Swiatzwierzat.pl
beagle harrier

pixabay.com

Beagle harrier - większy niż beagle, mniejszy niż harrier

27 Lutego 2021

Autor tekstu:

Tomasz Miecznikowski

Udostępnij:

Beagle harrier to rasa psa, która, jak sama nazwa wskazuje, powstała z połączenia beagle’a i harriera. To wytrawny pies myśliwski do polowania na jelenie i zające, który spełnia się równie dobrze jako pies do towarzystwa.

Historia beagle harriera

O ile beagle jest rasą popularna i rozpoznawalną, to zawierający w nazwie bezpośrednie odniesienie do zająca harrier już nie tak bardzo, choć jego udokumentowana historia sięga aż do 1260 roku. Oba psy pochodzą z Anglii i zaczęto krzyżować je już w XVIII wieku, tyle że we Francji. Ówcześni hodowcy chcieli uzyskać psa większego od beagle’a, ale z jego cechami charakterystycznymi i mniejszego od harriera, który również polowałby na zające, jednak przez długi czas rezultaty nie były zadowalające. 

Pod koniec dziewiętnastego wieku krzyżowaniem obu ras zajmował się baron François Gerard, któremu udało się, po trwającej niemal trzydzieści lat hodowli, uzyskać pożądane cechy u nowej rasy. Beagle i harrier nie byli jedynymi przodkami beagle harriera, potrzebna była domieszka krwi innych psów gończych, takich jak poitevin, nieco lżejsze w buddowie francuskie psy gończe. 

W dwudziestym wieku trwał systematyczny rozwój nowej rasy, ale nigdy nie zdobyła ona wielkiej popularności. Beagle harrier jest znany w zasadzie tylko we Francji i hodowany jest głównie przez myśliwych w sforach. W 1974 roku beagle harrier został uznany przez FCI, a w 1987 roku powstał nowy, doprecyzowany wzorzec rasy.

W Polsce beagle harrier jest praktycznie nieznany.

Najważniejsze cechy wyglądu beagle harriera

Beagle harrier według klasyfikacji FCi należy do grupy 6 - Psy gończe, posokowce i rasy pokrewne i sekcji 1.2 - średnie psy gończe. Podlega próbom pracy. To pies średniej wielkości o smukłej sylwetce, mocno umięśniony, zwinny i wytrzymały. Mimo że jest wyższy od beagle’a, ma mniejszą masę. Jego wysokość w kłębie wynosi od 45 do 50 centymetrów, a waga od 18 do 20 kilogramów. 

Głowa jest umiarkowanie mocna, czaszka szeroka z mocno zaznaczonym guzem potylicznym i słabo zaznaczonym stopem. Kufa jest tej samej długości co mózgoczaszka, wąska z profilu. Nos jest czarnego koloru. Oczy są średniej wielkości, szeroko otwarte o ciemnej barwie. Charakteryzują się żywym i inteligentnym spojrzeniem. Uszy są osadzone na linii oczu, są krótkie, niezbyt szerokie, zwisają swobodnie i płasko wzdłuż głowy i są lekko owalne na końcówkach. 

Grzbiet jest krótki, równy, mocno umięśniony, lędźwie lekko wysklepione i mocne, klatka piersiowa głęboka. Kończyny mocne, proste i równoległe, łapy mocne i zwarte o silnych opuszkach. Ogon średniej długości, wysoko noszony.

Szata i umaszczenie beagle harriera

Umaszczenie beagle harriera jest trójkolorowe, płowe z czarnym nalotem i białymi znaczeniami. Umaszczenie płowe może mieć odcienie od jasno-płowego do jaskrawo rudego. Występują również osobniki o umaszczeniu szarym trzykolorowym lub szaro-białym.

Szata jest gęsta i przylegająca, nie za krótka. Dobrze chroni psa przed warunkami atmosferycznymi.

Charakter i aktywności beagle harriera

Ten pies myśliwski jest również łagodnym i spokojnym psem do towarzystwa, który dobrze dogaduje się z dziećmi. Bardzo przywiązuje się do właściciela i jest mu wyjątkowo oddany. W domu lubi ciepło i wygody, ale jako pies pracujący może polować w trudnych warunkach. Jak inne psy myśliwskie jest też w pewnym stopniu uparty i niezależny. Jeśli nie pełni roli psa myśliwskiego, powinien mieć zapewnioną codzienną dawkę długich i najlepiej intensywnych spacerów. Podczas nich można z psem uprawiać kynologiczne sporty, takie jak agility, flyball czy zabawę w sportowe tropienie.

Szkolenie beagle harriera

Beagle harrier to pies inteligentny, który dość szybko uczy się komend podczas szkolenia, jeśli jego przewodnik jest cierpliwy i konsekwentny. Szkolenie przebiega zawsze prościej w sforze, kiedy starsze psy mogą przekazać młodszemu podstawowe kody komunikacyjne. W innym wypadku nie można być wobec psa pobłażliwym, ponieważ z całą pewnością wykorzysta to przeciwko nam. To pies, który szybko się nudzi, jeśli powtarzamy monotonnie ćwiczenia, więc szkolenie powinno być urozmaicone. Najlepiej stosować metody pozytywnego wzmocnienia, ponieważ szkolenie twardą ręką może spowodować psychiczne urazy u tego wrażliwego i łagodnego psa.

Wspólne życie z beagle harrierem

Beagle harrier, jako pies do towarzystwa, lubi przebywać w otoczeniu swojej ludzkiej rodziny, a jako pies myśliwski głównie żyje w sforze z innymi czworonogami. Najlepiej będzie funkcjonował w domu z ogrodem i wiejskim środowisku, choć powinien przystosować się również do miejskich warunków, jeśli zapewnimy mu w ciągu dnia wystarczającą dawkę ruchu. Nie nadaje się dla starszej osoby, chyba że ta będzie wyjątkowo aktywna i sprosta wymaganiom psa dotyczącym codziennego ruchu.

Beagle harrier nie lubi zostawać sam w domu, jest przyzwyczajony do tego, że ktoś jest w jego otoczeniu. Ciężko będzie znosił długą nieobecność właściciela, powinien zatem wcześniej spożytkować energię na spacerze, a w otoczeniu mieć zapewnione różne bodźce, żeby się nie nudził.

To pies, który jest przyjacielski także w stosunku do obcych osób, więc nie może pełnić roli stróża. Za to może sprawdzić się w roli psa alarmującego, ponieważ dużo szczeka, co jednak może być uciążliwe dla sąsiadów, jeśli będzie mieszkał w mieszkaniu.

Na zewnątrz jego relacje z innymi psami przebiegają bez problemów. Trzeba uważać, żeby nie wybrał się na samotną wycieczkę w pogoni za świeżym tropem i od młodych lat ćwiczyć z nim podstawowe komendy, w tym komendę przywołania.

Może mieszkać pod jednym dachem z innymi psami, natomiast z kotem powinien być socjalizowany od młodego wieku, w przeciwnym wypadku może potraktować go jako potencjalną ofiarę.

W czasie podróży raczej nie sprawia problemów i chętnie bierze w nich udział. Jest z reguły przyjaźnie nastawiony do innych pasażerów w środkach komunikacji miejskiej.

Pielęgnacja i zdrowie beagle harriera

Pielęgnacja sierści beagle harriera nie jest wymagająca. Wystarczy szczotkować go regularnie, raz w tygodniu, a w razie potrzeby można go też wykąpać, na przykład po powrocie z polowania. Linienie u tej rasy jest umiarkowane. Trzeba regularnie sprawdzać stan jego uszu i zębów oraz przycinać pazury.

To pies odporny i wytrzymały, który nie ma większych zdrowotnych problemów. Może być narażony na dysplazję stawu biodrowego, choroby oczu w postaci stanów zapalnych i infekcje uszu, które tworzą się podczas polowań i po przebywaniu w wodzie.

W kwestii żywienia nie jest wybredny, choć nieco łakomy, co jest związane z jego intensywną aktywnością. Powinien dostawać karmę suchą lub mokrą wysokiej jakości o składnikach odżywczych dostosowanych do stopnia jego aktywności. Można mu również podawać posiłki przygotowane w domu lub dietę BARF. Przed polowaniem ostatni posiłek powinien zjeść wieczorem poprzedniego dnia. Miesięczny koszt utrzymania to około 150 zł.

Niestety w Polsce nie można kupić psa tej rasy. Cena w zagranicznych hodowlach to około 1000 euro za psa z rodowodem.

W optymalnych warunkach średnia długość życia beagle harriera wynosi od 12 do 14 lat. 

undefinedundefined

Podobne artykuły

FB/DIOZ

Psy

Z ulicy trafił do domu alkoholiczki. Później sąsiad zrobił z niego żywą tarczę

Czytaj więcej >
Facebook/Clinica Veterinaria Anubis

Psy

Nietypowe narodziny szczeniąt. Potrzebna była liczna pomoc

Czytaj więcej >
Pies

Psy

Tragicznie zaniedbany pies odebrany interwencyjnie. Karygodne, co go spotkało

Czytaj więcej >
yt

Psy

Pies "dołączył" do sztafety. Nagranie bije rekordy popularności

Czytaj więcej >
twitter/KW_PSP_GDANSK

Psy

Tragiczny wypadek na Pomorzu. Strażacy uratowali psa, jego właściciel nie żyje

Czytaj więcej >
zrzutka/ufw8hk

Psy

Husky zjadł mięso nafaszerowaną gwoździami. Cudem przeżył, ale leczenie jest niezwykle kosztowne

Czytaj więcej >