Choroby nerek u kota: jak je rozpoznać i wyleczyć?
Choroby nerek u kota: typowa kocia przypadłość
Kot ma dwie nerki, które – ogólnie rzecz biorąc – regulują gospodarkę wodną organizmu. Ponieważ koty mają tendencję do wypijania zbyt małej ilości wody, którą zresztą najchętniej przyjmują z pokarmu, a nie wychłeptują z miseczki, praca ich nerek dość często ulega zaburzeniu.
Wiele kotów zmaga się z chorobami nerek. Jak je rozpoznać, wyleczyć, no i jak im zapobiegać?
Choroby nerek u kota: funkcje i rola nerek
Nerki regulują gospodarkę wodną w organizmie kota, filtrują krew i usuwają z niej toksyny, a także wytwarzają szereg kluczowych dla jego dobrej kondycji hormonów, takich jak np. renina. Regulują też ciśnienie krwi i poziom kwasowości organizmu, a nawet wspomagają syntezę witaminy D.
Nic dziwnego, że choroby nerek u kota mogą mieć bardzo poważne konsekwencje dla jego zdrowia.
Choroby nerek u kota: przyczyny
Najczęstszą przyczyną chorób nerek u kotów jest nieodpowiednia dieta, zbyt uboga w płyny, za to zbyt bogata w fosfor i białko, która u starszych kotów powoduje w końcu niewydolność nerek.
Nerki mogą także zostać uszkodzone w wyniku zatrucia substancjami toksycznymi (to szczególnie częste u kotów wychodzących), nowotworu, czasem też fizycznego zaczopowania przez kamienie nerkowe. Również nadciśnienie i choroby zębów mogą, jeśli zaniedba się ich leczenia, doprowadzić u kota do rozregulowania pracy nerek.
Choroby nerek pojawiają się u kotów naturalnie z wiekiem. Niektóre rasy, np. koty perskie, angory, rasy azjatyckie, są genetycznie predysponowane do niektórych chorób, np. do wielotorbielowatego zapalenia nerek.
Choroby nerek u kota: typowe objawy
Choć kocim nerkom mogą dolegać różne rzeczy, objawy choroby nerek u kota najczęściej są podobne, niezależnie od konkretnej choroby. Trzeba pamiętać że choroby nerek u kota pierwsze objawy dają dopiero wtedy, gdy wydajność organów spada do bardzo niskiego poziomu (ok. 25%), kiedy sytuacja jest już naprawdę groźna. Dlatego lepiej regularnie poddawać kota badaniom profilaktycznym, które pomogą wykryć i zwalczyć choroby nerek u kota we wczesnym stadium, gdy nerki nie są jeszcze osłabione.
Koty mające problemy z nerkami tracą apetyt, a więc chudną i opadają z sił. Piją za to więcej wody (oznaką odwodnienia są np. suche dziąsła i utrata elastyczności przez skórę). Zmianie ulegają także ich zwyczaje kuwetowe – kot może np. więcej lub mniej sikać, albo też zaczyna sikać poza kuwetą. Mocz jest najczęściej rozwodniony, a kot wydala go zwiększoną ilość.
Choroby nerek u kotów wywołują też stany apatyczne i zmiany zachowania, np. kot wcześniej towarzyski zaczyna stronić od ludzi. Chorobom nerek u kota może też towarzyszyć owrzodzenie i nieprzyjemny zapach z pyszczka, a także bolesność okolic nerek, objawiająca się zwłaszcza pod wpływem dotyku. Sierść chorych na nerki kotów staje się matowa i słaba, włosy są łamliwe i łatwo wypadają.