Swiatzwierzat.pl
Alergia pokarmowa u kota: jak ją rozpoznać i zwalczyć?

Pixabay.com

Alergia pokarmowa u kota: jak ją rozpoznać i zwalczyć?

25 Lutego 2021

Autor tekstu:

Emil Hoff

Udostępnij:

Alergia pokarmowa u kota może mieć wiele przyczyn – dosłownie każdy składnik pożywienia może być alergenem. Proces ustalania, czym dokładnie jest wywoływana alergia pokarmowa u kota, trwa długo, ale warto się przyłożyć. W jaki sposób zidentyf

Alergia pokarmowa u kota: co to takiego?

O alergii mówimy wtedy, gdy organizm kota reaguje nieprawidłowo (czyli jest uczulony) na kontakt z jakąś konkretną substancją – alergenem.

Koty miewają różne alergie o różnym podłożu, np. pchle i atopowe zapalenie skóry (spowodowane odpowiednio jadem pchlim i pyłkami roślin), alergie kontaktowe. Alergie pokarmowe to takie, w których reakcję alergiczną wywołuje jakiś składnik pożywienia.

Alergia pokarmowa to skutek zaburzenia funkcjonowania kociego systemu immunologicznego. Jej objawem najczęściej są zmiany skórne.

Alergia pokarmowa u kota może być wrodzona lub nabyta. Alergie wrodzone mogą ujawnić się już po pół roku życia kociaka, a nabyte – w każdym momencie.

Alergia pokarmowa u kota: jakie daje objawy?

Alergia pokarmowa u kota najczęściej daje objawy w postaci zmian skórnych, często jednak nie wywołuje żadnych widocznych zmian, przez co trudno ją rozpoznać, a jeszcze trudniej ustalić, jaki konkretny alergen uczula konkretnego kota.

O alergii pokarmowej u kota mogą świadczyć takie dolegliwości, jak łupież, zaczerwienienia skóry, opuchlizna pyszczka, świąd. Podejrzenie alergii pokarmowej zachodzi też przy regularnie nawracających stanach zapalnych warg, uszu, opuszek łap i gruczołów okołoodbytowych.

Swędzenie może skłaniać kota do intensywnego drapania się i lizania, co z kolei prowadzić może nawet do miejscowego łysienia zwierzaka. Łyse placki na kocim futerku to kolejny, choć wtórny objaw możliwej alergii pokarmowej.

Alergia pokarmowa u kota: czym różni się od nietolerancji pokarmowej?

Z kolei nietolerancja pokarmowa wiąże się z nieodpowiednimi reakcjami kociego układu pokarmowego. Objawy nietolerancji pokarmowej najczęściej mają charakter problemów gastrycznych – to wymioty, biegunki itp.

Alergia pokarmowa u kota: co najczęściej uczula?

Do popularnych alergenów, wywołujących alergie pokarmowe u wielu kotów, należą zboża (koty bywają uczulone na wiele białek, w tym gluten), soja, nabiał, a nawet niektóre rodzaje mięsa (np. drób, wołowina). Alergia pokarmowa u kota może też być wywołana przez wszelkie chemiczne dodatki do karmy: barwniki, aromatyzery, spulchniacze itp.

Niestety, każdy organizm reaguje inaczej na kontakt z potencjalnym alergenem, więc alergia pokarmowa u kota może być spowodowana praktycznie każdym składnikiem jego diety.

Alergia pokarmowa u kota: diagnoza jest trudna

Objawy alergii pokarmowej u kota są nieswoiste, tzn. wiele innych schorzeń może dawać podobne objawy. Czasem alergie pokarmowe nie dają żadnych objawów i dopiero stopniowe pogarszanie się samopoczucia kota alarmuje w końcu jego opiekuna.

Kiedy nawet uda się stwierdzić, że kot faktycznie ma alergię pokarmową, pozostaje równie trudne, lub nawet trudniejsze zadanie: ustalenie, co konkretnie uczula danego kota.

Kluczowy przy ustalaniu przyczyn alergii pokarmowej u kota jest wywiad środowiskowy, który najczęściej ma formę długiej i szczegółowej rozmowy weterynarza z opiekunem zwierzaka. Lekarz musi dowiedzieć się możliwie dużo o trybie i warunkach życia kota, tak by wykluczyć inne możliwe schorzenia czy rodzaje alergii. Dopiero, gdy uda się ustalić, że objawy u kota to prawdopodobnie skutek alergii pokarmowej, przystępuje się do ustalenia, jaki konkretnie pokarm lub składnik pokarmu jest dla kota alergenem.

Alergia pokarmowa u kota: poszukiwanie winnego

By ustalić, co dokładnie wywołuje u kota alergię pokarmową, należy zrobić szczegółową listę wszystkich pokarmów, jakie przyjmuje zwierzak. Trzeba uwzględnić karmy suche i mokre, wszystkie przysmaki, okazyjne przegryzki między posiłkami, a także źródła wody pitej przez kota.

Następnym krokiem jest zastosowanie tzw. diety eliminacyjnej. Polega ona najpierw na wybraniu produktu, którego kot do tej pory nie jadł, a potem skomponowaniu pupilowi nowej diety opartej właśnie o ten produkt. Dobrze jest wybrać pokarm, który najrzadziej uczula koty, np. mięso królika czy konia.

W diecie eliminacyjnej stosuje się wysokiej jakości karmy mięsne, najczęściej mokre monobiałkowe, które mają tylko jedno konkretne źródło białka. Dzięki temu wiadomo, że jeśli kot nie dostanie objawów alergii, to dany pokarm nie jest dla niego alergenem, lub odwrotnie – jeśli dostanie, to wiadomo, że oto znaleźliśmy jeden z alergenów.

Czystą dietę eliminacyjną należy stosować u kota co najmniej przez trzy miesiące, by upewnić się, że pokarm służy zwierzakowi i kot nie ma objawów alergii pokarmowej.

Alergia pokarmowa u kota: dodawaj, obserwuj, eliminuj

Jeśli nowa dieta nie wywoła u kota reakcji alergicznej, można przystąpić do drugiego etapu eliminacji. Wówczas dodaje się do nowej karmy jeden składnik spośród tych, które kot jadł przed zmianą diety. Następnie obserwuje się kota przez okres ok. dwóch tygodni. Jeśli kot w tym czasie dostanie reakcji alergicznej, to już wiadomo, że to właśnie ów dodany składnik stanowi alergen.

Proces dodawania i obserwacji należy przeprowadzić z każdym typem pokarmu, który wcześniej jadł kot. Pozwoli to ustalić, który dokładnie składnik wywołuje u kota alergię pokarmową, i wyeliminować go na stałe z kociej diety.

Alergia pokarmowa u kota: kluczowe znaczenie diety

Kiedy już uda się zidentyfikować alergen, alergia pokarmowa u kota może zostać stosunkowo łatwo poskromiona. Wystarczy unikać podawania kotu produktów zawierających alergen. Najlepiej, by koty ze stwierdzoną alergią pokarmową trzymały się diety monobiałkowej, ale można też podawać im produkty, które jadły przed zmianą diety, o ile nie zawierają one alergenu.

Alergia pokarmowa u kota: możliwy powrót problemu

Dieta monobiałkowa pozwala kotom uwolnić się od przykrych objawów alergii pokarmowej mniej więcej w połowie przypadków- statystyki podają między 40% a 60% skuteczności kuracji. W wielu przypadkach jednak nie udaje się jednoznacznie ustalić konkretnego alergenu i kot musi zmagać się z alergią pokarmową do końca życia. W takim przypadku weterynarz może przepisać mu leki, zmniejszające intensywność reakcji alergicznej.

Trzeba też pamiętać, że koty w ciągu życia mogą wykształcać nowe alergie pokarmowe. Jeśli kot znowu dostanie objawów alergii pokarmowej, proces identyfikacji alergenu za pomocą diety eliminacyjnej trzeba będzie powtórzyć.

Podobne artykuły

Pam Pam

Koty

Kot urodził się z niezwykle rzadką wadą. Przecieramy oczy ze zdumienia, prawdziwy unikat

Czytaj więcej >
kotek

Koty

Myśleli, że uratowali niewidomego kota. Prawda ich zaskoczyła

Czytaj więcej >
Zaniedbany kot

Koty

Schorowany, bezdomny kot zapukał do okna kobiety. Była jego jedynym ratunkiem

Czytaj więcej >
Ulla u weterynarza

Koty

Kotka dowiedziała się, że jest w ciąży. Jej reakcja jest bezcenna (WIDEO)

Czytaj więcej >
kot w oknie

Koty

Przestraszony kot nie wiedział, dlaczego został sam. Z pomocą przyszli policjanci

Czytaj więcej >
drzwi

Koty

Żona nakryła męża na nietypowej czynności z kotem. Wideo jest hitem w sieci

Czytaj więcej >