Swiatzwierzat.pl
Chart hiszpański - wrażliwy chart z Półwyspu Iberyjskiego

pixabay.com

Chart hiszpański - wrażliwy chart z Półwyspu Iberyjskiego

13 Marca 2021

Autor tekstu:

Tomasz Miecznikowski

Udostępnij:

Chart hiszpański to kolejny pies z rodziny chartów, którego korzenie sięgają aż do starożytności. Jego oryginalna nazwa brzmi galgo espanol, gdzie galgo oznacza charta i jednocześnie psa pochodzącego z Galii, choć historia charta hiszpańskiego w żaden spo

Historia charta hiszpańskiego

Pochodzenie i historia charta hiszpańskiego nie są dokładnie znane. Niektóre źródła twierdzą, że był już znany w czasach starożytnych Rzymian i jest potomkiem starożytnych psów azjatyckich w typie chartów, które przystosowały się do równinnych i stepowych terenów Półwyspu Iberyjskiego. Według innych źródeł może pochodzić od sloughi, czyli charta arabskiego z Północnej Afryki, który został przywieziony do Hiszpanii przez Maurów.

W czasach krucjat był powszechnie uważany za szlachetnego psa i hodowany przez arystokrację obu stron konfliktu chrześcijańsko-muzułmańskiego. Pierwsze wizerunki z psami podobnymi z wyglądu do charta hiszpańskiego pochodzą z XII wieku z malowideł z San Baudelio de Berlanga w Soria i przedstawiają trzy psy galgo podczas ich tradycyjnego polowania. Chart hiszpański był znany z polowania na zające na odkrytym terenie, podczas którego kierował się wzrokiem a nie węchem. 

W kolejnych wiekach chart hiszpański był eksportowany między innymi do Irlandii i Anglii i do dzisiaj nie jest rozstrzygnięta kwestia, czy chart angielski jest jego potomkiem czy może jest wręcz odwrotnie. W pierwszych latach XX wieku doszło do krzyżowania na dużą skalę między galgo a chartem angielskim w celu stworzenia szybszych psów do profesjonalnych wyścigów torowych. Z pewnością wpłynęło to na czystość rasy, powstałe psy były tylko nieco szybsze, ale straciły zdolność do biegania na długich dystansach. Z czasem zaprzestano tych krzyżówek. 

Historia Hiszpanii w dwudziestym wieku nie była łaskawa dla charta hiszpańskiego i rasa popadła tam niemal w całkowite zapomnienie. Dopiero pod koniec dwudziestego wieku na galgo espanol zwróciły uwagę różne organizacje kynologiczne i rozpoczął się proces odbudowy rasy, która przez lata była bardzo źle traktowana. Obecnie chart hiszpański jest już bardziej znany i doceniany, zaczął się pojawiać na wystawach, ale nie jest to rasa tak rozpoznawalna, jak inne charty z basenu Morza Śródziemnomorskiego.

Najważniejsze cechy wyglądu charta hiszpańskiego

Według klasyfikacji FCI chart hiszpański należy do grupy 10 - charty oraz sekcji 3 - charty krótkowłose. Ma typową dla dużego charta wydłużoną, suchą, elegancką sylwetkę z długą głową i długimi liniami ogólnej budowy. Pod jego cienką skórą rysują się wyraźnie kościec i muskulatura, a tułów jest prostokątny, silny i gibki. Wysokość w kłębie wynosi 60-68 cm dla suk i 62-70 cm dla psów, a waga między 25 i 30 kilogramów. 

Głowa jest długa, sucha i proporcjonalna do ciała. Czaszka jest wąska, z szerokością która nie powinna przekraczać jej długości, stop jest słabo zaznaczony. Kufa jest długa i wąska, nos ma czarną śluzówkę. Oczy są małe, mają kształt migdała i ciemną lub orzechową barwę. Spojrzenie u charta hiszpańskiego jest łagodne i spokojne. Uszy są wysoko osadzone i szerokie u nasady, mają trójkątny kształt z zaokrągloną końcówką. W spoczynku przylegają do boków czaszki i przypominają płatek róży. 

Grzbiet jest długi i prosty, lędźwie długie, proste i niezbyt szerokie, zad długi, mocny i lekko spadzisty, klatka piersiowa mocna, głęboka, ale niezbyt szeroka. Kończyny są szczupłe, proste i równolegle, z mocnego kośćca, łapy zajęcze, ze zwartymi palcami i twardymi opuszkami. Ogon jest długi i giętki, nisko osadzony i zwężający się do końcówki. Noszony jest prosto, w spoczynku zwisa między nogami, a jego zakręcona końcówka prawie dotyka podłoża.

Szata i umaszczenie charta hiszpańskiego

U charta hiszpańskiego dopuszczalne są wszystkie rodzaje umaszczenia. Najpopularniejsza maść to płowa i mniej lub bardziej ciemno pręgowana, maść może być też czarna, z czarnymi, ciemnymi i jasnymi łatami, kasztanowa, cynamonowa oraz w wielu innych kolorach.

Szata jest zbudowana z cienkiego, krótkiego i gładkiego włosa. Chart hiszpański występuje też w odmianie szorstkowłosej, wtedy włos okrywowy jest twardszy i dłuższy.

Charakter i aktywności charta hiszpańskiego

Chart hiszpański to pies zdystansowany wobec otoczenia, który jest czuły i łagodny jedynie dla tych członków rodziny, których akceptuje. Na co dzień jest spokojny i łagodny i, jeśli jest socjalizowany z dziećmi od młodego wieku, chętnie się z nimi bawi. 

To także pies żywy, czujny i zwinny, który podczas polowania jest prawdziwym wulkanem energii, a w roli psa do towarzystwa najlepiej sprawdzi się u boku osoby czynnie uprawiającej sport. Na co dzień potrzebuje długich spacerów, podczas których będzie mógł długo i swobodnie biegać. Może również uprawiać takie sporty kynologiczne jak wyścigi psów i coursing.

Szkolenie charta hiszpańskiego

Chart afrykański to pies, który ceni swoją niezależność, jest też wrażliwy i szkolenie go należy do wymagających, jednak dzięki wrodzonej inteligencji szybko uczy się nowych komend. Treningi i socjalizację psa należy rozpocząć od jak najmłodszych lat, żeby nie zdążył nabrać złych nawyków. Przewodnik musi balansować między łagodnością i stanowczością, by z czasem pies nabrał do niego zaufania. Podczas szkolenia trzeba wspomagać się metodami pozytywnego wzmocnienia, żeby osiągać kolejne cele treningowe. Chart hiszpański jest dość dużym wyzwaniem szkoleniowym, ale przy sile woli i cierpliwości przewodnika, można osiągnąć z nim dobre wyniki.

Wspólne życie z chartem hiszpańskim

Chart hiszpański to pies nieco spokojniejszy i bardziej otwarty dla swojej ludzkiej rodziny niż jego kuzyni w postaci charta arabskiego czy afrykańskiego. Jego właściciel powinien być aktywny i wysportowany oraz mieć wcześniejsze doświadczenie w wychowaniu psów. Ze względu na duże rozmiary i wymagania dotyczące aktywności, nie jest to dobry pies dla starszej osoby. 

To pies, który lepiej będzie funkcjonował w domu z ogrodem, gdzie będzie miał więcej przestrzeni życiowej. Mieszkanie w bloku z pewnością nie jest dla niego. Pozostawiony sam w domu powinien zachowywać się spokojnie, jednak wcześniej powinien mieć możliwość spożytkowania energii poprzez wybieganie się na spacerze. 

W przeciwieństwie do innych chartów, nie do końca nadaje się na stróża. Mimo że jest nieufny wobec obcych, to raczej na ich widok wycofa się, niż będzie reagował jak typowy pies stróżujący. 

Na zewnątrz w interakcjach z innymi psami nie jest tak dominujący jak inne duże charty. Podczas spacerów należy zwracać uwagę na jego skłonności do ucieczek. Ma silny instynkt myśliwski i potrafi bez zapowiedzi ruszyć za uciekającą, mniejszą zwierzyną. Z tego powodu wspólne mieszkanie pod jednym dachem z kotem może nie być łatwe i wymaga jak najwcześniejszej socjalizacji.

Podróżowanie z chartem hiszpańskim może być kłopotliwe, zarówno ze względu na jego rozmiary jaki i wrażliwe usposobienie oraz nieufność wobec obcych osób.

Pielęgnacja i zdrowie charta hiszpańskiego

Pielęgnacja sierści charta hiszpańskiego nie jest wymagająca, wystarczy regularnie ją szczotkować, zarówno w przypadku odmiany krótkowłosej i szorstkowłosej. Linienie jest umiarkowane przy braku podszerstka. Należy też regularnie sprawdzać stan jego uszu, ponieważ są one podatne na infekcje.

To pies zdrowy i wytrzymały, który nie jest podatny na konkretne schorzenia. Trzeba jednak pamiętać, że jest wrażliwy na zimno i chronić go przed niskimi temperaturami.

W kwestii żywienia nie jest wybredny, można mu podawać dobrze zbilansowaną karmę wysokiej jakości ze składnikami odżywczymi dostosowanymi do stopnia jego aktywności. Może być w formie suchej i mokrej. Miesięczny koszt utrzymania to około 150 zł.

W Polsce jest to rasa mało znana i nie ma danych na temat ceny zakupu charta hiszpańskiego. Za granicą cena wynosi od 800 do 1500 euro w zależności od hodowli i rodowodu.

W optymalnych warunkach średnia długość życia charta hiszpańskiego wynosi od 11 do 14 lat.

Podobne artykuły

facebook/Samuel Flores

Psy

Pies strzegł swojego umierającego przyjaciela. Pozostał u jego boku do ostatniej chwili

Czytaj więcej >
robaki u psa

Psy

Zabezpiecz swojego psa (i siebie) przed robakami!

Czytaj więcej >
Pies porzucony w worku

Psy

Wrzucił psa do worka i obciążył gruzem. Seryjny oprawca zwierząt pilnie poszukiwany

Czytaj więcej >
Potrącony pies

Psy

Kierowca śmiertelnie potrącił psa i uciekł z miejsca zdarzenia. Czy odpowie za swoje czyny?

Czytaj więcej >
diesel śmierć

Psy

Diesel zachorował na raka. Właściciel towarzyszył mu do ostatniej chwili

Czytaj więcej >
piesek

Psy

Zabawy psa z dzieckiem. Maluch nie może przestać się śmiać

Czytaj więcej >