Swiatzwierzat.pl
Świat zwierząt

Alpejski gończy krótkonożny – więcej niż jamnik, mniej niż gończy

23 Lutego 2021

Autor tekstu:

Tomasz Miecznikowski

Udostępnij:

Pod nazwą alpejski gończy krótkonożny kryje się krzyżówka psa gończego z jamnikiem. Rasa ta powstała w XIX wieku i przez dziesięciolecia funkcjonowała przede wszystkim jako wszechstronny pies myśliwski o różnorodnych umiejętnościach.

Historia alpejskiego gończego krótkonożnego

Nie wiadomo dokładnie, kiedy rozpoczęła się hodowla alpejskich gończych krótkonożnych. Psy w tym typie występowały w XIX wieku na terenie Alp Bawarskich i Alp Austriackich  i w tym okresie dbano bardziej o ich funkcję użytkową podczas polowań niż o jednolitość pod względem eksterieru. Psy te określano mianem dachsbracke, ponieważ stanowiły krzyżówkę jamnika z większymi psami gończymi. 

Z powodu krótszych kończyn gończy krótkonożny gonił za zwierzyną wolniej, ale było to celowym zabiegiem myśliwych, którzy w czasami woleli, żeby zwierzyna uchodziła przed pogonią właśnie w wolniejszym tempie. Wykorzystywało się je do polowania na różne rodzaje zwierzyny i myśliwy mógł przy nich polować pieszo. Mogły tropić jako posokowce duże ranne zwierzęta, takie jak dziki i jelenie, a jako pies gończy ścigały lisy i zające, a także służyły do aportowania ptactwa.

W szybkim czasie gończe krótkonożne stały się ulubieńcami habsburskiej rodziny królewskiej. W latach osiemdziesiątych dwudziestego wieku towarzyszyły następcy tronu Rudolfowi Habsburgowi podczas wypraw myśliwskich do Turcji i Egiptu.

W tym czasie podjęto starania ujednolicenia hodowli i stworzenia wzorca dla tych psów. W 1896 roku powstał w Monachium Międzynarodowy Klub Jamniko-Gończych, który jednak rozpadł się po kilkunastu latach na kilka mniejszych organizacji. Nowy klub powstał w Austrii po pierwszej wojnie światowej. 

Alpejski gończy krótkonożny w XX wieku

Bardzo ważną datą w historii alpejskiego gończego krótkonożnego jest 1932 rok. Został on wówczas uznany za narodową rasę psa w Austrii i włączony w poczet posokowców obok posokowca bawarskiego i posokowca hanowerskiego.

Na uznanie przez FCI alpejski gończy krótkonożny musiał czekać do 1975 roku. Za miejsce pochodzenia psa uznano wówczas Austrię i zmieniono nazwę psa z alpejski gończy krótkonożny  na alpejski jamnikogończy krótkonożny. W Polsce jednak rasa ta jest określana nadal jako alpejski gończy krótkonożny. W 1991 roku alpejski gończy krótkonożny został w klasyfikacji FCI włączony do sekcji posokowców

W Polsce rasa jest obecna od lat sześćdziesiątych dwudziestego wieku. Nie jest rozpowszechniona, ponieważ hoduje się ją głównie do celów myśliwskich i prawie nie trafia do właścicieli spoza tego kręgu. Już w dwudziestym pierwszym wieku powstał w Polsce pierwszy klub alpejskiego gończego krótkonożnego przy Polskim Związku Łowieckim.

Najważniejsze cechy wyglądu alpejskiego gończego krótkonożnego

Alpejski gończy krótkonożny według klasyfikacji FCI należy do grupy psów gończych i ras pokrewnych oraz sekcji posokowców. To pies o krzepkiej budowie, mocnym kośćcu i gęstej okrywie włosowej. Jego wysokość w kłębie wynosi od 36 do 38 centymetrów, a waga od 15 do 18 kilogramów. 

Czaszka psa jest lekko wysklepiona z wyraźną bruzdą czołową i słabo zaznaczonym guzem potylicznym. Kufa mocna, zakończona czarnym nosem. Oczy z ciemnobrązowymi tęczówkami i czarno pigmentowanymi powiekami. Uszy są średniej długości, wysoko osadzone, bez fałdów, a szyja długa i muskularna. 

Tułów jest wydłużony, mocny i dobrze umięśniony. Grzbiet prosty, lędźwie krótkie i szerokie. Kończyny przednie proste i mocne, krótkie w stosunku do tułowia. Kończyny tylne dobrze umięśnione, silne i dobrze katowane, widziane z tyłu są proste i równoległe. Łapy okrągłe, z mocnymi opuszkami i silnie zwartymi palcami. Ogon wysoko osadzony i mocny u nasady, noszony lekko łukowato i wygięty.

Szata i umaszczenie alpejskiego gończego krótkonożnego

Umaszczenie określane jako idealne u psa tej rasy to czerwień jelenia (czyli rude) z czarnymi włosami lub bez nich. Innym wariantem jest umaszczenie czarne z wyraźnie ogrodzonym czerwono-brązowymi znaczeniami na głowie, piersi, kończynach, łapach i dolnej części ogona. Na klatce piersiowej psa dozwolona jest biała plama.

Szata alpejskiego gończego krótkonożnego jest krótka, gęsta i dobrze przylegająca, podszerstek obfity.

Charakter i aktywności alpejskiego gończego krótkonożnego

Alpejski gończy krótkonożny to pies niedużej wielkości o wielkiej odwadze. Jest inteligentny i pojętny i budzi zaufanie przyjacielskim wyglądem pyska. 

Jego aktywności nie ograniczają się tylko do funkcji związanych z myślistwem. To pies, który może bawić się całymi godzinami i lubi to robić razem z dziećmi. Sprawia wrażenie pobudzonego, zawsze w gotowości i trzeba poświęcić sporo czasu, aby całkowicie uwolnił swoją energię. Konieczne są długie spacery i aktywność w rodzaju agility lub zabawy w tropienie, aby po powrocie do domu nie wymagał stale naszej uwagi i spokojnie zasnął.

Nie powinniśmy podczas zabawy wymuszać u niego skoków, ponieważ podobnie jak jamniki nie powinien intensywnie wykonywać tego typu ruchów, które narażają jego długi kręgosłup na urazy.

Szkolenie alpejskiego gończego krótkonożnego

Ten gończy pies jest dosyć niezależny i bywa, podobnie jak jamniki, uparty, więc trzeba na te cechy zwrócić szczególną uwagę podczas szkolenia. Powinniśmy je opierać na metodach pozytywnego wzmocnienia, ale zarazem postępować konsekwentnie, ponieważ psy tej rasy łatwo się rozpraszają i przejmują inicjatywę, nie wypełniając właściwie poleceń. Dlatego podczas szkolenia alpejskiego gończego krótkonożnego przewodnik powinien mieć duże doświadczenie w układaniu psów.

Wspólne życie z alpejskim gończym krótkonożnym

Psy tej rasy lubią rodzinne życie i potrafią przystosować się do każdych warunków. Lepszym rozwiązaniem jest dla nich wiejskie środowisko i dom z ogrodem, jednak potrafią się też przystosować do życia w mieszkaniu. Dobrze dogadują się z dziećmi, ale nie nadają się na pierwszego psa w rodzinie, ponieważ wymagają konsekwentnego wychowania. Ich energia i pobudzenie sprawia, że nie są dobrym wyborem dla starszej osoby.

Pies ten nie lubi zostawać sam w domu lub w mieszkaniu i wówczas może niszczyć rzeczy. Trzeba zatem w jego otoczeniu zapewnić dużo bodźców i chodzić na długie spacery, żeby tam spożytkował energię i po powrocie do domu przede wszystkim odpoczywał.

W stosunku do obcych osób jest nieufny i podchodzi raczej z dystansem. Może pełnić rolę psa alarmującego, ponieważ zawsze szczeka, gdy wyczuje niebezpieczeństwo. Jako pies stróżujący raczej nie odstraszy intruza swoim poczciwym wyglądem. 

Życie pod wspólnym dachem z kotem może być problematyczne – pies może traktować koty jako potencjalną ofiarę. Natomiast przebywanie w mieszkaniu lub domu z innym psem powinna poprzedzić wczesna socjalizacja czworonogów.

Biorąc pod uwagę fakt, że to pies niewielkich rozmiarów, podróżowanie z nim wydaje się względnie łatwe, jednak jego potrzeba aktywności i pobudzenie mogą sprawić, że podróż nie będzie przebiegać bez problemów.

Pielęgnacja i zdrowie alpejskiego gończego krótkonożnego

Pielęgnacja psa tej rasy nie jest wymagająca. Wystarczy czesać go regularnie raz na tydzień, najlepiej szczotką typu zgrzebło. Częstsza pielęgnacja może być konieczna podczas linienia. Trzeba też regularnie sprawdzać uszy i zęby czworonoga oraz przycinać pazury.

To pies cieszący się dobrym zdrowiem i dużą odpornością, którą zapewnia mu gęsta sierść odporna na zimno i wilgoć.

W kwestii żywienia nie jest wybredny, wystarczy mu karma wysokiej jakości o dużych wartościach energetycznych lub posiłki przygotowane w domu na bazie mięsa, warzyw i ryżu lub kaszy. Jeżeli to pies polujący, powinien ostatni posiłek przed polowaniem zjeść wieczorem poprzedniego dnia. Miesięczny koszt utrzymania zamyka się w kwocie około 120 zł.

Jeżeli myślimy o kupnie psa tej rasy, musimy przygotować się na wydatek między 1500 do 3000 złotych. Cena zależy od hodowli, rodowodu i cech osobniczych psa.

W optymalnych warunkach długość życia alpejskiego gończego krótkonożnego wynosi od 11 do 15 lat.

Podobne artykuły

facebook/Samuel Flores

Psy

Pies strzegł swojego umierającego przyjaciela. Pozostał u jego boku do ostatniej chwili

Czytaj więcej >
robaki u psa

Psy

Zabezpiecz swojego psa (i siebie) przed robakami!

Czytaj więcej >
Pies porzucony w worku

Psy

Wrzucił psa do worka i obciążył gruzem. Seryjny oprawca zwierząt pilnie poszukiwany

Czytaj więcej >
Potrącony pies

Psy

Kierowca śmiertelnie potrącił psa i uciekł z miejsca zdarzenia. Czy odpowie za swoje czyny?

Czytaj więcej >
diesel śmierć

Psy

Diesel zachorował na raka. Właściciel towarzyszył mu do ostatniej chwili

Czytaj więcej >
piesek

Psy

Zabawy psa z dzieckiem. Maluch nie może przestać się śmiać

Czytaj więcej >