wiedzieć?

12 Lutego 2021

Autor tekstu:

Emil Hoff

Udostępnij:

Ciąża u psa to okres ważny, trudny i ekscytujący, zarówno dla przyszłej mamy, jak i jej opiekuna. Dlatego każdy hodowca powinien wiedzieć, jak przebiega ciąża u psa i jak zapewnić pupilce odpowiednie warunki do jej donoszenia i porodu. Prezentujemy

Ciąża u psa: czy ciężarna suka potrzebuje naszej pomocy?

W naturze suka potrzebuje psa do zajścia w ciążę, potem jednak zasadniczo radzi sobie sama. Ciąża to dla niej szczególnie trudny czas, gdy musi zaspokajać nie tylko swoje potrzeby, ale też troszczyć się o kształtujące się w jej brzuszku szczenięta. Dodatkową trudność stanowi fakt, że suka nie zdaje sobie sprawy, co właściwie się z nią dzieje. Wie jednak, że musi na siebie uważać i odpowiednio się odżywiać. Dlatego, choć ciężarna suka może poradzić sobie sama z ciążą i porodem, chętnie skorzysta z pomocy ludzi.

W warunkach domowej hodowli ciężarna suka ma sprzymierzeńca – ludzkiego opiekuna. Opiekun może – i powinien – zapewnić przyszłej psiej mamie odpowiednie warunki do donoszenia ciąży i porodu. Dlatego warto wiedzieć, jak przebiega ciąża u psa, jak zachowuje się ciężarna suka i w jaki sposób można ułatwić jej życie.

Ciąża u psa: czy każda suka musi zajść w ciążę?

Tylko zdrowe, w pełni dojrzałe suki powinny rodzić szczenięta.

Nieprawdziwy jest pogląd, jakoby suka do szczęścia potrzebowała szczeniąt i doświadczenia bycia matką. Zwierzęta nie mają życiowych planów ani ambicji. Sukom nie zależy na tym, by zostać matkami, bo nie wiedzą, co to znaczy. Nie łączą kopulacji z ciążą ani ciąży z porodem. Życiem zwierząt sterują instynkty, uruchamiane przez hormony. Suka w rui instynktownie poszukuje partnera, zostaje zapłodniona, przechodzi ciążę, rodzi szczenięta, którymi instynktownie zajmuje się przez jakiś czas, a potem zapomina o całej sprawie – do następnej rui.

Dlatego suki, które nie są przeznaczone do rozrodu, powinny być kastrowane. Kastracja zapobiega szeregowi potencjalnie groźnych chorób i oszczędza suce niepokoju związanego z rują, zwłaszcza taką, która nie skończyła się zapłodnieniem. Wykastrowana suka nic nie traci – nie wiedziała, że miała gonady, więc ich nie żałuje, nie pojmowała też istoty ciąży, więc za nią nie zatęskni.

Ciąża u psa: kiedy suczka może zajść w ciążę?

Suka może zajść w ciążę, gdy jest już dojrzała płciowo i ma pierwszą ruję. To, jak długo dojrzewa pies, zależy od jego rasy. Psy należące do ras dużych dojrzewają dłużej, nawet dwa lata, a mniejsze pieski mogą być gotowe do rozmnaża się nawet już po siedmiu miesiącach życia.

Ciąża u psa: jak długo trwa?

Długość ciąży może się nieco wahać w zależności od rasy psa. Zasadniczo jednak przyjmuje się, że ciąża u psa trwa nieco ponad sześćdziesiąt dni, najczęściej ok. sześćdziesięciu trzech dni.

Ciąża u psa: jakie daje objawy?

W pierwszym trymestrze ciąża u psa nie jest widoczna. Subtelne zmiany zachowania suki mogą podpowiedzieć właścicielowi, że coś się z nią dzieje, co czasem bywa powodem niepotrzebnych zmartwień i wizyt u weterynarza.

Ciężarna suka może np. nieco zmienić zwyczaje żywieniowe (jeść więcej lub mniej, rzadziej lub częściej), często też traci ochotę na zabawę i intensywną aktywność fizyczną.

W drugim trymestrze u suki widoczny staje się ciążowy brzuszek. Nabrzmiewają także i ciemnieją sutki, w których przy końcu ciąży pojawia się pokarm. Im bliżej porodu, tym większy staje się apetyt suki, która też wyraźnie przybiera na wadze – to „wina” rosnącego w niej potomstwa.

Około siódmego tygodnia ciąży płody zaczynają naciskać na pęcherz moczowy suczki, co sprawia, że musi ona częściej wychodzić na spacery, choć nie powinny one być zbyt długie, bo przyszła psia mama musi oszczędzać siły.

W ciągu doby przed porodem temperatura ciała suki spada poniżej 37 stopni Celsjusza.

Ciąża u psa: czy ciężarną sukę trzeba badać?

Nie ma bezwzględnej potrzeby badania ciężarnej suki w gabinecie weterynaryjnym. Jeśli jednak opiekun nie zajmował się wcześniej ciężarną suką, powinien skonsultować się z weterynarzem i dowiedzieć, jak najlepiej zajmować się pupilką w tym trudnym dla niej okresie. Dobrze też od czasu do czasu przyprowadzać sukę na badania kontrolne, które pozwolą stwierdzić, czy ciąża przebiega prawidłowo oraz ustalić przybliżoną datę porodu.

Można też wykonać suce badanie USG, by sprawdzić, czy ciąża jest rzeczywista, a nie urojona, i czy płody są odpowiednio żywotne. Badanie USG wykonuje się po dwudziestu jeden dniach od zapłodnienia. Nieco później, po czterdziestu pięciu dniach, można wykonać suce zdjęcie rentgenowskie, które pozwoli policzyć kotłujące się w brzuszku szczenięta. Informacja o ilości płodów jest ważna, ponieważ przy odbieraniu porodu należy zwracać pilną uwagę na to, ile szczeniąt i łożysk wydała suka. Jeśli jest ich mniej niż wykazało badanie RTG, należy szybko skonsultować się z weterynarzem.

Ciąża u psa: czy ciężarną sukę można szczepić?

Można szczepić i odrobaczać ciężarne suki, jeśli kalendarz zabiegów do tego zmusza. Jeśli jednak opiekun może zdecydować, kiedy suczka zajdzie w ciążę, to lepiej jest przeprowadzić szczepienia i zabiegi odrobaczania przed dopuszczeniem do zapłodnienia.

Jeśli jednak szczepimy lub odrobaczamy ciężarną suczkę, musimy poinformować weterynarza o jej szczególnym stanie. Lekarz zdecyduje, jakich preparatów użyje, tak by zminimalizować ich potencjalny wpływ na płody.

Ciąża u psa: czym karmić przyszłą psią mamę?

Miej więcej w połowie ciąży potrzeby żywieniowe ciężarnej suczki zmieniają się. Zaczyna więcej jeść. Od tego momentu należy miarowo zwiększać jej dawkę pokarmu, mniej więcej o 10% w każdym kolejnym tygodniu. Ponieważ suczka może zacząć wymiotować, warto raczej karmić ją mniejszymi porcjami, za to częściej.

Przyszła psia mama musi dostawać wysokiej jakości karmę, najlepiej dedykowaną dla suk w ciąży. Taka karma musi być odpowiednio tłusta i kaloryczna, by wyżywić nie tylko sukę, ale i szczenięta, pracowicie kształtujące się w jej łonie.

Nie należy podawać sukom w ciąży żadnych dodatkowych witamin i suplementów bez konsultacji z lekarzem weterynarii.

Ciąża u psa: czy da się ustalić datę porodu?

Datę psiego porodu można ustalić w przybliżeniu. Ciąża trwa ok. sześćdziesięciu dni, plus minus trzy, dlatego łatwo wskazać, kiedy mniej więcej nastąpi poród, o ile znamy datę zapłodnienia suczki.

Jeśli jednak pupilka zadała się z kawalerem po kryjomu, data porodu może nas zaskoczyć. Da się jednak ją przewidzieć i wtedy, gdy nie znamy dokładnej daty początku ciąży. Weterynarz może np. zbadać temperaturę odbytu suczki – jej obniżenie sugeruje, że poród nastąpi w ciągu doby. Można też wykonać zdjęcie rentgenowskie i na jego podstawie ocenić stopień rozwoju płodów, co z kolei pozwala stwierdzić, jak długo już trwa ciąża i kiedy się zakończy.

Ciąża u psa: jak rozpoznać zbliżający się poród?

Już na kilka dni przed porodem suka zaczyna wić gniazdo dla siebie i swoich szczeniąt. Najpierw szuka dla niego odpowiedniego miejsca, buszuje po domu i zaczyna interesować się zakamarkami, które wcześniej ignorowała. Kiedy już znajdzie odpowiednie miejsce na gniazdo, zaczyna znosić do niego poduszki, koce i zabawki.

Możemy oszczędzić pupilce zachodu i przygotować dla niej odpowiednie gniazdo w zacisznym miejscu. Może to być odpowiednio duży kojec, obszerny boks z miękkim, sterylnym podłożem, w którym suka może przyjąć każdą wygodną dla siebie pozycję, od biedy przytulne pudło z niewysokimi rantami, wyłożone chłonnymi matami i miękkimi ręcznikami.

Objawy poprzedzające poród bezpośrednio to nabrzmienie i zaczerwienienie sromu suczki, przyspieszenie oddechu, zwiększenie pragnienia, czasem senność. Pupilka stanie się też niespokojna.

Ciąża u psa: jak długo trwa poród?

Trudno przewidzieć, ile będzie trwał poród. Wszystko zależy od kondycji suki i ilości szczeniąt w miocie.

Poród u psa składa się z trzech faz: rozwierania szyjki macicy, wypierania płodów i wypierania łożysk. Pierwsza i druga faza mogą trwać od sześciu do dwunastu godzin każda, ale możliwe jest też ich wydłużenie, nawet do trzydziestu sześciu godzin! Trzecia faza powinna przeplatać się z drugą – po każdym szczenięciu powinno wyjść jego łożysko.

Przy optymalnym przebiegu poród może więc trwać u suki ok. 12 godzin lub całą dobę, niekiedy dłużej.

Ciąża u psa: ile szczeniąt może się urodzić?

Liczebność miotu u psów bywa bardzo różna i nie sposób jej przewidzieć. Prawidłowość jest taka, że suki należące do mniejszych ras rodzą mniej szczeniąt (do czterech, porody są też u nich trudniejsze), a suki dużych ras rodzą od ośmiu do nawet kilkunastu piesków.

Podobne artykuły

pies i robbie

Psy

Adoptowany chłopiec postanowił ocalić psy w podeszłym wieku. "Wiem, jak to jest być niekochanym”

Czytaj więcej >
Nagranie z monitoringu

Psy

Bezczelnie ukradł yorka, gdy właściciel był na zakupach. Wszystko uchwyciła kamera

Czytaj więcej >
Łatek

Psy

Starsi państwo poprosili o pomoc w transporcie pieska. Zgłosił się wicemarszałek Sejmu

Czytaj więcej >
Golden retriever i króliczki

Psy

Golden retriever adoptował zagubione króliczki. Zajął się nimi w najczulszy sposób

Czytaj więcej >
Jan Błachowicz

Psy

Jan Błachowicz o obowiązkach właścicieli zwierząt. Ma ważny apel do fanów

Czytaj więcej >
Screen z programu na żywo

Psy

Wpadka z pogodą w rosyjskiej telewizji. Golden retriever też chciał zostać prezenterem

Czytaj więcej >