Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Dlaczego psy szczekają? Z zupełnie innego powodu niż myśli większość
Zuzanna Siwek
Zuzanna Siwek 06.02.2019 12:38

Dlaczego psy szczekają? Z zupełnie innego powodu niż myśli większość

szczekanie
pixabay.com

Szczekanie psa: jak dużo rozumiesz z tego, co pies próbuje ci przekazać? Porozumienie za pomocą dźwięków to forma komunikacji powszechna dla wielu zwierząt. Dlaczego psy szczekają? Naukowcy: z zupełnie innego powodu, niż myśli większość!

Czy wiesz, co oznacza ujadanie psa i co próbuje przekazać ci pupil? Większość intencji zwierząt można wyczuć poprzez obserwację ich mowy ciała i słuchanie dźwięków, które wydają. Bywa jednak, że człowiek błędnie odczytuje sygnały wysyłane przez psa. Szczekanie nie zawsze oznacza to, co myślisz!

Szczekanie psa: co oznacza?

Zwierzaki często próbują nam przekazać, czego potrzebują za pomocą dźwięków. Nie zawsze jednak udaje nam się dobrze odczytać sygnały i często denerwujemy się przez uporczywe poszczekiwanie psa. Dlaczego psy szczekają? Powodów jest naprawdę wiele, zacznijmy jednak od tego, jaką rolę ujadanie odgrywało kiedyś.

W przeszłości człowiek cenił psy właśnie za to, że szczekając, odstraszały potencjalnych intruzów. Zwierzęta towarzyszyły ludziom i pełniły funkcję strażnika: ujadanie było bardzo pożądaną cechą psa. Dziś wolimy, by nasze psy nie szczekały zbyt często, jako że już nie potrzebujemy ich ochrony.

Dlaczego pies szczeka?

Powodów jest kilka: jeden z nich to przekazywanie informacji. Szczekanie psa ma nas uprzedzać o pojawieniu się kogoś lub czegoś. Jest to alarm, który ma nam pokazać, że pies jest gotowy do ewentualnej konfrontacji. Ujadanie może oznaczać także frustrację. Na pewno wiele razy wychodząc z domu, słyszałeś, jak twój pies płacze za drzwiami. Wynika to z samotności, pies w ten sposób próbuje zawołać swoich pobratymców, czyli w tym przypadku ciebie!

Szczekanie może także wyrażać radość i podekscytowanie: pies ujadający na widok właściciela chce mu po prostu pokazać, jak bardzo cieszy się na jego widok! Jak wiadomo czworonogi szczekają także, gdy się denerwują: głośne dźwięki, czy obecność innego zwierzęcia może spowodować, że psa ciężko będzie uciszyć.

Jak widzicie, szczekanie może oznaczać bardzo wiele rzeczy, w zależności od sytuacji jesteśmy zazwyczaj w stanie odczytać intencje zwierzęcia. Jeśli wydaje ci się, że twój pies szczeka złośliwie – to z pewnością nie jest prawda! Musisz się tylko nauczyć intencji psa, a ujadanie przestanie być problemem.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

szczekanie

Zwierzęta próbują komunikować się z nami najlepiej, jak potrafią.

szczekanie

Szczekanie nie oznacza tylko gotowości do ataku: psy ujadają z wielu innych powodów.

szczekanie

Uporczywe szczekanie psa potrafi być denerwujące, jednak jest to wpisane w naturę czworonogów.

szczekanie

Małe rasy myśliwskie mają tendencję do częstszego szczekania.

szczekanie

Ujadające zwierzęta próbują nam przekazać coś ważnego, warto nauczyć się odczytywać ich intencje!

ZOBACZ TEŻ:

  1. Mity o kotach. 7 najczęściej powielanych mitów na temat kotów
  2. Koty przeklinają? Naukowcy doszli do zaskakujących wniosków
  3. Mastif angielski. Pies o łagodnym usposobieniu i silnym charakterze

źródła: cowsierscipiszczy.pl

Powiązane
wieloryb
Quiz o głębinowych "potworach". Ile wiesz o stworzeniach mórz i oceanów?