Ciąża urojona u psa: objawy i metody leczenia

Ciąża urojona u psa: co to takiego?
Suka, która nie została wykastrowana, przechodzi ruję. Jeśli w rui nie została zapłodniona, na jej organizm nadal silnie oddziałują żeńskie hormony. Zdarza się, że w wyniku tej burzy hormonalnej ciało suki zaczyna zachowywać się tak, jakby była ona w ciąży mimo braku zapłodnienia. Ciąża urojona wykształca się u suki najczęściej ok. dwa miesiące po rui, czyli mniej więcej w czasie, w którym rodziłaby szczenięta, gdyby doszło do zapłodnienia. Suki w ciąży urojonej nie tylko przejawiają w tym stanie silny instynkt macierzyński, ale mogą nawet wydzielać mleko.
Ciąża urojona u psa to nie choroba, raczej anormalny stan psychofizyczny wywołany burzą hormonalną. Ciąża urojona nie zaburza też u suki cyklu rujowego. Nie zapobiega jej zapłodnienie – nawet suczki, które były już dopuszczane do samca i rodziły szczenięta, mogą wykształcić ciążę urojoną.
Ciąża urojona może wystąpić u każdej suki, niezależnie od rasy, kondycji i wieku. Wydaje się, że częściej występuje u zwierząt przekarmianych i takich, które nie mają dostatecznie wiele rozrywek.
Ciąża urojona u psa: jakie są jej przyczyny?
Ciąża urojona to najczęściej efekt zaburzonej gospodarki hormonalnej u suki, która przeszła ruję, ale nie została zapłodniona. Spadek poziomu progesteronu przy wzroście stężenia prolaktyny oddziałuje na ciało zwierzęcia i sprawiają, że zaczyna ono zachowywać się tak, jakby do zapłodnienia i porodu jednak doszło. Suczka staje się matką pod względem psychologicznym (zaczyna wykazywać instynkt macierzyński) i w pewnym zakresie także fizjologicznym (wytwarza pokarm).
Ciąża urojona może jednak wystąpić także u tych suk, które żyją w towarzystwie innych, zapłodnionych suczek. Gdy te urodzą, suki niezapłodnione mogą wykształcić ciążę urojoną. Także sprowadzenie do domu szczeniaczka – w niektórych przypadkach także kociaka lub innego małego ssaka – może spowodować wykształcenie się u suki silnego instynktu macierzyńskiego i ciąży urojonej.
Zdarza się też, że ciąża urojona występuje u suk po zakończeniu kuracji hormonalnej, usunięciu jajników i przy niedoczynności tarczycy.
Ciąża urojona u psa: jak się przejawia?
To, jak suka przechodzi ciążę urojoną, zależy od jej indywidualnego charakteru i przyczyny ciąży.
Zasadniczo suka zachowuje się tak, jakby jednocześnie była w ciąży i urodziła szczenięta. Mości gniazdo dla swoich urojonych dzieci i nie chce go opuszczać. Jeśli nie ma pod łapą szczeniaczka lub kociaka do przygarnięcia, znosi do gniazda pluszowe maskotki i opiekuje się nimi jak własnymi dziećmi.
Psychika suki także przechodzi w „tryb ciążowy”. Możliwe są wahania nastrojów, na przemian smutek i euforia, ogólna nerwowość i niepokój.
Nawet ciało suki w ciąży urojonej przejawia wiele cech typowych dla normalnej ciąży. Suczce powiększa się brzuch, skutki nabrzmiewają, a piersi wypełniają się pokarmem. Suka może mieć zaburzenia łaknienia, a nawet podwyższoną temperaturę.
Ciąża urojona u psa: jak długo trwa?
Ciąża urojona u suki może trwać nawet kilka tygodni. Trwa dłużej u zwierząt, którym właściciel pozwolił lub pomógł w tworzeniu złudzenia ciąży, np. dał miejsce na gniazdo czy kupił pluszaki do przygarnięcia przez sukę.
Trzeba zachować czujność – jeśli ciąża urojona trwa ponda trzy tygodnie bez wspomagania ze strony opiekuna, trzeba zaprowadzić sukę do weterynarza i przebadać pod kątem niedoczynności tarczycy.











