Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Choroby psów: jak rozpoznać i leczyć najczęstsze dolegliwości?
Emil Hoff
Emil Hoff 24.03.2022 18:39

Choroby psów: jak rozpoznać i leczyć najczęstsze dolegliwości?

Choroby psów: jak rozpoznać i leczyć najczęstsze dolegliwości?
Pixabay.com

Choroby psów: jest z czego wybierać

Psy, podobnie jak ludzie, mogą podupaść na zdrowiu. Psy chorują najczęściej wtedy, gdy źle się odżywiają. Czasem padają ofiarą własnego pędu do poznawania (i smakowania) świata, gdy zjedzą mięso chorego gryzonia lub wychłepczą nieco zanieczyszczonej wody. Czasem mają pecha, gdy ugryzie je kleszcz, a czasem winę za psie nieszczęście ponosi opiekun zwierzaka, który nieopatrznie zostawił otwartą puszkę z farbą, zapomniał o odrobaczeniu albo ominął ważne szczepienie. Bywa i tak, że choroby nie da się uniknąć, bo przychodzi z wiekiem.

Wybór psich dolegliwości jest bardzo szeroki. Choroby mogą zaatakować właściwie dowolny układ i narząd w organizmie psa, dawać przeróżne objawy, wymagać najrozmaitszych sposobów leczenia. Jedne wywołują ból i obrzmienia, inne rozwijają się początkowo bez żadnych oznak. Niektóre choroby wystarczy przeczekać, inne wymagają długiego leczenia, podawania leków, zmiany diety i trybu życia.

W tym artykule omówione zostaną najczęściej występujące choroby psów, ich przyczyny, objawy i sposoby leczenia. Choroby przedstawiono w porządku alfabetycznym.

Choroby psów: jak rozpoznać psią chorobę?

Chociaż choroby psów dają bardzo różne objawy, jeden objaw najczęściej jest wspólny: zmiana zachowania pupila.

Opiekun powinien znać swojego psa, jego temperament i nawyki. To bardzo ważne, ponieważ większości psich chorób towarzyszy właśnie nagła zmiana zwyczajnego usposobienia pupila. Ta zmiana zachowania pozwala stwierdzić, że z psem coś się dzieje, jeszcze zanim wystąpią inne objawy.

Chore psy tracą energię, ciekawość, stają się apatyczne, zrezygnowane. Nierzadko stronią od ludzi, przestają jeść i pić. Czasem robią się nerwowe, często się drapią, drepczą po domu bez celu. Śpią dłużej niż zwykle lub przeciwnie – nie mogą zasnąć. Każda nagła zmiana jest podejrzana!

Pamiętaj: wszelkie nagłe zmiany zachowania psa to sygnał, że może dziać się z nim coś złego. Należy wtedy zaprowadzić psa do weterynarza, by ustalić, co mu dolega i przystąpić do leczenia. Im wcześnie rozpozna się chorobę i zacznie ją leczyć, tym większe szanse psa na całkowity i szybki powrót do zdrowia.

Choroby psów: babeszjoza

Babeszjoza to choroba pasożytnicza, wywołana przez pierwotniaki z rodziny Babesia, którymi pies zaraża się od kleszcza. Chory na babeszjozę pies traci apetyt, wymiotuje, może oddawać krwiomocz, jego błony śluzowe stają się blade lub żółkną.

Na babeszjozę nie ma jeszcze szczepionki, istnieje jednak szereg preparatów w formie obroży, żelu na kark czy przysmaku, które chronią psy przed kleszczami i tym samym przed chorobami, które kleszcze roznoszą.

Choroby psów: borelioza

Borelioza to kolejna choroba, którą psy zarażają się od kleszczy. Ma podłoże bakteryjne. Daje objawy tylko u 5% psów, ale są one poważne – od osowiałości i gorączki, przez obrzęk stawów, po zapalenie serca, wątroby i mózgu. Jednym z pierwszych objawów jest rumień wokół miejsca ugryzienia przez kleszcza, jednak u psów sierść uniemożliwia dostrzeżenie go.

Borelioza jest na szczęście rzadsza od babeszjozy. Leczy się ją antybiotykami.

Tagi: Polska