Biegunka u kota: przyczyny i sposoby leczenia
Biegunka u kota: powszechna przypadłość
Jaka biegunka jest, każdy widzi. Biegunka to dolegliwość dotykająca zarówno ludzi, jak i zwierzęta. Polega na zwiększeniu się częstotliwości wypróżniania, objętości kału i zmianie jego konsystencji na wodnistą.
Objawy biegunki u kota to częste wypróżnianie się (np. pięć razy dziennie, ale wiele zależy od zwyczajów konkretnego kota) i wodnista konsystencja kału. Odchody zdrowych kotów wyglądem przypominają nieduże cygara. Każde odstępstwo od tego kształtu i konsystencji oznacza jakieś zaburzenie, często właśnie biegunkę.
Biegunka u kota: trzy rodzaje biegunki
Biegunka to jeden z typowych objawów wielu kocich chorób i dolegliwości. Sama w sobie nie musi być groźna. W zależności od towarzyszących jej symptomów i czasu trwania, biegunka u kota może być dla nas sygnałem, że pupil potrzebuje po prostu zmiany diety, lub też, że trzeba szybko zabrać go do weterynarza.
Biegunka u kota może być ostra (trwa do dwóch tygodni), uporczywa (do trzech tygodni) lub przewlekła (powyżej trzech tygodni). Biegunka uporczywa i przewlekła są symptomami poważniejszych dolegliwości lub przewlekłego stresu. Kot, który cierpi na rozwolnienie ponad trzy tygodnie powinien być pod stałą kontrolą weterynarza, do którego należy zdiagnozowanie problemu i wdrożenie leczenia.
Biegunka u kota: zła dieta
Biegunka ostra u kota najczęściej spowodowana jest zatruciem pokarmowym. Kotu nie służy nowa karma lub też porwał ze stołu coś, co mu zaszkodziło. Kot, który chce uniknąć biegunki, nie powinien jeść niektórych owoców i warzyw, takich jak rodzynki i winogrona, ziemniaki i cebula. Kotom szkodzą wszelkie przyprawy, a także niektóre rośliny doniczkowe. Koty nie tolerują laktozy, dlatego nie powinny też pić mleka – świeża woda w zupełności im wystarczy. Koty wychodzące nieustannie narażone są na zjedzenie lub wypicie czegoś, co im zaszkodzi i wywoła biegunkę, np. mięsa chorego gryzonia lub zanieczyszczonej wody. Trzeba też pamiętać, że koty miewają alergie pokarmowe i szkodzą im niektóre składniki całkiem dobrych kocich karm lub podawane surowe produkty. W określaniu, na co konkretnie kot jest uczulony, pomaga dieta eliminacyjna, którą trzeba stosować ściśle według zaleceń weterynarza lub kociego dietetyka.
Dobra kocia karma powinna składać się w 95% z mięsa, a w 5% z owoców, warzyw i dodatków. Należy unikać karm nafaszerowanych konserwantami, barwnikami, aromatyzerami i spulchniaczami zbożowymi, bo mogą one wywołać u kota niestrawność i biegunkę. Kotu szkodzi także nadmiar węglowodanów. Jeśli żywimy kota surowizną (dieta BARF), trzeba pamiętać, by nie podawać pupilowi mięsa po obróbce termicznej ani przyprawionego, bo efekt będzie podobny, jak w przypadku marnej karmy.
Nie tylko zła dieta, ale i zmiana diety może wywołać u kota biegunkę. Wszelkie nowości powinny być wprowadzane do kociego jadłospisu powoli i stopniowo. Jeśli przenosimy kota na zupełnie nowa karmę, należy rozłożyć ten proces na mniej więcej miesiąc, każdego tygodnia podając kotu coraz więcej nowej karmy zmieszanej ze starą, aż nowa całkowicie starą zastąpi.
Leczenie ostrej biegunki po zatruciu pokarmowym polega na przegłodzeniu kota przez mniej więcej pół dnia (ok. 10 godzin). Zwierzę musi mieć w tym czasie – jak i w każdym innym- swobodny dostęp do nieograniczonej ilości świeżej wody. Biegunka wpływa bowiem odwadniająco na koci organizm.
Biegunka u kota: chemia
Kot może dostać biegunki także wtedy, gdy do jego organizmu dostanie się szkodliwa substancja lub lekarstwo, na które zwierzak źle reaguje. Biegunka u kota może więc wystąpić np. po przypadkowym zlizaniu z łapek farby lub po podaniu nowego lekarstwa albo szczepieniu.