Swiatzwierzat.pl
Cairn terrier - mały terier twardy jak skała

pixabay.com

Cairn terrier - mały terier twardy jak skała

11 Marca 2021

Autor tekstu:

Tomasz Miecznikowski

Udostępnij:

Cairn terrier to jeden z najstarszych szkockich terierów, który przez stulecia funkcjonował jako pies pracujący. Mimo wyglądu prawdziwego łobuziaka doskonale sprawdzał się jako pies myśliwski, alarmujący, pilnujący obejścia i polujący na szkodniki w gospo

Historia Cairn terriera

Nazwa Cairn terrier, która funkcjonuje w kontekście rasy, jest znana dopiero od początku dwudziestego wieku i nawiązuje do wysokich, kamiennych kopców stawianych przez ludzi dla oznaczenia granic posiadłości lub miejsca pochówku. Małe psy w typie Cairn terriera zajmowały się wypędzaniem zwierząt, które kopały pod takimi kopcami nory. Najwięcej takich czworonogów mieszkało w szkockich górach i na wyspie Skye - czasami wszystkie te psy określano mianem Skye terrierów, która to nazwa funkcjonuje dzisiaj jako określenie konkretnej rasy teriera. 

Myśliwi często zbierali małe teriery w grupy i polowali z nimi na wydry, lisy i inne mniejsze leśne i wodne zwierzęta. Psy tego typu łatwo przedzierały się przez gęste zarośla, były odważne i wytrzymałe, świetnie sobie radziły na górskim terenie. Ich powszechność sprawiła, że Cairn terrier jest bliskim kuzynem takich ras jak highland white terrier, terrier szkocki i Skye terrier. Pierwsza hodowla psów w typie Cairn terriera rozpoczęła się na ziemiach MacLeodów na wyspie Skye w 1837 roku. W 1860 roku pierwszego Cairna pokazano na wystawie psów rasowych w Inverness, jednak jeszcze jako Skye terriera. Dopiero pod koniec XIX wieku szkoccy hodowcy zaczęli wyodrębniać spośród terierów wyżej wymienione rasy jako czyste i odrębne od siebie. W ten właśnie sposób Cairn terrier zyskał w końcu swoją własną nazwę. 

Stało się to w 1910 roku, kiedy założono klub rasy i zaprzestano określania Cairn terriera mianem krótkowłosego skye terriera. Dwa lata póżniej, w 1912 roku rasa Cairn terrier została oficjalnie uznana przez brytyjski Kennel Club.

Jednym z najbardziej znanych Cairn terrierów był Terry, który zagrał psa Toto w ekranizacji “Czarnoksiężnika z Oz” w 1939 roku, co przyczyniło się do wzrostu popularności rasy. Współcześnie to wciąż popularna rasa, jednak w Polsce Cairn terriery nie są mocno rozpowszechnione. Pierwsze psy tej rasy pojawiły się w naszym kraju w 1981 roku.

Najważniejsze cechy wyglądu Cairn terriera

Według klasyfikacji FCI Cairn terrier należy do grupy 3 - teriery i sekcji 2 - teriery małe. To mały, zwinny i ruchliwy pies o pewnej siebie postawie i sierści odpornej na zmienne warunki atmosferyczne. Jego wysokość w kłębie zamyka się w przedziale 28-31 cm, a waga 6-7,5 kg.

Głowa jest mała, mocno obrośnięta sierścią i proporcjonalna do reszty ciała. Czaszka jest szeroka, z wyraźnym wgłębieniem między oczami i zaznaczonym stopem. Kufa jest krótka i mocna, nos czarny. Oczy są średniej wielkości, szeroko rozstawione, ciemno orzechowego koloru. Porastają je krzaczaste brwi charakterystyczne dla tej rasy. Uszy są małe, spiczaste i stojące.

Grzbiet jest średniej długości, prosty, klatka piersiowa głęboka i nisko schodząca, lędźwie silne i giętkie. Kończyny są muskularne z mocnego kośćca, średniej długości. Łapy przednich kończyn są silniejsze od tylnych, mają grube i mocne opuszki. Ogon jest krótki, proporcjonalny do reszty ciała, noszony radośnie. Jest porośnięty sierścią, która jednak nie tworzy na nim pióropusza. 

Szata i umaszczenie Cairn terriera

Umaszczenie Cairn terriera może być kilku rodzajów: kremowe, pszeniczne, czerwono rude, szare i prawie czarne. Każdy z tych odcieni może być pręgowany. Na kufie i uszach mogą pojawić się czarne włosy formujące maskę. Natomiast maść czysto biała, czysto czarna i czarna podpalana są u Cairn terriera niepożądane. 

Szata Cairn terriera jest dwuwarstwowa. Włos okrywowy jest obfity i twardy, ale nie gruby. Podszerstek jest krótki, miękki i gęsty. Sierść skutecznie chroni psa tej rasy przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi.

Charakter i aktywności Cairn terriera

Cairn terrier to pies jednocześnie wesoły i odważny, pewny siebie, ale nieagresywny. Ceni sobie proste życie i różnego rodzaju aktywności, które trzeba mu zapewnić w przypadku, kiedy nie jest psem pracującym. Lubi bawić się z dziećmi, ale zabawa nie powinna być zbyt intensywna.

To pies, który potrzebuje dużo ruchu i z pewnością nie wystarczy mu spacer na smyczy dookoła bloku. Uwielbia biegać za piłeczką, może też towarzyszyć właścicielowi podczas joggingu i jazdy na rowerze. Można z nim uprawiać agility i flyball, trzeba jednak uważać na jego zamiłowanie do pogoni za szybko poruszającymi się obiektami, zarówno martwymi, jak i żywymi.

Szkolenie Cairn terriera

Jak każdy terier tak i ten jest w dużym stopniu niezależny i uparty - nawet po wielu godzinach szkolenia nigdy nie będzie ślepo posłuszny właścicielowi. Dlatego aby osiągnąć jak najlepsze wyniki, powinno się go zarówno szkolić, jak i socjalizować od najmłodszych lat. To pies inteligentny, który chętnie uczy się sztuczek, co z pewnością przyda się podczas treningu i urozmaici szkolenie. Opiekun powinien wykazać się konsekwencją i cierpliwością, jeśli chce, żeby Cairn terrier wyrósł na posłusznego psa. Jako że pies tej rasy nie odmówi dobrego smakołyku, można je śmiało wykorzystać, stosując podczas szkolenia metody pozytywnego wzmocnienia.

Wspólne życie z Cairn terrierem

Cairn terrier mocno przywiązuje się do właściciela, choć zostawia sobie sporą dozę niezależności. Sprawdzi się zarówno jako rodzinny pies, jak i czworonóg towarzyszący starszej osobie, o ile zachowa ona wystarczającą aktywność w swoim wieku. Można wychowywać go jako pierwszego psa, czyli nawet bez doświadczenia, jednak pod warunkiem, że będziemy wystarczająco konsekwentni i cierpliwi w obcowaniu z Cairn terrierem.

To pies, który może mieszkać zarówno w domu z ogrodem, jak i w mieszkaniu w bloku. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że w ogrodzie będzie na pewno kopał w poszukiwaniu szkodników, a w domu może niszczyć przedmioty, jeśli nie zostawimy w jego otoczeniu wystarczającej liczby bodźców podczas naszej nieobecności

Ze względu na małe rozmiary raczej nie nadaje się na typowego stróża domostwa, ale jest wystarczająco czujny, aby za każdym razem powiadomić nas o intruzie w pobliżu. Dobrze się sprawdza jako towarzysz większego psa na posesji. 

Na zewnątrz w interakcjach z innymi psami jest, można powiedzieć, tolerancyjny, ale z pewnością odpowie na każdą zaczepkę nawet ze strony większego psa, dlatego powinno się go socjalizować od jak najmłodszych lat. Podczas spaceru może nad nim wziąć górę myśliwski instynkt i pies może wtedy bez zapowiedzi pognać przed siebie. Ze smyczy lepiej go spuszczać w miejscach odległych od ruchliwych ulic, ponieważ szybko przemieszczające się obiekty są dla niego silnymi bodźcami. 

Mieszkanie pod jednym dachem z innym psem powinno przebiegać bezproblemowo, za to z kotem i innymi mniejszymi zwierzętami może już nie być tak łatwo, ponieważ da tu znać o sobie jego myśliwski instynkt.

Podróżowanie z Cairn terrierem jest z reguły bezproblemowe, zwłaszcza że w środkach komunikacji miejskiej możemy po prostu umieścić go w torbie transportowej, aby nie niepokoił pasażerów.

Pielęgnacja i zdrowie Cairn terriera

Pielęgnacja sierści Cairn Terriera wymaga od właściciela większego zaangażowania. Samo czesanie i szczotkowanie psa nie wystarczy. Te czynności można wykonywać raz na dwa tygodnie przy użyciu szczotki pudlówki lub grzebieniem z rzadkimi zębami. Więcej zachodu wymaga regularne trymowanie. Pierwszy raz należy je wykonać już około piątego miesiąca życia, aby stopniowo przyzwyczajać psa do tego zabiegu. 

Najlepiej poradzi sobie z tym doświadczony groomer, u którego powinniśmy trymować psa mniej więcej co trzy miesiące. Możemy spróbować samemu, ale wymaga to sporo nauki. Trzeba uważać, żeby sierść była trymowana równomiernie, bo tylko wtedy będzie równomiernie odrastać. Należy też sprawdzać regularnie stan uszu i uzębienia psa oraz przycinać mu pazury.

Cairn terrier to zdrowy i wytrzymały pies, którego sierść zapewnia mu wystarczającą ochronę przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Narażony jest głównie na schorzenia oczu takie jak jaskra i postępujący zanik siatkówki oraz na zwichnięcie rzepki, schorzenia wątroby i torbielowatość nerek. Zazwyczaj podatność na te schorzenia eliminowana jest na poziomie hodowli.

W kwestii żywienia powinien dostawać karmę wysokiej jakości ze składnikami odżywczymi dostosowanymi do jego stopnia aktywności. Karma może być sucha i mokra, może też dostawać posiłki przygotowane w domu na bazie mięsa, warzyw i ryżu. Miesięczny koszt utrzymania to około 100 zł.

Psa tej rasy można kupić w Polsce. Rozpiętość cenowa jest dość duża, od 2000 do 5000 złotych w zależności od hodowli i rodowodu.

W optymalnych warunkach średnia długość życia Cairn terriera wynosi od 12 do nawet 16 lat.

Podobne artykuły

piesek

Psy

Zabawy psa z dzieckiem. Maluch nie może przestać się śmiać

Czytaj więcej >
pies i robbie

Psy

Adoptowany chłopiec postanowił ocalić psy w podeszłym wieku. "Wiem, jak to jest być niekochanym”

Czytaj więcej >
Nagranie z monitoringu

Psy

Bezczelnie ukradł yorka, gdy właściciel był na zakupach. Wszystko uchwyciła kamera

Czytaj więcej >
Łatek

Psy

Starsi państwo poprosili o pomoc w transporcie pieska. Zgłosił się wicemarszałek Sejmu

Czytaj więcej >
Golden retriever i króliczki

Psy

Golden retriever adoptował zagubione króliczki. Zajął się nimi w najczulszy sposób

Czytaj więcej >
Jan Błachowicz

Psy

Jan Błachowicz o obowiązkach właścicieli zwierząt. Ma ważny apel do fanów

Czytaj więcej >