Swiatzwierzat.pl
Basset artezyjsko-normandzki - łagodny towarzysz i uparty myśliwy

pixabay.com

Basset artezyjsko-normandzki - łagodny towarzysz i uparty myśliwy

26 Lutego 2021

Autor tekstu:

Tomasz Miecznikowski

Udostępnij:

Basset artezyjsko-normandzki powstał z połączenia dwóch ras, które pozostawiły ślad w jego nazwie. Różnica między nimi polegała na tym, że basset artezyjski miał proste kończyny, a basset normandzki wykrzywione.

Historia basseta artezyjsko-normandzkiego

Przodkami basseta artezyjsko-normandzkiego był lżejszy w budowie basset artezyjski i nieco cięższy basset normandzki. Hodowla obu ras rozpoczęła się w latach siedemdziesiątych XIX wieku. Basseta artezyjskiego stworzył książę Le Couteux de Canteleu i hodowane przez niego osobniki posiadały krótkie, proste nogi. 

Odmianę normandzką  z wykrzywionymi nogami stworzył hodowca Louis Lane. Jak inne bassety, także te były wykorzystywane w myślistwie jako psy polujące na zwierzynę w sforze. Z racji posiadania krótszych nóg, będących notabene wynikiem spontanicznej mutacji określanej jako płodowy niedorozwój chrząstki, bassety polowały wolniej i celowo miały nie prześcigać zwierzyny, jak większe psy gończe. Są specjalistami w polowaniu na króliki, ale polują też na zające i jelenie. Podczas polowania zachowują się głośno i dzięki krótkim nogom mogą dostać się w najgęstsze zarośla, których nie są w stanie przeszukiwać wyższe psy.

W dwudziestym wieku doszło do połączenia obu ras i w ten sposób powstał basset artezyjsko-normandzki. Nazwy tej po raz pierwszy użyto w 1924 roku, kiedy powstał pierwszy klub nowej rasy. Przewodniczący klubu Leon Verrier chciał przede wszystkim w nowej rasie wzmocnić cechy odmiany normandzkiej i zapisano to nawet w jej wzorcu. W 1938 roku rasa została uznana przez FCI jako basset artezyjsko-normandzki.

Niestety w czasie drugiej wojny światowej bassety artezyjsko-normandzkie prawie wyginęły, jednak po wojnie rozpoczęto stopniową odbudowę rasy. Nadal istnieją dwie linie hodowlane, czyli basset artezyjski i basset normandzki, z których krzyżuje się między sobą poszczególne osobniki. Bassety artezyjsko-normandzkie są popularne przede wszystkim we Francji, poza nią są mało znane. W Polsce pierwsze psy tej rasy pojawiły się w 1996 roku. Obecnie w naszym kraju działa kilka hodowli bassetów artezyjsko-normandzkich.

Najważniejsze cechy wyglądu basseta artezyjsko-normandzkiego

Basset artezyjsko-normandzki według klasyfikacji FCI należy do grupy 6 - Psy gończe, posokowce i rasy pokrewne i sekcji 1.3. - małe psy gończe. To długi, harmonijnie zbudowany pies o zwartej sylwetce i głowie charakterystycznej dla gończych normandzkich. Jego wysokość w kłębie wynosi od 30 do 36 cm, a waga od 15 do 20 kilogramów.

Czaszka jest średniej wielkości, kopulasta z wyraźnym guzem potylicznym. Kufa jest tej samej długości co czaszka, z nieco orlim profilem. Nos jest czarny i duży. Na policzki składają się charakterystyczne dla bassetów pojedyncze lub podwójne fałdy skóry. Oczy są duże i owalne, mają ciemną barwę uzależnioną od rodzaju umaszczenia. Może być widoczna trzecia powieka. Spojrzenie bassetów jest łagodnie i zarazem poważne. Uszy są nisko osadzone, nigdy powyżej linii oczu. Są bardzo długie, miękkie i delikatne i powinny być ostro zakończone.

Grzbiet jest szeroki, lędźwie lekko wysklepione, zad lekko opadający, klatka piersiowa długa i dobrze wypełniona. Kończyny są krótkie, mocne i dobrze umięśnione, przednie wyraźnie wykrzywione, łapy owalne i nieco wydłużone. Ogon jest długi i gruby u nasady, stopniowo zwężający się do końcówki. Noszony jest szablasto, ale bez zawijania się nad grzbietem.

Szata i umaszczenie basseta artezyjsko-normandzkiego

Umaszczenie basseta artezyjsko-normandzkiego może być dwu- lub trójbarwne. Na dwubarwne składa się płowa maść z bielą, na trójbarwne płowa z czarnym płaszczem i bielą. 

Sierść jest gładka, krótka i zwarta, bez podszerstka.

Charakter i aktywności basseta artezyjsko-normandzkiego

Basset artezyjsko-normandzki jest psem oddanym właścicielowi i wobec swojej ludzkiej rodziny wręcz wylewny. Ma łagodne i cierpliwe usposobienie i świetnie spełnia się w roli psa do towarzystwa. Jest wrażliwy i wyczuwa nastroje domowników. Jednocześnie ma wysoki próg bólu i nie przeszkadza mu, kiedy dzieci są wobec niego niedelikatne. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że zdarza mu się być upartym i niezależnym.

Pomimo krótkich nóg i rozwijania niezbyt dużej prędkości, to pies, który wymaga bardzo dużo ruchu. Trzeba spacerować z nim dużo, nawet dwie do trzech godzin w ciągu dnia podzielonych na trzy spacery. Warto tę informację wziąć pod uwagę, jeśli myślimy o zakupie psa tej rasy. 

Szkolenie Basseta artezyjsko-normandzkiego

Basset to pies, którego szkolenie trzeba zacząć w bardzo młodym wieku, choć i tak nigdy nie będzie ślepo posłuszny. Musimy z nim ćwiczyć najważniejsze komendy, w tym komendę przywołania, ponieważ często zdarza mu się ruszyć nagle za świeżym tropem. Przewodnik podczas szkolenia powinien być niezwykle konsekwentny i cierpliwy. Najlepiej jeśli będzie stosował metody pozytywnego wzmocnienia i wynagradzał basseta za dobrze wykonane polecenie smakołykami, na które ten pies jest łasy.

Wspólne życie z bassetem artezyjsko-normandzkim

Basset artezyjsko-normandzki jest psem łagodnym i przemiłym, z którym poradzi sobie nawet początkujący właściciel. Lubi przebywać zarówno w otoczeniu ludzi, jak i innych zwierząt i prawie zawsze jest wobec nich przyjacielski. Mimo wrażenia ciężkości jest bardzo aktywny i takiego potrzebuje właściciela. Starsza osoba może nie poradzić sobie z jego zapotrzebowaniem na ruch. 

Bassetowi lepiej będzie się żyło w wiejskim środowisku i w domu z ogrodem. W mieście brakuje rozległych przestrzeni dla spacerów z psem tej rasy, poza tym jest on dość szczekliwy i może dawać się we znaki sąsiadom, jeśli zamieszka w mieszkaniu. Nie lubi zostawać w domu sam i może wtedy niszczyć przedmioty, jeśli wcześniej nie spożytkuje energii na spacerze.

Z powodu łagodnego usposobienia nie nadaje się na psa stróżującego, ale dobrze spełni się w roli psa alarmującego.

Na zewnątrz nie ma problemów w interakcjach z innymi psami. Również pod jednym dachem może żyć z innym psem, jednak w przypadku kota może potraktować go jako potencjalną ofiarę, więc wspólne życie z tym zwierzęciem będzie wymagać bardzo wczesnej socjalizacji.

Podróże mogą być problematyczne ze względu na jego spore rozmiary, jednak podczas wojaży zazwyczaj jest spokojny i cierpliwy.

Pielęgnacja i zdrowie basseta artezyjsko-normandzkiego

Pielęgnacja sierści u psa tej rasy nie jest wymagająca, wystarczy ją szczotkować co dwa tygodnie. Linienie jest umiarkowane. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na stan jego długich uszu, które są podatne na infekcje i zanieczyszczenia, szczególnie po wcześniejszym kontakcie z wodą.

To pies cieszący się dobrym zdrowiem, jednak może być narażony na dysplazję stawu łokciowego i wady kręgosłupa związane z jego wydłużoną budową, dlatego nie powinniśmy podczas zabawy zmuszać go do wykonywania skoków. Poza tym jego sierść nie zapewnia mu wystarczającej ochrony, kiedy jest zimno. Szuka wtedy ciepłych miejsc, a na zewnątrz można mu założyć ubranie dla psa.

W kwestii żywienia nie jest wybredny, Wystarczy podawać mu dobrze zbilansowaną karmę wysokiej jakości mokrą lub suchą, a także posiłki domowe na bazie mięsa, warzyw i ryżu lub kaszy. Karmę trzeba porcjować i nie dawać psu stałego dostępu do niej, ponieważ basset ma tendencję do obżerania się i, co za tym idzie, do nadwagi. Miesięczny koszt utrzymania to około 150 zł.

W Polsce można kupić psa tej rasy. Cena za psa z rodowodem z zarejestrowanej hodowli wynosi około 3000 zł.

W optymalnych warunkach średnia długość życia basseta artezyjsko-normandzkiego wynosi od 14 do 16 lat.

Podobne artykuły

piesek

Psy

Zabawy psa z dzieckiem. Maluch nie może przestać się śmiać

Czytaj więcej >
pies i robbie

Psy

Adoptowany chłopiec postanowił ocalić psy w podeszłym wieku. "Wiem, jak to jest być niekochanym”

Czytaj więcej >
Nagranie z monitoringu

Psy

Bezczelnie ukradł yorka, gdy właściciel był na zakupach. Wszystko uchwyciła kamera

Czytaj więcej >
Łatek

Psy

Starsi państwo poprosili o pomoc w transporcie pieska. Zgłosił się wicemarszałek Sejmu

Czytaj więcej >
Golden retriever i króliczki

Psy

Golden retriever adoptował zagubione króliczki. Zajął się nimi w najczulszy sposób

Czytaj więcej >
Jan Błachowicz

Psy

Jan Błachowicz o obowiązkach właścicieli zwierząt. Ma ważny apel do fanów

Czytaj więcej >