Swiatzwierzat.pl
Angora turecka – pełen gracji kot z Turcji

pixabay.com

Angora turecka – pełen gracji kot z Turcji

14 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Tomasz Miecznikowski

Udostępnij:

Angora turecka to kot z długą i pełną zakrętów historią. Piękny i pełen gracji, przez stulecia wzbudzał podziw i swojego czasu był ulubieńcem arystokracji na dworach Europy Zachodniej.

Historia angory tureckiej

Kot angora turecka swoją nazwę wziął od dawnej nazwy stolicy Turcji, której obecna nazwa to Ankara. To naturalna rasa kota, której przodkowie byli znani już dwa tysiące lat temu na wschodnich, górzystych terenach Anatolii. Koty z tych terenów rozwinęły się wówczas poprzez chów wsobny i dobór naturalny w długowłose rasy takie jak angora turecka i turecki van.

Pod koniec XVI wieku rozpoczął się eksport tureckich długowłosych kotów do krajów zachodniej Europy, chociaż istnieją przesłanki, że angora turecka pojawiła się tam już wcześniej, w wyniku ostatnich wypraw krzyżowych w XIV wieku. W XVII wieku ich przybycie zostało udokumentowane, wiadomo że do Włoch sprowadził je Pietro della Valle, a do Francji Nicholas de Peireca. Angory tureckie szybko znalazły uznanie na europejskich dworach, były między innymi hołubione przez słynnego Króla Słońce Ludwika XIV i opiewane przez ówczesnych artystów. Szczególnie cenione były koty o białym umaszczeniu, które uważano za najszlachetniejszą odmianę angory tureckiej.

W tamtych czasach istniał jednak silny związek między kotami angorskimi i persami, który sięgnął zenitu w XIX wieku. Dlatego też, w wyniku naturalnych krzyżówek między rasami kotów długowłosych sprowadzanych z Bliskiego Wschodu, angora turecka wraz z jej charakterystycznymi cechami zaczęła zanikać. 

Angora turecka w XX wieku

W 1917 roku zoo w Ankarze rozpoczęło program hodowlany, który miał pomóc w ochronie i zachowaniu czystości rasy angory tureckiej. Zoo dbało przede wszystkim o utrzymanie linii kotów o białym umaszczeniu, a szczególnie ceniono osobniki z oczami o dwóch kolorach, jednym niebieskim i jednym bursztynowym. Podczas drugiej wojny światowej obowiązywał zakaz eksportu kotów poza Turcję i był to kolejny cios dla ich populacji. Jednak po wojnie sytuacja się odwróciła i świat zaczął ponownie poznawać angorę turecką. 

W 1963 roku koty trafiły do Kanady, a w 1973 roku organizacja CFA uznała je za czempionową rasę rodowodową. Do 1978 roku uznawano jedynie angory o białym umaszczeniu, jednak obecnie wszystkie organizacje w Ameryce Północnej akceptują tę rasę w wielu kolorach i wzorach. 

Hodowcy tureccy uważają jednak, że te “fantazyjne” odmiany kotów ich narodowej rasy są niereprezentatywne, poza tym odmiana typowo turecka posiada mocniejszą budowę. Pomimo tych kontrowersji, angora turecka została uznana przez FIFe już w 1982 roku, a jedenaście lat później rozszerzono wzorzec o inne rodzaje umaszczenia. 

Najważniejsze cechy wyglądu angory tureckiej

Angora turecka jest kotem półdługowłosym, średniej wielkości, o wydłużonej, smukłej i pełnej elegancji sylwetce. Wzbudza szczególny podziw jej sposobem poruszania się, który jest pełen wdzięku i gracji. Waga zamyka się w przedziale między 2 i 5 kg, a wysokość między 30 i 33 cm.

Głowa kota tej rasy ma kształt trójkąta, czaszka płaska, broda zaokrąglona, tworząc od jej podstawy do czubka nosa prostą linię. Oczy mają kształt migdałów i mogą mieć kolor niebieski, zielony, bursztynowy, żółty lub heterochromatyczny (jedno niebieskie i jedno bursztynowe lub zielone). Uszy są szpiczaste, duże i szeroko rozstawione. 

Tułów kota jest smukły i gibki, kończyny długie i muskularne, tylne nieco dłuższe od przednich. Ogon jest długi, mocno upiórowany i prosto noszony.

Umaszczenie angory tureckiej kiedyś było przede wszystkim białego koloru, obecnie dopuszcza się wiele rodzajów umaszczeń: jednolite, tabby, pręgowane, bikolor. Występują na przykład koty w umaszczeniu pręgowanym białym oraz czarne z podszyciem czekoladowo-brązowym.

Sierść u kota tej rasy jest półdługa, jedwabista i lśniąca, z minimalnym podszerstkiem. Gęstsza i dłuższa jest na brzuchu, ogonie i tylnych kończynach. Wokół szyi tworzy charakterystyczną kryzę, a na udach portki.

Charakter i aktywności angory tureckiej

Angora turecka jest kotem zabawnym, inteligentnym i aktywnym. To również kot inteligentny i podatny na szkolenie, więc można z nim ćwiczyć różne sztuczki. Z inteligencji znana jest niesłysząca odmiana angory tureckiej, która właśnie w ten sposób rekompensuje sobie fizyczne niedostatki. 

To koty skoczne i zwinne, które zazwyczaj wybierają sobie w domu wysoko upatrzone miejsce i stamtąd obserwują co się dzieje wokół nich lub na zewnątrz. Oznacza to również, że to osobniki o ciekawskiej naturze, które też bardzo lubią zwracać na siebie uwagę. 

Wspólne życie z angorą turecką

Angora turecka jest kotem przyjacielskim i towarzyskim, który uwielbia dzieci i zabawy z nimi. Dobrze dogaduje się z innymi kotami w domu, choć ma skłonność do dominacji. Może również żyć pod jednym dachem z psem, jeżeli jest z nim socjalizowany od młodych lat. Trzeba jednak mieć na uwadze, że kot powinien mieć w domu wysokie, bezpieczne miejsce, w którym może się schronić w razie ataku psa lub gdy ma dość intensywnej zabawy z dziećmi.

To typowy kot jednego właściciela, który spośród całej rodziny wybiera najbardziej odpowiadającą mu osobę i to u niej spędza większość czasu na kolanach, a nawet na ramionach.

Pomimo, że ceni sobie przebywanie w ludzkim towarzystwie ma naturę samotnika i odkrywcy i lubi eksplorować nowe tereny. Jeśli nie chcemy, żeby swobodnie się przemieszczał, trzeba w domu lub w ogrodzie zainstalować odpowiednie zabezpieczenia. 

Bierze czynny udział w życiu domowym, sprawiając wrażenie, że chce rozwiązać typowo ludzkie problemy.

Nie jest to kot, który w stu procentach nadaje się dla starszej osoby, ponieważ wymaga dużo uwagi i codziennej dawki aktywności. Powinniśmy bawić się z nim dwa razy dziennie, aby utrzymać go w dobrej psychofizycznej formie.

Pielęgnacja i zdrowie angory tureckiej

Sierść angory tureckiej nie jest wymagająca w pielęgnacji. Przy minimalnym podszerstku daje się bez problemu wyczesywać, rzadko się filcuje, rzadko też tworzą się na niej kołtuny. Nie znaczy to jednak, że możemy zrezygnować z wyczesywania. Wręcz przeciwnie, regularne czesanie raz w tygodniu pomoże zachować sierści kota zdrowy i lśniący wygląd.

Podczas okresów linienia powinniśmy szczotkować angorę turecką codziennie.

Pomimo delikatnego podszerstka, to kot cieszący się dobrym zdrowiem i odpornością na wahania temperatury. Kota tej rasy nie trapią jakieś szczególne choroby oprócz głuchoty, która jest częstsza w przypadku angory o białym umaszczeniu. Aby wykluczyć prawdopodobieństwo innych chorób lub infekcji, należy wykonać pełny cykl szczepień i regularnie sprawdzać stan uszu i zębów kota.

W kwestii żywienia należy podawać kotu karmę wysokoenergetyczną i wysokomięsną, ponieważ tylko ten rodzaj karmy będzie odpowiedni dla jego dużego stopnia aktywności. Możemy karmić go również odpowiednio suplementowaną dietą BARF, jednak po wcześniejszej konsultacji z weterynarzem lub dietetykiem. Miesięczny koszt utrzymania powinien zamknąć się w kwocie 120-150 zł.

Jeżeli myślimy o zakupie kota tej rasy, trzeba się przygotować na wydatek rzędu 1500- 2500 złotych. Nie jest to kot popularny w Polsce, więc możemy mieć pewne problemy z jego kupnem.

W optymalnych warunkach kot rasy angora turecka żyje od 15 do 18 lat, choć rekordziści przekraczają nawet 20 lat.

Podobne artykuły

reddit/u/kenlayne

Koty

Kot napędził właścicielom niezłego stracha. Jego zdjęcie stało się hitem w sieci

Czytaj więcej >
Kot w Wielkanoc

Koty

Czy mogę dać kotu jajko? Dowiedz się, o czym należy pamiętać w Wielkanoc

Czytaj więcej >
facebook/Best Friends Felines

Koty

Wystające żebra, sama skóra i kości. Uratowane przed śmiercią kociątko zmieniło się do nie poznania

Czytaj więcej >
pixabay/Kabo

Koty

Dlaczego kot kopie przy misce? Wyjaśniamy zachowania mruczka

Czytaj więcej >
Marlin

Koty

Świat oszalał na punkcie kota-pływaka. Nie straszna mu żadna fala (WIDEO)

Czytaj więcej >
Szczęśliwy kot

Koty

Jak poznać, że kot jest szczęśliwy? 8 znaków, że twój pupil ma u ciebie jak w raju

Czytaj więcej >