Swiatzwierzat.pl
Basset hound - długouchy i łagodny pies myśliwski

pixabay.com

Basset hound - długouchy i łagodny pies myśliwski

26 Lutego 2021

Autor tekstu:

Tomasz Miecznikowski

Udostępnij:

Basset hound to długi i niski pies z olbrzymimi uszami. Z pozoru wydaje się mało ruchliwy i ociężały, w rzeczywistości jest znakomitym i bardzo wytrzymałym psem myśliwskim.

Historia Basset hounda

W nazwie Basset hound poszczególne człony odnoszą się do wyglądu i użytkowości psa. Bas po francusku znaczy niski i właśnie mianem bassetów nazywano we Francji niskie psy wywodzące się od większych psów gończych. Hound oznacza po prostu gończego, którego mianem w Wielkiej Brytanii nazywane są wszystkie myśliwskie psy gończe. Na wzrost, a w zasadzie na krótkonożność tej rasy, miała wpływ mutacja genetyczna określana płodowym niedorozwojem chrząstek, która powodowała, że kości długie psów gończych nie rosły wzdłuż i w ten właśnie sposób powstało kilka odmian bassetów.

We Francji te psy były już znane w XVI wieku i wykorzystywane do polowań na drobną i większą zwierzynę. Z XIX wieku pochodzą bassety artezyjskie i normandzkie, z których stworzono potem rasę basseta artezyjsko-normandzkiego. To właśnie za sprawą wyżej wymienionych francuskich bassetów powstał w Wielkiej Brytanii basset hound. 

Pierwsze bassety pojawiły się na Wyspach w 1866 roku i zdobyły dużą popularność. W międzyczasie Brytyjczycy zaczęli rozważać stworzenie własnego basseta. Duży udział w stworzeniu basset hounda miał Everett Millais, który krzyżował bassety artezyjskie i normandzkie z bloodhoundem i beaglem. W efekcie powstał basset większy od swoich francuskich przodków i z czasem też bardziej od nich popularny. Pierwszy klub basset hounda w Anglii powstał w 1884 roku. Dwa lata później w 1886 roku na pierwszej wystawie zorganizowanej przez Klub Basset Hounda pokazano ponad sto psów tej rasy.

W dwudziestym wieku basset hound rozpoczął karierę w USA. W 1935 roku powstał tam Klub Basset Hounda. Amerykanie zajęli się kolejnym etapem w rozwoju tej rasy i stworzyli psa, który miał służyć do towarzystwa, a nie jako myśliwy. Przez jakiś czas USA były nawet uznawane za ojczyznę basset hounda, ale w latach osiemdziesiątych zostało to zweryfikowane i poprawione. Obecnie krajem pochodzenia basset hounda jest Wielka Brytania, a najnowszy wzorzec pochodzi z 2010 roku i odwołuje się do użytkowych, myśliwskich właściwości tej rasy. Według niego basset to wytrwały, pracujący węchem pies, posiadający instynkt sfory, o głębokim, melodyjnym głosie, bardzo wytrzymały podczas polowania.

Do Polski pierwsze bassety hound trafiły w latach sześćdziesiątych XX wieku, a pierwsza hodowla funkcjonowała od 1967 roku.

Najważniejsze cechy wyglądu basset hounda

Basset hound według klasyfikacji FCI należy do Grupy 6 - Psy gończe, posokowce i rasy pokrewne i sekcji 1.3 - małe psy gończe. To krótkonożny, mocny pies o dużej masie, który, pełniąc funkcje użytkowe, powinien być sprawny i wytrzymały. Ma proporcjonalną, stylową budowę i najmocniejszy z bassetów kościec. Jego wysokość zamyka się w przedziale 33-38 cm, a waga od 25 do 30 kilogramów.

Głowa basseta powinna mieć zmarszczki przy oczach, a obfita skóra powinna tworzyć fałdki, kiedy pies wysuwa głowę do przodu lub ją pochyla. Czaszka jest wysklepiona i ma wyraźny guz potyliczny, stop jest umiarkowanie zaznaczony. Kufa jest dość wąska, nos czarny lub brązowy. Oczy mają kształt rombu i najczęściej ciemny kolor, choć u bassetów o jasnym umaszczeniu są jasnobrązowe. Charakterystyczne dla basseta spojrzenie jest łagodne i zarazem poważne. Uszy są osadzone poniżej oczu, są długie i wąskie oraz zawinięte do wewnątrz. Są też bardzo miękkie i delikatne. 

Tułów jest długi i głęboki na całej długości. Grzbiet szeroki i prosty, lędźwie nieznacznie wysklepione, klatka piersiowa ani zbyt wąska, ani zbyt głęboka. Kończyny krótkie i mocne, łapy masywne i zwarte, o grubych, mocnych opuszkach. Ogon jest dobrze osadzony, mocny u nasady i dość długi. W ruchu lekko wzniesiony i szablasto wygięty.

Szata i umaszczenie basset hounda

Dopuszczalne są wszystkie umaszczenia występujące u psów gończych. Najczęściej umaszczenie basseta jest trójbarwne, z czernią, bielą i kolorem rudym lub dwubarwne, cytrynowe z białym.

Szata jest gładka, krótka i zwarta, włos nie powinien być zbyt cienki. Niedopuszczalne są frędzle i długi, miękki włos okrywowy.

Charakter i aktywności basset hounda

Basset hound jest przyjaznym, łagodnym i spokojnym psem, kiedy przebywa na łonie ludzkiej rodziny. Można nawet określić jego charakter jako flegmatyczny. Natomiast kiedy poluje, zmienia się w upartego i wytrwałego psa, który w zapamiętaniu podążając za tropem, może nawet nie reagować na wołanie myśliwego. Jest bardzo uczuciowy, ale też zrównoważony - nigdy ani lękliwy, ani agresywny. 

Basset w dzisiejszych czasach jest przede wszystkim psem do towarzystwa, jednak nie można zapominać, że potrzebuje dużo ruchu, także dlatego żeby zapobiec nadwadze. Jeżeli preferuje zamiast spaceru kanapę, powinniśmy sami zachęcać go do wychodzenia na spacer. Na zewnątrz zazwyczaj się rozkręca i powinien spacerować jak najdłużej, aby spożytkować swoją energię. Można z nim na przykład uprawiać sportowe tropienie.

Szkolenie basset hounda

Jak wszystkie bassety, także ten jest inteligentny, ale zarazem uparty i niezależny. Nigdy nie będzie ślepo posłuszny i nie lubi poddawać się ograniczeniom. Dlatego powinien być szkolony od momentu, kiedy jest jeszcze szczeniakiem i można wpoić mu najważniejsze komendy, choć z pewnością będzie wymagało to dużo cierpliwości od przewodnika. Podczas szkolenia trzeba stosować metody pozytywnego wzmocnienia i wynagradzać psa smakołykami za dobrze wykonane polecenie. Metoda twardej ręki przy tym psie będzie z całą pewnością przeciwskuteczna.

Wspólne życie z basset houndem

Basset hound to pies, który lubi spędzać czas w domu z rodziną, najczęściej wylegując się na kanapie. W stosunku do dzieci jest bardzo tolerancyjny i pozwala nawet na mniej delikatne zabawy. Dobrze pasuje do roli pierwszego psa ze względu na swój łagodny, niekonfliktowy charakter, choć jego upartość w niektórych aspektach może być dla właściciela nie lada wyzwaniem. Może mieć za właściciela osobę starszą, jeśli ta będzie wystarczająco aktywna, choć w razie niedyspozycji psa będzie miała problemy z jego transportowaniem.

To pies, który na pewno lepiej będzie się czuł w domu z ogrodem, ale potrafi przystosować się również do mieszkania w bloku. Nie powinien w nim długo zostawać sam, ponieważ przede wszystkim pragnie stałego kontaktu z człowiekiem, ewentualnie z drugim psem. Jego flegmatyczny charakter raczej nie skłania go do niszczenia przedmiotów codziennego użytku, ale lepiej zostawić w jego otoczeniu kilka zabawek, żeby się nie nudził.

To pies, który dużo szczeka, ale nie nadaje się na stróża obejścia, ponieważ jest ufny i przyjacielski w stosunku do obcych osób.

Podczas spacerów na zewnątrz w interakcjach z innymi psami nie jest problematyczny i lubi spotykać się w grupie. Powinniśmy jedynie uważać, żeby nie pognał za świeżym tropem. Może wtedy nie podziałać komenda przywołania, nawet jeśli intensywnie ją z nim ćwiczyliśmy.

Jest wskazane, żeby mieszkał pod jednym dachem z innym psem, jednak jeśli miałby to być kot, basset powinien być z nim socjalizowany od najmłodszych lat. Natomiast kota, którego nie zna, z dużym prawdopodobieństwem potraktuje jako potencjalną ofiarę.

Podróżowanie z bassetem może być problematyczne z powodu jego rozmiarów, choć ze względu na łagodny charakter nie powinien przeszkadzać pasażerom w środkach komunikacji miejskiej.

Pielęgnacja i zdrowie basset hounda

Pielęgnacja sierści basseta nie jest wymagająca, wystarczy przecierać ją gumową rękawicą lub czesać szczotką pudlówką raz na tydzień. W ciągu roku utrata sierści jest niewielka, ale podczas okresu linienia dość intensywna, Trzeba wtedy czesać go praktycznie codziennie.

Należy bardzo dbać o uszy psa tej rasy, które od jego młodego wieku są narażone na uszkodzenia i infekcje. Warto też zwrócić uwagę na stan jego oczu, również podatnych na podrażnienia oraz stan uzębienia. 

Basset jest dosyć odpornym i wytrzymałym psem, ale ze względu na swoją budowę jest narażony na pewne choroby. Może to być kulawizna wieku młodzieńczego, choroby dysków międzykręgowych, choroby oczu jak zapalenie spojówek lub znacznie poważniejsza jaskra, grzybicze zapalenie skóry oraz oczywiście infekcje uszu. Basset jest też dość wrażliwy na zbyt wysokie lub zbyt niskie temperatury. Pamiętać trzeba również o jego skłonności do nadwagi i połykaniu ciał stałych (na przykład kamieni).

W kwestii żywienia basset w młodym wieku powinien dostawać dobrze zbilansowaną dietę, która będzie wspomagała wzrost kości i stawów. Jako dorosły pies powinien jeść porcjowaną karmę jak najlepszej jakości suchą lub mokrą. W późniejszym wieku jest narażony na skręt żołądka, więc jeśli chcemy podawać mu posiłki przygotowane w domu, trzeba je skonsultować z weterynarzem lub dietetykiem. Miesięczny koszt utrzymania to około 150 - 200 zł

W Polsce można kupić psa tej rasy za kwotę w przedziale od 2500 do nawet 5000 złotych za najlepsze osobniki z rodowodem.

W optymalnych warunkach średnia długość życia basset hounda wynosi od 10 do 12 lat. 

undefinedundefinedundefinedundefined

Podobne artykuły

FB/DIOZ

Psy

Z ulicy trafił do domu alkoholiczki. Później sąsiad zrobił z niego żywą tarczę

Czytaj więcej >
Facebook/Clinica Veterinaria Anubis

Psy

Nietypowe narodziny szczeniąt. Potrzebna była liczna pomoc

Czytaj więcej >
Pies

Psy

Tragicznie zaniedbany pies odebrany interwencyjnie. Karygodne, co go spotkało

Czytaj więcej >
yt

Psy

Pies "dołączył" do sztafety. Nagranie bije rekordy popularności

Czytaj więcej >
twitter/KW_PSP_GDANSK

Psy

Tragiczny wypadek na Pomorzu. Strażacy uratowali psa, jego właściciel nie żyje

Czytaj więcej >
zrzutka/ufw8hk

Psy

Husky zjadł mięso nafaszerowaną gwoździami. Cudem przeżył, ale leczenie jest niezwykle kosztowne

Czytaj więcej >