Swiatzwierzat.pl
Airedale terrier – król terierów

pixabay.com

Airedale terrier – król terierów

12 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Tomasz Miecznikowski

Udostępnij:

Airedale terrier to pies wszechstronnie utalentowany i wymagający w prowadzeniu. Nie jest to z pewnością czworonóg dla nowicjuszy, ponieważ jak inne teriery, ceni sobie niezależność i bywa upartym czworonogiem.

Historia Airedale terriera

Airedale terrier to pies pochodzący z Wielkiej Brytanii z hrabstwa Yorkshire. Jego historia sięga drugiej połowy XIX wieku i związana jest funkcjami użytkowymi jego przodków, czyli otterhoundów używanych do polowań na wydry oraz kilku ras, między innymi black and tan terrierów i psów rasy collie, których we wsiach i miasteczkach używano do polowania na szczury. 

Airedale terrier, wcześniej określany jako waterside terrier i bingley terrier powstał jako pies, który miał polować na wydry, ale nie tylko na lądzie lecz również w wodzie. Uczono go tego w ten sposób, że początkowo do wody wpuszczano szczury, za którymi pies nurkował i je wyłapywał. W ten sposób nauczył się polować na wydry w ich wodnym środowisku.

Aktualna nazwa psa pochodzi od miasta Airedale położonego nad rzeką Aire, w którym w drugiej połowie XIX wieku odbywały się wystawy psów. Prezentowano na niej często waterside teriery, którym w 1878 roku sędzia kynologiczny i entuzjasta rasy Gordon Stables zmienił nazwę na airedale terriera. W 1986 roku rasa została oficjalnie uznana przez brytyjski Kennel Club.

Airedale terrier w XX wieku

Z biegiem lat popularność psów tej rasy rosła i zaczęto używać ich również podczas tradycyjnych polowań. Na przykład w Niemczech airedale terrier był używany do polowania na dziki. Jego użytkowość nie ograniczała się jednak tylko do myślistwa. Wkrótce psa zaadoptowały do służby policja i wojsko. Już w 1900 roku brał udział w działaniach prewencyjnych podczas powstania Bokserów w Chinach. Podczas pierwszej i drugiej wojny światowej sprawdził się znakomicie jako pies ratowniczy i meldunkowy. Na zdjęciach z tamtych lat można go zobaczyć w okryciu ze znakiem Czerwonego Krzyża. Podobnie jak owczarek francuski biard, airedale terrier znajdował rannych żołnierzy na polu bitwy.

Współcześnie airedale terrier jest wykorzystywany przez służby policyjne. Szkoli się je również na psy przewodniki dla osób niewidomych. Jest to rasa popularna w wielu krajach świata, szczególnie w USA, w których moda na airedale terriera narodziła się w latach dwudziestych XX wieku. Również w Polsce istnieją profesjonalne hodowle tego psa i można bez problemu zakupić osobnika z rodowodem.

Najważniejsze cechy wyglądu airedale terriera

Airedale terrier według klasyfikacji FCI należy do grupy terierów i sekcji terierów dużych i średnich. To największy przedstawiciel tej grupy psów i z tego względu określa się go mianem króla terierów. To krępy i muskularny czworonóg o smukłym tułowiu. Wysokość w kłębie zamyka się w przedziale 56-59 cm dla suk i 58-61 cm dla samców, waga odpowiednio 17-22 kg i 18-24 kg.

To pies z długą głową o dobrych proporcjach. Czaszka jest długa i płaska, stop bardzo słabo zaznaczony. Kufa jest delikatnie wyrzeźbiona, ani klinowata, ani jednakowo szeroka na całej długości. Oczy airedale terriera są małe, nie wyłupiaste i mają ciemną barwę i charakterystyczne bystre, inteligentne spojrzenie. Małe uszy mają kształt litery v i są noszone z boków głowy.

Klatka piersiowa psa jest głęboka, ale nie szeroka. Żebra dobrze wysklepione. Grzbiet jest prosty i mocny, lędźwie dobrze umięśnione. Ogon mocny i gruby i wysoko noszony. Kończyny długie i mocne, łapy małe, okrągłe i zwarte.

Umaszczenie airedale terriera jest w większości podpalane, natomiast grzbiet, górna część szyi i wierzch ogona jest czarny lub czarno-szary. Również uszy są często ciemniejsze. Białe znaczenia są dopuszczalne w niewielkich ilościach na piersi. 

Sierść u psów tej rasy jest gęsta, twarda i szorstka. Włos okrywowy jest twardy, druciany, sztywny i dobrze przylegający do ciała, podszerstek miękki i dość krótki.

Charakter i szkolenie airedale terriera

Airedale terrier bywa uparty jak każdy terier, ale jednocześnie jest łatwy w kontaktach, ufny i przyjacielski. To także bardzo odważny, wręcz nieustraszony pies, który jednak sam nie prowokuje bójek, ale agresywnie zaczepiany przez drugiego czworonoga potrafi mocno się odgryźć.

Szkolenie tego teriera powinniśmy rozpocząć jak najwcześniej. Wymaga on dużo pracy i trenerskich zabiegów, potrzebnych do wytworzenia dobrej relacji między przewodnikiem i psem. Nie są jednak w jego przypadku wskazane bardzo stanowcze, brutalne metody, wręcz przeciwnie, szkolenie powinno się opierać na łagodnych metodach opartych o pozytywne wzmocnienie. Do tego przydadzą się smakołyki i wspólna zabawa, które pomogą w osiągnięciu pożądanych efektów szkolenia. 

Trzeba jednak pamiętać o konsekwencji, ponieważ bez niej, nawet łagodne metody nie wystarczą w odpowiednim wyszkoleniu tego psa. Tylko w ten sposób, dzięki wytrwałości i cierpliwości przewodnika airedale terrier zmieni się z czasem we wszechstronnie utalentowanego psa.

Aktywności airedale terriera

Airedale terrier to pies pełen temperamentu i z silnym instynktem myśliwskim. Jeśli nie możemy mu zapewnić aktywności w tej dziedzinie, w zamian musimy chodzić z nim na długie i urozmaicone spacery. Psy te dobrze spełniają się w kynologicznych rozrywkach wymagających zwinności i posłuszeństwa, więc możemy z nimi ćwiczyć agility i obedience. Airedale teriery słyną także z węchowych umiejętności, dlatego można z nim ćwiczyć również sportowe tropienie.

Wspólne życie z airedale terrierem

Airedale doskonale sprawdza się jako pies rodzinny, nie jest to jednak rasa dla nowicjuszy. Z jego wychowaniem poradzi sobie jedynie osoba doświadczona, która wie jak postępować z wymagającymi psami. Starsza osoba może mieć problem z jego pokaźnymi gabarytami, ale najważniejsze jest przy tym terierze, aby właściciel był w stanie zapewnić psu dużą dawkę aktywności. Psy tej rasy lubią zabawy z dziećmi i traktują je z troską i uwagą, trzeba jednak zwracać uwagę, żeby dzieci nie dokuczały psu lub nadmiernie go nie eksploatowały.

Ten duży pies powinien mieszkać w domu z ogrodem, jednak wiele osób radzi sobie z życiem z nim w mieszkaniu. Ważne, żeby w ciągu dnia zapewnić mu dostateczną ilość aktywności, wówczas pozostawiony sam w mieszkaniu będzie czekał cierpliwie na właściciela. 

Problematyczne może być wspólne życie airedale terriera pod jednym dachem z kotami, ponieważ instynkt myśliwski może wziąć nad psem górę. Dlatego pies powinien być przyzwyczajony do przebywania razem z kotem od najwcześniejszych lat.

W interakcjach airedale terriera z innymi psami na zewnątrz musimy być ostrożni, ponieważ może on źle znosić ich obecność, jeśli są tej samej płci. Pamiętajmy jednak, że raczej nie prowokuje jako pierwszy, ale i tak warto go socjalizować z innymi czworonogami od wczesnych lat. Ma też skłonności do ucieczek w pogoni za świeżym tropem, więc podczas szkolenia szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na ćwiczenie komendy przywołania.

Choć jest to pies z myśliwskim instynktem, dobrze sprawdza się w roli stróża domostwa. Nie jest też szczekliwy tak jak inne, mniejsze teriery.

Podróżowanie z airedale terrierem może być problematyczne ze względu na jego duże rozmiary. Raczej nie będzie czuł się komfortowo w pojazdach miejskiej komunikacji.

Pielęgnacja i zdrowie airedale terriera

Pielęgnacja airedale terriera jest dość skomplikowana, jeśli chcemy aby zachował swój wzorcowy wygląd. Mimo że pies ten nie linieje, to powinno się go dwa lub trzy razy w roku nie tylko strzyc, ale i trymować, najlepiej u dobrego specjalisty. Powinien być też regularnie szczotkowany, szczególnie po intensywnych spacerach.

Airedale terrier jest z natury zdrowym i odpornym psem, mogą go jednak trapić typowe, psie schorzenia. W jego przypadku najczęściej są to dysplazja stawów biodrowych i łokciowych, alergie skórne, przepuklina pępkowa i rozszerzenie żołądka. 

W kwestii żywienia musimy być szczególnie uważni, ponieważ airedale terrier należy do łakomych psów, ale zarazem mało wybrednych. Podawać możemy mu wysokiej jakości karmę lub przygotowane w domu posiłki na bazie mięsa, ryżu i warzyw. Porcje i ich składniki odżywcze powinny być dostosowane do wieku i codziennej aktywności psa. Miesięczny koszt utrzymania powinien zamknąć się w kwocie 170-200 zł.

Jeżeli myślimy o zakupie psa tej rasy, trzeba się liczyć z wydatkiem rzędu 4000-5000 złotych. To niemało, jednak w zamian trafi do nas naprawdę wspaniały, wszechstronny pies, który budzi podziw swoim wyglądem i podobnym do ludzkiego charakterem. W optymalnych warunkach zapewniających zrównoważony rozwój, airedale terrier powinien przeżyć u boku właściciela od 10 do 12 lat.

Podobne artykuły

FB/DIOZ

Psy

Z ulicy trafił do domu alkoholiczki. Później sąsiad zrobił z niego żywą tarczę

Czytaj więcej >
Facebook/Clinica Veterinaria Anubis

Psy

Nietypowe narodziny szczeniąt. Potrzebna była liczna pomoc

Czytaj więcej >
Pies

Psy

Tragicznie zaniedbany pies odebrany interwencyjnie. Karygodne, co go spotkało

Czytaj więcej >
yt

Psy

Pies "dołączył" do sztafety. Nagranie bije rekordy popularności

Czytaj więcej >
twitter/KW_PSP_GDANSK

Psy

Tragiczny wypadek na Pomorzu. Strażacy uratowali psa, jego właściciel nie żyje

Czytaj więcej >
zrzutka/ufw8hk

Psy

Husky zjadł mięso nafaszerowaną gwoździami. Cudem przeżył, ale leczenie jest niezwykle kosztowne

Czytaj więcej >