Swiatzwierzat.pl
Bedlington terrier

pixabay.com

Bedlington terrier - waleczny terier o wyglądzie owieczki

27 Lutego 2021

Autor tekstu:

Tomasz Miecznikowski

Udostępnij:

Bedlington terrier jest jednym z najstarszych terierów, który żyły na Wyspach Brytyjskich. Jego niezwykły wygląd, na który składa się wełnista sierść, upodabnia go do owcy, jednak z całą pewnością Bedlington terrier nie ma charakteru

Historia Bedlington terriera 

Bedlington terrier pochodzi z północnej Anglii z rejonu górniczego miasta Newcastle. To jeden z najstarszych terierów na Wyspach Brytyjskich, historyczne wzmianki na jego temat pochodzą aż z XV wieku. Jego przodkowie sprzed wieków nazywani byli mianem rothbury terrier, ich budowa była mocniejsza, a kończyny krótsze. To psy, które były hodowane głównie przez górników i służyły do polowań na wydry oraz borsuki i tępienia takich szkodników jak szczury. Były też wykorzystywane w walkach psów i do wyścigów. Jak każde teriery są harde, odważne i niezależne. Służyły również do polowania na króliki.

Systematyczna hodowla terierów w tym typie rozpoczęła się na początku XIX wieku w mieście Bedlington od suki o imieniu Phoebe i psa o imieniu Peachem. W ich miocie przyszedł na świat terier o wątrobianej maści, który został potem reproduktorem dla kolejnych pokoleń psów, nazywanych od miejsca ich pochodzenia Bedlington terrierami. Podczas gdy współcześnie maść niebieska jest powszechna dla tej rasy, to wówczas była niepożądana i pierwsze teriery tej rasy miały z reguły umaszczenie w odcieniach brązu.

Psy w tym typie zdobyły w XIX wieku dużą popularność i zostały opisane w publikacji “Psy domowe i psy myśliwskie” z 1861 roku. Do dzisiaj dokładnie nie wiadomo, jakim przodkom zawdzięczają swoją wełnistą sierść. Jedni badacze widzą w tym udział staroangielskiego owczarka bobtaila, inni psów rasy otterhound. Jeszcze w XIX wieku psy z Bedlington były skrzyżowane z whippetami i stąd bierze się podobieństwo ich budowy do budowy chartów. 

Pierwszy klub psa tej rasy powstał już w 1877 roku i mniej więcej w tym samym czasie stworzono wzorzec Bedlington terriera, który z niewielkimi zmianami obowiązuje do dzisiaj. 

To psy przede wszystkim popularne na Wyspach Brytyjskich. W Polsce pojawiły się już w okresie międzywojennym, wzmiankę o tej rasie można było przeczytać w periodyku “Mój pies” z 1934 roku. Nigdy jednak nie zdobyły u nas większej popularności i obecnie rasa ta należy do mało znanych.

Najważniejsze cechy wyglądu Bedlington terriera

Bedlington terrier według klasyfikacji FCI należy do grupy 3 - teriery i sekcji 1 - teriery duże i średnie. To zwinny i dobrze umięśniony pies średniej wielkości, który nie jest ani przesadnie ciężki, ani przesadnie wątły, tylko proporcjonalnie zbudowany. Jego długość tułowia jest nieco większa niż wysokość w kłębie. Ta ostatnia mieści się w przedziale od 35 do 44 cm, a waga od 8 do 10 kilogramów.

Głowa Bedlington terriera powinna mieć kształt gruszki lub klina i jest pokryta rodzajem obfitej i miękkiej w dotyku czuprynki. Czaszka jest wąska i zaokrąglona, brak zaznaczonego stopu, linia profilu jest prosta. Kufa jest dobrze wypełniona pod oczami, kolor nosa może być czarny lub brązowy, w zależności od umaszczenia, kolor czarny występuje u psów o niebieskim umaszczeniu, brązowy u psów o wątrobianym i piaskowym umaszczeniu. 

Oczy są małe i błyszczące. Ich kształt przypomina trójkąt, a barwa zależy od umaszczenia, mogą być ciemne przy umaszczeniu niebieskim, jasne z bursztynowym połyskiem przy umaszczeniu niebieskim podpalanym i jasno orzechowe przy umaszczeniu wątrobianym i piaskowym. Uszy są nisko osadzone, średniej wielkości i opadają na policzki. Są pokryte delikatną sierścią z frędzlami na końcu.

Tułów jest gibki i umięśniony, klatka piersiowa dostatecznie szeroka i głęboka, lędźwie wysklepione. Kończyny są proste, dobrze umięśnione o umiarkowanej długości, tylne wyglądają na dłuższe od przednich. Łapy długie, zajęcze, z grubymi opuszkami. Ogon jest nisko osadzony, gruby i zwężający się do końcówki. Jest wygięty i nie powinien być noszony powyżej grzbietu.

Szata i umaszczenie Bedlington terriera

Umaszczenie Bedlington terriera może być niebieskie, wątrobiane i piaskowe z podpalaniem lub bez. Zarówno kolor nosa jak i kolor oczu zależą u tej rasy od rodzaju umaszczenia.

Szata jest gęsta i puszysta, podobna do przędzy lnianej. Wyraźnie odstaje, ale w żadnym wypadku nie jest szorstka. Może się skręcać, szczególnie na głowie i na kufie. 

Charakter i aktywności Bedlington terriera

Bedlington terrier to obecnie bardziej pies do towarzystwa niż pies pracujący, choć nadal posiada silny myśliwski instynkt. Jest przywiązany do właściciela i łagodny dla członków rodziny. Nie jest ani lękliwy, ani nerwowy, ma zrównoważony temperament. Potrafi jednak wdać się w konflikt z innym psem, jeśli jest przez niego prowokowany. Ma przy tym bardzo silny chwyt szczęk, dlatego powinno się go socjalizować z innymi czworonogami od najmłodszych lat. 

Jest szybki i zwinny, co można wykorzystać podczas spacerów, uprawiając z nim takie formy kynologicznych rozrywek jak agility lub sportowe tropienie. Spacery powinny być wystarczająco długie, aby ten żywiołowy pies mógł się podczas nich w wystarczającym stopniu wybiegać.

Szkolenie Bedlington terriera

Bedlington terrier jest jednocześnie inteligentny, ale też uparty i niezależny. Może to powodować pewne problemy podczas szkolenia, dlatego przewodnik powinien być jednocześnie konsekwentny i cierpliwy. Z Bedlington terrierem warto ćwiczyć podstawowe komendy od młodego wieku. W szkoleniu powinniśmy stosować metody pozytywnego wzmocnienia, ponieważ trening za pomocą twardej ręki byłby przeciwskuteczny.

Wspólne życie z Bedlington terrierem

Bedlington terrier raczej nie nadaje się na pierwszego psa w rodzinie i potrzebuje właściciela doświadczonego w wychowaniu niezależnych i upartych czworonogów. To pies, który jest jednocześnie pewny siebie i niezależny, ale w domu wśród rodziny zachowuje się łagodnie. W kontaktach z dziećmi jest tolerancyjny, ale trzeba uczulić maluchy, żeby nie wchodziły psu na głowę, bo może on stracić cierpliwość. Raczej nie nadaje się dla starszej osoby, która może nie poradzić sobie z jego zapotrzebowaniem na ruch i niezależną osobowością.

To pies, który może mieszkać zarówno w domu z ogrodem, jak i w mieszkaniu w bloku. Przystosuje się do miejskiego trybu życia, jeśli tylko będzie miał wystarczającą dawkę ruchu na co dzień. Pozostawiony w domu sam raczej będzie zachowywał się spokojnie, jednak do okresów dłuższej nieobecności właściciela trzeba przygotowywać go od najmłodszych lat. Jeśli ma nie niszczyć przedmiotów, powinien mieć w otoczeniu wystarczającą ilość bodźców, kiedy zostaje sam.

To pies, który nadaje się na stróża i obce osoby tratuje z widocznym dystansem. Nie jest przy tym szczekliwy, ale z pewnością powiadomi nas, kiedy w pobliżu znajdzie się intruz.

Na zewnątrz bywa problematyczny w kontaktach z innymi psami, ale nigdy nie prowokuje sam konfliktów. Za to jest w stanie zaakceptować domowe zwierzęta, zarówno psy i koty jeśli wychowuje się z nimi od małego. 

Jego silny instynkt łowiecki może być powodem ucieczek, dlatego powinniśmy ćwiczyć z nim komendę przywołania. Niestety nie w każdym przypadku na nią zareaguje, szczególnie jeśli natrafi na wyjątkowy, świeży trop.

W czasie podróży nie zajmuje dużo miejsca, jednak może lekko stresować się reakcjami podróżnych, zaciekawionych jego niezwykłą sierścią. Lepiej, żeby był wtedy w kagańcu.

Pielęgnacja i zdrowie Bedlington terriera

Pielęgnacja szaty Bedlington terriera jest dosyć wymagająca. Trzeba ją regularnie szczotkować, co najmniej raz na tydzień. To jednak nie wystarcza i mniej więcej co dwa miesiące pies powinien być strzyżony, najlepiej przez doświadczoną w tym fachu osobę. Dobrą wiadomością w kwestii pielęgnacji jest fakt, że Bedlington terrier nie linieje. Trzeba też regularnie sprawdzać stan jego uszu i uzębienia oraz przycinać pazury.

To pies o dobrym zdrowiu i odporności. Z dolegliwości, które mogą mu się przytrafić, trzeba wymienić choroby oczu, skóry i wątroby. Te ostatnie są niebezpieczne i wynikają z nietolerancji dużych ilości miedzi w pokarmie; mogą prowadzić do marskości wątroby.

W kwestii żywienia nie jest wybredny, można podawać mu karmę wysokiej jakości mokrą lub suchą, a także posiłki przygotowane w domu na bazie mięsa, warzyw i ryżu lub kaszy. Powinny być one odpowiednio zbilansowane i dostosowane do okresów aktywności psa. Miesięczny koszt utrzymania to około 150 zł.

Psa tej rasy można kupić w Polsce, choć jest dość rzadki i możemy dłużej czekać na szczeniaka. W zarejestrowanych hodowlach jego cena wynosi od 3000 do 5000 złotych, w zależności od rodowodu i cech osobniczych psa. 

W optymalnych warunkach średnia długość życia Bedlington terriera wynosi od 12 do 14 lat.

Podobne artykuły

pies i robbie

Psy

Adoptowany chłopiec postanowił ocalić psy w podeszłym wieku. "Wiem, jak to jest być niekochanym”

Czytaj więcej >
Nagranie z monitoringu

Psy

Bezczelnie ukradł yorka, gdy właściciel był na zakupach. Wszystko uchwyciła kamera

Czytaj więcej >
Łatek

Psy

Starsi państwo poprosili o pomoc w transporcie pieska. Zgłosił się wicemarszałek Sejmu

Czytaj więcej >
Golden retriever i króliczki

Psy

Golden retriever adoptował zagubione króliczki. Zajął się nimi w najczulszy sposób

Czytaj więcej >
Jan Błachowicz

Psy

Jan Błachowicz o obowiązkach właścicieli zwierząt. Ma ważny apel do fanów

Czytaj więcej >
Screen z programu na żywo

Psy

Wpadka z pogodą w rosyjskiej telewizji. Golden retriever też chciał zostać prezenterem

Czytaj więcej >