Swiatzwierzat.pl
Chart arabski - dystyngowany chart z Północnej Afryki

pixabay.com

Chart arabski - dystyngowany chart z Północnej Afryki

13 Marca 2021

Autor tekstu:

Tomasz Miecznikowski

Udostępnij:

Chart arabski jest rasą psa, która wywodzi się ze starożytności. Jego miejscem pochodzenia jest Afryka Północna, po której przez wiele stuleci chart arabski wędrował razem z koczowniczymi plemionami Berberów i Beduinów.

Historia charta arabskiego

Dokładne pochodzenie charta arabskiego ginie w mrokach historii, tak jak w przypadku wielu innych ras, które rozwijały się w czasach starożytnych i w basenie Morza Śródziemnego. Psy w typie charta były hodowane na terenach dzisiejszego Egiptu i Jemenu już kilka tysięcy lat przed naszą erą. Były wykorzystywane do polowań na dworach faraonów i dały początek trzem rasom chartów - arabskiemu, afrykańskiemu i perskiemu. Chart arabski znany jest na całym świecie pod oryginalną nazwą sloughi, tak samo jak afrykański pod nazwą azawakh i perski - saluki.

Historia charta arabskiego najbardziej związana jest z ludami Berberów i Beduinów, które wędrowały razem z tymi psami przez północne tereny Afryki. Charty polowały na szybko przemieszczającą się zwierzynę, taką jak gazele, antylopy, zające; pilnowały też obozowisk. Były niezwykle cenione, mogły przebywać wraz z ludźmi w namiotach jako jedyne psy, a ich śmierć była opłakiwana niemal jak śmierć człowieka.

Do Europy charty arabskie zaczęły trafiać na przełomie XIX i XX wieku. Już wcześniej psy te poznali Francuzi okupujący Algierię, a w 1898 roku do Holandii sprowadził je malarz August de Grass, dając początek holenderskiej hodowli psów tej rasy. 

W drugiej połowie XX wieku zaczęto krzyżować charty arabskie z afrykańskimi, co wywarło niekorzystny wpływ na rozwój obu ras i ów proceder został przerwany po interwencji niemieckich kynologów. Współcześnie chart arabski wciąż występuje na swoich macierzystych terenach - w Maroku, Algierii, Tunezji i Libii. Jako kraj patronacki charta arabskiego FCI uznaje Maroko, w którym opracowano wzorzec rasy. Sloughi jest też dobrze znany w Europie Zachodniej i w USA, gdzie w pełni uznano rasę w 2016 roku z prawem do czempionatu. W Polsce jest to mało popularna rasa.

Najważniejsze cechy wyglądu charta afrykańskiego

Według klasyfikacji FCI chart afrykański należy do grupy 10 - Charty oraz sekcji 3 - charty krótkowłose. To duży pies o suchej budowie i cienkiej skórze, przez którą widać dobrze muskulaturę i kościec oraz o charakterystycznej, smukłej, eleganckiej sylwetce, która nadaje mu szlachetny wygląd. Jego chód jest elastyczny i lekki, porusza się stępem, kłusem i galopem. Wysokość w kłębie wynosi od 61 do 68 cm dla suk i 66 - 72 cm dla psów, a waga odpowiednio 19 - 22 kg i i 20 - 25 kg. 

Głowa widziana z profilu jest długa, elegancka i szczupła, z góry zaś tworzy wydłużony klin zwężający się do wierzchołka nosa. Czaszka jest szeroka i płaska z profilu, stop ledwie zaznaczony. Kufa w kształcie wydłużonego klina jest tej samej długości co mózgoczaszka, nos czarny. Oczy są duże i dobrze osadzone, mają ciemną barwę lub barwę bursztynową przy jaśniejszych maściach, brzegi powiek są pigmentowane. Uszy osadzone powyżej linii oczu są średniej wielkości i mają trójkątny kształt z zaokrągloną końcówką. Opadają swobodnie i przylegają do policzków.

Grzbiet jest krótki i prosty, lędźwie krótkie, szerokie i lekko wysklepione, zad szeroki i kościsty, klatka piersiowa długa, ale niezbyt szeroka, sięga do łokcia. Kończyny są długie i muskularne z idealną postawą, łapy szczupłe i owalnie wydłużone z dwoma środkowymi palcami wystającymi wyraźnie nad pozostałe. Ogon jest cienki, osadzony na linii przedłużenia zadu i noszony poniżej linii grzbietu. W spoczynku jego końcówka lekko się zakręca.

Szata i umaszczenie charta arabskiego

Umaszczenie charta arabskiego zawiera wszystkie odcienie koloru piaskowego, od jasno piaskowego do rudo piaskowego. Może mieć też czarne pręgowanie, czarny czaprak, a także czarną maskę. 

Szata charta arabskiego jest krótka, delikatna i bardzo zwarta.

Charakter i aktywności charta arabskiego

Chart arabski to pies, który zachowuje się tak, jak wygląda - jest dystyngowany i niezależny, ma klasę i wdzięk, a w stosunku do obcych osób okazuje wyraźny dystans. Jest bardzo przywiązany do jednego właściciela i wobec innych członków rodziny bywa raczej tolerancyjny niż wylewny. 

To pies z silnym instynktem łowieckim, bardzo szybki i zwinny. W krajach arabskich wciąż używa się go do polowania, natomiast w Europie i USA to przede wszystkim pies do towarzystwa, który na co dzień wymaga długich i aktywnych spacerów, podczas których musi się wystarczająco wybiegać używając w ruchu galopu, aby po powrocie do domu mógł spokojnie odpoczywać. Chart arabski może brać również udział w wyścigach psów i coursingu. 

Szkolenie charta arabskiego

Jak wszystkie charty, także chart arabski jest w dużym stopniu niezależny. Wymagane są socjalizacja i szkolenie od jak najwcześniejszych lat, aby pies osiągnął właściwy psychofizyczny rozwój i nie był ani zbyt lękliwy, ani zbyt agresywny. Socjalizacja musi obejmować nie tylko nowych ludzi, ale także nowe sytuacje, środowiska i inne psy. Podczas szkolenia przewodnik powinien wspierać się metodami pozytywnego wzmocnienia i wykazać się dużą konsekwencją oraz cierpliwością wobec sloughi. Trzeba jednak wziąć poprawkę na to, że chart arabski nie będzie nigdy ślepo posłuszny i nawet, jeśli podczas treningu posłuszeństwa wykonuje polecenia, to w innych okolicznościach może odmówić, jeśli uzna komendę za bezzasadną

Wspólne życie z chartem arabskim

Chart arabski to pies dla wysportowanego właściciela, który wymaga dużo uwagi i doświadczenia w wychowaniu - z pewnością nie nadaje się na pierwszego czworonoga w rodzinie, ani tym bardziej dla starszej osoby. Zazwyczaj wybiera wśród ludzkiej rodziny jedną osobę, której jest wyjątkowo oddany i której będzie bronił, jeśli tylko będzie jej coś zagrażało. Może dobrze funkcjonować z dziećmi, jeśli jest z nimi socjalizowany od najmłodszych lat, a same maluchy powinny być uczone, aby szanować prawo psa do prywatności.

To pies, który lepiej będzie funkcjonował w domu z ogrodem, mieszkanie jest dla niego po prostu za małe i nie zapewnia mu odpowiedniej przestrzeni do życia. Pozostawiony w domu sam powinien zachowywać się spokojnie, o ile wcześniej zapewnimy mu odpowiednią dawkę ruchu.

To pies, który może z powodzeniem być stróżem domostwa, ponieważ nie tylko jest nieufny wobec obcych osób, ale także jak na charta dosyć szczekliwy. 

Na zewnątrz w kontaktach z innymi psami jest raczej powściągliwy, a bez odpowiedniej socjalizacji we wczesnym wieku może chcieć okazywać dominację. Podczas spacerów musimy wziąć pod uwagę, że sloughi ruszy bez zapowiedzi za wyjątkowo atrakcyjnym, świeżym tropem. Może pod jednym dachem mieszkać z innym psem, a nawet kotem, jeśli wypełnimy warunek wczesnej socjalizacji zwierząt.

Podróżowanie z tym dużym i nieufnym wobec obcych psem może być bardzo problematyczne. Bezpieczniej będzie poruszać się z nim własnym środkiem transportu.

Pielęgnacja i zdrowie charta arabskiego

Pielęgnacja krótkiej sierści charta arabskiego jest prosta i mało wymagająca. Wystarczy szczotkować ją raz na jakiś czas lub przecierać wilgotną ściereczką, jeśli widzimy na niej zabrudzenia. Baczną uwagę powinniśmy zwrócić na stan uszu psa, które są podatne na infekcje.

Chart arabski jest zdrowym i wytrzymałym psem, jednak źle znosi zimne temperatury ze względu na krótką i delikatną sierść oraz minimalną ilość tkanki tłuszczowej. Ze schorzeń, które mogą mu zagrażać, można wymienić zespół jelita drażliwego i postępujący zanik siatkówki, jednak zazwyczaj są one eliminowane na poziomie hodowli.

W kwestii żywienia chart arabski powinien dostawać karmę wysokiej jakości, odpowiednio zbilansowaną, ze składnikami odżywczymi dostosowanymi do stopnia jego aktywności. Może dostawać również posiłki domowe na bazie mięsa, warzyw i ryżu. Miesięczny koszt utrzymania to około 200 zł.

Jeżeli myślimy o kupnie psa tej rasy, trzeba przygotować się na długi czas oczekiwania, ponieważ chart arabski jest mało popularny w naszym kraju. Cena mieści się w przedziale  od 3000 do 4000 zł w zależności od rodowodu i hodowli.

W optymalnych warunkach średnia długość życia charta arabskiego wynosi od 13 do 15 lat.

undefinedundefined

Podobne artykuły

facebook/Samuel Flores

Psy

Pies strzegł swojego umierającego przyjaciela. Pozostał u jego boku do ostatniej chwili

Czytaj więcej >
robaki u psa

Psy

Zabezpiecz swojego psa (i siebie) przed robakami!

Czytaj więcej >
Pies porzucony w worku

Psy

Wrzucił psa do worka i obciążył gruzem. Seryjny oprawca zwierząt pilnie poszukiwany

Czytaj więcej >
Potrącony pies

Psy

Kierowca śmiertelnie potrącił psa i uciekł z miejsca zdarzenia. Czy odpowie za swoje czyny?

Czytaj więcej >
diesel śmierć

Psy

Diesel zachorował na raka. Właściciel towarzyszył mu do ostatniej chwili

Czytaj więcej >
piesek

Psy

Zabawy psa z dzieckiem. Maluch nie może przestać się śmiać

Czytaj więcej >