Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Choroby przenoszone przez koty – czym możemy się zarazić od kota?
Emil Hoff
Emil Hoff 24.03.2022 19:01

Choroby przenoszone przez koty – czym możemy się zarazić od kota?

Choroby przenoszone przez koty – czym możemy się zarazić od kota?
Pixabay.com

Choroby przenoszone przez koty: skąd się biorą?

Większość chorób, na które zapadają koty, nie atakuje ludzi i nie można się nimi zarazić od domowego pupila. Są jednak takie, które mogą przenieść się na człowieka, najczęściej po kontakcie z kotem-nosicielem lub jego odchodami. To tzw. antropozoonozy, czyli ludzkie choroby odzwierzęce.

Choroby najczęściej przenoszone są przez koty wychodzące, które swobodnie biegają po okolicy, buszują w śmieciach, popijają wodę z kałuż i okazyjnie jedzą mięso upolowanych gryzoni czy ptaków. Takie koty mają dużo okazji, by zarazić się wirusami, grzybami, bakteriami i wszelkiego rodzaju pasożytami, które wywołują chorobę u samych zwierząt oraz mogą przenosić się na ludzi.

W przypadku kotów, które nie opuszczają domu czy mieszkania, ryzyko złapania przez nie i przeniesienia na ludzi którejś z chorób jest bardzo niewielkie.

Choroby przenoszone przez koty: profilaktyka

W przypadku większości chorób przenoszonych przez koty, zarażaniu ludzi można dość łatwo zapobiec, zachowując podstawowe zasady higieny. Należy często myć ręce ciepłą wodą z mydłem, przemywać warzywa i owoce, dokładnie gotować mięso do spożycia, a w ogrodzie pracować w specjalnych rękawicach. Wszelkie skaleczenia trzeba dezynfekować.

Większość pasożytów staje się inwazyjna dopiero po kilku dniach od wydalenia przez kota, dlatego codzienne czyszczenie kuwety naszego pupila to również doskonały sposób na pozbycie się z domu ryzyka zakażenia chorobami przenoszonymi przez koty.

Niektóre choroby przenoszone przez koty, np. toksoplazmoza, mogą zaatakować kobiety w ciąży, a nawet płody. Dlatego ciężarne powinny szczególnie dbać o zachowanie zasad higieny, odstawić swoim kotom surowe mięso, jeśli wcześniej je podawały, i unikać samodzielnego czyszczenia kociej kuwety.

Same koty powinny raczej zostawać w domu niż buszować w dziczy. U kotów żyjących w domach i mieszkaniach ryzyko złapania jakiejś choroby zaraźliwej dla ludzi jest niewielkie.

Koty domowe powinny mieć wykonany komplet obowiązkowych szczepień, a wychodzące dodatkowo należy zaszczepić przeciw wściekliźnie.

Choroby przenoszone przez koty: bąblowica

To choroba pasożytnicza, wywołana przez tasiemca – bąblowicę jednokomorową lub wielokomorową. Człowiek zaraża się bąblowicą poprzez kontakt z jajami tasiemca, osadzonymi wraz ze śliną na futrze kota lub wydalonymi przez zwierzaka.

Bąblowica to groźna choroba, rozwijająca się powoli i początkowo bezobjawowo. Na szczęście jest też bardzo rzadka. Leczy się ją poprzez podanie laków przeciwpasożytniczych, a w ostrych przypadkach – operację.

Choroby przenoszone przez koty: chlamydioza

Bakterie chlamydophila felis atakują przede wszystkim kocięta, które nie skończyły jeszcze roku. Wywołują m.in. zapalenie spojówek kota, a człowiek może się nimi zarazić przez kontakt z płynem z worka spojówkowego chorego zwierzęcia.

Chlamydioza atakuje układ moczowo-płciowy człowieka i może prowadzić do niepłodności. Objawami są: u mężczyzn pieczenie cewki moczowej i wydobywająca się z niej ropna wydzielina, u kobiet bóle brzucha i pieczenie w czasie oddawania moczu.

By zapobiec zakażeniu się chlamydiozą przez kota, należy go corocznie szczepić.

Tagi: Polska
Powiązane
wieloryb
Quiz o głębinowych "potworach". Ile wiesz o stworzeniach mórz i oceanów?