Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Basset hound - długouchy i łagodny pies myśliwski
Tomasz Miecznikowski
Tomasz Miecznikowski 26.02.2021 01:00

Basset hound - długouchy i łagodny pies myśliwski

Basset hound - długouchy i łagodny pies myśliwski
pixabay.com

Historia Basset hounda

W nazwie Basset hound poszczególne człony odnoszą się do wyglądu i użytkowości psa. Bas po francusku znaczy niski i właśnie mianem bassetów nazywano we Francji niskie psy wywodzące się od większych psów gończych. Hound oznacza po prostu gończego, którego mianem w Wielkiej Brytanii nazywane są wszystkie myśliwskie psy gończe. Na wzrost, a w zasadzie na krótkonożność tej rasy, miała wpływ mutacja genetyczna określana płodowym niedorozwojem chrząstek, która powodowała, że kości długie psów gończych nie rosły wzdłuż i w ten właśnie sposób powstało kilka odmian bassetów.

We Francji te psy były już znane w XVI wieku i wykorzystywane do polowań na drobną i większą zwierzynę. Z XIX wieku pochodzą bassety artezyjskie i normandzkie, z których stworzono potem rasę basseta artezyjsko-normandzkiego. To właśnie za sprawą wyżej wymienionych francuskich bassetów powstał w Wielkiej Brytanii basset hound. 

Pierwsze bassety pojawiły się na Wyspach w 1866 roku i zdobyły dużą popularność. W międzyczasie Brytyjczycy zaczęli rozważać stworzenie własnego basseta. Duży udział w stworzeniu basset hounda miał Everett Millais, który krzyżował bassety artezyjskie i normandzkie z bloodhoundem i beaglem. W efekcie powstał basset większy od swoich francuskich przodków i z czasem też bardziej od nich popularny. Pierwszy klub basset hounda w Anglii powstał w 1884 roku. Dwa lata później w 1886 roku na pierwszej wystawie zorganizowanej przez Klub Basset Hounda pokazano ponad sto psów tej rasy.

W dwudziestym wieku basset hound rozpoczął karierę w USA. W 1935 roku powstał tam Klub Basset Hounda. Amerykanie zajęli się kolejnym etapem w rozwoju tej rasy i stworzyli psa, który miał służyć do towarzystwa, a nie jako myśliwy. Przez jakiś czas USA były nawet uznawane za ojczyznę basset hounda, ale w latach osiemdziesiątych zostało to zweryfikowane i poprawione. Obecnie krajem pochodzenia basset hounda jest Wielka Brytania, a najnowszy wzorzec pochodzi z 2010 roku i odwołuje się do użytkowych, myśliwskich właściwości tej rasy. Według niego basset to wytrwały, pracujący węchem pies, posiadający instynkt sfory, o głębokim, melodyjnym głosie, bardzo wytrzymały podczas polowania.

Do Polski pierwsze bassety hound trafiły w latach sześćdziesiątych XX wieku, a pierwsza hodowla funkcjonowała od 1967 roku.

Najważniejsze cechy wyglądu basset hounda

Basset hound według klasyfikacji FCI należy do Grupy 6 - Psy gończe, posokowce i rasy pokrewne i sekcji 1.3 - małe psy gończe. To krótkonożny, mocny pies o dużej masie, który, pełniąc funkcje użytkowe, powinien być sprawny i wytrzymały. Ma proporcjonalną, stylową budowę i najmocniejszy z bassetów kościec. Jego wysokość zamyka się w przedziale 33-38 cm, a waga od 25 do 30 kilogramów.

Głowa basseta powinna mieć zmarszczki przy oczach, a obfita skóra powinna tworzyć fałdki, kiedy pies wysuwa głowę do przodu lub ją pochyla. Czaszka jest wysklepiona i ma wyraźny guz potyliczny, stop jest umiarkowanie zaznaczony. Kufa jest dość wąska, nos czarny lub brązowy. Oczy mają kształt rombu i najczęściej ciemny kolor, choć u bassetów o jasnym umaszczeniu są jasnobrązowe. Charakterystyczne dla basseta spojrzenie jest łagodne i zarazem poważne. Uszy są osadzone poniżej oczu, są długie i wąskie oraz zawinięte do wewnątrz. Są też bardzo miękkie i delikatne. 

Tułów jest długi i głęboki na całej długości. Grzbiet szeroki i prosty, lędźwie nieznacznie wysklepione, klatka piersiowa ani zbyt wąska, ani zbyt głęboka. Kończyny krótkie i mocne, łapy masywne i zwarte, o grubych, mocnych opuszkach. Ogon jest dobrze osadzony, mocny u nasady i dość długi. W ruchu lekko wzniesiony i szablasto wygięty.

Szata i umaszczenie basset hounda

Dopuszczalne są wszystkie umaszczenia występujące u psów gończych. Najczęściej umaszczenie basseta jest trójbarwne, z czernią, bielą i kolorem rudym lub dwubarwne, cytrynowe z białym.

Szata jest gładka, krótka i zwarta, włos nie powinien być zbyt cienki. Niedopuszczalne są frędzle i długi, miękki włos okrywowy.

Charakter i aktywności basset hounda

Basset hound jest przyjaznym, łagodnym i spokojnym psem, kiedy przebywa na łonie ludzkiej rodziny. Można nawet określić jego charakter jako flegmatyczny. Natomiast kiedy poluje, zmienia się w upartego i wytrwałego psa, który w zapamiętaniu podążając za tropem, może nawet nie reagować na wołanie myśliwego. Jest bardzo uczuciowy, ale też zrównoważony - nigdy ani lękliwy, ani agresywny. 

Basset w dzisiejszych czasach jest przede wszystkim psem do towarzystwa, jednak nie można zapominać, że potrzebuje dużo ruchu, także dlatego żeby zapobiec nadwadze. Jeżeli preferuje zamiast spaceru kanapę, powinniśmy sami zachęcać go do wychodzenia na spacer. Na zewnątrz zazwyczaj się rozkręca i powinien spacerować jak najdłużej, aby spożytkować swoją energię. Można z nim na przykład uprawiać sportowe tropienie.

Tagi: Polska