Swiatzwierzat.pl
Świat zwierząt

Chausie – domowy kot o dzikim wyglądzie

14 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Tomasz Miecznikowski

Udostępnij:

Pod sympatyczną nazwą kryje się domowy kot o dzikim wyglądzie. Łatwo to wyjaśnić, ponieważ chausie jest hybrydą zwykłego kota domowego z kocim drapieżnikiem znanym jako kot błotny.

Kot błotny – przodek Chausie

Chociaż Chausie pojawił się na świecie dopiero w latach sześćdziesiątych XX wieku, to jego dziki przodek ma historię sięgającą kilka tysięcy lat wstecz. Kot błotny obok kota nubijskiego to rasy znane i cenione w starożytnym Egipcie, których wizerunki uwieczniono na wielu malowidłach z tamtego okresu. 

Kot nubijski jest zresztą protoplastą dzisiejszych kotów domowych, czego nie można powiedzieć o kocie błotnym, który do dzisiaj zachował swój dziki charakter. Łacińska nazwa kota błotnego to felis chaus i tym samym łatwo możemy się domyślić, skąd wzięło się nazwa Chausie dla nowej, kociej hybrydy.

Kot błotny z wyglądu przypomina kota domowego, ale ma większą masę i wagę dochodzącą do 12 kg, a wysokość nawet do pięćdziesięciu centymetrów. W starożytnym Egipcie żył wspólnie z ludźmi i brał udział w polowaniach na ptactwo, a po śmierci był mumifikowany. Zamieszkiwał nie tylko Afrykę Północną, ale też kraje Bliskiego Wschodu i Indochiny. Już w tych dawnych czasach dochodziło do krzyżówek między kotem błotnym i kotami domowymi.

Historia Chausie

Ci którzy widzieli na Netflixie popularny dokument „Król tygrysów” doskonale zdają sobie sprawę z tego, że Amerykanie mają bzika na punkcie dzikich kotów. To upodobanie nie ogranicza się jedynie do hodowli, ale też do krzyżowania zwierząt w celu uzyskania nowych, atrakcyjnych ras. Nie powinno zatem dziwić, że ktoś wpadł również na pomysł krzyżowania kota błotnego z domowym. Miał w ten sposób powstać kot, u którego dziki wygląd szedłby w parze z przyjaznym usposobieniem. W ten właśnie sposób na świat przyszedł chausie.

Pierwsze osobniki powstały w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX wieku. Nie do końca jednak spełniały oczekiwania hodowców i na jakiś czas porzucono program hodowlany. W Ameryce jednak niczego nie porzuca się definitywnie i już w latach dziewięćdziesiątych ponownie zaczęto tworzyć nową linię kotów z połączenia kota błotnego i domowego. Tym razem rezultaty były coraz lepsze i kariera chausie nabierała coraz większego rozpędu. 

Chausie został zarejestrowany w 1995 roku przez organizację TICA (The International Cat Association), a w 1993 roku został uznany jako rasa o statusie Championship co oznacza, że kota można pokazywać na wystawach. Jednak FIFe, czyli Międzynarodowa Federacja Felinologiczna wciąż nie uznała chausie i traktuje tego kota jedynie jako hybrydę.

Najważniejsze cechy wyglądu chausie

Chausie występuje zarówno w rozmiarze średnim i dużym, niemal wielkości Maine Coona. To wysoki kot o smukłej budowie i gibkim, muskularnym ciele. Jego waga zamyka się w przedziale 6-9 kg dla samic i 6-11 kg dla samców, a wysokość odpowiednio 40-45 cm i 40-50 cm. Wyraźnie zatem widać, że mamy do czynienia z naprawdę dużym kotem.

Głowa chausie jest średniej wielkości o kształcie zmodyfikowanego klina z wydatnymi kośćmi policzkowymi. Oczy są średniej wielkości, blisko osadzone, owalne, o barwie żółtej i złocistej, które są preferowane przez hodowców. Mniej pożądany jest kolor orzechowy i jasnozielony. Uszy chausie są duże, wysoko osadzone i zaokrąglone na końcach, zakończone charakterystycznymi pędzelkami.

Klatka piersiowa jest szeroka, tułów długi i zarazem zwarty, ogon średniej wielkości, do dwóch trzecich długości ciała i gruby u nasady. Kończyny są długie i mocne, tylne dłuższe od przednich. Zaokrąglone stopy są średniej wielkości.

Według standardu TICA dopuszcza się trzy rodzaje umaszczenia: solid black, czyli jednolicie czarne, brown ticked tabby, czyli złociście brązowe i black grizzled ticked tabby czyli srebrne, określane też jako czarno-siwe pręgowane, które najbardziej przypomina umaszczenie kota błotnego.

Sierść chausie jest krótka i przylegająca. Podszerstek jest miękki i delikatny, włos okrywowy twardy. 

Charakter i aktywności chausie

Chausie to kot przyjazny, towarzyski, lojalny i pomimo dzikiego wyglądu dosyć dobroduszny. Koty tej rasy są również bardzo inteligentne, ciekawe świata i wyjątkowo aktywne. Budowa ich kończyn predestynuje je do częstego biegania i wykonywania wysokich skoków, zresztą koty błotne cenione były w starożytnym Egipcie za te właśnie cechy, i dlatego wykorzystywano je do polowania na ptactwo.

To kot, któremu trzeba zapewnić w ciągu dnia dużą dawkę aktywności, inaczej będzie się nudził. Właściciela czeka zatem dużo wspólnej zabawy, której nie można kotu odmawiać, ponieważ źle to wpłynie na jego psychofizyczny komfort. W domowym otoczeniu trzeba zapewnić mu miejsce do wspinaczki, wysoki drapak i interaktywne zabawki, żeby mógł bawić się samemu podczas nieobecności właściciela.

Wspólne życie z chausie

Chausie to kot bardzo towarzyski, który zazwyczaj wybiera wśród domowników jedną ulubioną osobę. Raczej nie nadaje się na kota dla starszej osoby, ponieważ ta będzie mieć problemy ze sprostaniem wymaganiom chausie na ruch i zabawę. Problematyczne mogą być jego kontakty z małymi dziećmi, ponieważ podczas zabawy obie strony mogą sobie wspólnie zrobić krzywdę. 

Chausie jest bardzo ciekawy świata i ma skłonność do ucieczek. Trzeba zatem odpowiednio zabezpieczyć teren posesji lub wychodzić z kotem na spacer używając szelek.

Chausie nie lubi zostawać sam i ma skłonności do niszczenia przedmiotów. Jest także na tyle sprytny i inteligentny, że potrafi samemu otwierać drzwi i szafki, trzeba mieć to zatem na uwadze, jeśli nie chcemy żeby zniszczył cenne przedmioty lub ubrania.

Problematyczne może być wspólne życie chausie z innym kotem, szczególnie tej samej rasy. Trzeba dużo cierpliwości, żeby socjalizacja przebiegła w pożądanym kierunku. Za to chausie dosyć dobrze dogaduje się z psami, choć i w tym przypadku trzeba pamiętać o wczesnej socjalizacji.

To kot, który lubi być w centrum uwagi i nie boi się kontaktów z obcymi osobami. Chausie należy do gadatliwych kotów, co może dla niektórych osób być uciążliwe. Jednak tę potencjalną wadę rekompensują jego inne cechy, dzięki których jest lojalnym, wspaniałym towarzyszem. Trzeba jednak pamiętać, że to kot dla naprawdę doświadczonego w wychowaniu tych zwierząt właściciela.

Pielęgnacja i zdrowie chausie

Pielęgnacja sierści chausie nie jest wymagająca. Krótką szatę z delikatnym podszerstkiem powinniśmy wyczesywać regularnie, raz na tydzień. Podczas linienia możemy wyczesywać kota codziennie. Warto też dbać o uszy i zęby oraz przycinać mu dość często pazury. 

To kot zdrowy, silny i odporny, jak dotąd nie określono większej ilości konkretnych chorób, na które byłby specjalnie narażony. Niektóre osobniki nie tolerują glutenu, może go też dotyczyć problem stopniowego zaniku siatkówki.

W kwestii żywienia należy mu zapewnić wysokoenergetyczną karmę, która będzie odpowiadać stopniowi jego dużej aktywności. Można mu również podawać dietę BARF, jednak po konsultacji z dietetykiem. Miesięczny koszt utrzymania powinien się zamknąć w kwocie 150 zł.

To rasa dość rzadka i jak się okazuje również droga. Można kupić chausie w Polsce, jednak trzeba się przygotować na bardzo duży wydatek, od kilku tysięcy do nawet 20000 złotych za najlepsze osobniki.

W optymalnych warunkach chausie żyją średnio od 12 do 14 lat.

Podobne artykuły

reddit/u/kenlayne

Koty

Kot napędził właścicielom niezłego stracha. Jego zdjęcie stało się hitem w sieci

Czytaj więcej >
Kot w Wielkanoc

Koty

Czy mogę dać kotu jajko? Dowiedz się, o czym należy pamiętać w Wielkanoc

Czytaj więcej >
facebook/Best Friends Felines

Koty

Wystające żebra, sama skóra i kości. Uratowane przed śmiercią kociątko zmieniło się do nie poznania

Czytaj więcej >
pixabay/Kabo

Koty

Dlaczego kot kopie przy misce? Wyjaśniamy zachowania mruczka

Czytaj więcej >
Marlin

Koty

Świat oszalał na punkcie kota-pływaka. Nie straszna mu żadna fala (WIDEO)

Czytaj więcej >
Szczęśliwy kot

Koty

Jak poznać, że kot jest szczęśliwy? 8 znaków, że twój pupil ma u ciebie jak w raju

Czytaj więcej >