Zapalenie trzustki u psa: przyczyny, objawy, leczenie i dieta
Zapalenie trzustki u psa może nieść za sobą poważne konsekwencje. Co więcej, objawy są charakterystyczne dla różnych chorób, dlatego ciężko czasami stwierdzić, co dolega psu. Nie wiele osób wie, że zapalenie trzustki u naszych zwierząt w dużej mierze wynika z naszych błędów. Jak pomóc swojemu psu? Jak leczyć zapalenie? Ile trwa kuracja? Przygotowałyśmy dla ciebie pakiet niezbędnych informacji.
Zapalenie trzustki u psa można leczyć, jednak nie tylko weterynarz będzie za to odpowiedzialny. Pełne zdrowie i sukces zależy od tego, jak będziesz obchodził się ze swoim psem. Jeżeli poznasz przyczyny, możesz w prosty sposób, zapobiegać chorobie twojego pupila. Sprawdź, co zrobić, aby nie doprowadzić do zapalenia trzustki.
Zapalenie trzustki u psa
Trzustka spełnia bardzo ważne zadanie zarówno w organizmie człowieka, jak i psa. Jej nieprawidłowe działanie może nieść za sobą poważne konsekwencje, a nawet śmierć. Ten organ bierze udział w procesie trawiennym pokarmów. Jednakowo u człowieka oraz u psa, znajduje się ona pomiędzy żołądkiem a dwunastnicą. Warto na tym etapie zauważyć, że zapalenie trzustki w większym stopniu będzie dotyczyło psa. Czworonogi są bardziej podatne na tego rodzaju schorzenia. Nie tylko przez organizm, ale również przez nas, ludzi. Najczęstszą przyczyną zapalenia jest nieprawidłowa dieta psa.
Za co odpowiada trzustka?
Zanim przejdziemy do ogólnej charakterystyki, warto zastanowić się, za co tak naprawdę trzustka odpowiada. Jeżeli na początku dostarczymy sobie cennych informacji, później będzie nam łatwiej odkryć chorobę i leczyć psa. Oczywiście pamiętajmy, że nie należy robić tego na własną rękę, bo w przypadku zapalenia, konieczna będzie interwencja weterynarza. Jaką rolę odgrywa trzustka? Ma podwójne zadanie, bo pełni funkcję zewnątrzwydzielniczą i wewnątrzwydzielniczą. Każda będzie odpowiadała za co innego i miała ogromny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie psiego organizmu. Nieprawidłowe jej działanie może powodować zapalenie, a nawet nowotwory. Nieleczona przyprawi pieskowi wiele bólu, a nawet może doprowadzić do śmierci.
Trzustka funkcja zewnątrzwydzielnicza
W tym przypadku trzustka będzie odpowiadała za wydzielanie soków trawiennych, a co za tym idzie, trawienie spożytych przez psa pokarmów. Trzustka będzie wydzielała wtedy enzymy, które przyczyniają się również do neutralizacji kwaśnego odczynu przyjmowanych przez nie pokarmów. Jej nieprawidłowe funkcjonowanie, może dostarczyć problemów w jelicie.
Trzustka funkcja wewnątrzwydzielnicza
Inną rolą, którą odgrywa ten narząd, jest produkcja hormonów, a dokładnie insuliny, glukagonu, samostatyny i polipeptydu trzustkowego. Trafiają one krwiobiegu i odpowiadają za gospodarkę węgli. Ogólnie rzecz biorąc, te wszystkie te hormony będą odpowiadały za metabolizm cukrów. Nieprawidłowe działanie może narazić psa na cukrzycę.
Co oznacza zapalenie trzustki u psa?
Jak każda choroba, tak i zapalenie trzustki u psa będzie niosło za sobą poważne konsekwencje. Jeżeli zastanowimy się nad tym, co oznacza, możemy wysunąć wiele wniosków. Pierwszym i kluczowym, będzie to, że niewłaściwie odżywiasz swojego psa. Ludzie często bagatelizują informacje dotyczące prawidłowego odżywiania psa i dostarczają mu pokarmów na przykład w postaci czekolady lub ogórków. Chociaż widząc objawy, może być już za późno, to lepiej to wiedzieć, niż nie. Człowiek uczy się na błędach, dlatego niech to będzie dla ciebie nauczka na przyszłość. Jeżeli nie doszło do ostrego zapalenia, masz szansę natychmiastowo zmienić jego nawyki żywieniowe. Co oznacza zapalenie trzustki u psa? Choroba ta oznacza też, że powinieneś częściej przyglądać się psu i zmianom, które mu towarzyszą. W takiej sytuacji w szczególności powinieneś obserwować i zgłaszać każdą sytuację, kiedy twój psi przyjaciel wymiotuje. Obserwuj również jego samopoczucie.
Kiedy pies może mieć zapalenie trzustki?
Najczęstszą przyczyną jest niewłaściwa dieta. Nawet jeżeli przyzwyczajamy swoje pieski do spożywania różnorodnego jedzenia, a to, że kończy po nas obiad, jest normą, nie znaczy, że jego organizm zawsze będzie to tolerował. Zapalenie trzustki u psa od czego? Czasami wystarczy nawet chwilowe odstępstwo od zostawianych mu resztek, żeby jego żołądek mógł się przestawić i reagować na nie z nadwrażliwością. Najczęściej będzie to dotyczyło tłustych pokarmów, zwłaszcza przy karmieniu go specjalistyczną karmą. Czy jak pies jest gruby, to oznacza, że ma zapalenie trzustki? Często właściciele myślą o schorzeniu w ten właśnie sposób. Nie każdy gruby pies będzie chory, jednak prawdopodobieństwo będzie większe, kiedy twój zwierzak będzie otyły, dlatego, aby zapowiedz chorobie, regularnie kontroluj jego wagę.
Najlepszym rozwiązaniem będzie zapytanie się weterynarza, jaka waga będzie prawidłowa dla danej rasy. Nie kieruj się wyłącznie standardowymi liczbami, bo czasami twój pies może być trochę niższy lub wyższy niż norma. Nie należy też oceniać jego wagi ‚na oko’, bo wszystko zależy od jego ogólnej budowy i masy mięśniowej.
Brak ruchu
Pamiętaj, że jedno wynika z drugiego. Otyłość u psa jest nie tylko przyczyną jego ciągłego dokarmiania, ale także braku ruchu. Każde zwierze, nawet to leniwe, potrzebuje terenu, w którym będzie mógł się wybiegać, przynieść nam kij lub zamoczyć się w wodzie. Taka jest natura psa i nikt tego nie zmieni. Decydując się na czworonoga, powinniśmy pomyśleć o tym w pierwszej kolejności — czy będę w stanie zapewnić psu ruch?
Rasa psa
Wiadomo, że niektóre rasy są mniej lub bardziej podatne na schorzenia. Do najpopularniejszych należy niedowład kończyn. Niektóre rasy mogą mieć większe prawdopodobieństwo przewlekłego zapalenia trzustki. Do tej grupy należą sznaucery miniaturowe i owczarki niemieckie.
Refluks żołądkowo-jelitowy
Chociaż uważa się, że schorzenia dotykają starsze psy, to ta przypadłość może się trafić w każdym wieku. Przyczyną zapalenia trzustki psa może być właśnie refluks, który jest powiązany z pracą żołądka. Objawem zapalenia przełyku może być nadmierne jedzenie trawy przez psa, a w poważnych przypadkach poranne wymioty. Pamiętaj, że wymioty będą objawem różnych chorób, w tym właśnie zapalenia trzustki psa.
Przyjmowanie leków
Psy, tak jak ludzie są leczone lekami. Wiemy o tym doskonale, że niektóre ich składniki, będą mogły prowadzić do niepożądanych działań. Systematycznie prowadź książeczkę zdrowia psa i pilnuj, aby znalazły się w niej wszystkie leki, które przyjmował. Zapalenie trzustki psa może pojawić się po azatioprynie, sulfonamidach lub częstym podawaniu leków przeciwzapalnych.
Zaburzenie krążenia
Gołym okiem nie stwierdzimy, czy nasz pies posiada zaburzenia krążenia. Niestety będziemy w stanie to stwierdzić dopiero w późnym stadium choroby. Chociaż zaburzenie krążenia największy wpływ ma na pracę serca psa, to w niedużym stopniu, może także wywoływać zapalenie trzustki.
Objawy zapalenia trzustki u psa
Jak wiemy, zwierzaki odczuwają podobne symptomy choroby co ludzie. Jeżeli zastanowimy się na tym, jak człowiek reaguje na ból i co czuje podczas choroby. Pies, chociaż nie będzie mógł nam tego powiedzieć, będzie wykazywał pewne emocje, które mogą świadczyć o bólu w danym miejscu. Jakie są objawy zapalenia trzustki u psa? Pierwsze co powinno nas zaniepokoić to biegunka i wymioty. W takim momencie należy się zastanowić, co nasza pociecha wcześniej zjadła. Jeżeli nikt z rodziny jej nie dokarmiał, a piesek przyjął to, co zawsze powinnyśmy zacząć się martwić. Przy zapaleniu trzustki możemy być niemal pewni, że pieska będzie bolał brzuch. Jeżeli nie daje się dotknąć, stara się nie ruszać i pozostaje w jednej pozycji, która sprawia mu najmniej bólu, powinniśmy zacząć się zastanawiać, czy to nie jest właśnie omawiana choroba..
Zapalenie trzustki u psa możemy podzielić na dwie kategorie. W zależności od objawów i długości ich występowania, weterynarz będzie mógł stwierdzić, czy jest to ostre, czy przewlekłe zapalenie trzustki. Według cowsierscipiszczy.pl, aż 25% wymiotów i biegunek psów, których przyczyna jest dla nas nieznana, może być spowodowana właśnie ostrym zapaleniem trzustki.
Zapalenie trzustki u psa brak apetytu
Wszyscy wiemy, że każdy psiak uwielbia jedzenie i smakołyki. Nagły brak apetytu może wprowadzić nas w zakłopotanie, szczególnie kiedy trwa kilka godzin. Brak zainteresowania jedzeniem będzie oznaką, że z naszym czworonogiem naprawdę jest coś nie tak. Zapalenie trzustki u psa objawia się brakiem apetytu. Dodatkowo możemy zauważyć szybki oddech i gorączkę. Krótko mówiąc, wszystkie objawy zapalenia trzustki u psa, będą podobne do tych, które miewa człowiek.
Zapalenie trzustki u psa jakie badania?
Z wyżej opisywanych objawów, możesz wysunąć wniosek, że twój pies ma właśnie zapalenie trzustki. W takich momentach nie wolno bagatelizować problemu, a dążyć do potwierdzenia twoich obaw. Jak wykryć zapalenie trzustki u psa? W pierwszej kolejności pomyśl o wykonaniu badań. Dopiero wyniki będą realnym motywem do postawienia mu odpowiedniej diagnozy. Jakie badania wykonać?
Badanie krwi
Należy do najpopularniejszych, które należy wykonać w pierwszej kolejności. Badanie krwi zwierzaka dostarczy ci informacji o jego stanie ogólnym, dlatego warto, jest je wykonać, nawet w przypadku, kiedy nie towarzyszą żadne objawy choroby psa. Na podstawie wyników weterynarz może zlecić kolejne specjalistyczne badania, które dostarczą ci więcej informacji. Potocznie nazywane morfologią, poinformuje nas o liczbie krwinek czerwonych, białych oraz o liczbie płytek krwi. Przy zapaleniu trzustki psa, wyniki badania krwi nie zawsze zauważą zmiany. Przy wykryciu zapalenia trzustki, pomocne może okazać się także badanie krwi biochemiczne. W tym przypadku będziemy wykonywać próby wątrobowe. W wykonywaniu badań krwi należy uwzględnić tzw. cPL, zobrazuje to poziom lipazy. Jeżeli jej parametry będą powyżej normy, może to znaczyć o zapaleniu. Nie analizuj wyników sam i nie kieruj się standardami, które podane są w internecie. Niech weterynarz pomoże ci w interpretacji wyników.
Zapalenie trzustki u psa usg
Innym sposobem na wykrycie zapalenia trzustki, może być wykonanie badania USG. Podczas gdy zdrowa trzustka nie jest widoczna, to w fazie zapalenia, będzie zauważalna. Przez to, że zmieni się jej struktura, weterynarz będzie mógł dostrzec zmiany i łatwo postawić diagnozę. Czasami wynikiem zapalenia trzustki u psa, są torbiele, które USG także wykryje.
Zapalenie trzustki u psa czy da się wyleczyć?
Warto zauważyć, że trzustka psa jest naprawdę mała. W zależności od rasy może osiągać różny rozmiar, jej masa waha się od 15 gramów do 100 gramów. U psów średniej wielkości, jej rozmiar można porównać do orzecha włoskiego. Jak już wiemy, odpowiada za metabolizm i warunkuje poziom cukru. Pełni bardzo ważną funkcję w organizmie, a jak na złość, objawy jej nieprawidłowego działania, możemy zauważyć, dopiero gdy praktycznie cała jest uszkodzona. W takim przypadku należy wykonać diagnozę i leczenie w jak najszybszym tempie.
Ostre zapalenie trzustki może prowadzić nawet do śmierci psa. Przede wszystkim dlatego, że twój przyjaciel będzie bardziej podatny na nowotwory, które wyniszczą jego organizm. Leczenie należy zastosować w każdym przypadku, nawet w czasie przewlekłych chorób. Nie licz na to, że ‚przejdzie’, bo mimo że nie widać na zewnątrz postępujących objawów, to w środku, pies może odczuwać prawdziwy ból. Jak to zwierze, nie powie ci tego, a może jedynie zasygnalizować. W przypadku niektórych chorób, na przykład zaburzeniach krążenia, nie będziesz widział zmian. Niektóre nowotwory w początkowym okresie, także nie będą widoczne, ale gdy już zajdą poważne zmiany, śmierć twojego psa może być nagła. Wierzymy, że jeżeli to czytasz, to nie jesteś obojętny na los twojego pieska, dlatego wyjaśnimy ci, jak leczyć zapalenie trzustki u psa.
Jak wyleczyć zapalenie trzustki u psa?
Jak już zdarzyliśmy się dowiedzieć, leczenie trzustki u psów jest możliwe. Wymaga jednak czasu i cierpliwości. Zapalenie trzustki u psa ile trwa leczenie? Samo leczenie, nie będzie trwało długo, bo kilka dni. Chorobę psiaka odczujesz jednak jeszcze długo czasu, przede wszystkim dlatego, że będziesz musiał pilnować jego diety. Dlatego śmiało możemy stwierdzić, że leczenie trwa cały czas. Należy też pamiętać, że samo leczenie nie wystarczy. Konieczna będzie dalsza dbałość o zwierzaka, a w szczególności jego diety i nawyków. Co należy zrobić w pierwszej kolejności?
Głodówka
Nasz pies nie będzie zadowolony z tego faktu, zwłaszcza że nie zrozumie, dlaczego jest głodzony. Jeżeli jednak nie miał apetytu, być może wróci w pełni, dopiero kiedy poczuje się lepiej, a będzie tak po zastosowaniu się do pierwszych kroków. Należy ograniczyć dostarczanie psu posiłków przez 2-3 dni, Jedak wszystko zależy od jego stanu zdrowia. Weterynarz podczas leczenia realnie oceni stan twojego psa i powie, ile nie powinien jeść.
Przywrócenie witalności
Oczyszczenie z toksyn i narastający głód z pewnością osłabi twojego zwierzaka. Po tym czasie niezbędne będzie przywrócenie mu witalności i siły. Nic tak dobrze nie przywróci mu energii, jak roztwór glukozy. W szczególności jest zalecany, kiedy z organizmu zostały wypłukane wszystkie węgle. Po tym powinien powoli stawać na nogi i czuć się coraz lepiej.
Zmiana nawyków żywieniowych
Pamiętaj, że zapalenie trzustki to nic przyjemnego dla psa. Niekiedy ludzie nie potrafią wytrzymać z bólu, kiedy boli trzustka. Lekarze w każdym przypadku zalecają człowiekowi ograniczenie potraw wysokotłuszczowych i powstrzymywanie się od picia alkoholu, ponieważ po takiej sytuacji, nasz żołądek jest mocno podrażniony. Tak samo będzie w przypadku psa, oczywiście z wyłączeniem alkoholu. Jeżeli twój pies przeszedł zapalenie trzustki, nie powinieneś dostarczać mu przekąsek z własnej lodówki. Odpuść także częstowanie go obiadem. Musisz zapewnić swojemu pieskowi dietę niskotłuszczową i dobrać odpowiednią karmę.
Karma dla psa po zapaleniu trzustki
Zapalenie trzustki u psa karma może wydłużyć psu życie. Dla niektórych dieta niskotłuszczowa dla psa może oznaczać chude mięso na przykład kurczaka lub jagnięcinę. Prawdą jest jednak, że po takich posiłkach, zdrowie twojego psa może ulec pogorszeniu. Obecnie na rynku mamy dużo producentów, którzy wymyślają coraz to nowsze produkty. Do czasu, kiedy twój pies był zdrowy, mogłeś zauważać podział karmy na: dla psów małych i dla psów dużych. Prawdą jest jednak, że oferta jest naprawdę bogata — znajdą się produkty dla psów z chorymi nerkami, dla łysiejących oraz tzw. trzustkowczów. Zapalenie trzustki u psa jaka karma?
- Wybieraj karmy, które na opakowaniu mają napisane, że są w wersji light. Ma to znaczyć, że w stosunku do normalnych, będzie miała niższą zawartość tłuszczu. Jego zawartość w karmie powinna wynosić poniżej 10%. Zawsze patrz na etykietę i oceń, czy rzeczywiście będzie dobra dla twojego psa. Możesz zasięgnąć także porady weterynarza lub sprzedawcy sklepu zoologicznego, który postara się wybrać idealną.
- Royal Canin wypuściło specjalną serię karm, które są przeznaczone dla psów po zapaleniu trzustki. Chociaż nie należy do najtańszych, to jest polecana zarówno przez środowiska weterynaryjne, jak i pojedynczych klientów. Wybierz Royal Canin Gastro Intestinal Low Fat Canine, która jest przeznaczona dla psów, które mają problem z trzustką lub trawieniem.
- Poleca się również karmy takie jak: Nutrience DIET, Biomill Light oraz serię Bosch.
Zapalenie trzustki u psa jakie rokowania
Szybka diagnoza i podjęcie leczenia zwiększa szansę na lepsze zdrowie twojego zwierzaka. Jak już podkreślaliśmy kilkukrotnie, sama podróż do weterynarza nie wystarczy, a zdrowie twojego psa w dużej mierze zależy właśnie od ciebie. Mimo że na początku zauważysz osłabienie twojego psa, to z czasem powinien odzyskiwać siły. W większości przypadków psy wychodzą z zapalenia trzustki, bez żadnych powikłań, pod warunkiem odpowiedniej diety. Pamiętaj, że możesz zapobiegać ostremu zapaleniu, jeżeli będziesz reagował na przewlekłe zapalenia trzustki psa. Są one lżejsze, a leczenie krótsze. W tym przypadku głodówka psa także może okazać się konieczna.
Zapalenie trzustki podobne choroby
Psy są podatne na niektóre choroby mniej lub bardziej. Warto wiedzieć, co może dolegać twojemu psu oprócz zapalenia trzustki. Do chorób i przypadłości należy skręt żołądka, który występuje z powodu za szybkiego spożywania posiłków przez psa. Objawia się wymiotami, ślinieniem się i dyszeniem psa. Możemy zauważyć powiększenie się brzucha. Widząc te objawy, należy natychmiast wybrać się do weterynarza, bo w takiej sytuacji konieczna będzie operacja ratująca życie.
Wiemy, że zapalenie trzustki występuje u psa i człowieka. Co ciekawe, pies może mieć również problemy z tarczycą. Niedoczynność tarczycy u psa jest genetyczną przypadłością i ma wiele objawów, przez co możliwa jest szybka diagnoza. Do objawów choroby psa należy łysienie, suchość skóry, senność, wrażliwość na zimno, ogólnie osłabienie, biegunki lub niedowłady łapek.
PODSUMOWANIE
Zapalenie trzustki u psa może spotkać każdego czworonoga, dlatego warto znać profilaktykę tej choroby. Trzustka u zwierzaków, podobnie jak u ludzi znajduje się między żołądkiem a dwunastnicą. Ma kilka istotnych funkcji, a ich nieprawidłowe działanie może prowadzić do poważnych problemów w organizmie. Trzustka u psa odpowiada za wydzielanie soków trawiennych i trawienie pokarmu oraz za metabolzim cukrów. Warto pamiętać, że zaburzenia będą prowadziły do cukrzycy u psa.
Na zapalenie trzustki najbardziej narażone są psy, które są karmione pokarmami wysokotłuszczowymi. Niekiedy właściciele uważają, że wszystkie resztki ze stołu będą dla zwierzaka odpowiednie. Zbyt tłuste jedzenie może podrażnić żołądek pieska i doprowadzić do zapalenia trzustki. Nie tylko to będzie wpływało na prawdopodobieństwo choroby u psa. Jego wcześniejsze problemu zdrowotne, na przykład refluks lub zaburzenia krążenia, także będą miały wypływ. Narażone są takie pieski, które mają ograniczony ruch lub rasy, które genetycznie są podatne na tą chorobę.
Co więcej?
Objawy zapalenia są bardzo podobne do tych, które miewa człowiek. Pierwszym co nas powinno zaniepokoić, są wymioty i biegunka psa. Jeżeli zauważymy, że nie ma apetytu i daje oznaki, że coś go boli, możemy podejrzewać, że jest to właśnie zapalenie trzustki. W takiej sytuacji powinniśmy udać się do weterynarza i wykonać psiakowi badania krwi lub USG. Badanie krwi nie zawsze powiadomi nas o chorobie, a USG może okazać się bardziej wiarygodne w rozpoznaniu zapalenia trzustki u psa.
Jeżeli potwierdzą się nasze obawy, trzeba będzie podjąć leczenie psa. Chore zwierze nie jest zdane na operacje, a leczenie jest w miarę łagodne i wymaga naszej systematyczności. Pierwszym krokiem jest głodówka psa, która powinna trwać 2-3 dni, w zależności ile zleci nam weterynarz. Po tym należy dostarczyć psu roztworu glukozowego, który uzupełni związki w organizmie. Ostatni krok należy już do nas. Musimy zakupić mu specjalną karmę o niskiej zawartości tłuszczu (poniżej 10%) i pilnować jego diety. Zdrowie twojego psa leży w twoich rękach, karm go tylko odpowiednimi posiłkami i obserwuj na spacerach, czy nie łapie przypadkowego jedzenia, a zwłaszcza kości. Do częstych chorób psa mogą należeć również skręty żołądka psa lub niedoczynność tarczycy.
ZOBACZ GALERIĘ:
Zapalenie trzustki u psa nie wymaga inwazyjnego leczenia.
Objawem zapalenia trzustki u psa są jego wymioty i biegunka. Możemy zauważyć także apatię i zmęczenie.
Ważnym czynnikiem po chorobie jest zapewnienie psu odpowiedniej diety. Jeżeli nie wiesz jak go karmić, poproś o radę weterynarza.
Po przebytej chorobie pies powinien spożywać wyłącznie pokarm o niskiej zawartości tłuszczu.
Częstą przyczyną zapalenia trzustki u psa jest dokarmianie go wysokotłuszczowymi rzeczami.
ZOBACZ TEŻ:
- Ile pies jest w ciąży? Informacje i specyfika ras
- Głuchy pies: objawy, leczenie i jak mu pomóc
- Pies czy suka, jak wybrać? Różnice, argumenty i porady