Swiatzwierzat.pl
Chart rosyjski borzoj - długowłosy pies myśliwski rosyjskiej arystokracji

pixabay.com

Chart rosyjski borzoj - długowłosy pies myśliwski rosyjskiej arystokracji

9 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Tomasz Miecznikowski

Chart rosyjski borzoj przez kilka stuleci był psem myśliwskim rosyjskiej arystokracji. Jego charakterystycznymi cechami są długa, jedwabista sierść i imponujący wzrost, który nadaje borzojowi dumnego i eleganckiego wyglądu.

Historia charta rosyjskiego 

Borzoj w nazwie charta rosyjskiego oznacza ponoć coś szybkiego i rączego - tym właśnie słowem Rosjanie określali u siebie tę rasę, a z biegiem lat borzoj stał się po prostu synonimem słowa chart. Zdania na temat jego początków są podzielone, jedni wywodzą borzoja już z XI wieku, według innych źródeł charty rosyjskie pojawiły się w czasach inwazji Mongołów w XV wieku. Chart rosyjski miał powstać w wyniku krzyżówek towarzyszących Tatarom chartów azjatyckich z dużymi rosyjskimi psami myśliwskimi w typie loshaja, które potrafiły polować na grubą zwierzynę, taką jak jelenie i łosie.

Borzoj szybko zdobył popularność u rosyjskiej szlachty i był hodowany na carskim dworze. W XVI i XVII wieku zaczęto je krzyżować z chartami polskimi, co nadało im większej szlachetności w wyglądzie i spopularyzowało rasę także poza Rosją. Na tym jednak rozwój charta się nie skończył. 

W kolejnych wiekach charta rosyjskiego krzyżowano również z chartem z Kurlandii, od którego borzoj wziął długą sierść, ale także ze sprowadzonym z Anglii greyhoundem. Jeszcze później do krwi charta rosyjskiego domieszano krew chartów górskiego i krymskiego, po których borzoj odziedziczył dużą wytrzymałość. Wszystkie te domieszki stworzyły wyjątkowego, wszechstronnego psa, który mógł polować zarówno na trudnym terenie, jak i przez długie godziny na stepie. Polowania ze sforą chartów rosyjskich i innych ras były wystawne, a największe sfory składały się aż z kilkuset psów. Chart rosyjski ceniony był za szybkość, zwinność, spostrzegawczość i umiejętność nagłego przyśpieszania za uciekającą zwierzyną. Polował przy pomocy wzroku, głównie na lisy i zające, ale także na wilki.

Pierwszy wzorzec borzoja powstał w Rosji w 1888 roku. Ujednolicono w nim typ rasowy charta rosyjskiego, po czym zaczęto go hodować w innych krajach, między innymi na dworze angielskim. Zawirowania dwudziestego wieku w Rosji nie były łaskawe dla tej rasy, która omal nie wyginęła. Uciekający ze Związku Radzieckiego na Zachód rosyjscy arystokraci zabierali ze sobą psy i kiedy po drugiej wojnie światowej odbudowano w Rosji populację charta rosyjskiego, bazowano głównie na osobnikach sprowadzanych z Zachodniej Europy, ale także z Polski. 

Najważniejsze cechy wyglądu charta rosyjskiego

Według klasyfikacji FCI chart rosyjski należy do grupy 10 - charty oraz sekcji 1 - charty długowłose i półdługowłose. To pies o prawdziwie arystokratycznym wyglądzie i harmonijnej budowie. Jego sylwetka jest wydłużona i smukła, tułów wąski, mięśnie suche i długie, kościec mocny. Wysokość w kłębie wynosi od 68 do 78 cm dla suk i 75 - 85 dla psów, a waga między 35 a 45 kilogramów dla obu płci.

Głowa jest wąska i długa, proporcjonalna do reszty ciała i tak sucha, jak to możliwe. Czaszka z profilu jest prawie płaska, widziana z góry jest wąska, wydłużona i owalna, stop jest bardzo słabo zaznaczony. Kufa jest długa i sucha, nos duży i czarny. Oczy są duże, mają kształt migdała, ich barwa może być brązowa lub ciemnobrązowa, brzegi powiek są pigmentowane na czarno. Uszy są osadzone blisko siebie z tyłu czaszki, są małe, cienkie i ruchliwe. 

Grzbiet jest szeroki i sprężysty, lędźwie długie, muskularne i wysklepione, zad długi, szeroki i lekko opadający, klatka piersiowa głęboka, sięgająca niemal do łokcia. Kończyny są suche, muskularne i idealnie proste, łapy zajęcze, suche, owalne i wydłużone z długimi, zwartymi i wysklepionymi palcami. Ogon jest cienki i długi z obfitym piórem. Ma kształt sierpowaty lub szablasty, w spoczynku jest noszony nisko, w ruchu uniesiony, ale nie powyżej linii grzbietu.

Szata i umaszczenie charta rosyjskiego 

Umaszczenie charta rosyjskiego praktycznie dopuszcza wszystkie rodzaje maści i ich kombinacje. Umaszczenie może być jednolite, łaciate i z podpalaniem, zazwyczaj każda maść jest jaśniejsza na spodzie ciała i kończynach. Niedopuszczalne są jedynie maści czekoladowa i niebieska. 

Szatę borzoja tworzy długi, sprężysty, jedwabisty i powiewny włos okrywowy. Sierść jest różnej długości w różnych częściach ciała. Na szyi i grzbiecie włos jest często dłuższy i falisty. Na zewnętrznej części kończyn mogą tworzyć się loczki, na spodzie klatki piersiowej i brzucha frędzle. 

Charakter i aktywności charta rosyjskiego

Chart rosyjski mimo arystokratycznego wyglądu jest dosyć łagodnym i spokojnym psem do towarzystwa, który jest posłuszny i oddany właścicielowi, dosyć dobrze toleruje też dzieci. Ceni sobie kontakt z człowiekiem i lubi przebywać w jego obecności. Wobec obcych jest z reguły nieufny albo po prostu obojętny, nie wykazując zainteresowania kontaktem. 

Na zewnątrz jest wyraźnie ożywiony, reaguje na bodźce wzrokowe i potrzebuje długich spacerów, na których powinien móc wybiegać się w pełnym galopie. Jako że charty nie mają obecnie okazji do polowań, które w Polsce w przypadku tej rasy są zabronione, borzoj sprawdza się doskonale w wyścigach psów i w coursingu lub w sportach kynologicznych, które stymulują jego węch.

Szkolenie charta rosyjskiego

Jak każdy chart, borzoj jest w dużym stopniu niezależny, ale także wrażliwy i obie te cechy trzeba wziąć pod uwagę podczas szkolenia. Przewodnik musi być wobec psa cierpliwy, łagodny oraz konsekwentny. Szkolenie trzeba zacząć w jak najwcześniejszym wieku psa, powinno być urozmaicone, ponieważ w przypadku monotonnych ćwiczeń pies szybko się znudzi. 

Chart rosyjski nie znosi twardej ręki, powinno się przy nim stosować metody pozytywnego wzmocnienia, aby zapewnić odpowiednią motywację do wykonywania poleceń. Warto szczególną uwagę zwrócić na ćwiczenie komendy przywołania, która może się przydać w momencie, kiedy chart rzuci się za uciekającym szybko mniejszym zwierzęciem.

Wspólne życie z chartem rosyjskim

Chart rosyjski potrzebuje świadomego i konsekwentnego właściciela, który miał już wcześniej doświadczenie w wychowaniu psów. Najlepiej, jeśli będzie to osoba wysportowana, ponieważ tylko taka jest w stanie sprostać dużemu zapotrzebowaniu psa na ruch. Z chartem rosyjskim można uprawiać jogging i wycieczki rowerowe, które dadzą dużo satysfakcji zarówno psu, jak i jego właścicielowi. Borzoj z powodu swoich rozmiarów nie nadaje się na psa dla starszej osoby, ale jest tolerancyjny wobec dzieci, które ze względu na jego rozmiary czują przed nim respekt.

Najlepiej będzie funkcjonował w domu z ogrodem, który zapewni mu więcej przestrzeni do życia. Może pełnić rolę stróża, nie tylko ze względu na wrodzoną nieufność do obcych, ale także dlatego, że potrafi odstraszyć intruza samym wyglądem. Pozostawiony w domu sam, powinien zachowywać się spokojnie, choć warto mu w otoczeniu zostawić jego zabawki, żeby się nie nudził.

Na zewnątrz w interakcjach z innymi psami może być problematyczny i, jeśli nie będzie socjalizowany od wczesnych lat, może przejawiać skłonność do dominacji. Podczas spacerów może ruszyć za szybko przemieszczającymi się mniejszymi zwierzętami - na początku staje w bezruchu, by po chwili ruszyć w szybką pogoń. Pod jednym dachem może mieszkać z innym psem, o ile zna go od najmłodszych lat, natomiast kota może traktować jako potencjalną ofiarę. 

Podróżowanie z tym dużych rozmiarów psem może być problematyczne, szczególnie w środkach komunikacji miejskiej. Lepiej zapewnić dla niego własny transport.

Pielęgnacja i zdrowie charta rosyjskiego

Długa szata charta rosyjskiego wymaga regularnej pielęgnacji. Psa należy szczotkować co najmniej raz na tydzień, a w okresach linienia, które u tej rasy jest obfite, najlepiej codziennie. Także po szczególe intensywnym spacerze warto zająć się jego sierścią. 

To pies, który cieszy się dobrym zdrowiem i odpornością. Spośród chorób, które mu zagrażają, należy wymienić choroby oczu (takie jak postępujący zanik siatkówki), zapalenie ścięgien oraz wzdęcia i skręty żołądka.

W kwestii żywienia powinien dostawać karmę wysokiej jakości z wysoką zawartością składników energetycznych, zwłaszcza jeśli jest psem biorącym udział w zawodach. Ze względu na możliwość wystąpienia skrętu żołądka, jedzenie powinno mu się podawać w mniejszych porcjach, co najmniej godzinę przed wysiłkiem lub godzinę po nim. Dietę opartą na posiłkach przygotowanych w domu powinniśmy skonsultować z weterynarzem lub dietetykiem. Miesięczny koszt utrzymania to około 200 - 250 zł.

W Polsce możemy kupić charta rosyjskiego tylko za specjalnym zezwoleniem, które ponadto ma charakter terytorialny. Cena za psa wynosi od 3500 do 4500 złotych w zależności od hodowli i rodowodu.

W optymalnych warunkach średnia długość życia charta rosyjskiego wynosi około dziesięciu lat.

undefinedundefinedundefined

Tagi:

Polska

Tomasz MiecznikowskiAutor

Tomasz Miecznikowski

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Psy

Przywiązał psa do bramy schroniska w śnieżycę. "Możecie być pewni, że nie wróci do tej kreatury"

Czytaj więcej >

Psy

Szybki test na spostrzegawczość. Ile psów widzisz na zdjęciu? Nie tak łatwo odpowiedzieć poprawnie

Czytaj więcej >

Psy

Młoda suczka zakopana żywcem pod Krakowem? Odnaleziono ją podczas robót koparką

Czytaj więcej >

Psy

Nowe przepisy dotyczące zwierząt wkrótce wejdą w życie. Będą spore zmiany

Czytaj więcej >

Psy

Ranny pies czeka pośrodku drogi na śmierć. A kierowcy? Wstrząsające nagranie

Czytaj więcej >
Szczeniak atakuje pitbulla, fot. YouTube/ViralHog

Psy

Szczeniak bez wytchnienia atakuje pitbulla. Na jego miejscu każdy straciłby cierpliwość

Czytaj więcej >