Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > American Staffordshire terrier – łagodny czy zabójczy?
Tomasz Miecznikowski
Tomasz Miecznikowski 24.03.2022 18:36

American Staffordshire terrier – łagodny czy zabójczy?

American Staffordshire terrier – łagodny czy zabójczy?
pixabay.com

Historia American Staffordshire terriera

Większość terierów to psy, których miejscem pochodzenia jest Wielka Brytania. Jednak, jak sama nazwa wskazuje, American Staffordshire terrier pochodzi z Ameryki, a jego przodkami byli przybywający za wielką wodę razem z emigrantami psy, takie jak bulterier i blue paul terrier. W Wielkiej Brytanii teriery, buldogi i bulteriery były od XVII wieku często szkolone do (zakazanych, ale powszechnych) walk z innymi psami, a nawet bykami. Los nie oszczędził również ich potomków i kiedy psy przybyły do Ameryki, nadal wykorzystywano je do walk, które stały się rozrywką dla biedoty i przynosiły duże pieniądze. 

Między XIX a XX wiekiem dochodziło do nowych krzyżówek między rasami psów wykorzystywanych do walk. Miały one na celu stworzenie bardziej zwinnego i większego psa. W ten sposób w 1898 roku urodził się amerykański pitbull. W latach trzydziestych XX wieku, kiedy walki psów były coraz bardziej potępiane i coraz więcej psów w tym typie stawało się zwykłymi psami domowymi, hodowcy amerykańscy, którym zależało na rozwoju rasy podjęli próbę zarejestrowania wyselekcjonowanych osobników jako odrębnej, nowej rasy. 

W 1936 roku około 50 pitbulli zostało zarejestrowanych pod nową nazwą i z nowym przeznaczeniem rasy, z której miały powstać bardziej zrównoważone osobniki. Nową rasę nazwano Staffordshire terrier, argumentując, że jej dawni przodkowie pochodzili właśnie ze Staffordshire w Anglii i przedstawiono wzorzec rasy. Kilka miesięcy później rasa została uznana przez FCI.

W 1969 roku nazwa rasy została zmieniona na American Staffordshire terrier, aby odróżnić ją od brytyjskiego Staffordshire Bull terriera, który pochodził z odrębnej rasy typu Bull uznanej w Anglii w 1935 roku.

W Polsce pierwsze amstaffy pojawiły się w latach dziewięćdziesiątych. Niestety, mimo postępu cywilizacyjnego sytuacja wielu psów tej rasy wcale nie uległa poprawie, ponieważ nadal były one wykorzystywane do walk psów i stały się ulubionymi czworonogami mafijnych bossów. Krzyżowano je z pitbullami i trzymano w nieludzkich warunkach, aby uczynić jeszcze bardziej agresywnymi. 

Do dziś wiele osób uważa je za zabójcze psy, choć w rzeczywistości mają one zupełnie inny temperament: są łagodnymi i towarzyskimi czworonogami. Ta sytuacja ulega na szczęście zmianie i w Polsce można trafić na coraz więcej szczęśliwych amstaffów, które znalazły się w 2020 roku na liście ulubionych ras psów Polaków.

Najważniejsze cechy wyglądu American Staffordshire terriera

American Staffordshire terrier według klasyfikacji FCI należy do grupy terierów i sekcji terierów w typie Bull. To pies o średniej wielkości, krępy i zwarty o potężnej muskulaturze i wielkiej sile. Jeśli nie patrzymy na niego jak na wyjątkowo groźnego psa, dostrzeżemy elegancką sylwetkę, zwinne ruchy i żywiołową reakcję na otoczenie. Jego wysokość w kłębie mieści się w przedziale 43-45 centymetrów, a waga 25-30 kilogramów.

Głowa jest średniej wielkości, dobrze wysklepiona z szeroką czaszką. Stop jest wyraźnie zaznaczony. Kufa jest średniej wielkości, zaokrąglona w górnej części. Nos jest zawsze czarny. Oczy są ciemne i okrągłe, szeroko rozstawione oraz głęboko osadzone z pigmentowanymi powiekami. Uszy są krótkie i wysoko osadzone, w niektórych przypadkach kopiowane. Nie powinny zwisać, ponieważ będzie to uznane za wadę. Szczęki, szczególnie dolne, są bardzo mocne, dzięki nim amstaff jest znany z bardzo silnego chwytu.

Grzbiet jest dość krótki i lekko opada od kłębu do krótkiego zadu. Lędźwie lekko uwypuklone, klatka piersiowa głęboka, szeroka i długa. Kończyny proste, o mocnym kośćcu i mocno umięśnione. Łapy średniej wielkości o dobrze wysklepionych, zwartych palcach. Ogon jest krótki, nisko osadzony, zwęża się do końcówki. Nie jest noszony powyżej linii grzbietu i nie jest zakręcony.

Szata i umaszczenie American Staffordshire terriera

Dopuszczalne są wszystkie rodzaje umaszczenia, jednolite, pręgowane, łaciate. Jednak istnieją niepożądane warianty, czyli maść biała z przewagą bieli ponad 80%, czarna podpalana brązem i brązowa.

Sierść amstaffa jest krótka, twarda, dobrze przylegająca i bez podszerstka. Przy odpowiednich zabiegach i diecie powinna się błyszczeć. 

Charakter i aktywności American Staffordshire terriera

Amstaff to pies towarzyski i inteligentny oraz, w co niektórym jest trudno uwierzyć, także łagodny i wesoły. Uwielbia przebywać ze swoją ludzką rodziną i jest jej wyjątkowo oddany. Przyjaźnie nastawione osoby wita z wylewnością, a wobec podejrzanie się zachowujących reaguje nieufnie. 

W ciągu dnia pies tej rasy potrzebuje dużo ruchu, żeby spożytkować nagromadzoną energię, konieczne są więc długie i aktywne spacery. To pies o aparycji atlety, można zatem z nim ćwiczyć siłowe sporty kynologiczne w rodzaju przeciągania ciężarów (weight pulling) i skoków wzwyż do szarpaka (high jump) oraz tradycyjne agility.

Tagi: Polska
Powiązane
wieloryb
Quiz o głębinowych "potworach". Ile wiesz o stworzeniach mórz i oceanów?