Swiatzwierzat.pl
Choroby nerek u kota: jak je rozpoznać i wyleczyć?

Pixabay.com

Choroby nerek u kota: jak je rozpoznać i wyleczyć?

11 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Emil Hoff

Udostępnij:

Choroby nerek stosunkowo często atakują koty domowe. Warto wiedzieć, jakie objawy dają choroby nerek u kota, by móc w porę zanieść pupila do weterynarza. Jak leczone są choroby nerek u kota, jak należy żywić zwierzaka chorego na nerki i jak zapobie

Choroby nerek u kota: typowa kocia przypadłość

Kot ma dwie nerki, które – ogólnie rzecz biorąc – regulują gospodarkę wodną organizmu. Ponieważ koty mają tendencję do wypijania zbyt małej ilości wody, którą zresztą najchętniej przyjmują z pokarmu, a nie wychłeptują z miseczki, praca ich nerek dość często ulega zaburzeniu.

Wiele kotów zmaga się z chorobami nerek. Jak je rozpoznać, wyleczyć, no i jak im zapobiegać?

Choroby nerek u kota: funkcje i rola nerek

Nerki regulują gospodarkę wodną w organizmie kota, filtrują krew i usuwają z niej toksyny, a także wytwarzają szereg kluczowych dla jego dobrej kondycji hormonów, takich jak np. renina. Regulują też ciśnienie krwi i poziom kwasowości organizmu, a nawet wspomagają syntezę witaminy D.

Nic dziwnego, że choroby nerek u kota mogą mieć bardzo poważne konsekwencje dla jego zdrowia.

Choroby nerek u kota: przyczyny

Najczęstszą przyczyną chorób nerek u kotów jest nieodpowiednia dieta, zbyt uboga w płyny, za to zbyt bogata w fosfor i białko, która u starszych kotów powoduje w końcu niewydolność nerek.

Nerki mogą także zostać uszkodzone w wyniku zatrucia substancjami toksycznymi (to szczególnie częste u kotów wychodzących), nowotworu, czasem też fizycznego zaczopowania przez kamienie nerkowe. Również nadciśnienie i choroby zębów mogą, jeśli zaniedba się ich leczenia, doprowadzić u kota do rozregulowania pracy nerek.

Choroby nerek pojawiają się u kotów naturalnie z wiekiem. Niektóre rasy, np. koty perskie, angory, rasy azjatyckie, są genetycznie predysponowane do niektórych chorób, np. do wielotorbielowatego zapalenia nerek.

Choroby nerek u kota: typowe objawy

Choć kocim nerkom mogą dolegać różne rzeczy, objawy choroby nerek u kota najczęściej są podobne, niezależnie od konkretnej choroby. Trzeba pamiętać że choroby nerek u kota pierwsze objawy dają dopiero wtedy, gdy wydajność organów spada do bardzo niskiego poziomu (ok. 25%), kiedy sytuacja jest już naprawdę groźna. Dlatego lepiej regularnie poddawać kota badaniom profilaktycznym, które pomogą wykryć i zwalczyć choroby nerek u kota we wczesnym stadium, gdy nerki nie są jeszcze osłabione.

Koty mające problemy z nerkami tracą apetyt, a więc chudną i opadają z sił. Piją za to więcej wody (oznaką odwodnienia są np. suche dziąsła i utrata elastyczności przez skórę). Zmianie ulegają także ich zwyczaje kuwetowe – kot może np. więcej lub mniej sikać, albo też zaczyna sikać poza kuwetą. Mocz jest najczęściej rozwodniony, a kot wydala go zwiększoną ilość.

Choroby nerek u kotów wywołują też stany apatyczne i zmiany zachowania, np. kot wcześniej towarzyski zaczyna stronić od ludzi. Chorobom nerek u kota może też towarzyszyć owrzodzenie i nieprzyjemny zapach z pyszczka, a także bolesność okolic nerek, objawiająca się zwłaszcza pod wpływem dotyku. Sierść chorych na nerki kotów staje się matowa i słaba, włosy są łamliwe i łatwo wypadają.

Choroby nerek u kota: diagnoza

Wszelkie nagłe zmiany kociego zachowania i zwyczajów powinny zostać skonsultowane z weterynarzem. Zmiana konsystencji i częstotliwości oddawania moczu, wzmożone pragnienia i brak apetytu to znaki, że kota należy zanieść do weterynarza i przebadać pod kątem chorób nerek.

Weterynarz powinien wykonać badanie moczu i krwi kota oraz USG jego układu moczowego. Wyniki powinny wskazać, na jaką konkretnie chorobę nerek cierpi nasz kot. Tylko prawidłowa diagnoza umożliwi odpowiednie leczenie.

Choroby nerek u kota: leczenie

Leczenie chorób nerek u kota polega najczęściej na zmianie jego diety i podawaniu odpowiednich leków, np. preparatów wiążących fosfor i dożylnie elektrolitów.

Dieta kota chorego na nerki musi składać się z odpowiedniej karmy weterynaryjnej z dużą zawartością wody i tauryny. W doborze odpowiedniej diety i porcjowania pomoże Ci weterynarz lub zwierzęcy dietetyk.

Leczenie będzie zależało od tego, co konkretnie dolega nerkom Twojego kota. Niewydolność nerek może prowadzić do chorób związanych z zatruciem organizmu przez nieodfiltrowane toksyny, np. do mocznicy. Zapalenie nerek ma najczęściej podłoże wirusowe, a wielotorbielowate zapalenie – genetyczne. Każda choroba wymaga od weterynarza innego podejścia w leczeniu.

Niestety, choroby nerek u kotów są najczęściej nieuleczalne. Można jednak zahamować ich rozwój i tym samym zapewnić kotu jeszcze wiele lat szczęśliwego życia.

Choroby nerek u kota: niewydolność nerek (ostra lub przewlekła)

Niewydolność oznacza, że nerki kota nie są w stanie sprawować swej głównej funkcji, tzn. oczyszczania krwi z toksyn. Wszystkie toksyczne produkty przemiany materii pozostają w organizmie kota i powodują szkody – na tej zasadzie działa np. mocznica, wywołana zbyt wysokim stężeniem nieodfiltrowanego mocznika we krwi.

Niewydolność nerek to dość typowa choroba, występująca szczególnie często u starszych kotów. Nie da się jej skutecznie wyleczyć, ale można spowolnić rozwój.

Choroby nerek u kota: mocznica

Kiedy nerki źle pracują, bo są np. dotknięte niewydolnością, z krwi nie jest usuwany mocznik – toksyczny produkt przemiany materii. Zwiększony poziom mocznika we krwi powoduje mocznicę, chorobę potencjalnie bardzo niebezpieczną dla kota. Najbardziej rozpoznawalnym jej objawem jest nieprzyjemny zapach wydobywający się z kociego pyszczka.

Choroby nerek u kota: zapalenie nerek

W wyniku zatrucia, infekcji bakteryjnej lub wirusowej, albo w reakcji na przyjmowane leki, nerki kota może zaatakować stan zapalny. Zapalenie nerek, w zależności od tego, gdzie jest zlokalizowane, może być śródmiąższowe, odmiedniczkowe lub kłębuszkowe. Wszystkie rodzaje zapalenia nerek dają jednak podobne objawy: nerki puchną, kot dostaje gorączki i odczuwa ból w okolicach tych organów.

Choroby nerek u kota: wielotorbielowate zapalenie nerek

To choroba dziedziczna kotów, wywołana powstaniem na nerkach torbieli, które z biegiem lat powiększają się i mogą przenosić na inne narządy. Narażone są na nią koty należące do rasy wywodzących się z Azji.

Torbiele na nerkach mogą w końcu przerodzić się w niewydolność nerek. Ponieważ same w sobie nie dają objawów, to właśnie niewydolność najczęściej alarmuje właścicieli i w końcu pozwala wykryć wielotorbielowate zapalenie nerek u kota.

Choroby nerek u kota: profilaktyka

Zawsze lepiej zapobiegać chorobom niż je leczyć, tym bardziej, że choroby nerek u kota często są nieuleczalne.

Podstawowym sposobem zapobiegania rozwinięciu się u kota chorób nerek jest odpowiednie nawadnianie pupila. Kot powinien mieć do dyspozycji kilka miseczek z wodą, rozstawionych w różnych miejscach mieszkania, z dala od kuwety i misek na jedzenie. Miseczki na wodę powinny być wykonane ze szkła lub porcelany, bo metal i plastik mogą zmieniać smak wody.

Warto też zrezygnować z podawaniu kotu suchej karmy i zastąpić ją karmą mokrą. W ten sposób koty, które wolą pobierać wodę z jedzenia, zamiast pić ją z osobnej miseczki, będą miały zapewnioną odpowiednią ilość płynów w diecie. Karma dla kota powinna być wysokiej jakości i zawierać odpowiednie proporcje składników i substancji odżywczych. Dla zdrowia kota kluczowa jest m.in. tauryna.

Innym elementem profilaktyki chorób nerek u kotów jest regularne poddawanie pupila badaniom u weterynarza, które pozwolą wykryć dolegliwość we wczesnym stadium i skutecznie zastopować jej rozwój odpowiednim leczeniem.

Podobne artykuły

reddit/u/kenlayne

Koty

Kot napędził właścicielom niezłego stracha. Jego zdjęcie stało się hitem w sieci

Czytaj więcej >
Kot w Wielkanoc

Koty

Czy mogę dać kotu jajko? Dowiedz się, o czym należy pamiętać w Wielkanoc

Czytaj więcej >
facebook/Best Friends Felines

Koty

Wystające żebra, sama skóra i kości. Uratowane przed śmiercią kociątko zmieniło się do nie poznania

Czytaj więcej >
pixabay/Kabo

Koty

Dlaczego kot kopie przy misce? Wyjaśniamy zachowania mruczka

Czytaj więcej >
Marlin

Koty

Świat oszalał na punkcie kota-pływaka. Nie straszna mu żadna fala (WIDEO)

Czytaj więcej >
Szczęśliwy kot

Koty

Jak poznać, że kot jest szczęśliwy? 8 znaków, że twój pupil ma u ciebie jak w raju

Czytaj więcej >