Swiatzwierzat.pl
Australijski silky terier - trochę większy york

pixabay.com

Australijski silky terier - trochę większy york

25 Lutego 2021

Autor tekstu:

Tomasz Miecznikowski

Udostępnij:

Australijski silky terier na pierwszy rzut oka bardzo przypomina yorkshire teriera. Jest jednak od niego większy, dłuższy i charakteryzuje się jedwabistą sierścią - stąd określenie silky.

Historia Australijskiego silky teriera

Początki rasy Australijskiego silky teriera są dosyć dobrze udokumentowane i sięgają lat dwudziestych dziewiętnastego wieku. Wiadomo, że jego bezpośrednimi przodkami byli Dandi Dinmont terier i szorstkowłosa terierka o lśniącym niebieskim umaszczeniu. To wszystko wydarzyło się w Anglii, do której terierka została przywieziona aż z Tasmanii.

Szczenięta z tego miotu nabył Macarthur Little, który zaczął je hodować, próbując w kolejnych pokoleniach uzyskać u psów miękki, jedwabisty włos. 

Macarthur Little po jakimś czasie wyemigrował do Australii, w której rozwinął hodowlę i wykorzystywał do niej australijskie teriery i yorkshire teriery. Populacja psów zaczęła się rozprzestrzeniać w różnych rejonach Australii, jednak na świat przychodziły różne odmiany, także z szorstką szatą, które nazywano terierami australijskimi odmiany szorstkowłosej. Rodziły się zarówno psy większe i mniejsze o miękkiej szacie i te większe klasyfikowano jako teriery australijskie o szacie miękkowłosej, a mniejsze o jedwabistej sierści jako yorki.

Potrzeba było kilkudziesięciu lat, aby wykształcił się wzorzec rasy Australian silky terrier, który początkowo był nazywany Sidney silky terierem. W pierwszym dziesięcioleciu dwudziestego wieku obowiązywały dwa wzorce dla odmiany z jedwabistą sierścią i dopiero w 1926 roku ujednolicono wzorzec dla Sydney silky teriera. Psa zaczęto określać mianem Australian silky teriera w 1955 roku.

Oprócz Australii, psa hoduje się w USA i w Kanadzie. W Europie jest mniej znany, można go spotkać głównie w krajach skandynawskich. W Polsce Australijski silky terier jest obecny od kilkunastu lat i, rzecz jasna, popularnością przebija go yorkshire terier.

Australijski silky terier jest psem, który pełni przede wszystkim rolę psa do towarzystwa i spełnia się w niej znakomicie, jednak na wczesnych etapach rozwoju rasy był wykorzystywany również do tępienia gryzoni.

Najważniejsze cechy wyglądu Australijskiego silky teriera

Australijski silky terier według klasyfikacji FCI należy do grupy 3 - Teriery, i sekcji 2 - teriery miniaturowe do towarzystwa. To pies o zwartej budowie, średniej długości ciała i krótkonożny. Ma wysmukłą sylwetkę, którą podkreśla długa sierść z charakterystycznym przedziałkiem pośrodku, dzięki czemu ma elegancki i wypielęgnowany wygląd. Jego wysokość w kłębie wynosi od 21 do 26 centymetrów, a waga od 3 do 6 kilogramów.

Głowa jest średniej długości z kufą nieco krótszą od mózgoczaszki. Stop jest wyraźnie, aczkolwiek nieprzesadnie zaznaczony, nos jest czarny. Oczy są małe i owalne, o jak najciemniejszym kolorze. Uszy są osadzone na szczycie czaszki, proste i nie porasta ich długa sierść. Są małe i mają kształt odwróconej litery “V”.

Tułów jest umiarkowanie długi, grzbiet prosty, lędźwie silne, klatka piersiowa umiarkowanej szerokości i głębokości. Kończyny są proste, dobrze ustawione pod tułowiem i dobrze kątowane, łapy małe, wręcz kocie o jędrnych opuszkach i drobnych palcach. Ogon jest wysoko osadzony i noszony do góry. Może być kopiowany, a jeśli nie, jego długość pasuje do sylwetki i nie może być zawinięty.

Szata i umaszczenie Australijskiego silky teriera

Maść Australijskiego silky teriera jest niebieska z płowym podpalaniem we wszelkich możliwych odcieniach. Najbardziej pożądane są żywe, intensywne kolory i wyraźnie odgraniczone podpalenia. Szczenięta u psów tej rasy rodzą się czarne podpalane i dopiero po około osiemnastu miesiącach ich sierść się rozjaśnia do błękitu i powiększają się obszary podpalane.

Szata jest długa, jedwabista, prosta i przylegająca z delikatnym błyszczącym włosem. Jej długość nie powinna jednak krępować ruchów psa. Na przednich i tylnych kończynach sierść jest widocznie krótsza. Charakterystyczna dla tej rasy grzywka nie powinna wchodzić na oczy psa.

Charakter i aktywności Australijskiego silky teriera

Pies tej rasy ma usposobienie charakterystyczne dla terierów, jest pełen temperamentu, żywotny i odważny. To także pies wesoły i przyjacielski, który jest wierny właścicielowi i lubi bawić się z dziećmi. Zawsze jest pełen zapału, kiedy podczas spaceru damy mu jakieś zadanie do wykonania. Należy do aktywnych psów, które potrzebują dużo ruchu. Aktywność przejawia często poprzez kopanie dołów w ogrodzie, dlatego, aby tego uniknąć, powinien chodzić na długie spacery, na których będzie mógł spożytkować swoją energię. Jest wystarczająco zwinny do uprawiania z nim kynologicznych sportów w rodzaju mini agility.

Szkolenie Australijskiego silky teriera

Australijski Silky terier posiada cechy charakterystyczne dla terierów, między innymi jest uparty, ale jego szkolenie przebiega bez większych problemów. Chętnie wykonuje różne polecenia i jest szczególnie wrażliwy na ton głosu - wystarczy bardziej go podnieść aby pies posłusznie zrobił to, czego od niego wymagamy. W czasie treningów powinniśmy stosować metody pozytywnego wzmacniania i mieć w zanadrzu przysmaki, którymi będziemy wynagradzać psa za dobrze wykonane polecenie. 

Wspólne życie z Australijskim silky terierem

Australijski silky terier często określany jest jako idealny pies do towarzystwa. Jest przyjazny, wesoły i wręcz czarujący, nadaje się na pierwszego psa w rodzinie. Bardzo przywiązuje się do swojej ludzkiej rodziny i jest łagodny dla dzieci. Nadaje się na psa dla starszej osoby, jeżeli ta jest aktywna i jest w stanie zapewnić mu odpowiednią dawkę ruchu na co dzień.

To pies, który może żyć równie dobrze w domu z ogrodem jak i w mieszkaniu w bloku. Potrafi przystosować się do każdych warunków, jednak nie lubi zostawać sam w domu i podczas dłuższych nieobecności właściciela może być problematyczny. Dlatego w jego otoczeniu trzeba zostawić mu wystarczającą ilość bodźców, żeby się nie nudził.

W stosunku do obcych osób jest raczej nieufny, jednak z powodu niewielkich gabarytów raczej nie nadaje się na psa stróżującego, choć całkiem dobrze spełni się w roli psa alarmującego.

Nie za dobrze dogaduje się z innymi psami, szczególnie tej samej płci, więc od bardzo młodego wieku powinniśmy go socjalizować z innymi czworonogami. Potrafi też ganiać za innymi zwierzętami, więc wspólne życie z kotem pod jednym dachem będzie również wymagało bardzo wczesnej socjalizacji. 

Podczas spacerów trzyma się raczej blisko właściciela, choć potrafi ruszyć nagle za świeżym tropem. Dlatego podczas szkolenia powinniśmy ćwiczyć z nim dokładnie komendę przywołania. 

Australijski silky terier nie powinien sprawiać problemów podczas podróży. Ze względu na jego niewielkie gabaryty można z nim swobodnie podróżować zarówno samochodem jak i środkami komunikacji miejskiej.

Pielęgnacja i zdrowie Australijskiego silky teriera

Pielęgnacja długiej sierści psa tej rasy nie jest wymagająca, ale musimy przeprowadzać ją regularnie, co najmniej raz w tygodniu. Podczas pielęgnacji, której nigdy nie wykonujemy na sucho, trzeba z sierści silky’ego usunąć wszystkie sploty, kołtuny i zanieczyszczenia. Włos powinien opadać równo wzdłuż grzbietu z przedziałkiem na jego środku. Trzeba uważać, żeby grzywka psa nie nachodziła na oczy. Jeśli silky jest psem wystawowym, powinno się go regularnie kąpać, jeśli nie, kąpiel będzie konieczna tylko wtedy, jeśli mocniej ubrudzi się na spacerze. Trzeba też regularnie sprawdzać stan uszu i uzębienia oraz przycinać pazury.

Australijski silky mimo niepozornej budowy jest dość odpornym i zdrowym psem, który nie jest szczególnie narażony na konkretne choroby. Zimą jego sierść może nie dawać mu wystarczającej ochrony i może być konieczne wychodzenie z nim na zewnątrz w specjalnym kubraczku dla psów.

W kwestii żywienia nie jest to pies wybredny, wystarczy karma wysokiej jakości sucha lub mokra i dobrze zbilansowana, jeśli chcemy, żeby jego sierść zachowała charakterystyczny blask. Może również dostawać posiłki przygotowane w domu na bazie mięsa, warzyw i ryżu. Miesięczny koszt utrzymania to około 100-120 zł. 

Jeżeli myślimy o zakupie psa tej rasy, trzeba przygotować się na wydatek rzędu 2000 - 3000 złotych w zależności od rodowodu i hodowli. Można go kupić w Polsce, lecz trzeba nieco dłużej poczekać na szczeniaka, ponieważ populacja australijskich silky w naszym kraju jest niewielka.

W optymalnych warunkach średnia długość życia Australijskiego silky teriera wynosi od 12 do 15 lat.

undefinedundefinedundefined

Podobne artykuły

facebook/Samuel Flores

Psy

Pies strzegł swojego umierającego przyjaciela. Pozostał u jego boku do ostatniej chwili

Czytaj więcej >
robaki u psa

Psy

Zabezpiecz swojego psa (i siebie) przed robakami!

Czytaj więcej >
Pies porzucony w worku

Psy

Wrzucił psa do worka i obciążył gruzem. Seryjny oprawca zwierząt pilnie poszukiwany

Czytaj więcej >
Potrącony pies

Psy

Kierowca śmiertelnie potrącił psa i uciekł z miejsca zdarzenia. Czy odpowie za swoje czyny?

Czytaj więcej >
diesel śmierć

Psy

Diesel zachorował na raka. Właściciel towarzyszył mu do ostatniej chwili

Czytaj więcej >
piesek

Psy

Zabawy psa z dzieckiem. Maluch nie może przestać się śmiać

Czytaj więcej >