Swiatzwierzat.pl
Braque Saint-Germain - francuski wyżeł z dużą domieszką angielskiego pointera

pixabay.com

Braque Saint-Germain - francuski wyżeł z dużą domieszką angielskiego pointera

4 Marca 2021

Autor tekstu:

Tomasz Miecznikowski

Udostępnij:

Pod nazwą Braque Saint-Germain kryje się wyżeł z Saint-Germain, kolejny z wielu francuskich wyżłów kontynentalnych, który jest znakomitym psem myśliwskim. Jego charakterystyczną cechą jest białe umaszczenie z rzadko rozsianymi na ciele, ale za to dużymi p

Historia Braque Saint-Germain

Początek historii wyżła z Saint-Germain przypada na lata trzydzieste XIX wieku. Rasa powstała poprzez skrzyżowanie angielskiego pointera z wyżłem francuskim w królewskich hodowlach Karola X we Francji. Wcześniej dwa angielskie pointery były przekazane w podarunku królowi i to właśnie jednego z nich skojarzono z wyżłem francuskim, można zatem powiedzieć, że Braque Saint-Germain ma prawdziwie królewskie pochodzenie. Początkowo rasę tę nazywano Compiègne Pointers od miejsca, w którym ją hodowano i podobieństwa do pointera, jednak później przeniesiono hodowlę do Saint-Germain i zmieniono nazwę na Braque Saint-Germain.

Przez cały XIX wiek wyżły z Saint-Germain cieszyły się bardzo dużą popularnością, w pewnym momencie była to nawet najczęściej pokazywana rasa wyżłów na wystawach psów rasowych. Oczywiście jego użytkowość nie sprowadzała się do paradowania na wystawach, Braque Saint-Germain był wytrawnym psem myśliwskim, polującym przede wszystkim na ptactwo - kuropatwy, bażanty i kaczki - znanym z delikatnego aportu. 

W 1913 roku powstał Francuski Klub Braque Saint-Germain, którego celem było rozpowszechnienie rasy zarówno we Francji, jak i za jej granicami, jednak pierwsza wojna światowa przekreśliła te starania. W pierwszej połowie XX wieku populacja Braque Saint-Germain drastycznie spadła i przez wiele lat nie można było jej ustabilizować. 

Obecnie rasa Braque Saint-Germain nie jest zagrożona wyginięciem, a od 2006 roku zwiększono pulę genetyczną włączając domieszki innych ras, a sam wzorzec nie jest aż tak restrykcyjny i nie skupia się przede wszystkim na utrzymaniu charakterystycznego wyglądu rasy. Poza Francją można go również spotkać w USA i w Wielkiej Brytanii, gdzie jest uznany przez tamtejsze związki kynologiczne.

Najważniejsze cechy wyglądu Braque Saint-Germain

Według klasyfikacji FCI Braque Saint-Germain należy do grupy 7 - wyżły i sekcji 1 - wyżły kontynentalne. To pies średniej wielkości z wyglądu podobny do pointera. Ma proporcjonalną budowę ze stosunkowo grubego kośćca i solidne umięśnienie, dzięki któremu jest bardzo wytrzymały. Wysokość w kłębie zamyka się w przedziale 54-59 cm dla suk i 56-62 cm dla psów, a waga między 20 i 25 kg.

Czaszka jest lekko zaokrąglona, wygięta w tyle z niezbyt wyraźnym stopem. Kufa jest lekko wypukła i ma długość równą długości mózgoczaszki. Nos jest szeroki z ciemnoróżowym wierzchołkiem. Fafle są proporcjonalne do wielkości kufy i zakrywają żuchwę. Oczy są dość duże, głęboko osadzone, koloru złoto-zielonego. Jak u innych wyżłów, spojrzenie Braque Saint-Germain jest szczere i łagodne. Uszy są niezbyt długie, osadzone na poziomie oczu, z podłużnym zagięciem na małżowinie.

Grzbiet jest prosty i poziomy, lędźwie krótkie, szerokie i mocne, zad lekko ścięty, klatka piersiowa długa, głęboka i szeroka. Kończyny długie i umięśnione, dłuższe niż u pointera, łapy długie, z mocno zwartymi palcami i twardymi opuszkami. Ogon jest nisko osadzony, gruby, noszony poziomo podczas pracy.

Szata i umaszczenie Braque Saint-Germain

Umaszczenie Braque Saint-Germain jest koloru białego, którego odcień można określić jako przydymiony, z płowymi dużymi plamami rozsianymi dość rzadko na całym ciele. Dozwolona jest niewielka ilość nakrapiania.

Szata Braque Saint-Germain jest krótka, z niezbyt cienkim włosem, który dobrze przylega do ciała.

Charakter i aktywności Braque Saint-Germain

Braque Saint-Germain to inteligentny, wytrwały i pełen zapału do pracy pies myśliwski, który w obcowaniu z człowiekiem jest przyjacielski i łagodny, lubi przebywać ze swoją ludzką rodziną.

Jeżeli nie funkcjonuje jako pies pracujący, trzeba mu zapewnić w ciągu dnia odpowiednią dawkę ruchu. Spacery powinny być długie i urozmaicone. Można z nim uprawiać różne formy kynologicznych rozrywek, od prostej zabawy w aportowanie do sportowego tropienia.

Szkolenie Braque Saint-Germain

Braque Saint-Germain to zrównoważony pies, który jest uważany za łatwego w ułożeniu. Niemniej szkolenie powinno odbywać się od wczesnego wieku psa, najlepiej przy użyciu metod pozytywnego wzmocnienia. Metody twardej ręki nie sprawdzą się przy Braque Saint-Germain i mogą skutkować urazami psychicznymi u psa. Właściwie traktowany, chętnie współpracuje z przewodnikiem i zazwyczaj posłusznie wykonuje polecenia.

Wspólne życie z Braque Saint-Germain

Braque Saint-Germain to czuły przyjaciel rodziny, który powinien mieć aktywnego właściciela. W kontaktach z dziećmi jest delikatny, natomiast jeśli miałby być psem dla starszej osoby to, pomimo łagodnego usposobienia, może być zbyt dużym wyzwaniem ze względu na zapotrzebowanie na ruch i masę ciała.

Najlepiej będzie się czuł w wiejskim środowisku w domu z ogrodem, w warunkach miejskich może go rozpraszać zbyt dużo bodźców. Zostawianie go samego w mieszkaniu byłoby dla niego rodzajem kary, bardzo tego nie lubi i może wtedy niszczyć przedmioty.

W stosunku do obcych osób wykazuje się pewnym dystansem, ale po bliższym poznaniu odnosi się do nich już przyjacielsko. Dlatego nie nadaje się raczej do roli stróża, choć, kiedy trzeba, potrafi wyczuć wrogie intencje i odpowiednio na nie zareagować. 

Na zewnątrz w interakcjach z psami jest towarzyski i lubi bezpośrednie kontakty z innymi czworonogami. Podczas spaceru może bez zapowiedzi wyruszyć za świeżym tropem i będziemy musieli wtedy użyć komendy przywołania, żeby zawrócić go z drogi, choć komenda nie zawsze poskutkuje. Pod jednym dachem powinien dogadać się zarówno z innym psem, jak i kotem, jeżeli w przypadku tego drugiego będzie przeprowadzona socjalizacja od jak najmłodszych lat psa.

To pies średnich rozmiarów, więc podróżowanie z nim może być lekko kłopotliwe, jednak dzięki spokojnemu usposobieniu psa zazwyczaj przebiega bezproblemowo.

Pielęgnacja i zdrowie Braque Saint-Germain

Pielęgnacja krótkiej sierści Braque Saint-Germain jest prosta, wystarczy ją regularnie szczotkować, z częstotliwością raz na dwa tygodnie lub raz na miesiąc. Linienie jest umiarkowane. Należy regularnie sprawdzać stan jego uszu, które są podatne na infekcje, szczególnie podczas polowania.

To zdrowy i wytrzymały pies, który jednak lepiej funkcjonuje w cieplejszym klimacie. Z zagrażających mu schorzeń trzeba wymienić dysplazję stawu biodrowego, zapalenie ucha i skręt żołądka. 

W kwestii żywienia nie jest wybredny, jednak z uwagi na możliwość skrętu żołądka karmę trzeba odpowiednio porcjować i nie podawać jej ani tuż przed aktywnością, ani tuż po niej. Może jeść wysokiej jakość karmę suchą lub mokrą z dużą dawką kalorii, a także domowe posiłki na bazie mięsa, warzyw i ryżu. Jeśli jest psem pracującym, ostatni posiłek przed polowaniem powinien zjeść wieczorem poprzedniego dnia. Miesięczny koszt utrzymania to około 150-200 zł. 

W Polsce nie ma możliwości zakupu psa tej rasy. Jego cena w zagranicznych hodowlach waha się od 1000 do 1200 euro.

W optymalnych warunkach średnia długość życia Braque Saint-Germain wynosi od 11 do 13 lat.

Podobne artykuły

piesek

Psy

Zabawy psa z dzieckiem. Maluch nie może przestać się śmiać

Czytaj więcej >
pies i robbie

Psy

Adoptowany chłopiec postanowił ocalić psy w podeszłym wieku. "Wiem, jak to jest być niekochanym”

Czytaj więcej >
Nagranie z monitoringu

Psy

Bezczelnie ukradł yorka, gdy właściciel był na zakupach. Wszystko uchwyciła kamera

Czytaj więcej >
Łatek

Psy

Starsi państwo poprosili o pomoc w transporcie pieska. Zgłosił się wicemarszałek Sejmu

Czytaj więcej >
Golden retriever i króliczki

Psy

Golden retriever adoptował zagubione króliczki. Zajął się nimi w najczulszy sposób

Czytaj więcej >
Jan Błachowicz

Psy

Jan Błachowicz o obowiązkach właścicieli zwierząt. Ma ważny apel do fanów

Czytaj więcej >