Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Australijskie rasy psów – jakie znamy?
Bartosz Simiński
Bartosz Simiński 24.03.2022 18:39

Australijskie rasy psów – jakie znamy?

Australijskie rasy psów – jakie znamy?
https://pixabay.com

Dingo – dziko żyjący pies z Australii

Warto zauważyć, że niejednokrotnie australijskie rasy psów posiadają w sobie krew dingo. Wielu hodowców zdecydowało się na krzyżowanie sprowadzonych ze Starego Kontynentu ras z psem dingo ze względu na jego dostosowanie do trudnego australijskiego klimatu. Dingo występują w Australii zarówno żyjąc dziko, jak i są hodowane przez ludzi. Historia tej rasy sięga wielu wieków wstecz, ich przedstawiciele czasami byli towarzyszami dla rdzennych mieszkańców kontynentu – Aborygenów.

Dingo to duże i krępe psy cieszące się dobrym zdrowiem i dużą wytrzymałością. Ze względu na to, że zaliczamy je do grupy ras pierwotnych (czyli tych, które bliskie są genetycznie pierwszym psom), nie są obarczone chorobami o podłoży genetycznym wynikającymi np. z nieprzemyślanej selektywnej hodowli. Żywiołowe i niezależne, wymagają konsekwentnego w działaniu opiekuna. Populacja dziko żyjących dingo niegdyś była na tyle wysoka, że przez miejscowych farmerów uważane są nieraz za szkodniki, które należy tępić, stąd ich liczba uległa radykalnemu zmniejszeniu.

Australian cattle dog

Australian cattle dog lub australijski pies pasterski to długowieczna rasa psów pasterskich. Są dosyć dużych rozmiarów i wykazują się niezwykłą odpornością na wysokie temperatury i suchy australijski klimat. Pierwotnie został wyhodowany w celu pędzenie i pilnowania bydła, w szczególności owiec. Rasę ukształtowano w ten sposób, aby wydobyć najbardziej pożądane do tych celów cechy charakteru – cierpliwość, posłuszeństwo, małą hałaśliwość i niską agresję wobec innych zwierząt.

Obecnie ze względu na coraz większe uprzemysłowienie hodowli zwierząt, australijski pies pasterski tak samo jak inne australijskie rasy psów, służy w swojej ojczyźnie przede wszystkim jako towarzysz rodziny. Świetnie sprawdza się w kontakcie z dziećmi i o ile zapewnimy mu odpowiednią ilość ruchu, nie powinien sprawiać większych problemów. Co ciekawe, najstarszy przedstawiciel tej rasy dożył w niezłym zdrowiu 29 lat. Niestety poza Australią rasa ta jest mało rozpowszechniona.

Kelpie (owczarek australijski)

Kelpie to kolejna australijska rasa psów, która została wyhodowana, aby pomagać człowiekowi w pilnowaniu stad zwierząt. Pochodzenie kelpie jest dosyć dobrze udokumentowane, szczególnie gdy weźmiemy pod uwagę nazwę rasy – Kelpie było imieniem jednej z pierwszych suczek, które zapoczątkowały unormowane wzorce rasy. Same psy te pochodzą od różnych odmian angielskich i szkockich collie, które zostały sprowadzone do Australii, gdzie krzyżowano je w celu uzyskania dobrze pracującego psa pasterskiego.

Te średniej wielkości psy świetnie odnajdywały się w samodzielnej pracy bez nadzoru właściciela i bez problemu gromadziły w jednym miejscu rozchodzące się stado zwierząt. Kelpie charakteryzuje się dużym przywiązaniem do właściciela i okazuje mu wierność jeśli tylko jest dobrze traktowany. Jak wiele innych ras psów pasterskich, owczarek australijski będzie świetnym psem rodzinnym, najlepiej mieszkającym w domu z dużym ogrodem, gdzie będzie mógł się wybiegać.

Australian silky terrier

Australian silky terrier bardzo często mylony jest z Yorkshire terrierem i w sumie nie powinno być to zaskoczeniem, bo właśnie popularne yorki były jedną z ras, które brały udział w procesie wyhodowania australijskiego silky teriera. Pierwotnie pieski te miały na celu tępić szkodniki, przede wszystkim myszy i szczury, które wyrządzały duże szkody w zapasach zboża i innych produktów rolnych uprawianych przez australijskich farmerów. Z czasem silky stał się jednak przede wszystkim zwierzęciem do towarzystwa, szczególnie ze względu na jego atrakcyjny wygląd.

Silky wymagają poświęcenia dużej ilości czasu na pielęgnację ich sierści. Konieczne będzie częste szczotkowanie, w miarę regularne kąpiele i wizyty u psiego fryzjera. Nieduże rozmiary i kanapowy tryb życia nie powinny nas jednak zmylić – to bardzo żywiołowe pieski, istne wulkany energii, co jednak jest dosyć typowe, jeżeli weźmiemy pod uwagę cechy osobowości, jakie charakteryzują prawie wszystkie australijskie rasy psów.

Tagi: Polska
Powiązane
wieloryb
Quiz o głębinowych "potworach". Ile wiesz o stworzeniach mórz i oceanów?