Swiatzwierzat.pl
Chart węgierski – pies myśliwski z trudnymi doświadczeniami

pixabay.com

Chart węgierski – pies myśliwski z trudnymi doświadczeniami

9 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Tomasz Miecznikowski

Chart węgierski jest psem, który żył w podobnych warunkach klimatycznych co nasz rodzimy chart polski i charakteryzuje się masywniejszą budową i większą odpornością na zimno niż inne psy z tej grupy. W dawnych stuleciach polował kierując się nie tylko wzr

Historia charta węgierskiego

Początki charta węgierskiego przypadają na przełom IX i X wieku i związane są z plemionami Madziarów, które przybyły na tereny środkowej Europy z Uralu. Na miejsce przybyli już z psami w typie charta, które następnie krzyżowały się z chartami Celtów i innych ludów obecnych już na tamtych obszarach. Używano ich przede wszystkim do polowania na zające, lisy, a także na większą zwierzynę w rodzaju wilków i jeleni. W średniowieczu należały głównie do węgierskiej szlachty, choć mniejsza odmiana chartów hodowana była przez chłopów.

W XVI wieku Węgry dostały się pod panowanie Turcji. W tym czasie polowanie z chartami było już przywilejem szlachty, choć psów używali również kłusownicy. Od XVII do XIX wieku przypada okres największego rozkwitu tej rasy, także dzięki nieograniczonych wręcz możliwościach polowania na rozległych terenach i obfitości zwierzyny. 

W XIX wieku rozwój ten zaczął hamować, tereny do polowań zaczęły się zmniejszać, ilość zwierzyny spadać. Ponadto zapanowała moda na greyhoundy, czyli charty z Anglii, z którymi zaczęto powszechnie krzyżować charta węgierskiego, ponieważ w ten sposób chciano zwiększyć jego szybkość. Tymczasem wartość magyar agara – jak określany w swojej ojczyźnie jest chart węgierski – bardziej zależała od jego wytrzymałości i umiejętności długiej pogoni za zwierzyną. Krzyżowanie z greyhoundem spowodowało, że liczba chartów węgierskich czystej krwi mocno spadła, a w wyniku wojen światowych w dwudziestym wieku rasa ta niemal całkowicie wyginęła. 

W drugiej połowie dwudziestego wieku rozpoczęła się praca nad odbudową populacji charta węgierskiego i przywrócenie jego dawnego typu, sprzed okresu krzyżowań z greyhoundem. W 1966 roku rasa została uznana przez FCI, jednak nadal jest to pies rzadki, spotykany przede wszystkim na Węgrzech i Rumunii. Jego popularność rośnie powoli, chart węgierski dotarł już między innymi do USA i Kanady, a w Polsce pojawił się dopiero w XXI wieku. Wpływ na małą popularność charta węgierskiego ma zapewne zakaz polowań z psami z tej grupy oraz uzyskanie specjalnego pozwolenia, jeżeli chcemy zostać w Polsce właścicielem magyar agara.

Najważniejsze cechy wyglądu charta węgierskiego

Według klasyfikacji FCI chart węgierski należy do grupy 10 – charty i sekcji 3 – charty krótkowłose. To pies myśliwski, który obecnie wykorzystywany jest głównie w wyścigach psów i coursingu oraz dobrze służy jako stróż posesji. Charakteryzuje się elegancką, wydłużoną sylwetką oraz solidną muskulaturą i kośćcem, Jest podobny z wyglądu do charta polskiego, ale jednocześnie mniejszy nie tylko od niego, ale i od greyhounda. Jego wysokość w kłębie wynosi od 62 do 67 cm dla suk i 65-70 cm dla psów, a waga pomiędzy 25 i 30 kilogramów dla obu płci.

Głowa widziana z góry ma klinowaty kształt, czaszka jest umiarkowanie mocna i szeroka, stop jest zaznaczony. Długość mocnej, ale niezbyt spiczastej kufy jest równa w przybliżeniu połowie długości głowy. Nos jest duży i dobrze pigmentowany. Oczy są średniej wielkości, mają ciemną barwę i żywe, inteligentne spojrzenie. Uszy są dość duże i grube, załamane w połowie tworzą kształt litery V.

Długość tułowia jest nieznacznie większa od wysokości w kłębie. Grzbiet jest szeroki, prosty i zwarty, lędźwie szerokie i silnie umięśnione, zad szeroki i lekko nachylony, klatka piersiowa głęboka i wysklepiona. Kończyny są mocne i silne, widziane z przodu proste i równoległe, tylne dobrze kątowane. Łapy są długie i dość grube z wytrzymałymi opuszkami i krótkimi, mocnymi pazurami. Ogon jest gruby i mocny, zwęża się nieznacznie do końcówki i jest lekko zakręcony. W spoczynku pionowo opada, w ruchu wznosi się niemal do linii grzbietu.

Szata i umaszczenie charta węgierskiego

Umaszczenie charta węgierskiego dopuszczalne jest we wszystkich kolorach i ich kombinacjach z wyjątkiem umaszczenia niebieskiego, niebieskiego z białymi znaczeniami, brązowego, wilczastego, czarnego podpalanego i tricolor.

Szata charta węgierskiego złożona jest z krótkiego, grubego, twardego i dobrze przylegającego włosa. Zimą u psa często pojawia się gęsty i obfity podszerstek.

Charakter i aktywności charta węgierskiego

Chart węgierski to czujny, inteligentny i wierny pies. Jest mocno przywiązany do swojej ludzkiej rodziny, łagodny i czuły, choć najbardziej jest oddany jednemu właścicielowi. W stosunku do obcych zachowuje się z rezerwą, ale nie jest ani agresywny, ani lękliwy. 

Wymaga aktywnego i najlepiej wysportowanego właściciela. Jeżeli nie jesteśmy w stanie zapewnić mu udziału w wyścigach psów lub w coursingu, do których ma naturalne predyspozycje, powinien mieć podczas spaceru możliwość wybiegania się w pełnym galopie. Z powodzeniem możemy również uprawiać u boku charta węgierskiego jogging i przejażdżki rowerowe.

Szkolenie charta węgierskiego

Chart węgierski należy do inteligentnych, dobrze przyswajających wiedzę psów, jednak trzeba wziąć pod uwagę, że jak każdy z chartów wykazuje sporą dozę niezależności i samodzielności. Ze względu na jego wrodzoną rezerwę powinien być socjalizowany od jak najwcześniejszych lata zarówno z psami, jak i innymi ludźmi. Szkolenie powinno być oparte na metodach pozytywnego wzmocnienia, ponieważ to także pies wrażliwy, który źle reaguje na zbyt silną presję. Nie jest jednak łakomy i smakołyki nie za bardzo mogą tu pomóc, dlatego od przewodnika trzeba wymagać nie tylko konsekwencji, ale także cierpliwość w szkoleniu. Szczególnie należy zwrócić uwagę na komendę przywołania, ponieważ obdarzony silnym instynktem myśliwskim chart węgierski ma skłonności do ucieczek.

Wspólne życie z chartem węgierskim

To pies, który powinien mieć aktywnego właściciela z wcześniejszym doświadczeniem w wychowywaniu innych czworonogów. Starsza osoba może mieć problemy w radzeniu sobie z tym żywiołowym i wymagającym na co dzień dużej dawki ruchu psem. W stosunku do dzieci jest tolerancyjny, ale nie lubi wokół siebie zbyt dużego zamieszania. 

Najlepiej będzie funkcjonował w domu z ogrodem, który zapewni mu więcej przestrzeni życiowej, choć jest w stanie przystosować się do życia w zwykłym mieszkaniu. Pozostawiony sam powinien zachowywać się spokojnie, o ile wcześniej zapewniliśmy mu na spacerze wystarczającą dawkę ruchu. 

W stosunku do obcych osób jest pełen rezerwy i ma silny instynkt terytorialny, dlatego w przeciwieństwie do wielu innych chartów, podobnie jak nasz rodzimy chart polski, doskonale spełnia się w roli stróża posesji.

Na zewnątrz może sprawiać problemy w interakcjach z innymi psami, o ile nie był wcześniej socjalizowany. Dlatego mieszkanie pod jednym dachem z innym czworonogiem, nie tylko z psem, ale i z kotem może być kłopotliwe. 

Podróżowanie z chartem węgierskim może być problematyczne, zarówno ze względu na jego rozmiary, jak i z powodu jego nieufności wobec obcych osób. Prościej będzie przemieszczać się z nim własnym środkiem transportu.

Pielęgnacja i zdrowie charta węgierskiego

Pielęgnacja krótkiej sierści charta nie jest wymagająca, można ją szczotkować regularnie, raz na tydzień lub dwa, nieco częściej w okresie linienia, które jest w jego przypadku umiarkowane. Warto sprawdzać stan jego uszu, szczególnie po intensywnym spacerze. 

To wytrzymały i zdrowy pies, odporny na zmienne warunki atmosferyczne, który jednak, kiedy jest bardzo zimno, może się wychłodzić, jeśli nie pozostaje wtedy w ruchu. Ze schorzeń, które mogą mu zagrozić, trzeba wymienić: choroby serca, problemy z tarczycą i choroby oczu w rodzaju postępującej atrofii siatkówki.

W kwestii żywienia powinien dostawać karmę wysokiej jakości wysokoenergetyczną, dostosowaną do stopnia jego aktywności, szczególnie jeśli uprawia czynnie sporty kynologiczne. Jako duży pies jest narażony na skręt żołądka, powinien więc dostawać mniejsze porcje, najlepiej na godzinę przed lub godzinę po okresach aktywności. Posiłki domowe lub dietę BARF powinniśmy skonsultować z weterynarzem. Miesięczny koszt utrzymania to około 200 zł.

Charta węgierskiego możemy kupić w Polsce lub sprowadzić z Węgier. Jego cena wynosi około 2 500 złotych lub około 700 euro.

W optymalnych warunkach średnia długość życia charta węgierskiego wynosi od 12 do 14 lat.

Tagi:

Polska

Tomasz MiecznikowskiAutor

Tomasz Miecznikowski

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Psy

Przywiązał psa do bramy schroniska w śnieżycę. "Możecie być pewni, że nie wróci do tej kreatury"

Czytaj więcej >

Psy

Szybki test na spostrzegawczość. Ile psów widzisz na zdjęciu? Nie tak łatwo odpowiedzieć poprawnie

Czytaj więcej >

Psy

Młoda suczka zakopana żywcem pod Krakowem? Odnaleziono ją podczas robót koparką

Czytaj więcej >

Psy

Nowe przepisy dotyczące zwierząt wkrótce wejdą w życie. Będą spore zmiany

Czytaj więcej >

Psy

Ranny pies czeka pośrodku drogi na śmierć. A kierowcy? Wstrząsające nagranie

Czytaj więcej >
Szczeniak atakuje pitbulla, fot. YouTube/ViralHog

Psy

Szczeniak bez wytchnienia atakuje pitbulla. Na jego miejscu każdy straciłby cierpliwość

Czytaj więcej >