Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Bouvier des Flandres - wszechstronny pies pasterski z Flandrii
Tomasz Miecznikowski
Tomasz Miecznikowski 02.03.2021 01:00

Bouvier des Flandres - wszechstronny pies pasterski z Flandrii

Bouvier des Flandres
pixabay.com

Historia Bouvier des Flandres

Psy pasterskie pilnujące zarówno stad owiec, jak i bydła, były znane na górzystych terenach Francji i Belgii od wieków. Każdy taki region miał swojego psa spełniającego funkcje pasterskie, a ich szczególną odmianą były bouviery, które opiekowały się stadami bydła. Z kilku różnych odmian tych psów, w dzisiejszych czasach ostały się jedynie Bouvier des Ardennes i właśnie Bouvier des Flandres. 

Zdania co do pochodzenia bouvierów, zarówno tych z Ardenów, jak i Flandrii, są podzielone. Francuzi wywodzą je od owczarka francuskiego beauceron i gryfona, Belgowie od bouviera de Roules, czyli rasy, która nie przetrwała do naszych czasów. Według jeszcze innych hipotez Bouvier des Flandres ma domieszkę krwi owczarka pikardyjskiego i mastifa - w zasadzie każda z tych teorii może być w części prawdziwa.

Bardziej niż pochodzenie rasy, ówczesnych hodowców interesowały właściwości użytkowe bouviera flandryjskiego, który w XIX wieku służył jako pies pasterski i pociągowy. Wśród jego innych nazw trzeba wymienić koehond, czyli pies od krów i vuilbaard, czyli pies z brudną brodą. Pierwszy raz pokazano Bouvier des Flandres na wystawie w 1900 roku, a wzorzec został stworzony przez Flandryjski Klub Psów Zaganiających w 1922, jednak rasa została oficjalnie uznana przez FCI dopiero w 2000 roku.

W XX wieku, wraz z postępem mechanizacji przy hodowli bydła i uprawach rolnych, zmniejszało się zapotrzebowanie na rasy psów pasterskich i zaganiających. Populację Bouvier des Flandres przetrzebiły również dwie wojny światowe, jednak w drugiej połowie dwudziestego wieku zdołano odbudować populację. Obecnie flandryjskie bouviery pełnią rolę psów stróżujących, pilnujących posiadłości i gospodarstw, ale również znakomicie się spełniają jako psy policyjne i tropiące i są pomocnikami strażników leśnych.

Najważniejsze cechy wyglądu Bouvier des Flandres

Według klasyfikacji FCI Bouvier des Flandres należy do grupy 1 - psy pasterskie i zaganiające i sekcji 2 - psy zaganiające. To duży pies o masywnej i krępej sylwetce z charakterystyczną, kosmatą sierścią. Ma krótki i zwarty tułów, sprawia wrażenie silnego, ale nigdy ociężałego psa. Jego wysokość w kłębie wynosi 59-65 cm dla suki i 62-68 cm dla psów, a waga odpowiednio 27-35 kg i 35-40 kg.

Głowa jest masywna i proporcjonalna do tułowia, ozdabiają ją dodatkowo charakterystyczne dla tej rasy broda i wąsy. Czaszka jest płaska i dobrze rozwinięta, stop lekko zaznaczony. Kufa jest szeroka, mocna i krótsza od mózgoczaszki, nos duży, zaokrąglony i zawsze czarny. Oczy są lekko owalne, ani wypukłe, ani głęboko osadzone, ich kolor powinien być zawsze jak najciemniejszy, w zależności od umaszczenia psa. Spojrzenie jest bystre i szczere. Uszy są wysoko osadzone, trójkątne i ruchliwe. Często przycinano je w trójkąt.

Uszy nieprzycięte mają zaokrąglone końcówki, są złamane mniej więcej w połowie i przylegają do policzków psa.

Grzbiet jest krótki, szeroki, mocny i giętki, lędźwie dobrze umięśnione, krótkie i szerokie, zad stanowi przedłużenie linii grzbietu i jest dość szeroki, klatka piersiowa głęboka i szeroka.

Kończyny są idealnie proste, dobrze umięśnione o mocnym kośćcu, łapy krótkie, okrągłe i zwarte z grubymi i twardymi opuszkami. Ogon osadzony jest wysoko i stanowi przedłużenie linii kręgosłupa. Często był przycinany już w pierwszym tygodniu życia psa. Ogon, którego nie przycięto, jest u Bouvier des Flandres długi.

Szata i umaszczenie Bouvier des Flandres

Umaszczenie Bouvier des Flandres jest najczęściej szare lub pręgowane z domieszką czerni. Dopuszczalna, ale mniej ceniona, jest maść czarna, natomiast nie są w przypadku tej rasy dopuszczalne maści płowe lub jasne.

Szata Bouvier des Flandres jest półdługa, sucha, obfita i twarda w dotyku, szczególnie na grzbiecie. Jest lekko zmierzwiona, ale nie wełnista, ani kędzierzawa. Na kufie psa ułożenie wąsów i brody nadaje mu groźny wygląd razem z nastroszonymi brwiami. Bouvier des Flandres posiada również podszerstek złożony z miękkich, ale mocno zbitych włosów. Razem z włosem okrywowym stanowi on nieprzemakalną ochronę i pozwala funkcjonować psu w najtrudniejszych warunkach.

Charakter i aktywności Bouvier des Flandres

Bouvier des Flandres to energiczny i odważny pies, który w sytuacjach niezwiązanych z jego codzienną pracą jest zazwyczaj spokojny i zrównoważony. Jest też inteligentny i lojalny wobec właściciela, choć, jak każdy pies pasterski, posiada sporą dozę samodzielności i niezależności. Cierpliwy w stosunku do dzieci, jest z kolei nieufny wobec obcych osób i doskonale nadaje się na psa obrończego i stróżującego.

Jeżeli nie pełni funkcji psa pracującego, trzeba zapewnić mu dużo ruchu w ciągu dnia. Podczas spaceru można z nim z powodzeniem uprawiać agility, obedience, sportowe tropienie. Jako pies służb porządkowych często bierze udział w IPO, czyli obronie sportowej.

Tagi: Polska