Border collie. Poznaj jedną z najmądrzejszych ras na świecie
Border collie to niezwykła rasa psa, uważana za jedną z najmądrzejszych na świecie! Wrażliwy, bystry i przyjacielski jest wspaniałym towarzyszem wielu osób. Co warto wiedzieć o tym czworonogu? Jakie cechy charakterystyczne posiada border collie?
Border collie wciąż pełni rolę psa pasterskiego. Bez większego wysiłku potrafi sprawować kontrolę nad całym stadem. Jak odnajduje się w domu? Czy jest to pies zadaniowy z silną potrzebą ciągłego ruchu i nowych wyzwań?
Border Collie — charakterystyka
Charakter
Border collie bardzo przywiązuje się do swojego właściciela. Każde wyznaczone zadanie stara się wykonać jak najlepiej, angażując przy tym nie tylko siłę fizyczną, ale również swój intelekt. Jest to zwierzę sprytne, zaradne i posłuszne.
Ten czworonóg bardzo angażuje się w relację ze swoim panem. Nie wykazuje bezpodstawnej agresji, chętnie podejmuje zabawę z osobnikami o podobnej sprawności. Wobec ludzi i dzieci jest opiekuńczy, za wszelką cenę chroniąc tych, którzy są mu bliscy.
Potrzeba ruchu
Border collie potrzebuje dużej ilości ruchu. Jest to pies zadaniowy, którego silny instynkt zmusza do odkrywania, biegania i poznawania. Zdecydowanie nie jest to pupil, który dobrze odnajdzie się w ciągłym zamknięciu, sporadycznie przebywając na zewnątrz. Ignorowanie jego potrzeb mogłoby skończyć się nieposłuszeństwem i próbą znalezienia sobie zajęcia. Skutkiem takiego stanu może być niszczenie rzeczy i rozdrażnienie.
Wychowanie
Nie jest to pies dla osób, które pierwszy raz przyjmują czworonoga pod swój dach. Jego ułożenie wymaga nabytego wcześniej doświadczenia w pracy nad zwierzętami. Border collie dostrzegając słabość swojego pana i zaburzoną hierarchię, bardzo szybko wykorzysta to na swoją korzyść.
Z tego właśnie powodu tak ważne jest, by być wobec tego psa konsekwentnym, wymagającym, ale przede wszystkim zmotywowanym do działania. Ta rasa potrzebuje zdecydowanego i stanowczego właściciela.
Border collie umaszczenie
Istnieją dwa warianty długości sierści tego psa: długo- i krótkowłosa. Oba te przypadki charakteryzuje bardzo gęsty włos. Border collie zazwyczaj występuje w odsłonie czarno-białej. Możliwe jest również pojawienie się innych kolorów, takich jak: czerwony, niebieski, Lilac czy Red-Merle.
Nos psa występuje w odcieniach czarnych, brązowym lub grafitowym. Oczy z reguły są brązowe lub częściowo niebieskie. Zwierzę jest muskularne i posiada proporcjonalnie zbudowane ciało. Średnia waga tej rasy to od 13 do 22 kg.
Border collie szczeniaki
Najmłodsi przedstawiciele tej rasy potrzebują szczególnej troski i zainteresowania. Szczeniaki są bardzo energiczne, ciekawskie i chętne do zabawy. Już od pierwszych dni od przyjęcia psa pod dach należy przyzwyczajać go do panującej w domu atmosfery i pozostałych członków rodziny.
Border collie chce czuć się potrzebny i ważny. Właściciel powinien zatroszczyć się o to, by zwierzę dostrzegało, iż jest akceptowane i kochane. Szczeniaki źle znoszą samotność. Pozostawianie pupila samego w domu na długo może mieć zły wpływ na jego psychikę i więź z właścicielem.
Border collie — choroby
Niestety, border collie charakteryzują częste schorzenia oczu oraz dysplazja biodrowa i łokciowa. Problemy ze wzrokiem wykazują badania kliniczne lub weterynarz okulista.
Epilepsja, głuchota, problemy z sercem oraz zapaść powysiłkowa (EIC/BCC) to przykłady, które przykłady chorób , które również mogą wystąpić. Właściciel tej rasy powinien być niezwykle czujny i kontrolować stan zdrowia swojego pupila.
ZOBACZ ZDJĘCIA:
Border collie to rasa psa, która potrzebuje bardzo dużej ilości ruchu i wielu różnorodnych wyzwań.
Uznawany za psa pasterskiego świetnie sprawdza się w roli pilnującego porządku pupila.
Zwierzę to jest ciekawe, wrażliwe i ciekawe świata. Nie wykazuje bezpodstawnej agresji, jednak zawsze chroni tego, na czym mu zależy.
Border collie bardzo przywiązuje się do właściciela. Oczekuje od niego akceptacji i sporego zainteresowania. Jego wrażliwość i inteligencja sprawiają, że jest to prawdziwy przyjaciel człowieka.
Jest to pies, który nie odnajdzie się w zamknięciu. Potrzebuje stałego kontaktu ze światem zewnętrznym, by móc spożytkować swoją energię.
ZOBACZ TEŻ:
- Duży pies w domu. Wady i zalety posiadania psa w rozmiarze XXL
- Czy psy czują się winne? Sprawdź, czy twój pupil naprawdę żałuje, kiedy coś przeskrobie
- Czy psy widzą kolory? Jak postrzegają świat nasi pupile