Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Chart rosyjski borzoj - długowłosy pies myśliwski rosyjskiej arystokracji
Tomasz Miecznikowski
Tomasz Miecznikowski 24.03.2022 01:00

Chart rosyjski borzoj - długowłosy pies myśliwski rosyjskiej arystokracji

Chart rosyjski borzoj - długowłosy pies myśliwski rosyjskiej arystokracji
pixabay.com

Historia charta rosyjskiego 

Borzoj w nazwie charta rosyjskiego oznacza ponoć coś szybkiego i rączego - tym właśnie słowem Rosjanie określali u siebie tę rasę, a z biegiem lat borzoj stał się po prostu synonimem słowa chart. Zdania na temat jego początków są podzielone, jedni wywodzą borzoja już z XI wieku, według innych źródeł charty rosyjskie pojawiły się w czasach inwazji Mongołów w XV wieku. Chart rosyjski miał powstać w wyniku krzyżówek towarzyszących Tatarom chartów azjatyckich z dużymi rosyjskimi psami myśliwskimi w typie loshaja, które potrafiły polować na grubą zwierzynę, taką jak jelenie i łosie.

Borzoj szybko zdobył popularność u rosyjskiej szlachty i był hodowany na carskim dworze. W XVI i XVII wieku zaczęto je krzyżować z chartami polskimi, co nadało im większej szlachetności w wyglądzie i spopularyzowało rasę także poza Rosją. Na tym jednak rozwój charta się nie skończył. 

W kolejnych wiekach charta rosyjskiego krzyżowano również z chartem z Kurlandii, od którego borzoj wziął długą sierść, ale także ze sprowadzonym z Anglii greyhoundem. Jeszcze później do krwi charta rosyjskiego domieszano krew chartów górskiego i krymskiego, po których borzoj odziedziczył dużą wytrzymałość. Wszystkie te domieszki stworzyły wyjątkowego, wszechstronnego psa, który mógł polować zarówno na trudnym terenie, jak i przez długie godziny na stepie. Polowania ze sforą chartów rosyjskich i innych ras były wystawne, a największe sfory składały się aż z kilkuset psów. Chart rosyjski ceniony był za szybkość, zwinność, spostrzegawczość i umiejętność nagłego przyśpieszania za uciekającą zwierzyną. Polował przy pomocy wzroku, głównie na lisy i zające, ale także na wilki.

Pierwszy wzorzec borzoja powstał w Rosji w 1888 roku. Ujednolicono w nim typ rasowy charta rosyjskiego, po czym zaczęto go hodować w innych krajach, między innymi na dworze angielskim. Zawirowania dwudziestego wieku w Rosji nie były łaskawe dla tej rasy, która omal nie wyginęła. Uciekający ze Związku Radzieckiego na Zachód rosyjscy arystokraci zabierali ze sobą psy i kiedy po drugiej wojnie światowej odbudowano w Rosji populację charta rosyjskiego, bazowano głównie na osobnikach sprowadzanych z Zachodniej Europy, ale także z Polski. 

Najważniejsze cechy wyglądu charta rosyjskiego

Według klasyfikacji FCI chart rosyjski należy do grupy 10 - charty oraz sekcji 1 - charty długowłose i półdługowłose. To pies o prawdziwie arystokratycznym wyglądzie i harmonijnej budowie. Jego sylwetka jest wydłużona i smukła, tułów wąski, mięśnie suche i długie, kościec mocny. Wysokość w kłębie wynosi od 68 do 78 cm dla suk i 75 - 85 dla psów, a waga między 35 a 45 kilogramów dla obu płci.

Głowa jest wąska i długa, proporcjonalna do reszty ciała i tak sucha, jak to możliwe. Czaszka z profilu jest prawie płaska, widziana z góry jest wąska, wydłużona i owalna, stop jest bardzo słabo zaznaczony. Kufa jest długa i sucha, nos duży i czarny. Oczy są duże, mają kształt migdała, ich barwa może być brązowa lub ciemnobrązowa, brzegi powiek są pigmentowane na czarno. Uszy są osadzone blisko siebie z tyłu czaszki, są małe, cienkie i ruchliwe. 

Grzbiet jest szeroki i sprężysty, lędźwie długie, muskularne i wysklepione, zad długi, szeroki i lekko opadający, klatka piersiowa głęboka, sięgająca niemal do łokcia. Kończyny są suche, muskularne i idealnie proste, łapy zajęcze, suche, owalne i wydłużone z długimi, zwartymi i wysklepionymi palcami. Ogon jest cienki i długi z obfitym piórem. Ma kształt sierpowaty lub szablasty, w spoczynku jest noszony nisko, w ruchu uniesiony, ale nie powyżej linii grzbietu.

Szata i umaszczenie charta rosyjskiego 

Umaszczenie charta rosyjskiego praktycznie dopuszcza wszystkie rodzaje maści i ich kombinacje. Umaszczenie może być jednolite, łaciate i z podpalaniem, zazwyczaj każda maść jest jaśniejsza na spodzie ciała i kończynach. Niedopuszczalne są jedynie maści czekoladowa i niebieska. 

Szatę borzoja tworzy długi, sprężysty, jedwabisty i powiewny włos okrywowy. Sierść jest różnej długości w różnych częściach ciała. Na szyi i grzbiecie włos jest często dłuższy i falisty. Na zewnętrznej części kończyn mogą tworzyć się loczki, na spodzie klatki piersiowej i brzucha frędzle. 

Charakter i aktywności charta rosyjskiego

Chart rosyjski mimo arystokratycznego wyglądu jest dosyć łagodnym i spokojnym psem do towarzystwa, który jest posłuszny i oddany właścicielowi, dosyć dobrze toleruje też dzieci. Ceni sobie kontakt z człowiekiem i lubi przebywać w jego obecności. Wobec obcych jest z reguły nieufny albo po prostu obojętny, nie wykazując zainteresowania kontaktem. 

Na zewnątrz jest wyraźnie ożywiony, reaguje na bodźce wzrokowe i potrzebuje długich spacerów, na których powinien móc wybiegać się w pełnym galopie. Jako że charty nie mają obecnie okazji do polowań, które w Polsce w przypadku tej rasy są zabronione, borzoj sprawdza się doskonale w wyścigach psów i w coursingu lub w sportach kynologicznych, które stymulują jego węch.

Tagi: Polska
Powiązane
wieloryb
Quiz o głębinowych "potworach". Ile wiesz o stworzeniach mórz i oceanów?