Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Ciąża u psa. Co trzeba o niej wiedzieć?
Emil Hoff
Emil Hoff 12.02.2021 01:00

Ciąża u psa. Co trzeba o niej wiedzieć?

Ciąża u psa. Co trzeba o niej wiedzieć?
Pixabay.com

Ciąża u psa: czy ciężarna suka potrzebuje naszej pomocy?

W naturze suka potrzebuje psa do zajścia w ciążę, potem jednak zasadniczo radzi sobie sama. Ciąża to dla niej szczególnie trudny czas, gdy musi zaspokajać nie tylko swoje potrzeby, ale też troszczyć się o kształtujące się w jej brzuszku szczenięta. Dodatkową trudność stanowi fakt, że suka nie zdaje sobie sprawy, co właściwie się z nią dzieje. Wie jednak, że musi na siebie uważać i odpowiednio się odżywiać. Dlatego, choć ciężarna suka może poradzić sobie sama z ciążą i porodem, chętnie skorzysta z pomocy ludzi.

W warunkach domowej hodowli ciężarna suka ma sprzymierzeńca – ludzkiego opiekuna. Opiekun może – i powinien – zapewnić przyszłej psiej mamie odpowiednie warunki do donoszenia ciąży i porodu. Dlatego warto wiedzieć, jak przebiega ciąża u psa, jak zachowuje się ciężarna suka i w jaki sposób można ułatwić jej życie.

Ciąża u psa: czy każda suka musi zajść w ciążę?

Tylko zdrowe, w pełni dojrzałe suki powinny rodzić szczenięta.

Nieprawdziwy jest pogląd, jakoby suka do szczęścia potrzebowała szczeniąt i doświadczenia bycia matką. Zwierzęta nie mają życiowych planów ani ambicji. Sukom nie zależy na tym, by zostać matkami, bo nie wiedzą, co to znaczy. Nie łączą kopulacji z ciążą ani ciąży z porodem. Życiem zwierząt sterują instynkty, uruchamiane przez hormony. Suka w rui instynktownie poszukuje partnera, zostaje zapłodniona, przechodzi ciążę, rodzi szczenięta, którymi instynktownie zajmuje się przez jakiś czas, a potem zapomina o całej sprawie – do następnej rui.

Dlatego suki, które nie są przeznaczone do rozrodu, powinny być kastrowane. Kastracja zapobiega szeregowi potencjalnie groźnych chorób i oszczędza suce niepokoju związanego z rują, zwłaszcza taką, która nie skończyła się zapłodnieniem. Wykastrowana suka nic nie traci – nie wiedziała, że miała gonady, więc ich nie żałuje, nie pojmowała też istoty ciąży, więc za nią nie zatęskni.

Ciąża u psa: kiedy suczka może zajść w ciążę?

Suka może zajść w ciążę, gdy jest już dojrzała płciowo i ma pierwszą ruję. To, jak długo dojrzewa pies, zależy od jego rasy. Psy należące do ras dużych dojrzewają dłużej, nawet dwa lata, a mniejsze pieski mogą być gotowe do rozmnaża się nawet już po siedmiu miesiącach życia.

Ciąża u psa: jak długo trwa?

Długość ciąży może się nieco wahać w zależności od rasy psa. Zasadniczo jednak przyjmuje się, że ciąża u psa trwa nieco ponad sześćdziesiąt dni, najczęściej ok. sześćdziesięciu trzech dni.

Tagi: Polska