Swiatzwierzat.pl
Bulterier miniaturowy - mały wulkan zmasowanej energii

pixabay.com

Bulterier miniaturowy - mały wulkan zmasowanej energii

11 Marca 2021

Autor tekstu:

Tomasz Miecznikowski

Udostępnij:

Bulterier miniaturowy, zgodnie ze swoją nazwą jest mniejszym kuzynem bulteriera o normalnych rozmiarach. Miniaturowa odmiana tej rasy, mimo że jest mniejsza, jest jednocześnie bardziej żywiołowa i chętna do wspólnej zabawy z człowiekiem.

Historia bulteriera miniaturowego

Bulteriery narodziły się w XIX wieku za sprawą krzyżowania buldogów z terierami. Były wykorzystywane przede wszystkim w walkach psów i trudno było wtedy mówić o jakimś standardzie, skoro waga bulterierów wahała się od 3,5 do 18 kilogramów. Charakterystyczna dla tej rasy była przede wszystkim jajowata głowa, a pierwszy wzorzec powstał już w latach pięćdziesiątych dziewiętnastego wieku. W 1862 roku bulteriery pokazano po raz pierwszy na wystawie psów rasowych, a w 1887 roku powstał w Anglii pierwszy klub bulteriera. Dla ustalonego wzorca było charakterystyczne, że nie podawał ani wzrostu, ani wagi psa, miał być on po prostu harmonijnie zbudowany. W międzyczasie zaczęła funkcjonować na wystawach klasa mini bulterierów o wadze poniżej 4,5 kilo, jednak później wagę podniesiono do 11 kilogramów. 

Miniaturowe bulteriery stały się popularne już XIX, próbowano wtedy wyhodować bulteriera w wersji toy, ale psy te miały zbyt poważne wady wrodzone. Jednak wraz z początkiem XX wieku ta odmiana miniaturowa popadła w zapomnienie, a w 1918 roku Kennel Club wykreślił ją listy uznanych ras. Na powrót do łask bulterier miniaturowy musiał czekać do 1938 roku. Wtedy to, za sprawą pułkownika Richarda Glynna, powstał oficjalny klub tej rasy. Rok później została ona oficjalnie uznana przez Kennel Club, a w 1947 roku bulterier miniaturowy uzyskał prawo do czempionatu. Charakterystyczny dla ustalonego wzorca, który niemal w całości pokrywał się ze wzorcem bulteriera o normalnych rozmiarach, był zapis, że wzrost bulteriera miniaturowego nie może przekroczyć 35,5 cm. 

Rasa nigdy nie zdobyła takiej popularności jak podstawowy bulterier. W Polsce bulterier miniaturowy jest rzadko spotykany, choć istnieje możliwość jego kupna w kilku hodowlach. Najnowszy wzorzec rasy w FCI z wciąż obowiązująca zasadą 35,5 centymetra pochodzi z 2011 roku.

Najważniejsze cechy wyglądu bulteriera miniaturowego

Według klasyfikacji FCI, bulterier miniaturowy należy do grupy 3 - teriery i sekcji 3 - teriery typu “bull”. To pies o mocnej, harmonijnej budowie i proporcjonalnej, dobrze umięśnionej sylwetce. Jego najbardziej charakterystyczną cechą jest jajowata głowa z opadającą linią profilu. Bulterier miniaturowy nie ma limitu wagi, jedynie jego wysokość w kłębie nie powinna przekraczać 35,5 centymetra.

Głowa jest długa, mocna i masywna, oglądana z przodu ma jajowaty kształt. Czaszka jest prawie płaska, żuchwa mocna i głęboka, zgryz pełny nożycowy. Nos jest czarny, oczy wąskie, skośne i trójkątne. Ich kolor powinien być czarny lub ciemnobrązowy, a spojrzenie przeszywające. Uszy są osadzone blisko siebie, są małe i cienkie.

Grzbiet jest krótki i mocny, lędźwie szerokie i muskularne, klatka piersiowa szeroka. Kończyny są idealnie równolegle, mocne i silnie umięśnione, łapy okrągłe i zwarte z dobrze wysklepionymi palcami. Ogon jest nisko osadzony, krótki, gruby i zwężający się do końcówki. Powinien być noszony przez psa poziomo.

Szata i umaszczenie bulteriera miniaturowego

W swoich początkach bulteriery miniaturowe miały bardzo różne typy umaszczenia. Obecnie może ono być czysto białe, rude, płowe, a także czarne pręgowane. Dopuszczalne jest umaszczenie trójkolorowe, z kolei niepożądane są cętki na białym tle. U psów kolorowych, umaszczenie podstawowe powinno dominować nad bielą.

Szata u bulteriera miniaturowego jest krótka, lśniąca, twarda w dotyku i przylegająca do ciała. Na całym ciele ma jednakową długość. W czasie zimy u psa może pojawić się miękki podszerstek.

Charakter i aktywności bulteriera miniaturowego

Bulterier miniaturowy to pies pełen energii i chęci do zabawy, który ma wyjątkowo dobre nastawienie do ludzi. Jest odważny, ma zrównoważone usposobienie i, dobrze wyszkolony, potrafi być zdyscyplinowanym psem, choć bywa również uparty. Bardzo przywiązuje się do właściciela i potrafi spędzać u jego boku długie godziny. 

Bulterier miniaturowy lubi bawić się z dziećmi, ale zabawa musi mieć pewne granice. Kiedy robi się zbyt intensywne, zarówno dziecku, jak i psu może stać się krzywda. Podczas spacerów również powinno się im zapewnić dużą dawkę aktywności, aby w domu podczas nieobecności właściciela pies przede wszystkim odpoczywał.

Szkolenie bulteriera miniaturowego

Mimo że bulterier miniaturowy sprawia mniej groźne wrażenie niż jego normalna wersja, to jego szkolenie wcale nie jest łatwiejsze. Miniaturowe wersje są często bardziej uparte i mają silne charaktery. Przewodnik podczas szkolenia musi wykazać się wyjątkową konsekwencją i cierpliwością i być równie uparty jak szkolony przez niego pies. Warto posługiwać się przy tym metodami pozytywnego wzmocnienia, ponieważ bulteriery są wrażliwe na złe traktowanie, które skutkuje u nich silnymi urazami psychicznymi.

Wspólne życie z bulterierem miniaturowym

Bulterier miniaturowy to idealny pies dla rodzin preferujących wzmożoną aktywność. Starsza osoba musiałaby się wykazać równie dużą aktywnością i konsekwencją w wychowaniu tego psa. Z całą pewnością jest to czworonóg dla doświadczonego w wychowaniu psów właściciela, który wie, jak poradzić sobie z tym małych rozmiarów wulkanem energii.

To pies, który może funkcjonować zarówno w domu z ogrodem, jak i w mieszkaniu. W tym drugim przypadku trzeba go przyzwyczajać do zostawania samemu od najwcześniejszych lat i zapewnić w otoczeniu odpowiednią liczbę bodźców, ponieważ bulterier miniaturowy ma skłonności do niszczenia przedmiotów.

Do obcych osób jest nastawiony raczej przyjaźnie. Być może ze względu na swoje rozmiary nie nadaje się na stróża domostwa, ale jest wyjątkowo czujny i szczekliwy i z pewnością sprawdzi się w roli psa alarmującego.

Silny charakter sprawia, że na zewnątrz w kontaktach z innymi psami może nie tolerować czworonogów, które będą chciały go zdominować, a zaatakowany z pewnością nie odpuści. Dlatego bardzo ważna jest wczesna socjalizacja, zarówno na zewnątrz, jak i w domu, jeśli miałby mieszkać z innym psem bądź kotem. 

Podczas spacerów trzyma się blisko właściciela i nie jest znany z samotnych wycieczek. Podczas podróży nie sprawia problemów, można się z nim swobodnie przemieszczać, trzeba jednak wziąć pod uwagę, że może budzić dyskomfort u innych pasażerów, dlatego powinien pozostawać w kagańcu.

Pielęgnacja i zdrowie bulteriera miniaturowego

Pielęgnacja sierści bulteriera miniaturowego jest mało wymagająca. Wystarczy gumowa szczotka z wypustkami i czesanie od czasu do czasu, raz na tydzień lub rzadziej. Warto to robić, ponieważ, szczególnie w okresie linienia, twarde włosy psów tej rasy łatwo wbijają się w miękkie materiały. 

To zdrowe i wytrzymałe psy, które są jednak narażone na pewne schorzenia takie jak pierwotne zwichnięcie soczewki, alergie i głuchota. 

W kwestii żywienia powinien dostawać karmę wysokiej jakości, ze składnikami odżywczymi adekwatnymi do stopnia aktywności psa. Psy te mają skłonność do nadwagi, ale tylko w wypadku jeśli nie zapewnimy im odpowiedniej dawki aktywności. Karma może być sucha lub mokra, pies też dobrze reaguje na posiłki przygotowane w domu na bazie mięsa, warzyw i ryżu. Miesięczny koszt utrzymania to około 150 zł.

Bulteriera miniaturowego możemy kupić w Polsce. Jego cena w zależności od rodowodu i hodowli, wynosi od 3500 do nawet 8000 złotych za najlepsze osobniki.

Ze względu na ich dużą masę ciała, nie są to psy długowieczne. W optymalnych warunkach średnia długość życia bulteriera miniaturowego wynosi około 12 lat. 

undefinedundefinedundefinedundefined

Podobne artykuły

youtube/rumble videos

Psy

Labrador poważnie nabroił w kuchni. Sposób, w jaki błaga o przebaczenie, przekonałby każdego

Czytaj więcej >
fb/Daj włos. Fryzjer dla zwierząt

Psy

Hazar, pies należący do byłego senatora PiS zmienił się o 180 stopni. Niezwykła metamorfoza

Czytaj więcej >
yt/Sidewalk Specials

Psy

Właściciel próbował pozbawić psa życia. Później z tą samą prośbą zwrócił się do aktywistów

Czytaj więcej >

youtube/The Nation Thailand

Psy

Piękny gest kierowcy. Zatrzymał ruch, aby pomóc zagubionemu psu

Czytaj więcej >
Shar pei

Psy

Shar pei cudem uratowany z rąk pseudowłaściciela. Jest w opłakanym stanie, wygląda jak sama skóra i kości

Czytaj więcej >
Humane Society of Central Texas

Psy

Adoptowany pies spędził w schronisku ponad 400 dni. Nowi właściciele pozbyli się go po pierwszej nocy

Czytaj więcej >