Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Koty > Alergia pokarmowa u kota: jak ją rozpoznać i zwalczyć?
Emil Hoff
Emil Hoff 25.02.2021 01:00

Alergia pokarmowa u kota: jak ją rozpoznać i zwalczyć?

Alergia pokarmowa u kota: jak ją rozpoznać i zwalczyć?
Pixabay.com

Alergia pokarmowa u kota: co to takiego?

O alergii mówimy wtedy, gdy organizm kota reaguje nieprawidłowo (czyli jest uczulony) na kontakt z jakąś konkretną substancją – alergenem.

Koty miewają różne alergie o różnym podłożu, np. pchle i atopowe zapalenie skóry (spowodowane odpowiednio jadem pchlim i pyłkami roślin), alergie kontaktowe. Alergie pokarmowe to takie, w których reakcję alergiczną wywołuje jakiś składnik pożywienia.

Alergia pokarmowa to skutek zaburzenia funkcjonowania kociego systemu immunologicznego. Jej objawem najczęściej są zmiany skórne.

Alergia pokarmowa u kota może być wrodzona lub nabyta. Alergie wrodzone mogą ujawnić się już po pół roku życia kociaka, a nabyte – w każdym momencie.

Alergia pokarmowa u kota: jakie daje objawy?

Alergia pokarmowa u kota najczęściej daje objawy w postaci zmian skórnych, często jednak nie wywołuje żadnych widocznych zmian, przez co trudno ją rozpoznać, a jeszcze trudniej ustalić, jaki konkretny alergen uczula konkretnego kota.

O alergii pokarmowej u kota mogą świadczyć takie dolegliwości, jak łupież, zaczerwienienia skóry, opuchlizna pyszczka, świąd. Podejrzenie alergii pokarmowej zachodzi też przy regularnie nawracających stanach zapalnych warg, uszu, opuszek łap i gruczołów okołoodbytowych.

Swędzenie może skłaniać kota do intensywnego drapania się i lizania, co z kolei prowadzić może nawet do miejscowego łysienia zwierzaka. Łyse placki na kocim futerku to kolejny, choć wtórny objaw możliwej alergii pokarmowej.

Alergia pokarmowa u kota: czym różni się od nietolerancji pokarmowej?

Z kolei nietolerancja pokarmowa wiąże się z nieodpowiednimi reakcjami kociego układu pokarmowego. Objawy nietolerancji pokarmowej najczęściej mają charakter problemów gastrycznych – to wymioty, biegunki itp.

Alergia pokarmowa u kota: co najczęściej uczula?

Do popularnych alergenów, wywołujących alergie pokarmowe u wielu kotów, należą zboża (koty bywają uczulone na wiele białek, w tym gluten), soja, nabiał, a nawet niektóre rodzaje mięsa (np. drób, wołowina). Alergia pokarmowa u kota może też być wywołana przez wszelkie chemiczne dodatki do karmy: barwniki, aromatyzery, spulchniacze itp.

Niestety, każdy organizm reaguje inaczej na kontakt z potencjalnym alergenem, więc alergia pokarmowa u kota może być spowodowana praktycznie każdym składnikiem jego diety.

Tagi: Polska
Powiązane
wieloryb
Quiz o głębinowych "potworach". Ile wiesz o stworzeniach mórz i oceanów?