Swiatzwierzat.pl
Agility – na czym polega ten psi sport i jak zacząć go uprawiać

https://pixabay.com

Agility – na czym polega ten psi sport i jak zacząć go uprawiać?

5 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Bartosz Simiński

Udostępnij:

Agilty to chyba najpopularniejszy na świecie psi sport. Jest świetnym rozwiązaniem nie tylko na rozładowanie energii u psa, ale i na zacieśnianie więzi właściciela z jego podopiecznym. Dowiedz się więcej o agility – na czym polega ten psi sport i ja

Agility – na czym polega?

Słowo agility pochodzi z języka angielskiego i możemy przetłumaczyć je jako zwinność lub zręczność. Jest to najogólniej ujmując rodzaj psiego sportu, który polega na pokonywanie przez psa różnych pojedynczych przeszkód lub całych, nieraz dosyć skomplikowanych torów. Wśród najczęściej pojawiających się przeszkód są między innymi tunele, równoważnie, slalomy i przeszkody do przeskakiwania.

Czy wszystkie psy mogą brać udział w zawodach agility?

Odpowiedź na to pytanie jest niejednoznaczna. Najprościej powiedzieć, że to zależy. Oczywiście każdy pies może brać udział w zawodach agility. Najczęściej głównym wymogiem jest osiągnięcie pewnego wieku przez zwierzę, ale są też zawody dla zwierząt młodszych. Część związków kynologicznych stawia kandydatom do udziału w zawodach rożne wymagania, takie jak na przykład rodowód czy bycie członkiem związku. Niektóre organizacje wykluczają też psy nierasowe. Kwestie te są jednak o tyle skomplikowane, że wymogi mogą nieznacznie zmieniać się w zależności od organizatora. Z tego powodu najlepszym rozwiązaniem będzie po prostu zapoznanie się z wymogami i regulaminem danych zawodów agility.

Oczywiście są przypadki psów, dla których uprawianie agility może być szkodliwe. Ten rodzaj psiego sportu wymaga przy niektórych typach przeszkód intensywnego angażowania niektórych partii ciała, na przykład stawów przy przeskakiwaniu wysokich ścianek. Z tego względu jeżeli nasz podopieczny ma jakieś dolegliwości układów ruchu, warto przed rozpoczęciu treningów agility skonsultować nasz przypadek z weterynarzem. Psie sporty mają przecież sprawiać radość i rozwijać tężyznę fizyczną, a nie szkodzić!

Jakie kategorie agility są powszechnie używane?

Istnieją ogólnie dwa podstawowe podziały kategorii, w których klasyfikuje się poszczególne psy do zawodów agility. Pierwszy podział związany jest z wielkością psa i dzieli się na pięć kategorii przydzielanych w zależności od wysokości dorosłego psa w kłębie. Wyróżniamy następujące kategorie: extra small, small, medium, mini large i large. Niektóre klasyfikacje uwzględniają jedynie trzy kategorie ze względu na wielkość psów: small, medium i large.

Inna klasyfikacja związana jest już nie tyle z wielkością psa, co z jego poziomem zaawansowania w pokonywaniu przeszkód i wykonywaniu komend. Ze względu na poziom trudności zawodów agility wyróżniamy kategorie od A0 do A3, gdzie A0 to zawody nieoficjalne, a w pozostałych przypadkach im wyższy numer, tym większy poziom trudności podczas zawodów agility.

Czy są rasy z predyspozycjami do agility?

Oczywiście! Do uprawiania agility można zachęcać wprawdzie psy wszystkich ras, a także mieszańce, ale niektóre typy ras dużo lepiej odnajdują się w pokonywaniu wyzwań, jakie stawiają zawody agility. Mowa tu przede wszystkim o psach z kategorii psów pracujących, szczególnie tyczy się to psów pasterskich. Wynika to z tego, że większość ras psów pasterskich na przestrzeni wieków była kształtowana w ten sposób, że stawiano na rozwój inteligencji rasy i skłonności do współpracy z człowiekiem. Oczywiście nikt nie zabroni nam ćwiczyć agility z każdym psiakiem, który będzie miał na to ochotę!

Czy warto ćwiczyć agility amatorsko?

Oczywiście, że tak! Przemawia za tym kilka kwestii. Przede wszystkim uprawianie agility zapewnia psom dużą dawkę ruchu i sprawdzi się szczególnie dobrze w przypadku zwierzaków, które większość dnia spędzają zamknięte w domu lub mieszkaniu. Zwykły codzienny spacer może być niewystarczający, aby zapewnić im odpowiednią dawkę ruchu, a uprawianie psiego sportu zwiększa intensywność aktywności fizycznej. Dodatkowo stymulowane są różne partie mięśni, także te, które nie są zbytnio wykorzystywane przy zwykłym spokojnym spacerze. Dzięki temu nasz pies z czasem stanie się sprawniejszy i będzie cieszyć się lepszym zdrowiem.

Agility to też świetny sposób na budowanie więzi pomiędzy psem a właścicielem. Zwierzę będzie szczęśliwe, że poświęcamy mu dużo naszej uwagi. W psich sportach stosuje się również trening i nagradzanie, więc jeśli nasz pies z chęcią będzie pokonywać przeszkody, będzie mu to sprawiało wyłącznie przyjemność!

Agility w przydomowym ogrodzie

Oczywiście nie musimy brać udziału w odgórnie organizowanych zawodach agility ani korzystać z profesjonalnych torów przeszkód, szczególnie, ze obiekty takie w Polsce póki co są jeszcze bardzo słabo dostępne. Tor z przeszkodami możemy wykonać sami i z łatwością zmieniać jego ułożenie! Gotowe tunele, które można składać i rozkładać nie kosztują wiele, za slalom posłużą zwykłe kijki wbite w ziemię lub słupki używane do ćwiczenia slalomu na rolkach (można je tanio kupić w sklepach sportowych). Jedyne o czym należy pamiętać to zastosowanie odpowiednich materiałów i unikanie wystających elementów, o które pies może się zranić.

Podobne artykuły

piesek

Psy

Zabawy psa z dzieckiem. Maluch nie może przestać się śmiać

Czytaj więcej >
pies i robbie

Psy

Adoptowany chłopiec postanowił ocalić psy w podeszłym wieku. "Wiem, jak to jest być niekochanym”

Czytaj więcej >
Nagranie z monitoringu

Psy

Bezczelnie ukradł yorka, gdy właściciel był na zakupach. Wszystko uchwyciła kamera

Czytaj więcej >
Łatek

Psy

Starsi państwo poprosili o pomoc w transporcie pieska. Zgłosił się wicemarszałek Sejmu

Czytaj więcej >
Golden retriever i króliczki

Psy

Golden retriever adoptował zagubione króliczki. Zajął się nimi w najczulszy sposób

Czytaj więcej >
Jan Błachowicz

Psy

Jan Błachowicz o obowiązkach właścicieli zwierząt. Ma ważny apel do fanów

Czytaj więcej >