Swiatzwierzat.pl
Bouvier des Flandres

pixabay.com

Bouvier des Flandres - wszechstronny pies pasterski z Flandrii

2 Marca 2021

Autor tekstu:

Tomasz Miecznikowski

Udostępnij:

Bouvier des Flandres jest znany również jako flandryjski pies zaganiający. Jak sama nazwa wskazuje pochodzi z Flandrii, gdzie służył głównie jako pies pasterski do pilnowania i zaganiania bydła.

Historia Bouvier des Flandres

Psy pasterskie pilnujące zarówno stad owiec, jak i bydła, były znane na górzystych terenach Francji i Belgii od wieków. Każdy taki region miał swojego psa spełniającego funkcje pasterskie, a ich szczególną odmianą były bouviery, które opiekowały się stadami bydła. Z kilku różnych odmian tych psów, w dzisiejszych czasach ostały się jedynie Bouvier des Ardennes i właśnie Bouvier des Flandres. 

Zdania co do pochodzenia bouvierów, zarówno tych z Ardenów, jak i Flandrii, są podzielone. Francuzi wywodzą je od owczarka francuskiego beauceron i gryfona, Belgowie od bouviera de Roules, czyli rasy, która nie przetrwała do naszych czasów. Według jeszcze innych hipotez Bouvier des Flandres ma domieszkę krwi owczarka pikardyjskiego i mastifa - w zasadzie każda z tych teorii może być w części prawdziwa.

Bardziej niż pochodzenie rasy, ówczesnych hodowców interesowały właściwości użytkowe bouviera flandryjskiego, który w XIX wieku służył jako pies pasterski i pociągowy. Wśród jego innych nazw trzeba wymienić koehond, czyli pies od krów i vuilbaard, czyli pies z brudną brodą. Pierwszy raz pokazano Bouvier des Flandres na wystawie w 1900 roku, a wzorzec został stworzony przez Flandryjski Klub Psów Zaganiających w 1922, jednak rasa została oficjalnie uznana przez FCI dopiero w 2000 roku.

W XX wieku, wraz z postępem mechanizacji przy hodowli bydła i uprawach rolnych, zmniejszało się zapotrzebowanie na rasy psów pasterskich i zaganiających. Populację Bouvier des Flandres przetrzebiły również dwie wojny światowe, jednak w drugiej połowie dwudziestego wieku zdołano odbudować populację. Obecnie flandryjskie bouviery pełnią rolę psów stróżujących, pilnujących posiadłości i gospodarstw, ale również znakomicie się spełniają jako psy policyjne i tropiące i są pomocnikami strażników leśnych.

Najważniejsze cechy wyglądu Bouvier des Flandres

Według klasyfikacji FCI Bouvier des Flandres należy do grupy 1 - psy pasterskie i zaganiające i sekcji 2 - psy zaganiające. To duży pies o masywnej i krępej sylwetce z charakterystyczną, kosmatą sierścią. Ma krótki i zwarty tułów, sprawia wrażenie silnego, ale nigdy ociężałego psa. Jego wysokość w kłębie wynosi 59-65 cm dla suki i 62-68 cm dla psów, a waga odpowiednio 27-35 kg i 35-40 kg.

Głowa jest masywna i proporcjonalna do tułowia, ozdabiają ją dodatkowo charakterystyczne dla tej rasy broda i wąsy. Czaszka jest płaska i dobrze rozwinięta, stop lekko zaznaczony. Kufa jest szeroka, mocna i krótsza od mózgoczaszki, nos duży, zaokrąglony i zawsze czarny. Oczy są lekko owalne, ani wypukłe, ani głęboko osadzone, ich kolor powinien być zawsze jak najciemniejszy, w zależności od umaszczenia psa. Spojrzenie jest bystre i szczere. Uszy są wysoko osadzone, trójkątne i ruchliwe. Często przycinano je w trójkąt.

Uszy nieprzycięte mają zaokrąglone końcówki, są złamane mniej więcej w połowie i przylegają do policzków psa.

Grzbiet jest krótki, szeroki, mocny i giętki, lędźwie dobrze umięśnione, krótkie i szerokie, zad stanowi przedłużenie linii grzbietu i jest dość szeroki, klatka piersiowa głęboka i szeroka.

Kończyny są idealnie proste, dobrze umięśnione o mocnym kośćcu, łapy krótkie, okrągłe i zwarte z grubymi i twardymi opuszkami. Ogon osadzony jest wysoko i stanowi przedłużenie linii kręgosłupa. Często był przycinany już w pierwszym tygodniu życia psa. Ogon, którego nie przycięto, jest u Bouvier des Flandres długi.

Szata i umaszczenie Bouvier des Flandres

Umaszczenie Bouvier des Flandres jest najczęściej szare lub pręgowane z domieszką czerni. Dopuszczalna, ale mniej ceniona, jest maść czarna, natomiast nie są w przypadku tej rasy dopuszczalne maści płowe lub jasne.

Szata Bouvier des Flandres jest półdługa, sucha, obfita i twarda w dotyku, szczególnie na grzbiecie. Jest lekko zmierzwiona, ale nie wełnista, ani kędzierzawa. Na kufie psa ułożenie wąsów i brody nadaje mu groźny wygląd razem z nastroszonymi brwiami. Bouvier des Flandres posiada również podszerstek złożony z miękkich, ale mocno zbitych włosów. Razem z włosem okrywowym stanowi on nieprzemakalną ochronę i pozwala funkcjonować psu w najtrudniejszych warunkach.

Charakter i aktywności Bouvier des Flandres

Bouvier des Flandres to energiczny i odważny pies, który w sytuacjach niezwiązanych z jego codzienną pracą jest zazwyczaj spokojny i zrównoważony. Jest też inteligentny i lojalny wobec właściciela, choć, jak każdy pies pasterski, posiada sporą dozę samodzielności i niezależności. Cierpliwy w stosunku do dzieci, jest z kolei nieufny wobec obcych osób i doskonale nadaje się na psa obrończego i stróżującego.

Jeżeli nie pełni funkcji psa pracującego, trzeba zapewnić mu dużo ruchu w ciągu dnia. Podczas spaceru można z nim z powodzeniem uprawiać agility, obedience, sportowe tropienie. Jako pies służb porządkowych często bierze udział w IPO, czyli obronie sportowej.

Szkolenie Bouvier des Flandres

To pies, którego trzeba zacząć szkolić i socjalizować od młodego wieku, ponieważ, z racji swojej wrodzonej nieufności do obcych, może łatwo zmienić się w agresywnego czworonoga. Przewodnik musi nawiązać z psem silną więź i od początku szkolenia wykazać się konsekwencją, cierpliwością i asertywnością oraz znajomością metod pozytywnego wzmocnienia. Wszelkie agresywne metody nie sprawdzą się w przypadku bouviera flandryjskiego i spowodują, że odmówi on współpracy. Trening trzeba zacząć od nauki posłuszeństwa, które można z powodzeniem rozwijać w psim przedszkolu.

Wspólne życie z Bouvier des Flandres

Bouvier des Flandres to pies, który najlepiej będzie czuł się w wiejskim środowisku w domu z ogrodem. Aby mógł mieszkać w mieście, właściciel musi być przygotowany na wiele wyrzeczeń i wzmożoną aktywność. Z całą pewnością nie nadaje się na psa dla starszej osoby, która nie sprosta jego zapotrzebowaniu na ruch i samej masie psa. Zostawianie go samego w domu, szczególnie w małym pomieszczeniu, będzie dla niego rodzajem kary.

Doskonale nadaje się na stróża i psa obrończego - takie zadanie najczęściej wykonuje w dzisiejszych czasach. Jest nieufny wobec obcych i nie musi nawet szczekać, ponieważ odstraszy potencjalnego intruza samą swoją posturą. 

Podczas spacerów na zewnątrz trzeba mieć sporo krzepy, żeby utrzymać go na smyczy. Jeśli miałby być puszczony swobodnie, to tylko w wypadku, kiedy był wcześniej socjalizowany z psami z okolicy. Raczej nie ma skłonności do ucieczek i trzyma się blisko właściciela. 

Mieszkanie pod jednym dachem zarówno z psem i kotem może być przy Bouvier des Flandres problematyczne, w tym przypadku również obowiązuje zasada wczesnej socjalizacji.

Podróżowanie z Bouvier des Flandres może być bardzo uciążliwe, dlatego transport musi być dobrze zorganizowany i przemyślany. W środkach komunikacji miejskiej inni pasażerowie mogą czuć się przy nim nieswojo.

Pielęgnacja i zdrowie Bouvier des Flandres

Pielęgnacja sierści Bouvier des Flandres jest wymagająca. Co prawda pies praktycznie nie linieje, ale wnosi do domu dużo brudu i zanieczyszczeń. Przy złej pogodzie jest prawdopodobieństwo, że sierść trzeba będzie czyścić lub spłukiwać po każdym spacerze. Szczotkowanie również powinno być wykonywane regularnie, najlepiej raz na tydzień, w przeciwnym wypadku sierść zaczyna się filcować. Należy też regularnie sprawdzać stan uszu i uzębienia psa oraz przycinać mu pazury.

Bouvier des Flandres to zdrowy i odporny pies, któremu mogą się przytrafić schorzenia charakterystyczne dla dużych psów, jak dysplazja stawu biodrowego lub łokciowego. Jest też w pewnym stopniu narażony na choroby oczu, takie jak jaskra i zapalenia rogówki, a także na skręt żołądka.

W kwestii żywienia nie jest wybredny, jednak trzeba wziąć pod uwagę ryzyko skrętu żołądka i karmić go dwa razy w ciągu dnia, najlepiej godzinę przed aktywnością lub po niej. Może dostawać karmę wysokiej jakości dla ras olbrzymich, domowe posiłki na bazie mięsa, warzyw i ryżu, a także dietę BARF po konsultacji z weterynarzem. Miesięczny koszt utrzymania to około 250 zł.

Jeżeli myślimy  kupnie psa tej rasy, musimy przygotować się na wydatek rzędu 3000-4000 złotych. 

W optymalnych warunkach średnia długość życia Bouvier des Flandres wynosi od 10 do 20 lat.

undefinedundefinedundefined

Podobne artykuły

pies i robbie

Psy

Adoptowany chłopiec postanowił ocalić psy w podeszłym wieku. "Wiem, jak to jest być niekochanym”

Czytaj więcej >
Nagranie z monitoringu

Psy

Bezczelnie ukradł yorka, gdy właściciel był na zakupach. Wszystko uchwyciła kamera

Czytaj więcej >
Łatek

Psy

Starsi państwo poprosili o pomoc w transporcie pieska. Zgłosił się wicemarszałek Sejmu

Czytaj więcej >
Golden retriever i króliczki

Psy

Golden retriever adoptował zagubione króliczki. Zajął się nimi w najczulszy sposób

Czytaj więcej >
Jan Błachowicz

Psy

Jan Błachowicz o obowiązkach właścicieli zwierząt. Ma ważny apel do fanów

Czytaj więcej >
Screen z programu na żywo

Psy

Wpadka z pogodą w rosyjskiej telewizji. Golden retriever też chciał zostać prezenterem

Czytaj więcej >