Swiatzwierzat.pl
Canaan Dog - izraelski pies stróżujący i obronny

pixabay.com

Canaan Dog - izraelski pies stróżujący i obronny

9 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Tomasz Miecznikowski

Canaan Dog to pies pochodzący z Izraela, z historią sięgająca aż do czasów starożytnych. Kiedyś określany mianem psa pariasa, począwszy od lat trzydziestych dwudziestego wieku pełni w dzisiejszym Izraelu ważne funkcje porządkowe.

Historia Canaan Doga

W nazwie tego izraelskiego psa znajduje się odwołanie do starożytnej krainy Kanaan ze wschodniego wybrzeża Morza Śródziemnego, która przed naszą erą zajmowała dzisiejsze tereny Palestyny i Syrii. Na malowidłach naskalnych z tych obszarów pojawia się pies podobny do dzisiejszego Canaana, który przez stulecia był dzikim zwierzęciem żyjącym w pobliżu obozowisk koczowników, często kradnącym jedzenie. Nawykłe do ciężkich warunków psy przetrwały w ten sposób do XX wieku i zwróciły uwagę izraelskiej kynolożki, doktor Rudolfiny Menzel.

W latach trzydziestych dwudziestego wieku na terenie Palestyny istniały żydowskie osady, chronione przez paramilitarne, żydowskie organizacje, takie jak Hagana. Członkowie Hagany poszukiwali wtedy psa odpowiedniego do obrony osad, jednak żadne psy sprowadzane z Europy nie były w stanie sprostać tamtejszym warunkom. Rudolfina Menzel postanowiła wypróbować dzikie psy żyjące na pustyni Negew, jak najbardziej przystosowane do tych warunków, ale jednocześnie bezpańskie i określane mianem pariasów.

Dzikie psy obłaskawiano jedzeniem i jednocześnie zabierano rodzące się w ich miotach szczeniaki. Udomowienie, szczególnie dorosłych psów nie było proste, ale długie miesiące starań zaczęły przynosić efekty i psy zaczęły pełnić ważne funkcje u boku żydowskich żołnierzy i osadników. Od tego momentu rozpoczęła się selekcja psów z pustyni Negew pod względem ich wartości użytkowych. Służyły między innymi jako psy wartownicze, łącznikowe, ratownicze, a nawet w roli żywych detektorów poszukujących min. Szczególnie ta ostatnia funkcja okazała się bardzo istotna podczas drugiej wojny światowej, kiedy około czterysta Canaanów pełniło rolę wykrywaczy min.

Po wojnie, w 1953 roku doktor Menzel opracowała obowiązujący wzorzec rasy. Jednak na oficjalne uznanie przez FCI Canaan Dog musiał poczekać aż do 1966 roku. Rok wcześniej pierwsze Canaany trafiły do USA i, poza Izraelem, właśnie tam są najbardziej popularne. W Polsce to rasa praktycznie nieznana, pierwsze osobniki trafiły do naszego kraju w 2011 roku i od tego czasu przyszło na świat kilka ich miotów. 

Najważniejsze cechy wyglądu Canaan Doga

Według klasyfikacji FCI Canaan Dog należy do grupy 3 - szpice i psy ras pierwotnych oraz sekcji 6 - psy ras pierwotnych. To średniej wielkości pies stróżujący i obronny o harmonijnej, kwadratowej budowie, mocny i odważny, o wyglądzie dzikiego psa. Jego wysokość w kłębie wynosi od 50 do 60 cm, a waga od 18 do 25 kg. Psy wyraźnie różnią się od suk i są od nich dużo większe.

Głowa, jak przystało na psa w typie szpica, ma kształt tępego klina ściętej długości i zachowuje dobre proporcje w stosunku do reszty ciała. Czaszka jest lekko spłaszczona, stop płytki, lecz widoczny. Kufa o umiarkowanej szerokości i długości jest mocna, nos czarny. Oczy są w kształcie migdała z ciemnymi obwódkami wokół. Są nieco skośne i mają ciemnobrązową barwę. Uszy są nisko osadzone, przez co optycznie poszerzają głowę; są stojące i lekko zaokrąglone na końcówkach. 

Grzbiet jest prosty, lędźwie umięśnione, klatka piersiowa głęboka, o umiarkowanej szerokości. Kończyny proste i mocne, umiarkowanie kątowane. Łapy mocne i okrągłe, z twardymi opuszkami. Ogon ma postać wysoko osadzonej, grubej kity i jest noszony zwinięty nad grzbietem.

Szata i umaszczenie Canaan Doga

Umaszczenie Canaan Doga jest kilku rodzajów, maść może być piaskowa, rudobrązowa, biała, czarna lub cętkowana. Psy występują zarówno z czarna maską we wszystkich odcieniach maści, jak i bez niej. Białe znaczenia są dopuszczalne.

Szata Canaana jest dwuwarstwowa. Włos okrywowy jest prosty, szorstki i gęsty, może być krótki i półdługi. Podszerstek jest obfity i dobrze przylegający do skóry.

Charakter i aktywności Canaan Doga

Canaan Dog wychowywany przez człowieka od lat trzydziestych dwudziestego wieku przez ten okres stał się psem mu oddanym, mimo określającej go pierwotnej natury. To pies, który jest zawsze czujny i szybko reaguje na wszelkie zagrożenia, ale w normalnych okolicznościach nie wykazuje agresji. Nie potrzebuje bardzo intensywnej aktywności, jego głównym zajęciem jest obserwowanie otoczenia. Jednak warto go podczas spacerów rozruszać przy pomocy kynologicznych rozrywek takich jak agility, obedience, czy zorganizować mu możliwość wzięcia udziału w sportowym tropieniu.

Szkolenie Canaan Doga

Canaan Dog to pies pierwotny, który charakteryzuje się niezależnością, samodzielnością, silnym terytorializmem i nieufnością wobec obcych. Jest przy tym psem inteligentnym, który szybko się uczy, choć możemy mieć problemy z egzekwowaniem poleceń. W związku z tym zalecana jest jak najwcześniejsza socjalizacja i szkolenie psa tej rasy, które powinno złagodzić wrodzone, silne poczucie terytorializmu. 

Szkolenie powinno opierać się na metodach pozytywnego wzmocnienia i polegać na krótkich, różnorodnych lekcjach - w przeciwnym wypadku pies szybko się znudzi. Potrzebne są tu wyjątkowa cierpliwość i konsekwencja u przewodnika, choć trzeba się liczyć z tym, że Canaan nigdy nie będzie ślepo posłuszny i jeśli uzna, że dane polecenie mu nie pasuje, może go nie wykonać.

Wspólne życie z Canaan Dogiem

Canaan dog to przede wszystkim pies stróżujący i obronny - taką funkcję powinno mu się zapewnić w codziennym życiu. To istota stadna, która, żyjąc u boku ludzkiej rodziny, będzie opierać związek człowiekiem właśnie na takich wartościach. Dlatego izolowanie Canaan Doga nie jest wskazane, lubi on przebywać w pobliżu człowieka, choć nie jest w tym nachalny; ważne żeby wyczuwał w pobliżu obecność właściciela. Jest bardzo opiekuńczy w stosunku do dzieci i zwierząt, z którymi się wychowuje, jednak w stosunku do obcych, zarówno ludzi (także dzieci) i zwierząt jest z zasady nieufny. Jeśli chcemy uniknąć w związku z tym problemów, trzeba go socjalizować od jak najmłodszego wieku. 

Lepszym miejscem do życia będzie dla niego dom z ogrodem, choć jest w stanie przystosować się do skromniejszych warunków. Zostawianie go samego w domu lub mieszkaniu może być kłopotliwe. Mimo że raczej zachowuje się spokojnie, to długa nieobecność właściciela może być dla niego rodzajem kary.

Na zewnątrz w interakcjach z innymi zwierzętami nie wykazuje agresji, ale naruszanie jego przestrzeni osobistej może spotkać się ze zdecydowaną reakcją. Wykazuje się silnym instynktem łowieckim wobec mniejszych zwierząt, jednak podczas spaceru raczej trzyma się blisko właściciela i rzadko próbuje ucieczek. 

Podróżowanie z Canaan Dogiem, ze względu na jego wrodzoną nieufność może być problematyczne. Lepiej przemieszczać się z nim własnymi środkami transportu.

Pielęgnacja i zdrowie Canaan Doga

Pielęgnacja sierści Canaana nie jest wymagająca, wystarczy regularnie ją szczotkować, najlepiej raz na tydzień. Linienie jest umiarkowane. Należy tez regularnie sprawdzać stan uszu i uzębienia psa oraz przycinać mu pazury.

To pies odporny i wytrzymały, który długie lata cieszy się dobrym zdrowiem. Ze schorzeń, które mogą mu zagrażać, trzeba wymienić dysplazję stawu biodrowego lub zwichnięcie rzepki.

W kwestii żywienia jest mało wybredny - przez stulecia jadł to, co udało mu się zdobyć. Można mu podawać zarówno karmę wysokiej jakości w postaci mokrej i suchej, jak i posiłki przygotowane w domu na bazie surowego mięsa, warzyw i ryżu. Miesięczny koszt utrzymania to około 150 zł.

Canaan dog to pies, którego w Polsce ciężko jest kupić, ponieważ mioty są bardzo rzadkie. Cena waha się w granicach 4000 - 5000 zł.

W optymalnych warunkach średnia długość życia Canaan Doga wynosi od 13 do 15 lat.

undefinedundefined

Tagi:

Polska

Tomasz MiecznikowskiAutor

Tomasz Miecznikowski

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Psy

Przywiązał psa do bramy schroniska w śnieżycę. "Możecie być pewni, że nie wróci do tej kreatury"

Czytaj więcej >

Psy

Szybki test na spostrzegawczość. Ile psów widzisz na zdjęciu? Nie tak łatwo odpowiedzieć poprawnie

Czytaj więcej >

Psy

Młoda suczka zakopana żywcem pod Krakowem? Odnaleziono ją podczas robót koparką

Czytaj więcej >

Psy

Nowe przepisy dotyczące zwierząt wkrótce wejdą w życie. Będą spore zmiany

Czytaj więcej >

Psy

Ranny pies czeka pośrodku drogi na śmierć. A kierowcy? Wstrząsające nagranie

Czytaj więcej >
Szczeniak atakuje pitbulla, fot. YouTube/ViralHog

Psy

Szczeniak bez wytchnienia atakuje pitbulla. Na jego miejscu każdy straciłby cierpliwość

Czytaj więcej >