Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Agility – na czym polega ten psi sport i jak zacząć go uprawiać?
Bartosz Simiński
Bartosz Simiński 05.01.2021 01:00

Agility – na czym polega ten psi sport i jak zacząć go uprawiać?

Agility – na czym polega ten psi sport i jak zacząć go uprawiać
https://pixabay.com

Agility – na czym polega?

Słowo agility pochodzi z języka angielskiego i możemy przetłumaczyć je jako zwinność lub zręczność. Jest to najogólniej ujmując rodzaj psiego sportu, który polega na pokonywanie przez psa różnych pojedynczych przeszkód lub całych, nieraz dosyć skomplikowanych torów. Wśród najczęściej pojawiających się przeszkód są między innymi tunele, równoważnie, slalomy i przeszkody do przeskakiwania.

Czy wszystkie psy mogą brać udział w zawodach agility?

Odpowiedź na to pytanie jest niejednoznaczna. Najprościej powiedzieć, że to zależy. Oczywiście każdy pies może brać udział w zawodach agility. Najczęściej głównym wymogiem jest osiągnięcie pewnego wieku przez zwierzę, ale są też zawody dla zwierząt młodszych. Część związków kynologicznych stawia kandydatom do udziału w zawodach rożne wymagania, takie jak na przykład rodowód czy bycie członkiem związku. Niektóre organizacje wykluczają też psy nierasowe. Kwestie te są jednak o tyle skomplikowane, że wymogi mogą nieznacznie zmieniać się w zależności od organizatora. Z tego powodu najlepszym rozwiązaniem będzie po prostu zapoznanie się z wymogami i regulaminem danych zawodów agility.

Oczywiście są przypadki psów, dla których uprawianie agility może być szkodliwe. Ten rodzaj psiego sportu wymaga przy niektórych typach przeszkód intensywnego angażowania niektórych partii ciała, na przykład stawów przy przeskakiwaniu wysokich ścianek. Z tego względu jeżeli nasz podopieczny ma jakieś dolegliwości układów ruchu, warto przed rozpoczęciu treningów agility skonsultować nasz przypadek z weterynarzem. Psie sporty mają przecież sprawiać radość i rozwijać tężyznę fizyczną, a nie szkodzić!

Jakie kategorie agility są powszechnie używane?

Istnieją ogólnie dwa podstawowe podziały kategorii, w których klasyfikuje się poszczególne psy do zawodów agility. Pierwszy podział związany jest z wielkością psa i dzieli się na pięć kategorii przydzielanych w zależności od wysokości dorosłego psa w kłębie. Wyróżniamy następujące kategorie: extra small, small, medium, mini large i large. Niektóre klasyfikacje uwzględniają jedynie trzy kategorie ze względu na wielkość psów: small, medium i large.

Inna klasyfikacja związana jest już nie tyle z wielkością psa, co z jego poziomem zaawansowania w pokonywaniu przeszkód i wykonywaniu komend. Ze względu na poziom trudności zawodów agility wyróżniamy kategorie od A0 do A3, gdzie A0 to zawody nieoficjalne, a w pozostałych przypadkach im wyższy numer, tym większy poziom trudności podczas zawodów agility.

Czy są rasy z predyspozycjami do agility?

Oczywiście! Do uprawiania agility można zachęcać wprawdzie psy wszystkich ras, a także mieszańce, ale niektóre typy ras dużo lepiej odnajdują się w pokonywaniu wyzwań, jakie stawiają zawody agility. Mowa tu przede wszystkim o psach z kategorii psów pracujących, szczególnie tyczy się to psów pasterskich. Wynika to z tego, że większość ras psów pasterskich na przestrzeni wieków była kształtowana w ten sposób, że stawiano na rozwój inteligencji rasy i skłonności do współpracy z człowiekiem. Oczywiście nikt nie zabroni nam ćwiczyć agility z każdym psiakiem, który będzie miał na to ochotę!

Tagi: Polska