Swiatzwierzat.pl
Bergamasco -  owczarek z Bergamo z sierścią z dredów

pixabay.com

Bergamasco - owczarek z Bergamo z sierścią z dredów

28 Lutego 2021

Autor tekstu:

Tomasz Miecznikowski

Udostępnij:

Bergamasco to pies pasterski z regionu Bergamo w Alpach Włoskich. Owczarek z Bergamo jest znany głównie za sprawą swojej sierści, która z wiekiem formuje się u niego w grube i płaskie dredy.

Historia Bergamasco

Bergamasco to jeden z kudłatych pasterskich psów, takich jak puli czy owczarek kataloński, które przez stulecia występowały w różnych rejonach Europy. Uważa się, że ich wspólnym przodkiem mógł być terier tybetański, który jest terierem tylko z nazwy, a w rzeczywistości to mocno owłosiony owczarek z Tybetu, który przybył na tereny Europy z plemionami koczowniczymi z Azji.

Pochodzenie Bergamasco jest bardzo słabo udokumentowane, pierwsze wzmianki na temat psów w tym typie pochodzą z XVI wieku. W rejonie Bergamo psy pasterskie zajmowały się pilnowaniem i zaganianiem stad owiec i były dobierane na zasadzie ich użytkowości. Pracowały zarówno w dzień, jak i w nocy, musiały być odporne na warunki atmosferyczne i wytrzymałe. Powstał w ten sposób pies średniej wielkości o powiększającej go optycznie charakterystycznej szacie, która w trudnych warunkach nie miała takiego wyglądu jak u obecnych psów wystawowych rasy Bergamasco, tylko naturalnie się wyrywała. 

Pierwszy Bergamasco został wpisany do księgi rodowodowej Włoskiego Związku Kynologicznego w 1898 roku. Rasa została uznana przez FCI dopiero po drugiej wojnie światowej, w 1956 roku. Współcześnie nie jest zbyt popularna, nawet w rodzimych Włoszech. W Polsce pierwsze psy rasy Bergamasco pojawiły się w 1991 roku. Obecnie istnieje w naszym kraju zaledwie kilka hodowli i na zakup szczeniaka trzeba cierpliwie poczekać.

Najważniejsze cechy wyglądu Bergamasco

Według klasyfikacji FCI Bergamasco należy do grupy 1 - Psy pasterskie i zaganiające i sekcji 1 - psy pasterskie. To pies średniej wielkości o naturalnym, wiejskim wyglądzie, który podkreśla jego charakterystyczna, obfita sierść. Choć jest kudłaty, to jego proporcje są wyważone w całej budowie jego ciała. Wysokość w kłębie zamyka się w przedziale 54-58 dla suk i 58-62 dla psów, a waga odpowiednio 26-32 kg i 32-38 kg.

Równoległe linie głowy sprawiają, że wydaje się ona dosyć duża. Mózgoczaszka ma taką sama długość jak kufa. Guz potyliczny jest dobrze widoczny, stop wyraźnie zaznaczony, głównie ze względu na wypukłość czoła. Kufa stopniowo zwęża się ku końcowi. Oczy są duże i lekko skośne, o barwie kasztanowej w jaśniejszym lub ciemniejszym odcieniu. Uszy są wysoko osadzone, mają trójkątny kształt i są częściowo załamane na jednej trzeciej długości. Porośnięte są delikatnym włosem, na którego końcówkach tworzą się frędzle.

Tułów psa wpisuje się w kwadrat. Grzbiet jest prosty i mocny, lędźwie lekko wysklepione, zad lekko opadający, klatka piersiowa pojemna i głęboka z lekko zakrzywionym mostkiem. Kończyny proste i dobrze umięśnione, łapy owalne i zajęcze o dobrze wysklepionych, zwartych palcach i mocnych ciemnych opuszkach. Ogon jest mocny, gruby u nasady i zwęża się ku końcówce. W spoczynku szablasty, podczas ruchu pies macha nim jak flagą. Jest porośnięty falistym, kozim włosiem.

Szata i umaszczenie Bergamasco

Umaszczenie u owczarka z Bergamo jest jednolicie szare lub w szare łaty we wszelkich odcieniach tego koloru, nawet do czarnego. Dopuszczalne są też odcienie beżowe i płowe. Niedopuszczalna jest biała maść, a białe znaczenia mogą występować tylko w niewielkiej ilości.

Szata jest długa i obfita z szorstkim, kozim włosem. Jej ukształtowanie jest różne na różnych partiach ciała. Podszerstek jest krótki i gęsty oraz tłusty w dotyku. Sierść opadająca wokół całego tułowia, na kończynach tworzy grube, opadające wstęgi, które z wiekiem są coraz bardziej płaskie i twardnieją. Na głowie włos nie jest tak szorstki i powinien zakrywać oczy psa.

Charakter i aktywności Bergamasco

Kiedyś Bergamasco zajmował się pilnowaniem i zaganianiem stad owiec i bydła, współcześnie to pies do towarzystwa lub wystawowy, dość często wykorzystywany jako stróż obejścia. Jest rozważny, cierpliwy i mocno przywiązany do człowieka, łagodny w stosunku do swojej rodziny, jak i do zwierząt, z którymi przyszło mu wspólnie żyć. To też inteligentny pies, który szybko się uczy.

Bergamasco jest typowym wiejskim psem, który na co dzień potrzebuje dużo ruchu. Trzeba mu zapewnić długie spacery, podczas których można uprawiać z nim na przykład agility.

Szkolenie Bergamasco

Owczarek z Bergamo to inteligentny pies, który szybko się uczy, ale też w dużym stopniu jest samodzielny i niezależny, i nie będzie ślepo wykonywał wszystkich poleceń. Posiada wyjątkową zdolność koncentracji i, stosując metody pozytywnego wzmocnienia, będziemy w stanie wiele go nauczyć, jeśli tylko będziemy wystarczająco cierpliwi i konsekwentni. Podatność na szkolenie i chęć współpracy są u niego do tego stopnia duże, że wykorzystywany jest przez włoskie służby jako pies ratowniczy-gruzowy.

Wspólne życie z Bergamasco

Bergamasco to pies, który nie jest bardzo skomplikowany w wychowaniu, trzeba jednak wziąć pod uwagę zarówno jego duże zapotrzebowanie na ruch, jak i wymagającą pod względem pielęgnacji sierść. Na łonie ludzkiej rodziny jest łagodny i cierpliwy, także wobec dzieci. Jednak nie za bardzo nadaje się na psa dla starszej osoby, która mogłaby nie sprostać jego potrzebie aktywności i uciążliwej pielęgnacji.

To pies, który powinien żyć w wiejskim środowisku i w domu z ogrodem. Będzie się tam świetnie sprawdzał jako bardzo czujny stróż całego obejścia. Jest nieufny wobec obcych osób, ale nie reaguje agresywnie, raczej odstrasza swoim wyglądem i w razie potrzeby szczekaniem. Może zostawać sam w domu, ale lepszym rozwiązaniem jest wypuszczenie go do ogrodu pod nieobecność właściciela.

Na zewnątrz w interakcjach z innymi psami nie sprawia problemów. Podczas spaceru trzyma się blisko właściciela i rzadko próbuje ucieczek. Może mieszkać pod jednym dachem zarówno z psami, jak i kotami, trzeba jednak pamiętać o podstawach socjalizacji zwierząt.

Podróżowanie z Bergamasco może nie być proste ze względu na jego rozmiary i ciekawość, jaką wzbudza wśród pasażerów swoim wyglądem.

Pielęgnacja i zdrowie Bergamasco

Wygląd sierści owczarka z Bergamo może odstraszać potencjalnych właścicieli, jednak nie jest ona trudna w pielęgnacji. Co prawda nie trzeba jej szczotkować, ale za to dosyć często myć i strzyc. Bergamasco może wnosić na sierści dużo brudu i zanieczyszczeń, dlatego dość częste mycie psa jest konieczne. Plusem jest to, że jego grube włosy zazwyczaj filcują się naturalnie, a sierść nie linieje. Trzeba też regularnie sprawdzać stan uszu i zębów psa oraz przycinać pazury.

Owczarek z Bergamo jest psem zdrowym i odpornym na warunki atmosferyczne. Nie jest podatny na choroby wrodzone i cieszy się dobrym zdrowiem przez długie lata. 

W kwestii żywienia pies ten nie ma szczególnych wymagań. Powinien dostawać dobrze zbilansowaną karmę wysokiej jakości lub posiłki przygotowane w domu na bazie mięsa, warzyw i ryżu. Miesięczny koszt utrzymania to około 200 zł.

Psa tej rasy można kupić w Polsce, choć jest duże prawdopodobieństwo, że na szczeniaka będzie trzeba dłużej poczekać. Cena waha się w granicach 2500 - 3000 złotych.

W optymalnych warunkach średnia długość życia Bergamasco wynosi od 12 do 14 lat.

undefinedundefinedundefined

Podobne artykuły

facebook/Samuel Flores

Psy

Pies strzegł swojego umierającego przyjaciela. Pozostał u jego boku do ostatniej chwili

Czytaj więcej >
robaki u psa

Psy

Zabezpiecz swojego psa (i siebie) przed robakami!

Czytaj więcej >
Pies porzucony w worku

Psy

Wrzucił psa do worka i obciążył gruzem. Seryjny oprawca zwierząt pilnie poszukiwany

Czytaj więcej >
Potrącony pies

Psy

Kierowca śmiertelnie potrącił psa i uciekł z miejsca zdarzenia. Czy odpowie za swoje czyny?

Czytaj więcej >
diesel śmierć

Psy

Diesel zachorował na raka. Właściciel towarzyszył mu do ostatniej chwili

Czytaj więcej >
piesek

Psy

Zabawy psa z dzieckiem. Maluch nie może przestać się śmiać

Czytaj więcej >